Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 85

Θέμα: R6, 749 ή… RS250 για track-bike?

  1. #31
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από harris_x Προβολή μηνύματος
    το ότι είναι τάφος δεν είναι αρκετό;
    Σόρρυ, δεν το ήξερα.

    Blade, τι καβαλάς;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Aprilia RS250

    Ορθολογιστές
    Σειρά μου λοιπόν.

    Εκτός κι αν έχεις τρόπο να μπαίνεις πίστα σε ιδιωτική επίσκεψη ή με κανά κλάμπ παρόμοιας ιπποδύναμης, θα σου έλεγα να το ξεχάσεις. Η Ελλάδα δεν είναι μεγάλη Βρεττανία, να σηκώνει οικονομικά, trackdays αφιερωμένα σε μοντέλα ή κλάσεις μηχανών. Αυτό σημαίνει ότι στο ΓΕΝΙΚΟ trackday που θα μπεις, θα τρέχεις ανάμεσα σε Supersport 600ρια και 1000ρια. Με 57 άλογα τροχό (κι αυτά αν πετύχει καλά η αλλαγή να είσαι στην καλή περιοχή του μοτέρ), με το RS θα είσαι ένα μόνιμο εμπόδιο στις εξόδους των στροφών για τους άλλους. Πράγμα ΚΑΙ επικίνδυνο γιατί όταν είσαι εμπόδιο αργά ή γρήγορα κάποιος θα πέσει πάνω σου ΚΑΙ εκνευριστικό για εσένα, θα σε χαλάει.

    Αν βρήσκεις trackdays όπου θα τρέχεις σε group με άλλα δίχρονα 250, τετράχρονα supersport 400 δεκαετίας 90, SV650 και ER650 και γενικά μηχανές της τάξεως των 60 τροχό, θα είσαι άρχοντας με το RS αλλά πολύ φοβάμαι ότι τέτοια δεν θα βρεις στην Ελλάδα.

    Δεύτερος λόγος, στην πράξη, σε κάθε δεύτερο trackday θα έχεις γεννητούρια. Ή θα το ανοίγεις προληπτικά, για να δεις τι γίνεται, ώστε να μην έχεις γεννητούρια. Τα δίχρονα είναι υπερευαίσθητα στην παραμική αλλαγή συνθηκών, να χθες είχε λιγο υγρασία και είχε παραπάνω ψύξη το μοτέρ (και έσπασε), να σήμερα είχε ξηρασία και είχε πιο αραιό μίγμα (και έσπασε), να πήγε ένα θρομβάκι στην αντλία λαδιού (και έσπασε), να έκανε λίγο φάγωμα η φλαντζούλα και έφευγε το καυσαέριο από εκεί και δεν αεριζόταν συχρονισμένα ο κύλινδρος (και έσπασε), γενικά, μια ζωή στο λύσιμο θα είσαι. ΔΕΝ είναι δύσκολα τα λυσίματα στα δίχρονα, ούτε έχουν μεγάλα κόστη (αν τα προλάβεις), αλλά είναι ένας κάποιος κόπος, είσαι διαθετειμένος τον κάνεις; Μια φορά, το ''βάζω βενζίνη, αλλάζω λάδια-τακάκια-λάστιχα ΟΤΑΝ χρειάζονται, και πάω για trackday'' ΔΕΝ είναι το δίχρονο, θέλει περιποίηση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #33
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Σειρά μου λοιπόν.

    Εκτός κι αν έχεις τρόπο να μπαίνεις πίστα σε ιδιωτική επίσκεψη ή με κανά κλάμπ παρόμοιας ιπποδύναμης, θα σου έλεγα να το ξεχάσεις. Η Ελλάδα δεν είναι μεγάλη Βρεττανία, να σηκώνει οικονομικά, trackdays αφιερωμένα σε μοντέλα ή κλάσεις μηχανών. Αυτό σημαίνει ότι στο ΓΕΝΙΚΟ trackday που θα μπεις, θα τρέχεις ανάμεσα σε Supersport 600ρια και 1000ρια. Με 57 άλογα τροχό (κι αυτά αν πετύχει καλά η αλλαγή να είσαι στην καλή περιοχή του μοτέρ), με το RS θα είσαι ένα μόνιμο εμπόδιο στις εξόδους των στροφών για τους άλλους. Πράγμα ΚΑΙ επικίνδυνο γιατί όταν είσαι εμπόδιο αργά ή γρήγορα κάποιος θα πέσει πάνω σου ΚΑΙ εκνευριστικό για εσένα, θα σε χαλάει.

    Αν βρήσκεις trackdays όπου θα τρέχεις σε group με άλλα δίχρονα 250, τετράχρονα supersport 400 δεκαετίας 90, SV650 και ER650 και γενικά μηχανές της τάξεως των 60 τροχό, θα είσαι άρχοντας με το RS αλλά πολύ φοβάμαι ότι τέτοια δεν θα βρεις στην Ελλάδα.

    Δεύτερος λόγος, στην πράξη, σε κάθε δεύτερο trackday θα έχεις γεννητούρια. Ή θα το ανοίγεις προληπτικά, για να δεις τι γίνεται, ώστε να μην έχεις γεννητούρια. Τα δίχρονα είναι υπερευαίσθητα στην παραμική αλλαγή συνθηκών, να χθες είχε λιγο υγρασία και είχε παραπάνω ψύξη το μοτέρ (και έσπασε), να σήμερα είχε ξηρασία και είχε πιο αραιό μίγμα (και έσπασε), να πήγε ένα θρομβάκι στην αντλία λαδιού (και έσπασε), να έκανε λίγο φάγωμα η φλαντζούλα και έφευγε το καυσαέριο από εκεί και δεν αεριζόταν συχρονισμένα ο κύλινδρος (και έσπασε), γενικά, μια ζωή στο λύσιμο θα είσαι. ΔΕΝ είναι δύσκολα τα λυσίματα στα δίχρονα, ούτε έχουν μεγάλα κόστη (αν τα προλάβεις), αλλά είναι ένας κάποιος κόπος, είσαι διαθετειμένος τον κάνεις; Μια φορά, το ''βάζω βενζίνη, αλλάζω λάδια-τακάκια-λάστιχα ΟΤΑΝ χρειάζονται, και πάω για trackday'' ΔΕΝ είναι το δίχρονο, θέλει περιποίηση.
    telegonos εισαι εκτός θέματος!

    Tα άλογα στον τροχό δεν είναι πανάκεια, η αναλογία κιλών ανα ίππο παίζει ρόλο αλλά και η φόρα που μπορεί να κρατήσει στις στροφές.
    Αν κάποιος ξέρει να οδηγάει το δίχρονο 250 όπως πρέπει όχι μόνο δεν θα είναι road block για τα 600 SS αλλά θα τους κάνεις και πλάκες.
    Ποιά ER και 400 δεκαετίας λές?

    Γεννητούρια κάθε 2ο track day θα έχει μόνο αν το έχει παει πάνω από 80 ίππους, αν είναι πιο ήσυχο δεν είναι καθόλου έτσι.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #34
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    telegonos εισαι εκτός θέματος!

    Tα άλογα στον τροχό δεν είναι πανάκεια, η αναλογία κιλών ανα ίππο παίζει ρόλο αλλά και η φόρα που μπορεί να κρατήσει στις στροφές.
    Αν κάποιος ξέρει να οδηγάει το δίχρονο 250 όπως πρέπει όχι μόνο δεν θα είναι road block για τα 600 SS αλλά θα τους κάνεις και πλάκες.
    Ποιά ER και 400 δεκαετίας λές?

    Γεννητούρια κάθε 2ο track day θα έχει μόνο αν το έχει παει πάνω από 80 ίππους, αν είναι πιο ήσυχο δεν είναι καθόλου έτσι.
    Ή μπορεί να θυμάται τα KR1 ή τα 2Τ των 80s...

    Σίγουρα δεν είναι όπως ένα 4Τ 600ρι αλλά μάλλον υπερβάλει.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Blade, τι καβαλάς;
    Από SuperSport κατασκευής 2006 και πίσω μόνο το 675 μου φάνηκε πιο γρήγορο από το δικό μου. Το 636 δεν το υπολογίζω, δεν είναι ομολογκαρισμένο SuperSport.

    To R6 του 2004-2005 όμως έχει πιο ελαφριά αίσθηση από το CBR. Καλά, το 675 παίζει σε δική του κατηγορία, τόσο πούπουλο που δεν ταιριάζει σε όλους.

    Όπως ειπώθηκε παραπάνω, το καλύτερο μηχανάκι 2004-2006 είναι αυτό που θα βρεθεί στην καλύτερη κατάσταση για δεδομένα χρήματα...
    Think faster than you ride

  6. #36
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Από SuperSport κατασκευής 2006 και πίσω μόνο το 675 μου φάνηκε πιο γρήγορο από το δικό μου. Το 636 δεν το υπολογίζω, δεν είναι ομολογκαρισμένο SuperSport.

    To R6 του 2004-2005 όμως έχει πιο ελαφριά αίσθηση από το CBR. Καλά, το 675 παίζει σε δική του κατηγορία, τόσο πούπουλο που δεν ταιριάζει σε όλους.

    Όπως ειπώθηκε παραπάνω, το καλύτερο μηχανάκι 2004-2006 είναι αυτό που θα βρεθεί στην καλύτερη κατάσταση για δεδομένα χρήματα...
    To 675 που το έχω καβαλήσει ειναι πολύ κοφτερό, περισσότερο απο το το R6 μου, έχει και δύναμη σε μεγαλύτερη γκάμα στροφών και μου άρεσε πολύ.
    Είναι όμως και ακριβότερα αυτα!

    @ Juohmaru!
    To δικό μας R6 το πήραμε έτοιμο με αναρτηση πίσω, cartridge εμπρός κλπ.
    Δεν ξέρω πως είναι το μηχανάκι χωρίς αυτα!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #37
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αν κάποιος ξέρει να οδηγάει το δίχρονο 250 όπως πρέπει ...
    Άρη καλησπέρα, αυτό το όπως πρέπει ποιο είναι ακριβώς;
    Give me fuel, Give me fire

  8. #38
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Άρη καλησπέρα, αυτό το όπως πρέπει ποιο είναι ακριβώς;
    Δεν ξέρω!
    Ομως έχω δεί 2χρονο 250 racing μεσα στην πίστα να μας περνάει σαν να είμαστε κορίνες.

    Αυτό που ξέρω είναι οτι μπορεί και παίρνει άλλες γραμμές κι έχει τέτοια φόρα που δεν χρειάζεται και τόσο το γκάζι στην έξοδο. Θέλουν και προσοχή γιατί οταν μπαίνουν στην ροπή απότομα ειναι λίγο ζόρι!
    Αυτό βέβαια δεν ισχυει μόνο για τα δίχρονα, τα οποία βέβαια θέλουν και οδηγό που να μπορεί να το κρατάει στην ροπή του και να μην κρεμάει κι επίσης να μπορεί να το φρενάρει , αλλά και για όλα όσα είναι αρκούντως ελαφρά σε κιλά και με κοφτερή γεωμετρία.
    Οι πιτσιρικάδες με τα ΚΤΜ390 πάνε 1.28 στις Σέρρες με 45 άλογα.
    Ετσι πάνε άνετα στο γρήγορο group κι ας είναι αργά στην ευθεία.

    Δες εδω ενα video πως παει ενα τετοιο πράγμα σε σχέση με τα SS στην Rijeka με οδηγό πολύ υψηλού επιπέδου. Γιατί κάποιος πριν εγραψε οτι θα είναι σαν εμπόδιο κάποιος με 2χρονο 250...


    Σημειωτέον οτι το KTM το νοίκιασε για να μαθει την πίστα της Rijeka αφού δεν είχε ξαναπαει και είχε αγώνα το επόμενο Σ/Κ με TZ350.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    891
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Πράγματι αυτό το 636 το έχω "παρκαρισμένο" στο car εδώ και λίγο καιρό... ενδιαφέρουσα περίπτωση!

    Μου δίνεις αφορμή ν' ανοίξω το φάκελο "japan 600ss" εδώ...
    Είχα/έχω καταλήξει στο R6, ως το ελαφρύτερο και πιο έτοιμο για πίστα, όμως ήδη παραπάνω ο Sapilas και ο 7Tolis που το έχουν χρησιμοποιήσει με αυτό τον τρόπο πρώτα απ' όλα αναφέρουν την αλλαγή των αναρτήσεων...
    Η δεύτερη μου επιλογή ήταν το 636, λίγο βαρύτερο στα μοντ.03-05 όμως λίγο περισσότερο ροπάτο...
    Για το GSXR άκουσα από φίλους/γνωστούς που κάνουν συστηματικά trackdays για κάποιες περιπτώσεις κομμένων/ραγισμένων πλαισίων από πτώσεις στην πίστα... δε ξέρω αν αληθεύει και πόσο υπερβολική είναι η παραπάνω "φήμη" όμως η αλήθεια είναι ότι μ' έβαλε σε σκέψεις...
    Τέλος, για το CBR όλοι μου είπαν ότι πέραν ότι είναι το βαρύτερο, θέλει εξαρχής αλλαγή αναρτήσεων για να είναι ανταγωνιστικό (εδώ που τα λέμε και για το πιο έτοιμο R6 πάλι εκεί καταλήξαμε..)!

    Δεν αναφέρω όλα τα παραπάνω ως δεδομένα, παρα μόνο ως ένα μάζεμα των απόψεων που είχα συλλέξει από συζητήσεις που είχα κάνει με ειδικούς και μη (πιθανον!) πριν ανοίξω το παρον thread. Παρακαλώ καταθέστε τη γνώμη σας όσοι κυρίως έχετε οδηγήσει σε πίστα κάποιο japan 600ss του 03-05 περίπου που παίζουν στο μπάτζετ που διαθέτω. Διαφορές μεταξύ τους, πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα κλπ...
    -Καποια gsxr600 k6-k7 ειχαν ραγισει πλαισιο απο σουζες/πτωσεις κτλ
    -Tα gsxr600κ4-κ5 θελουν οπωσδηποτε βελτιωση στα φρενα τους(τρομπα/δαγκανες) αρα θες εξτρα εξοδα...r6/cbr 03+ εχουν τα καλυτερα φρενα σου φτανουν....απο αναρτησεις οποιο και να παρεις θα θες λαδια/ελατηρια μπροστα + σερβις στην πισω αναρτηση(ή aftermarket κατευθειαν απο ebay) εκτος κι αν εχει φροντισει ο προηγουμενος

    Για μενα να κοιταξεις ποιο εινα ισε καλυτερη κατασταση απο θεμα κινητηρα κτλ γιατι εν ετη 2018 τα ελαστικα ειναι τοσο καλα που θα ''κρυψουν'' καποιες απο τις αδυναμιες των παλιων ss...Οποτε παιρνεις το πιο οικονομικο ss που μπορεις και αργοτερα αν δεις οτι θες να μπεις πιο βαθια στα πραγματα το δινεις και παιρνεις ενα πιο ακριβο τουμπανακι 675/r6 08+ και εισαι τζετ.

    Εγω στη θεση σου βεβαια θα πουλαγα το ducati και θα επαιρνα ενα commuter + ενα r6 2009 κανονικα με αδεια κυκλοφοριας....το παλιο track bike θα δυσκολευτεις να το διωξεις...το συγχρονο R6 θα φυγει αμεσως αν αργοτερα ψηθεις να παρεις 1000ss ή ξανα καποιο s2r

  10. #40
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Όντως φαίνεται ότι κουβαλάει μεγαλύτερη ταχύτητα μέσα στη στροφή όπως και το ότι μένει στο γκάζι όταν οι άλλοι το έχουν κλείσει στο τέλος της ευθείας.

    Η ερώτηση μου προέκυψε μιας και πήραμε με ένα φίλο ένα RS125 για "εκπαιδευτικό". Οπότε όποιος έχει να δώσει καμιά συμβουλή για τα 2Τ και την οδήγηση στην πίστα καλοδεχούμενη.

    Επίσης για να μην είμαι και εκτός θέματος του thread δεν υπάρχει και σημαντική διαφορά στα κόστη όσον αφορά το θέμα λάστιχα; Εννοώ το λάστιχο που θα τρώει το εκάστοτε 600 και ένα 2T ?
    Give me fuel, Give me fire

  11. #41
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.120
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω!
    Ομως έχω δεί 2χρονο 250 racing μεσα στην πίστα να μας περνάει σαν να είμαστε κορίνες.

    Αυτό που ξέρω είναι οτι μπορεί και παίρνει άλλες γραμμές κι έχει τέτοια φόρα που δεν χρειάζεται και τόσο το γκάζι στην έξοδο. Θέλουν και προσοχή γιατί οταν μπαίνουν στην ροπή απότομα ειναι λίγο ζόρι!
    Αυτό βέβαια δεν ισχυει μόνο για τα δίχρονα, τα οποία βέβαια θέλουν και οδηγό που να μπορεί να το κρατάει στην ροπή του και να μην κρεμάει κι επίσης να μπορεί να το φρενάρει , αλλά και για όλα όσα είναι αρκούντως ελαφρά σε κιλά και με κοφτερή γεωμετρία.
    Οι πιτσιρικάδες με τα ΚΤΜ390 πάνε 1.28 στις Σέρρες με 45 άλογα.
    Ετσι πάνε άνετα στο γρήγορο group κι ας είναι αργά στην ευθεία.

    Δες εδω ενα video πως παει ενα τετοιο πράγμα σε σχέση με τα SS στην Rijeka με οδηγό πολύ υψηλού επιπέδου. Γιατί κάποιος πριν εγραψε οτι θα είναι σαν εμπόδιο κάποιος με 2χρονο 250...


    Σημειωτέον οτι το KTM το νοίκιασε για να μαθει την πίστα της Rijeka αφού δεν είχε ξαναπαει και είχε αγώνα το επόμενο Σ/Κ με TZ350.
    Ω, ρε τσαγιάσματα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #42
    Μια ενδιαφέρουσα -και αρκετά ειλικρινής μου φαίνεται- αναφορά για το RS250 ως track-bike από το apriliaforum.com:

    "I had an Aprilia RS250 Cup Challenge bike that I used purely for track days for about 3 years.

    It was an absolute blast to ride, but slowly it eventually became frustrating.

    First, even though the top speed doesn't approach that of the general 600cc and bigger bikes, riding it is absolutely intense. You have to be in the right gear all the time, there's no big torque spread like the bigger bikes, you have power from 9000rpm to 11,200 and you use that in about 3 seconds. So you are constantly rowing the gearbox. Go into a corner a gear too high and you'll have no drive out the other side. Long sweeping left handers may require two or three gear changes as you accelerate through the corner, whereas, on a big Ducati, you could probably run that same corner in 3rd gear all the way through. This alone made me change to race shift pattern as I couldn't get my foot under the shifter to up shift in street shift pattern.

    They brake incredibly well, so distance you lose on the straights, you can make a lot of that back up on the brakes. I found myself gong through more front tires that rear.

    Your top speed is around 120-128mph depending upon your gearing, on long straights you feel very vulnerable traveling 30-50mph slower that the bigger bikes.

    When I went out for a session, I would try and be first to pit out, that way only faster guys would catch and pass me and then disappear off into the distance. If I could get clean laps it was a terrific bike to ride, but that rarely happened. That's pretty much what lead to the frustration, I would catch guys, pass them, only to get eaten down the next straight and then spend the next half a lap trying to find a safe place to pass back and not really being able to ride the bike to it's full potential. There were many places I would have liked to have passed, but being as these were track days, I had to be (reasonably) courteous to other riders.

    I felt that if the bike had about another 15hp, those problems wouldn't exist.

    I looked at doing the 320cc big bore kit, but there seemed to be a lot of reliability issues, so I didn't go that route.

    My bike weighed 315lbs with a full tank of gas.

    So it can be an extremely rewarding bike to ride, in the wrong situations it can also be frustrating.

    Hope this helps..."

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω!
    Ομως έχω δεί 2χρονο 250 racing μεσα στην πίστα να μας περνάει σαν να είμαστε κορίνες.

    Αυτό που ξέρω είναι οτι μπορεί και παίρνει άλλες γραμμές κι έχει τέτοια φόρα που δεν χρειάζεται και τόσο το γκάζι στην έξοδο. Θέλουν και προσοχή γιατί οταν μπαίνουν στην ροπή απότομα ειναι λίγο ζόρι!
    Αυτό βέβαια δεν ισχυει μόνο για τα δίχρονα, τα οποία βέβαια θέλουν και οδηγό που να μπορεί να το κρατάει στην ροπή του και να μην κρεμάει κι επίσης να μπορεί να το φρενάρει , αλλά και για όλα όσα είναι αρκούντως ελαφρά σε κιλά και με κοφτερή γεωμετρία.
    Οι πιτσιρικάδες με τα ΚΤΜ390 πάνε 1.28 στις Σέρρες με 45 άλογα.
    Ετσι πάνε άνετα στο γρήγορο group κι ας είναι αργά στην ευθεία.

    Δες εδω ενα video πως παει ενα τετοιο πράγμα σε σχέση με τα SS στην Rijeka με οδηγό πολύ υψηλού επιπέδου. Γιατί κάποιος πριν εγραψε οτι θα είναι σαν εμπόδιο κάποιος με 2χρονο 250...


    Σημειωτέον οτι το KTM το νοίκιασε για να μαθει την πίστα της Rijeka αφού δεν είχε ξαναπαει και είχε αγώνα το επόμενο Σ/Κ με TZ350.
    Κα-τα-πλη-κτι-κο βίντεο!
    Βέβαια, υποθέτω είναι σε γκρουπ αρχάριων(?) κρίνοντας από τη διαφορά στην είσοδο, μέσα και στην έξοδο κάθε στροφής κι από τύπους όπως ο παρακάτω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_2018-07-04-20-12-58-286_com.google.android.youtube.jpg 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	45,7 KB 
ID:	397450
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #44
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Εντάξει.....ο τύπος τους γλεντησε όλους.

    Μόνο αυτό δεν φώναζε
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  15. #45
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Μια ενδιαφέρουσα -και αρκετά ειλικρινής μου φαίνεται- αναφορά για το RS250 ως track-bike από το apriliaforum.com:

    "I had an Aprilia RS250 Cup Challenge bike that I used purely for track days for about 3 years.

    It was an absolute blast to ride, but slowly it eventually became frustrating.

    First, even though the top speed doesn't approach that of the general 600cc and bigger bikes, riding it is absolutely intense. You have to be in the right gear all the time, there's no big torque spread like the bigger bikes, you have power from 9000rpm to 11,200 and you use that in about 3 seconds. So you are constantly rowing the gearbox. Go into a corner a gear too high and you'll have no drive out the other side. Long sweeping left handers may require two or three gear changes as you accelerate through the corner, whereas, on a big Ducati, you could probably run that same corner in 3rd gear all the way through. This alone made me change to race shift pattern as I couldn't get my foot under the shifter to up shift in street shift pattern.

    They brake incredibly well, so distance you lose on the straights, you can make a lot of that back up on the brakes. I found myself gong through more front tires that rear.

    Your top speed is around 120-128mph depending upon your gearing, on long straights you feel very vulnerable traveling 30-50mph slower that the bigger bikes.

    When I went out for a session, I would try and be first to pit out, that way only faster guys would catch and pass me and then disappear off into the distance. If I could get clean laps it was a terrific bike to ride, but that rarely happened. That's pretty much what lead to the frustration, I would catch guys, pass them, only to get eaten down the next straight and then spend the next half a lap trying to find a safe place to pass back and not really being able to ride the bike to it's full potential. There were many places I would have liked to have passed, but being as these were track days, I had to be (reasonably) courteous to other riders.

    I felt that if the bike had about another 15hp, those problems wouldn't exist.

    I looked at doing the 320cc big bore kit, but there seemed to be a lot of reliability issues, so I didn't go that route.

    My bike weighed 315lbs with a full tank of gas.

    So it can be an extremely rewarding bike to ride, in the wrong situations it can also be frustrating.

    Hope this helps..."
    Πολύ κατατοπιστικό!! Οντως είναι πολύ σπαστικό να σε περνάνε στις ευθείες οι ίδιοι συνέχεια, το εχω πάθει με το Pantah.
    Στην τελική μάλλον ακαδημαικα το συζητάμε, παρε ενα 600 που είναι και φτηνό κι εύκολο και χρειαζεται μόνο αναλώσιμα και μετά βλέπεις αναλόγως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Track bike RGV250 τουλαχιστον ετσι ξεκινησε
    από KeLeYTiS στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 213
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2013, 14:46
  2. Γνωμες για track bike...
    από narkissos στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 21:17
  3. Track bike VJ22 κ.λ.π. κ.λ.π.
    από orcinious στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2007, 00:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF