Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 85

Θέμα: R6, 749 ή… RS250 για track-bike?

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Για δίχρονο δεν έχω γνώση αρκετή ώστε να εκφέρω άποψη. Για ντουκατι, έτσι και ξαπλωθει κάτω πολύ φοβάμαι πως θα κλαις με μαύρο δάκρυ. Συμφωνώ με ότι είπε ο Georgio. Ίσως η λογική επιλογή είναι και η σωστότερη. Japan 600 και καλή διασκέδαση. Ένα plus στο R6 μιας και το είχα για 7 χρόνια και πίστα και βόλτα και ήταν - είναι αξιοπρεπέστατο και χωρίς ζημιές - βλάβες.
    Ντουκάτι έχω και γι' αυτό θέλω ένα μηχανάκι για καθαρό track-bike... για να μη κλαίω
    Ακόμη και το 749 να είναι αυτό, με ένα πολυεστερικό κουστούμι και μανέτες - ποδοστήρια (που δε χρειάζεται να γράφουν ducati στην ούγια), δεν νομίζω οτι μια πτώση δε θα ναι αντιμετωπίσιμη...

    Επίσης αφού είχες το R6 για χρόνια, ποια θεωρείς πιο σημαντικά αφτερμαρκετ αξεσουαρ γι' αυτό και στα οποία να στοχεύσω ψάχνοντας ένα μτχ;

  2. #17
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Γεια σου Άρη! Έχω διαβάσει το thread που είχες ανεβάσει για το R6 σου...

    Ωστόσω το παραπάνω ποστ με μπέρδεψε λίγο.... τι εννοείς για το RS250 οτι "θα είναι άλλο πράγμα τελείως"... αξίζει κάποιος ν' ασχοληθεί με ένα τέτοιο μηχανάκι κατά τη γνώμη σου;

    Το R6 έχω οδηγήσει (μια χαρά κούμπωσα πάνω του) ενώ το 749 όχι, λένε ότι είναι πιο μακρύ... Εσύ που είσαι ψηλότερος χωράς κανονικά στο R6;
    Το μεγαλύτερο βάρος είναι μια σημαντική παράμετρος, όμως τι εννοείς ότι είναι πιο "δύσκολο στην πίστα"; Πιο άκαμπτο; Πιο "αργό" να πέσει στη στροφή; Το δικύλινδρο μοτέρ δε βοηθάει από την άλλη;

    Τέλος, επειδή υπάρχουν αρκετά R6 στην αγορά, ποιος aftermarket εξοπλισμός θεωρείς ότι είναι σημαντικότερο να έχει ήδη το μηχανάκι, που θα χρειαστείς δηλαδή αργά ή γρήγορα για χρήση στην πίστα (εκτός από το πολυεστερικό φυσικά);
    Το RS250 ειναι αλλη κατηγορία, αυτό εννοώ. Δεν έχω καθόλου εμπειρία απο πίστα με δίχρονο, στον δρόμο παλι με παλιά μηχανακια μεχρι TDR250.
    Ειναι πολύ ελαφρύ, πολύ γρήγορο αλλά θέλει τελείως άλλη οδήγηση απο αυτα που ξερω και ξέρεις απ οτι μου έχουν πεί.

    Το 749 το έχω οδηγήσει στις Σέρρες και ήταν πολύ καλό και ευρύχωρο, κάτι σημαντικό για μένα. Στο R6 χωράω με το ζόρι οριακά, είμαι 1.89, στο 749 ημουν άνετος αλλά ήταν πιο δύσκολο μηχανάκι για να το ζορίσεις, δεν ηταν και δικό μου οπότε καταλαβαίνεις.
    Το 749 ειναι δικύλινδρο μεν, αλλά στροφάρει τελείως διαφορετικά απο αυτό που ξέρεις, το S2R1000 εννοώ που κι αυτό το εχω καβαλήσει Σέρρες.
    Ανεβάζει πολύ πιο γρήγορα, αλλάζεις συνεχώς ταχύτητες!

    Ομως το R6 είναι πολύ πιο εύκολο, στρίβει χωρίς καθόλου προσπαθεια και σε βοηθαει πολύ. Το οτι ειναι κούφιο χαμηλά δεν παίζει σημαντικό ρόλο, αφού το εχεις συνεχώς ψηλά στην πίστα.

    Για aftermarket το καλύτερο θα ήταν ανάρτηση πίσω, αντε και cartridge εμπρός, κι εξάτμιση/πρόγραμμα δεν ειναι κακό βέβαια! Επίσης σωληνάκια υψηλής εμπρός, και οπως εγραψα και πριν αλυσιδα 520 με ενα δοντι κατω εμπρός.

    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Το cbr600rr γιατί το έχεις αποκλείσει;

    Το rs250 θέλει άλλη φιλοσοφία οδήγησης, μπορεί να σου αρέσει, μπορεί και όχι, μπορεί να μπορείς να το πας, μπορεί και όχι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά θα συφωνήσω με όσα σου είπαν τα περισσότερα παιδιά.
    Ένα τζαπάν 600 και καλή διασκέδαση.

    Για το RS όταν το είχα συζητήσει σε μια παρέα με ένα παιδί που ήταν αγωνιζόμενος μου είχε πει περίπου αυτό που σου λέει ο Sniper.
    Είναι τελείως άλλη φιλοσοφία. Μπορεί να σου ταιριάξει μπορεί και όχι.
    Έχει σίγουρα το πιο αγωνιστικό στήσιμο και το R6 μοιάζει commuter μπροστά του.
    Αλλά θα σε ταλαιπωρήσει περισσότερο και η συντήρησή του και το να το συνηθίσεις, από ένα πιο "συμβατικό" μηχανάκι.

    Άμα το λέει η καρδιά σου για κάτι διαφορετικό όρμα στο RS και βλέπεις.
    Αν θες κάτι πιο σίγουρο που θα σε κάνει να κολλήσεις και δε θα πολυπαίξει το ενδεχόμενο να σπαστείς από τα κουσούρια του, τζαπάν 600. Είτε R6, είτε CBR, είτε όποιο σου κάθεται καλύτερα.
    Αυτή ακριβώς τη "διαφορετική φιλοσοφία" του RS προσπαθώ να καταλάβω...
    Ανέβηκα στατικά πάνω σε ένα που πωλείται (πανάκριβα) σε ένα μαγαζί στη Βουλιαγμένης... αυτό που μου κανε αίσθηση είναι το βάρος του ή μάλλον η έλλειψη του...
    Σε συνδυασμό με ένα μοτέρ που έχει ωφέλιμη περιοχή 2000-3000 στροφών, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να του πίνεις το αίμα και να μπαίνεις "με φόρα" στις στροφές για να είναι ανταγωνιστικό στην πίστα...
    Αυτό εννοείς....;

    Υ.Γ. Είναι νομίζω προφανές, από τις επιλογές που έθεσα στο αρχικό ποστ, ότι μου αρέσει κάτι διαφορετικό από ότι βλέπω συνήθως....
    Όμως δεν είμαι δογματικός, αν πειστώ το R6 ταιριάζει περισσότερο σε αυτό που θέλω, θα ψάξω ένα καλό R6 (και θα το βάψω στα χρώματα της ducati )...

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Χαχα... πως φαίνονται οι προτιμήσεις...!

    Το ξέρω ότι μηχανάκια από πέσιμο / τρακάρισμα είναι πάντα υποψήφια για αγορά ως track-bike, όμως το συγκεκριμένο πέραν ότι η αγορά του είναι ήδη πάνω από το μπάτζετ, θα χρειαστεί εξ' αρχής χρήματα για έλεγχο - συντήρηση και ένα πολυστερικό.... είναι και στην Καρδίτσα!

    Πάντως γενικά θα προτιμούσες ένα GSXR-600 από ένα R6 και γιατί;;;
    καμια προτιμιση αλλα το αυτο ειναι μοντέλο 08 και τα άλλα που κοιτάς ειναι "παλιά" μηχανάκια.

  5. #20
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος

    Ομως το R6 είναι πολύ πιο εύκολο, στρίβει χωρίς καθόλου προσπαθεια και σε βοηθαει πολύ. Το οτι ειναι κούφιο χαμηλά δεν παίζει σημαντικό ρόλο, αφού το εχεις συνεχώς ψηλά στην πίστα.

    Να προσθέσω οτι σε βοηθάει να πάρεις σωστές απλωτές γραμμές, να κρατήσεις φόρα κι επίσης μπορείς να ανοίγεις το γκάζι πιο εύκολα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #21
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    καμια προτιμιση αλλα το αυτο ειναι μοντέλο 08 και τα άλλα που κοιτάς ειναι "παλιά" μηχανάκια.
    Και πού είναι το κακό σε αυτό? Track bike θέλει!
    Βρίσκεις τέτοια 'παλιά' μηχανάκια CBR, R6, GSXR, ZX6 με λίγα χλμ και προπαντός πιο φτηνά και δεν έχουν προβλήματα αν είναι όλα σωστά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Και πού είναι το κακό σε αυτό? Track bike θέλει!
    Βρίσκεις τέτοια 'παλιά' μηχανάκια CBR, R6, GSXR, ZX6 με λίγα χλμ και προπαντός πιο φτηνά και δεν έχουν προβλήματα αν είναι όλα σωστά.
    δεν ειναι κατι κακο. τα χωρίζει μια γενιά εξού και οι διαφορες στην τιμη τους. το gsxr 08 δεν εχει καμια σχέση με τα μηχανάκια του 03-04. αφου το λιώσει, με ένα κουστούμι απο ebay και ένα ολικο βαψιμο θα το δωσει σχεδόν οσο το πηρε. τα μηχανάκια που κοιτάει (τότε) θα ειναι κοντά 20 χρονων. δεν φευγουν δηλαδη.

  8. #23
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Επίσης αφού είχες το R6 για χρόνια, ποια θεωρείς πιο σημαντικά αφτερμαρκετ αξεσουαρ γι' αυτό και στα οποία να στοχεύσω ψάχνοντας ένα μτχ;
    Πολυεστερικό κοστούμι,αμορτισερ πίσω,λιγο σφίξιμο τα ελατήρια μπροστά για εμένα καλά μου κάθοταν (1:34 άδειο στις Σέρρες),σωληνάκια υψηλής οπωσδήποτε ό,τι και αν επιλέξεις.Εξατμισεις κτλ ελαφροπειράγματα δεν έκανα ποτέ γιατί μια χαρά γκάζι έχει.Θυμωμένο κουνούπι είναι το μηχανάκι.
    Φίου φίου φι φι φίου

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    891
    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/12361052/

    Τζαμπα και εχεις και ροπουλα χαμηλα/μεσαια που παντα ειναι χρησιμη...δε χρειαζεται να εχεις τζουφιο/αδυναμο μηχανακι χαμηλα για να μαθεις να οδηγεις με φορα ειναι λιγο μυθος αυτο.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    οποιοδηποτε 600αρι ss σου κανει την δουλεια ευκολα...
    απο εκει και περα παιζει το ποσο παλιο ή οχι θα ειναι...αρα budget..
    και ποσο σωστο θα ειναι σαν μηχανακι...αρα καλο τσεκαρισμα σε μηχανικο..
    η ψηφος μου θα παει στο 636 του 05-06 μιας και το ειχα και ειχε περασει τα πανδεινα χωρις κιχ (μονο ενα tps αλλαγμενο)...
    αλλα οποιοδηποτε και να βρεις θα κανεις δουλιτσα ευκολα και οικονομικα...


    το 749 δεν θα το επελεγα απο την αποψη οτι εχει πιο ακριβο κοστος συντηρησης και πιο δυσευρετα ανταλλακτικα καθως δεν εχει κυκλοφορησει τοσο οσο το οποιοδηποτε 600 japan...


    το 250 θα το επαιρνα ΜΟΝΟ αν ειχα σκοπο για στεφανα και για να κανω πλακα σε μεγαλυτερα μηχανακια εντος πιστας (αφου το μαθεις καλα)...η αληθεια ειναι ομως οτι λογω του διαφορετικου τροπου οδηγησης δεν θα σε βοηθησει να γινεις καλυτερος οδηγος στον δρομο με το S2R που εχεις...θα καβαλας το ενα και μετα θα καβαλας το αλλο και θα πρεπει το μυαλο σου να κανει ενα "κλικ" για να πας...ενω με τα τετραχρονα ειναι το ιδιο πραγμα...
    Τελευταία τροποποίηση από devil's animal; 04/07/2018 στις 09:47.

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Xlitos Προβολή μηνύματος
    https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/12361052/

    Τζαμπα και εχεις και ροπουλα χαμηλα/μεσαια που παντα ειναι χρησιμη...δε χρειαζεται να εχεις τζουφιο/αδυναμο μηχανακι χαμηλα για να μαθεις να οδηγεις με φορα ειναι λιγο μυθος αυτο.
    Πράγματι αυτό το 636 το έχω "παρκαρισμένο" στο car εδώ και λίγο καιρό... ενδιαφέρουσα περίπτωση!

    Μου δίνεις αφορμή ν' ανοίξω το φάκελο "japan 600ss" εδώ...
    Είχα/έχω καταλήξει στο R6, ως το ελαφρύτερο και πιο έτοιμο για πίστα, όμως ήδη παραπάνω ο Sapilas και ο 7Tolis που το έχουν χρησιμοποιήσει με αυτό τον τρόπο πρώτα απ' όλα αναφέρουν την αλλαγή των αναρτήσεων...
    Η δεύτερη μου επιλογή ήταν το 636, λίγο βαρύτερο στα μοντ.03-05 όμως λίγο περισσότερο ροπάτο...
    Για το GSXR άκουσα από φίλους/γνωστούς που κάνουν συστηματικά trackdays για κάποιες περιπτώσεις κομμένων/ραγισμένων πλαισίων από πτώσεις στην πίστα... δε ξέρω αν αληθεύει και πόσο υπερβολική είναι η παραπάνω "φήμη" όμως η αλήθεια είναι ότι μ' έβαλε σε σκέψεις...
    Τέλος, για το CBR όλοι μου είπαν ότι πέραν ότι είναι το βαρύτερο, θέλει εξαρχής αλλαγή αναρτήσεων για να είναι ανταγωνιστικό (εδώ που τα λέμε και για το πιο έτοιμο R6 πάλι εκεί καταλήξαμε..)!

    Δεν αναφέρω όλα τα παραπάνω ως δεδομένα, παρα μόνο ως ένα μάζεμα των απόψεων που είχα συλλέξει από συζητήσεις που είχα κάνει με ειδικούς και μη (πιθανον!) πριν ανοίξω το παρον thread. Παρακαλώ καταθέστε τη γνώμη σας όσοι κυρίως έχετε οδηγήσει σε πίστα κάποιο japan 600ss του 03-05 περίπου που παίζουν στο μπάτζετ που διαθέτω. Διαφορές μεταξύ τους, πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα κλπ...

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Πράγματι αυτό το 636 το έχω "παρκαρισμένο" στο car εδώ και λίγο καιρό... ενδιαφέρουσα περίπτωση!

    Μου δίνεις αφορμή ν' ανοίξω το φάκελο "japan 600ss" εδώ...
    Είχα/έχω καταλήξει στο R6, ως το ελαφρύτερο και πιο έτοιμο για πίστα, όμως ήδη παραπάνω ο Sapilas και ο 7Tolis που το έχουν χρησιμοποιήσει με αυτό τον τρόπο πρώτα απ' όλα αναφέρουν την αλλαγή των αναρτήσεων...
    Η δεύτερη μου επιλογή ήταν το 636, λίγο βαρύτερο στα μοντ.03-05 όμως λίγο περισσότερο ροπάτο...
    Για το GSXR άκουσα από φίλους/γνωστούς που κάνουν συστηματικά trackdays για κάποιες περιπτώσεις κομμένων/ραγισμένων πλαισίων από πτώσεις στην πίστα... δε ξέρω αν αληθεύει και πόσο υπερβολική είναι η παραπάνω "φήμη" όμως η αλήθεια είναι ότι μ' έβαλε σε σκέψεις...
    Τέλος, για το CBR όλοι μου είπαν ότι πέραν ότι είναι το βαρύτερο, θέλει εξαρχής αλλαγή αναρτήσεων για να είναι ανταγωνιστικό (εδώ που τα λέμε και για το πιο έτοιμο R6 πάλι εκεί καταλήξαμε..)!

    Δεν αναφέρω όλα τα παραπάνω ως δεδομένα, παρα μόνο ως ένα μάζεμα των απόψεων που είχα συλλέξει από συζητήσεις που είχα κάνει με ειδικούς και μη (πιθανον!) πριν ανοίξω το παρον thread. Παρακαλώ καταθέστε τη γνώμη σας όσοι κυρίως έχετε οδηγήσει σε πίστα κάποιο japan 600ss του 03-05 περίπου που παίζουν στο μπάτζετ που διαθέτω. Διαφορές μεταξύ τους, πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα κλπ...


    τις αναρτησεις τις αλλαζεις κυριως για την χρονικη αποδοση τους...
    δλδ ολες οι αναρτησεις των ss ειναι επαρκεστατες για εναν μεσο οδηγο...ειδικα για καποιον που τωρα ξεκιναει το hobby "πιστα"...
    αλλα αν θες να κανεις π.χ. 20 γυρους συνεχομενους οι μαμα αναρτησεις πιθανοτατα να χασουν την αποδοση τους στους τελευταιους 3-4 γυρους και αυτο να σε χαλασει...ειδικα αν δεν ειναι σερβαρισμενες ποτε και εχουν 20-30 χιλ χλμ στην καμπουρα τους...
    απ'οσο θυμαμαι ολα τα 600αρια ss στις χρονολογιες ποι κοιτας εχουν πληρως ρυθμιζομενες αναρτησεις μπρος πισω...αρα εισαι μια χαρα...αν καποιο δεν εχει, καλο ειναι να βαλεις για να εχεις ολη την γκαμα των ρυθμισεων και να μπορεις να σεταρεις σωστα στο βαρος σου και στο οδηγικο σου στυλ...
    αυτα οσον αφορα τις αναρτησεις...

    οσον αφορα την δυναμη δεν παιζει τοσο ρολο...ενα λιγο πιο "γεματο" μοτερ στις μεσαιες οπως το 636 μπορει να σου φανει χρησιμο, αλλα δεν ειναι και πανακεια...
    τι εννοω? με ενα δοντι μπροστα δεν θα καταλαβεις καμια διαφορα με τα υπολοιπα...αφου ουτως ή αλλιως δουλευεις αρκετα ψηλα στην πιστα....
    αν θες το 'τελειο' ειναι το 675 καθοτι τρικυλινδρο...και γενικα πολυ καλο track bike...στημενο σωστα με αναρτησεις, φρενα και χαμηλο σχετικα βαρος...

    εγω θα επικεντρωνομουν στον χωρο...το 636 του 05-06 εχει καμποσο χωρο και ειναι μπουγιοζικο γενικα με την ντεποζιταρα του και τα ολα του...θυμιζει 1000 και χωρας πολυ ευκολα...το r6 απο την αλλη ειναι πιο μινιμαλιστικα απο κατασκευης...
    ολο το θεμα ειναι να σε βολεψει εργονομικα, κυριως, για να μην μπεις σε αλλαγες σε μαρσπιεδες, κλιπ ονς, γεμισμα - αδειασμα σελας, ζελατινες, κλπ...

    εγω αν ειχα την δυνατοτητα οτι εβρισκα θα το εκανα ενα καλο test ride σε εθνικη για να δω στην κουμπωμενη θεση πως ειναι...δλδ στα >230 χλμ τεσταρισμα...αν δε, εχει και καποιες στροφες το τεστ για να δεις πως συμπεριφερεται ακομα καλυτερα...(μου ερχονται στο μυαλο οι ανοιχτες παρατεταμενες πριν μπεις Χαλκιδα...εκει δεν ρισκαρεις πολλα και βλεπεις πως ειναι οταν οι πηχεις των χεριων ερχονται οριζοντια με την ασφαλτο και ο κωλος παει τερμα πισω για να κρυφτεις πισω απο την ζελατινα)...

    my 2 cents...

  13. #28
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Αυτή ακριβώς τη "διαφορετική φιλοσοφία" του RS προσπαθώ να καταλάβω...
    Ανέβηκα στατικά πάνω σε ένα που πωλείται (πανάκριβα) σε ένα μαγαζί στη Βουλιαγμένης... αυτό που μου κανε αίσθηση είναι το βάρος του ή μάλλον η έλλειψη του...
    Σε συνδυασμό με ένα μοτέρ που έχει ωφέλιμη περιοχή 2000-3000 στροφών, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να του πίνεις το αίμα και να μπαίνεις "με φόρα" στις στροφές για να είναι ανταγωνιστικό στην πίστα...
    Αυτό εννοείς....;

    Υ.Γ. Είναι νομίζω προφανές, από τις επιλογές που έθεσα στο αρχικό ποστ, ότι μου αρέσει κάτι διαφορετικό από ότι βλέπω συνήθως....
    Όμως δεν είμαι δογματικός, αν πειστώ το R6 ταιριάζει περισσότερο σε αυτό που θέλω, θα ψάξω ένα καλό R6 (και θα το βάψω στα χρώματα της ducati )...
    Σε πίστα δεν το έχω οδηγήσει. Είχα πάρει το τελευταίο για μια "βόλτα" όταν του έκανε δοκιμές το MotoTρίτη.
    Χαμηλά δεν έχει δύναμη, ψηλά κρεμάει αλλά εκε που δίνει τις ροπές του είναι διάβολος.

    Α, και φρένα τα γνωστά των 2Τ.

    Εγώ δεν ξέρω, θα ψηνόμουν για ένα τέτοιο μόνο για τη πίστα. Για το δρόμο ούτε για αστείο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  14. #29
    είχα cbr 600rr 03-04 μοντέλο, ωραία θέση οδήγησης (σε τοποθετεί "πάνω" στο μηχανάκι και όχι "μέσα") καλός κινητήρα, κιβώτιο και σούπερ φρένα. δεν είχα θέμα με τις αναρτήσεις αλλά ήμουν ελαφρύς οπότε δεν άλλαξα ελατήρια.
    το προτείνω αν βρείς κάτι καλό αλλά οι τιμές τους είναι υψηλές σε σχέση με τα υπόλοιπα ss αντίστοιχων ετών.

    με λ7 περίπου 3000€ εγώ θα σου πρότεινα zx6r 07 08 ή daytona 675, ποιο σύγχρονα απο αυτά που κοιτάς.

    επίσης, για αρχάριους και μέτριους αναβάτες θα πρότεινα "εύκολα" μηχανάκια, αυτά δλδ που θα σε "παρουν απο το χεράκι και θα σε πάνε παρακάτω" σε χρόνους και όχι εκείνα που θα "παλεύεις" μαζί τους, τα δύσκολα, τα απόλυτα.
    ένα "ευκολο" μηχανάκι γίνεται "απόλυτο" (όταν βέβαια έχεις βελτιωθεί και ξέρεις τι θέλεις απο την μηχανή σου και φυσικά έχεις ρίξει και χρήμα πάνω της), ενώ ένα "απόλυτο" δεν γινεται "ευκολο".

  15. #30
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Το cbr600rr γιατί το έχεις αποκλείσει;
    το ότι είναι τάφος δεν είναι αρκετό;

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Track bike RGV250 τουλαχιστον ετσι ξεκινησε
    από KeLeYTiS στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 213
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2013, 14:46
  2. Γνωμες για track bike...
    από narkissos στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 21:17
  3. Track bike VJ22 κ.λ.π. κ.λ.π.
    από orcinious στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2007, 00:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF