Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: βοηθεια για επιλογη μπαταριας bosch κλασσικη με υγρα ή bs dry?

  1. #1
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109

    βοηθεια για επιλογη μπαταριας bosch κλασσικη με υγρα ή bs dry?

    Καλησπέρα εχω ενα bmw f650gs 2005 και μετα απο 2,5 χρόνια με την μπαταρία Bosch M4F32 με υγρά
    ηρθε η ώρα που με αφησε νυχτα κυριολεκτικα .
    τωρα μου προτεινουν την BS-BATTERY BB12AL-A2 DRY .
    Υπαρχει καποιος που να εχει γνωμη για την BS σαν εταιρια και να με διαφωτισει αν αξιζει να βαλει κανεις κλειστου τυπου μπαταρία;
    τι μειονεκτημα μπορει να εχει μια κλειστου τυπου; το κόστος ειναι λιγο παραπανω.
    δηλαδη η bosch περιπου 55 και η κλειστου τυπου 70 με αποστολη και τοποθετηση σπιτι μου.
    η touratech είχε καποια στιγμη μια κλειστου τυπου 160ευρω.
    δεν ειμαι γνωστης για να καταλαβω την διαφορα που δε πιστευω οτι ειχε να κανει μονο με τη μαρκα.
    κατι διαβασα για αναστροφη ανορθωση και οτι μπορει να παθεις ζημια να τρεχεις αν δε ειναι καλη η μπαταρια.
    Πάντως η bosch με εβγαλε λιγο παραπανω απο την bmw-excite που βαζει η BMW σαν επισημο ανταλακτικο
    με αυτο το θαρρος κοιταζω και τριγυρω για άλλες λυσεις.
    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    αρχικα μην ξαναβαλεις μπος. οι bs ειναι μια χαρα. επισης μην βαζεις ανοιχτου τυπου, δεν υπάρχει λογος, βάλε κλειστου. γιατι κρατησε τοσο λιγο που μένεις?

  3. #3
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109

    χρονος ζωης μπαταριας

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αρχικα μην ξαναβαλεις μπος. οι bs ειναι μια χαρα. επισης μην βαζεις ανοιχτου τυπου, δεν υπάρχει λογος, βάλε κλειστου. γιατι κρατησε τοσο λιγο που μένεις?
    Αθηνα μένω , η χρηση ειναι τις καθημερινες να βαλω 3-4 φορες μπρος , τα σκ μεχρι 2.
    θεωρω οτι εχει να κανει με την ιδιαιτερη θεση που εχει η μπαταρια ειναι αναμεσα στα λαδια της μηχανης
    και επειδη ειναι ανοιχτου τυπου εξατμιζονται τα υγρα οταν ζεσταθει.
    αν το προλαβεις το φαινομενο και συμπληρωσεις υγρα ισως σε βγαλει λιγο ακομα εμενα με εβγαλε 4 μηνες παραπανω
    απο την τελευταια φορα που ειχα αδυναμια να βαλω μπρος.
    θεωρεις οτι 2 χρονια διαρκεια ειναι λίγο; εγω καπου τοσο καθε 2 χρονια αλλαζω μπαταρια.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jannisb Προβολή μηνύματος
    Αθηνα μένω , η χρηση ειναι τις καθημερινες να βαλω 3-4 φορες μπρος , τα σκ μεχρι 2.
    θεωρω οτι εχει να κανει με την ιδιαιτερη θεση που εχει η μπαταρια ειναι αναμεσα στα λαδια της μηχανης
    και επειδη ειναι ανοιχτου τυπου εξατμιζονται τα υγρα οταν ζεσταθει.
    αν το προλαβεις το φαινομενο και συμπληρωσεις υγρα ισως σε βγαλει λιγο ακομα εμενα με εβγαλε 4 μηνες παραπανω
    απο την τελευταια φορα που ειχα αδυναμια να βαλω μπρος.
    θεωρεις οτι 2 χρονια διαρκεια ειναι λίγο; εγω καπου τοσο καθε 2 χρονια αλλαζω μπαταρια.
    γενικα ναι ειναι λίγο. βεβαια εχεις μονοκυλινδρο οποτε μια φορτιση 2 φορές το χρόνο επιβάλετε. Πάρε μια κλειστη gs/bs/motobat και με 2 φορτισούλες τα έχεις τα 3+ ίσως 4. Εκτός αν το θέμα με την ζεστη που λες ειναι σοβαρό.

  5. #5
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    το θεμα με τη ζέστη ειναι του μοντελου .δε θα το ελεγα σαβαρο. ειναι οπως ολες οι μεγαλες μηχανες αν τις πας καλοκαιρι στο κεντρο βραζει ο τοπος.
    εγω ημουν παντα της αποψης οτι αν την μηχανη την κυκλοφορεις χωρις να την αφηνεις για μεγαλα διαστηματα αραγμενη δεν εχεις θεμα με την μπαταρια.
    η αναστροφη ανορθωση δε ειναι μεσα στο προγραμμα με την BS; θεωρείται καλη μπαταρία;

  6. #6
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.187
    Επειδη πουλαω Bosch...ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ BOSCH...ακόμη και οι BS είναι καλύτερες. Καμμια πάντως δεν βάζω σαν YASΑ, κλειστού τύπου πάντα, αλλά ανεβαίνεις σε κοστολόγιο
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  7. #7
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    2η ψηφος κατα της bosch.λογο του οτι ειναι ανοιχτου τυπου; η πιο πολυ κατα της εταιριας; για να αποφασισω ρωταω.
    για την excite τι λες εφοσον εισαι εμπορος;

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jannisb Προβολή μηνύματος
    το θεμα με τη ζέστη ειναι του μοντελου .δε θα το ελεγα σαβαρο. ειναι οπως ολες οι μεγαλες μηχανες αν τις πας καλοκαιρι στο κεντρο βραζει ο τοπος.
    εγω ημουν παντα της αποψης οτι αν την μηχανη την κυκλοφορεις χωρις να την αφηνεις για μεγαλα διαστηματα αραγμενη δεν εχεις θεμα με την μπαταρια.
    η αναστροφη ανορθωση δε ειναι μεσα στο προγραμμα με την BS; θεωρείται καλη μπαταρία;
    δεν τον ξέρω τον ορο. παντως αν αποφευγεις τις πολύ φθηνες μπαταριες δεν θα έχεις θέμα. μπαταρια με 60-70 ευρω συνηθως ειναι καλή. εξαρταται βεβαια απο το μοντελο. καποιες εχουν περιεργο τυπο μπαταριας οποτε ανεβαινει λίγο η τιμη. Καλύτερα να ρωτησεις τον μπαταριά. εγω παω στον κυριαζη γιατι ειναι νορμαλ ατομα και δεν σου πουλάνε ντε και καλα μια μαρκα. παντα ρωταω τι ειναι αυτο που παιρνω και τι εναλλακτικες εχω.

    η μπος πήγε το μαγαζι στην κίνα και βγαζει αυτο που λέμε κινεζιές. δεν ειναι καθόλου καλες πλεον. 2 ειχα παρει, η μια την παλεψε 2+χρόνια η αλλη ουτε καν.

  9. #9
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    δεν τον ξέρω τον ορο. παντως αν αποφευγεις τις πολύ φθηνες μπαταριες δεν θα έχεις θέμα. μπαταρια με 60-70 ευρω συνηθως ειναι καλή. εξαρταται βεβαια απο το μοντελο. καποιες εχουν περιεργο τυπο μπαταριας οποτε ανεβαινει λίγο η τιμη. Καλύτερα να ρωτησεις τον μπαταριά. εγω παω στον κυριαζη γιατι ειναι νορμαλ ατομα και δεν σου πουλάνε ντε και καλα μια μαρκα. παντα ρωταω τι ειναι αυτο που παιρνω και τι εναλλακτικες εχω.

    η μπος πήγε το μαγαζι στην κίνα και βγαζει αυτο που λέμε κινεζιές. δεν ειναι καθόλου καλες πλεον. 2 ειχα παρει, η μια την παλεψε 2+χρόνια η αλλη ουτε καν.
    εγω την πηρα απο ενα μαγαζι στη βουλιαγμενης λογω του οτι στη φορτιζει (δε πωλειται ετοιμη) και στην φερνει με μικρο κοστος.
    το 2+ χρονια για μενα ειναι ρεκορ προς το παρον.
    ο τυπος που μου την πουλαει σ αυτο το μοτιβο της φιλικης συμβουλης μου προτεινε την BS.
    οσο για το κόστος η ανοιχτη bosch που με εβγαλε 2+ χρόνια εκανε 40 ευρω τιμη ιντερνετ .60 τιμοκαταλογος.

  10. #10
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Κάτοχος F650GS του 2006 θα δώσω ψήφο δαγκωτή στη Bosch…. 2,5 χρόνια ακριβώς και παίρνει με την πρώτη μιζιά και σε μοτοσυκλέτα που δεν κινείται καθημερινά.

  11. #11
    Μηχανή = τρόπος ζωής
    Εγγραφή
    12/05/2006
    Μηνύματα
    109

    μαλιστα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Κάτοχος F650GS του 2006 θα δώσω ψήφο δαγκωτή στη Bosch…. 2,5 χρόνια ακριβώς και παίρνει με την πρώτη μιζιά και σε μοτοσυκλέτα που δεν κινείται καθημερινά.
    αυτο σκεφτομαι κι εγω και εχω την ιδια μηχανη

    Υ.Γ. jetzt bin ich wirklich aufgebracht

  12. #12
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Εγώ θα δώσω -1 για την Bosch.
    Στο F650GS είχα από μαμά Excide, κράτησε 4,5 χρόνια!!! και μετά πήγα σε Yuasa (την καλή παρτίδα, όχι τις κινεζιές της) και με άφησε στο 8-ΜΗΝΟ!!! Φυσικά ούτε εγγύηση ούτε τίποτα. Μετά έβαλα Bosch και την έδωσα μετά από 2 μήνες (τη μηχανή). Το παιδί μου είπε ότι άντεξε 1,5 χρόνο ((
    Στηο 800 που πήρα μετά, βρήκα πάνω μία BS που τα έφτυσε στα 3 χρόνια που την είχα εγώ και πρέπει να την είχε βάλει ο προηγούμενος άλλον έναν χρόνο πιο πριν, σύνολο 4 δηλ. Αφού το έψαξα -και για λιθίου και τις Odyssey που τις διαφημίζουν- κατέληξα στην πιο φτηνή, ώστε άμα είναι να κλάψω να μην κλάψω πολύ
    Πήρα λοιπόν μία Haijiu κινέζικη και είμαι στο 8μηνο τώρα. Για να δούμε...
    Πάντως άτομα που έχουν βάλει τη συγκεκριμένη Κινέζα είναι μετά από 3+ χρόνια πολύ ευχαριστημένα
    Φύγαμε...

  13. #13
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jannisb Προβολή μηνύματος
    Πάντως η bosch με εβγαλε λιγο παραπανω απο την bmw-excite που βαζει η BMW σαν επισημο ανταλακτικο
    με αυτο το θαρρος κοιταζω και τριγυρω για άλλες λυσεις.
    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Excite ή Exide? Εννοείται πως η BMW και η κάθε BMW δεν κατασκευάζει μπαταρίες, θυμάμαι μια φορά που έτυχε να ρωτήσω σε αντιπροσωπεία για αλυσίδα και μου είχαν πει το αμίμητο "η αυθεντική αλυσίδα της BMW", η οποία δεν ήταν τίποτα άλλο από μια τσέχικη CZ...

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα δώσω -1 για την Bosch.
    Στο F650GS είχα από μαμά Excide, κράτησε 4,5 χρόνια!!! και μετά πήγα σε Yuasa (την καλή παρτίδα, όχι τις κινεζιές της) και με άφησε
    Πάντως άτομα που έχουν βάλει τη συγκεκριμένη Κινέζα είναι μετά από 3+ χρόνια πολύ ευχαριστημένα
    Ερωτηση:πως ξεχωριζουμε την Κινεζια απο την μη Κινεζια;
    για την Yuasa ρωταω

  15. #15
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Εγώ θα δώσω -1 για την Bosch.
    Στο F650GS είχα από μαμά Excide, κράτησε 4,5 χρόνια!!! και μετά πήγα σε Yuasa (την καλή παρτίδα, όχι τις κινεζιές της) και με άφησε στο 8-ΜΗΝΟ!!! Φυσικά ούτε εγγύηση ούτε τίποτα. Μετά έβαλα Bosch και την έδωσα μετά από 2 μήνες (τη μηχανή). Το παιδί μου είπε ότι άντεξε 1,5 χρόνο ((
    Έχω βάλει 2 φορές Bosch και μία Yuasa, διάβασα κάπου παραπάνω ότι οι Bosch είναι κινεζιές, λες και τις Yuasa τις κατασκευάζουν με το χέρι γιαπωνέζες παρθένες στο Τόκυο... Η δική μου Yuasa στο κουτί δεν ανέγραφε καν χώρα κατασκευής και ήταν η μόνη που με άφησε στα κρύα του λουτρού... Μια παρατήρηση μόνο αν μου επιτρέπεις, λες ότι η Bosch άντεξε μόνο 1,5 χρόνο στον επόμενο ιδιοκτήτη. Ήξερες πως τη συντηρούσε, αν τη συντηρούσε, αν την κινούσε και κάθε πότε;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μια Βοηθεια Για Επιλογη Service
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 10/07/2007, 10:57
  2. Βοηθεια για επιλογη μοτοσυκλετας
    από ^Deadly_Sin^ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2007, 00:16
  3. Βοηθεια για επιλογη
    από symplektis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2007, 11:58
  4. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  5. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF