Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 85

Θέμα: R6, 749 ή… RS250 για track-bike?

  1. #46
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Όντως φαίνεται ότι κουβαλάει μεγαλύτερη ταχύτητα μέσα στη στροφή όπως και το ότι μένει στο γκάζι όταν οι άλλοι το έχουν κλείσει στο τέλος της ευθείας.

    Η ερώτηση μου προέκυψε μιας και πήραμε με ένα φίλο ένα RS125 για "εκπαιδευτικό". Οπότε όποιος έχει να δώσει καμιά συμβουλή για τα 2Τ και την οδήγηση στην πίστα καλοδεχούμενη.

    Επίσης για να μην είμαι και εκτός θέματος του thread δεν υπάρχει και σημαντική διαφορά στα κόστη όσον αφορά το θέμα λάστιχα; Εννοώ το λάστιχο που θα τρώει το εκάστοτε 600 και ένα 2T ?
    Αν έχετε RS125 πηγαίντε το σε ενα TD και θα δείτε! Μετά πείτε μας και μας!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #47
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αν έχετε RS125 πηγαίντε το σε ενα TD και θα δείτε! Μετά πείτε μας και μας!
    Εγώ δεν θα σκεφτόμουν καν να μπω με rs125 πίστα μαζί με μεσαία-μεγάλα 4Τ. Το άγχος και ο φόβος να σε εμβολίσουν ή να είσαι στις καλές γραμμές και να σκέφτεσαι τους πίσω σου στερεί την απόλαυση.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ομως έχω δεί 2χρονο 250 racing μεσα στην πίστα να μας περνάει σαν να είμαστε κορίνες.

    Αυτό που ξέρω είναι οτι μπορεί και παίρνει άλλες γραμμές κι έχει τέτοια φόρα που δεν χρειάζεται και τόσο το γκάζι στην έξοδο. Θέλουν και προσοχή γιατί οταν μπαίνουν στην ροπή απότομα ειναι λίγο ζόρι!
    Αυτό βέβαια δεν ισχυει μόνο για τα δίχρονα, τα οποία βέβαια θέλουν και οδηγό που να μπορεί να το κρατάει στην ροπή του και να μην κρεμάει κι επίσης να μπορεί να το φρενάρει , αλλά και για όλα όσα είναι αρκούντως ελαφρά σε κιλά και με κοφτερή γεωμετρία.
    Οι πιτσιρικάδες με τα ΚΤΜ390 πάνε 1.28 στις Σέρρες με 45 άλογα.
    Ετσι πάνε άνετα στο γρήγορο group κι ας είναι αργά στην ευθεία.

    Δες εδω ενα video πως παει ενα τετοιο πράγμα σε σχέση με τα SS στην Rijeka με οδηγό πολύ υψηλού επιπέδου. Γιατί κάποιος πριν εγραψε οτι θα είναι σαν εμπόδιο κάποιος με 2χρονο 250...

    Αν μπορεί το RC390, είναι σίγουρο ότι μπορεί και με το παραπάνω το RS250, αν κρίνω από την καλύτερη αναλογία κιλών/ίππο και καλής ποιότητας περιφερειακά...
    Σίγουρα όμως θέλει τρόπο...

    Πάντως από το μέγεθος που έχει πάρει η συζήτηση γύρω από το διχρονάκι, φαίνεται ότι είναι κι άλλων ο κρυφός πόθος....


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    "I had an Aprilia RS250 Cup Challenge bike that I used purely for track days for about 3 years.
    ..................................

    I felt that if the bike had about another 15hp, those problems wouldn't exist.

    I looked at doing the 320cc big bore kit, but there seemed to be a lot of reliability issues, so I didn't go that route."
    Οι "δίχρονοι" του φόρουμ (πχ FRAGISKOS ή kostask που ασχολούνται με τέτοιου είδους-εποχής μηχανές) τι θα έλεγαν πάνω στα θέματα αξιοπιστίας που έθεσε προηγουμένως ο telegonos; Και πόσο εύκολα και αξιόπιστα γίνεται υπερκυβισμός σε τέτοια μοτέρ όπως αναφέρει το ποστ από το apriliaforum (πχ. θυμαμαι το εντουράκι ΚΤΜ 125 φίλου που είχε γίνει 144cc και μετά 180(?) εύκολα...);

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Μην μπερδεύεσαι με αυτά που γράφουν για racing 250. Δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το rs250. Καμία. Έχουν 90-100 άλογα τροχό, και 100 και κάτι κιλά βάρος. Το μοτέρ θέλει λύσιμο μετά από κάθε αγώνα. Είναι ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ και τα οδηγούν οι ΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΙ.

    Το RS250 έχει μαμά ούτε 60 άλογα τροχό, και πάει καμιά 155 κιλά, είναι ένα πολύ γρήγορο μοτό για βόλτα στο Σούνιο, αλλά για πίστα, στην ελληνική πραγματικότητα πίστας που ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ, θα έχεις τα δυο προβλήματα που σου είπα.

    Επίσης εκτός από το μοτό, κρίνε και από τον ευατό σου. Είσαι σε επίπεδο και χρόνους αγωνιζόμενου ή έστω ΠΟΛΥ γρήγορου τρακντεά; Μπορείς να το πας με τέρμα φόρα στις εισόδους και να γυρνάς π.χ. 1.07; Ε τότε μπορεί και να μην είσαι εμπόδιο για τους άλλους. Στην περίπτωση όμως που είσαι ο μέσος τρακντεάς, θα είσαι εμπόδιο, όπως στα είπα. Εσύ ξέρεις, εσύ κρίνε.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #50
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Αν μπορεί το RC390, είναι σίγουρο ότι μπορεί και με το παραπάνω το RS250, αν κρίνω από την καλύτερη αναλογία κιλών/ίππο και καλής ποιότητας περιφερειακά...
    Σίγουρα όμως θέλει τρόπο...

    Πάντως από το μέγεθος που έχει πάρει η συζήτηση γύρω από το διχρονάκι, φαίνεται ότι είναι κι άλλων ο κρυφός πόθος....




    Οι "δίχρονοι" του φόρουμ (πχ FRAGISKOS ή kostask που ασχολούνται με τέτοιου είδους-εποχής μηχανές) τι θα έλεγαν πάνω στα θέματα αξιοπιστίας που έθεσε προηγουμένως ο telegonos; Και πόσο εύκολα και αξιόπιστα γίνεται υπερκυβισμός σε τέτοια μοτέρ όπως αναφέρει το ποστ από το apriliaforum (πχ. θυμαμαι το εντουράκι ΚΤΜ 125 φίλου που είχε γίνει 144cc και μετά 180(?) εύκολα...);
    Η ερώτηση που πρέπει πρώτα να απαντήσεις εσύ στον εαυτό σου είναι τι θες με το να μπαίνεις πίστα.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #51
    Αλέξανδρε, έθεσα το δίλλημα σου (το 2Τ δεν το έβαλα μέσα) σε έμπειρο φίλο που είχε και 600 SS και 749 και τιμούσε αρκετά τις πίστες με αυτά με καλούς χρόνους. Η απάντηση του ήταν αυτή:

    Τα 600αράκι αγάπη μου, από τζαπάν είναι μια χαρά για να ξεκινήσει... Θα βρει εύκολα καλό, πιθανόν και με προίκα και αν δεν του βγει με την πίστα, θα το δώσει σχετικά εύκολα. Θα γράψει και ποιο εύκολα χρόνους αξιοπρεπής.
    Το 749 γαμάει, αλλά θέλει πολύ φορά, καθώς είναι αρκετά άκαμπτο, που σημαίνει ότι μπορεί να απαγοητευτεί. Τα καλά, στημένα, με προίκα δλδ, δεν τα δίνουν εύκολα και σίγουρα δεν τα δίνουν φθηνά. Επίσης δεν τα πουλάς και εύκολα. Αν όμως του κάτσει η φάση με την πίστα, έχει απεριόριστες δυνατότητες.
    Και κάτι ακόμα, η μετάβαση από τζαπάν 600 σε ευρωπαϊκό 2κυλινδρο είναι ποιο δύσκολη από το ανάποδο.
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εντάξει.....ο τύπος τους γλεντησε όλους.

    Μόνο αυτό δεν φώναζε
    Πάνω απόλα σεβασμός στους ποδηλάτες

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    η πιστα στα μεγαρα ειναι αρκετα μικρη. οταν στο 80% του γυρου πας με 80-140km/h δεν βλεπω γιατι ενα 2τ θα ειναι εμποδιο ή γιατι θα θες 130 αλογα και τελικες 250+
    καποιες χρονιες ετρεχαν και στοκ ή σχεδον στοκ aprilia rs250 στους αγωνες μεγαρα, ψαξε να δεις χρονους και συγκρινε τους με αυτων των 600


    το βαρος ειναι ο κυριος παραγοντας, και ενα rs με αφαιρεση του εξοπλισμου δρομου και πολυεστερικο μπορει να ειναι πολυ ποιο ελαφρυ απο 6004τ.
    το κοστος αγορας μπορει να ειναι μικρο
    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144246
    αναλογα τι παιρνεις.

    για την συντηριση κατεβαζεις με ενα googleαρισμα το servise manual και βλεπεις τα παντα για το μηχανακι.
    ο υπερκυβισμος γινεται στο εξωτερικο αλλα για ελληνικα δεδομενα καλητερα οχι.

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.502
    http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=13709

    Για το rs250 να ξέρεις υπάρχουν διαφορες μκ1 με μκ2...
    Αν είσαι έστω και λιιιγο διχρονακιας και γουστάρεις να κάνεις την πλάκα σου και να το κρατήσεις μετά αν το βαρεθείς (στην πίστα..)πάρε το απριλιακι για μένα έχει και αξία για κάποιους και στο δρόμο όλο και κάποιος θα σε ρωτάει για το παιχνίδι αυτό ενώ με τα άλλα 2 που ανέφερες στο τίτλο δεν νομίζω...

    Για τα άλλα 2 θα πω απλά ότι κάνουν για αυτό που θες να κάνεις...
    Τελευταία τροποποίηση από Tedvj23; 08/07/2018 στις 14:20.

  10. #55
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απόψεις - εμπειρίες που καταθέσατε!
    Βάλατε τα πράγματα στη σωστή τους βάση και με βοηθήσατε να δω πιο ξεκάθαρα τις επιλογές μου...

    Πράγματι κρυφός πόθος το διχρονάκι, θα ήθελα πολύ να το έχω στο γκαράζ μου...
    Όμως αν έχω δώσει ήδη 2000+ χιλιάρικα για την αγορά και τη μερική ανακατασκευή του και -για διάφορους λόγους- δεν μου κάτσει η πίστα με αυτό,
    δυστυχώς δε θα μπορέσω (ή θέλω) να το δώσω και σίγουρα δε θα έχω άλλα 2-3 χιλιάρικα του χρόνου να επενδύσω σε ένα "νέο" trackbike...

    Απ' την άλλη ένα 749s του 05-06 όπως το θέλω είναι δυσεύρετο και εκτός της οικονομικής (μου) πραγματικότητας επί του παρόντος... ίσως να ναι η επόμενη επιλογή... ποιος ξέρει???


    Έτσι θα παίξω μάλλον τη safe επιλογή... Με λίγα σχετικά χρήματα να βρω ένα αξιόμαχο japan ss600 για πίστα που θα μου προσφέρει άμεσα αυτό που θέλω, τη δυνατότητα δηλαδή να γράψω άφοβα χλμ στο "ρινγκ" και να εξελιχθώ σαν αναβάτης εκεί. Συν τω χρόνω, με την εμπειρία που θ' αποκτηθεί και αναλόγως των οικονομικών φυσικά, θα εξετάσω εκ νέου το "μετά"...


    Σε αναζήτηση λοιπόν, κατά προτίμηση, Yamaha R6 ή Kawa ZX-636 από 2003 έως 2006... Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις!!!



    Υ.Γ. Καλοδεχούμενες σχετικές προτάσεις - συμβουλές...

  11. #56
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απόψεις - εμπειρίες που καταθέσατε!
    Βάλατε τα πράγματα στη σωστή τους βάση και με βοηθήσατε να δω πιο ξεκάθαρα τις επιλογές μου...

    Πράγματι κρυφός πόθος το διχρονάκι, θα ήθελα πολύ να το έχω στο γκαράζ μου...
    Όμως αν έχω δώσει ήδη 2000+ χιλιάρικα για την αγορά και τη μερική ανακατασκευή του και -για διάφορους λόγους- δεν μου κάτσει η πίστα με αυτό,
    δυστυχώς δε θα μπορέσω (ή θέλω) να το δώσω και σίγουρα δε θα έχω άλλα 2-3 χιλιάρικα του χρόνου να επενδύσω σε ένα "νέο" trackbike...

    Απ' την άλλη ένα 749s του 05-06 όπως το θέλω είναι δυσεύρετο και εκτός της οικονομικής (μου) πραγματικότητας επί του παρόντος... ίσως να ναι η επόμενη επιλογή... ποιος ξέρει???


    Έτσι θα παίξω μάλλον τη safe επιλογή... Με λίγα σχετικά χρήματα να βρω ένα αξιόμαχο japan ss600 για πίστα που θα μου προσφέρει άμεσα αυτό που θέλω, τη δυνατότητα δηλαδή να γράψω άφοβα χλμ στο "ρινγκ" και να εξελιχθώ σαν αναβάτης εκεί. Συν τω χρόνω, με την εμπειρία που θ' αποκτηθεί και αναλόγως των οικονομικών φυσικά, θα εξετάσω εκ νέου το "μετά"...


    Σε αναζήτηση λοιπόν, κατά προτίμηση, Yamaha R6 ή Kawa ZX-636 από 2003 έως 2006... Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις!!!



    Υ.Γ. Καλοδεχούμενες σχετικές προτάσεις - συμβουλές...
    όντως ο πιο safe δρόμος. μην αποκλείεις τα άλλα δύο γιαπωνεζάκια,μιλάμε για μηχανάκια σχεδόν 15ετίας,όποιο βρεις στην καλύτερη σχέση τιμής/κατάστασης. άλλωστε ένα μηχανάκι είναι τόσο καλό όσο ο αναβάτης που το καβαλάει
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #57
    Εάν ψάχνεις 2κυλινδρο, δες και τα aprilia rsv στα 1000cc φυσικά. Πάνω κάτω, ίδια συμπεριφορά με τα Ducati σε πίστα.

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Εάν ψάχνεις 2κυλινδρο, δες και τα aprilia rsv στα 1000cc φυσικά. Πάνω κάτω, ίδια συμπεριφορά με τα Ducati σε πίστα.
    Καλό (ειδικά το Factory) αλλά βαρύ...
    Η σειρά προτεραιότητας που έθεσα εξ' αρχής ήταν: βάρος/ευελιξία - αναρτήσεις/φρένα - ιπποδύναμη.
    Πάω συνειδητά στα 600cc...

  14. #59
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αν έχετε RS125 πηγαίντε το σε ενα TD και θα δείτε! Μετά πείτε μας και μας!

    Αυτό που είδα αρχικά είναι ότι τα σημάδια για τα φρένα πήγαν πολύ πιο μετά, μαζεύει και λιγότερη ταχύτητα βέβαια, αλλά το σημαντικότερο ήταν να έχεις πάντα τη σωστή ταχύτητα στο κιβώτιο. Το εύρος λειτουργίας ήταν μεταξύ 9.000 και 11.000 περίπου, ίσως και πιο στενό, οπότε δεν σε παίρνει να έχεις λάθος σχέση στην έξοδο, απλά δεν πας πουθενά.

    Από κόσμο ήταν σχεδόν άδεια η πίστα, το πολύ 10 μοτο σε κάθε group οπότε δεν είχαμε θέματα στην ευθεία, δυο-τρεις με περνούσαν γρήγορα από την αρχή της, τους άλλους τους πέρναγα πριν φτάσουμε εκεί (μπήκαμε αρχαρίων έτσι κι αλλιώς για να δούμε το μηχανάκι)

    Τώρα χρειάζεται να μας πει κάποιος ποια είναι αυτή η περιβόητη φόρα, αν και φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το ποια θεωρεί το μυαλό μας ασφαλή ταχύτητα στην είσοδο.. Βlade ?

    (ΥΓ: πάω να ξαναδιαβάσω twist of the wrist...)
    Give me fuel, Give me fire

  15. #60
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Αυτό που είδα αρχικά είναι ότι τα σημάδια για τα φρένα πήγαν πολύ πιο μετά, μαζεύει και λιγότερη ταχύτητα βέβαια, αλλά το σημαντικότερο ήταν να έχεις πάντα τη σωστή ταχύτητα στο κιβώτιο. Το εύρος λειτουργίας ήταν μεταξύ 9.000 και 11.000 περίπου, ίσως και πιο στενό, οπότε δεν σε παίρνει να έχεις λάθος σχέση στην έξοδο, απλά δεν πας πουθενά.

    Από κόσμο ήταν σχεδόν άδεια η πίστα, το πολύ 10 μοτο σε κάθε group οπότε δεν είχαμε θέματα στην ευθεία, δυο-τρεις με περνούσαν γρήγορα από την αρχή της, τους άλλους τους πέρναγα πριν φτάσουμε εκεί (μπήκαμε αρχαρίων έτσι κι αλλιώς για να δούμε το μηχανάκι)

    Τώρα χρειάζεται να μας πει κάποιος ποια είναι αυτή η περιβόητη φόρα, αν και φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το ποια θεωρεί το μυαλό μας ασφαλή ταχύτητα στην είσοδο.. Βlade ?

    (ΥΓ: πάω να ξαναδιαβάσω twist of the wrist...)
    Πολύ ωραία! Η φόρα θα έρθει με την προπόνηση!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Track bike RGV250 τουλαχιστον ετσι ξεκινησε
    από KeLeYTiS στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 213
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2013, 14:46
  2. Γνωμες για track bike...
    από narkissos στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 21:17
  3. Track bike VJ22 κ.λ.π. κ.λ.π.
    από orcinious στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2007, 00:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF