Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 85 από 85

Θέμα: R6, 749 ή… RS250 για track-bike?

  1. #76
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Εννοείς το κλείσιμο και άνοιγμα το γκαζιού μέσα στην στροφή;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  2. #77
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Εννοείς το κλείσιμο και άνοιγμα το γκαζιού μέσα στην στροφή;
    Προφανώς.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #78
    Ένα χρόνο μετά... οικονομικοί λόγοι δεν επέτρεψαν ακόμη την αγορά trackbike, για την οποία δημιουργήθηκε το παρόν thread.
    Όμως το πλάνο παραμένει και μέχρι να ψήσω ένα φίλο να το πάρουμε "συνεταιρικό", συμμετέχω σε trackdays με το S2R...

    Με αφορμή μια πρόσφατη συζήτηση σε άλλο νήμα...
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...88#post3002488
    ...το Daytona 675 θέτει και αυτό υποψηφιότητα για trackbike (οριακά μεν αφού ελάχιστα μηχανάκια -από αυτά που πουλιούνται- βρίσκονται εντός του μπάτζετ μου, απλά ευελπιστώ ότι η τιμή μπορεί να είναι περισσότερο διαπραγματεύσιμη λόγω μη εμπορικότητας του μοντέλου/εταιρείας).

    Πρώτη ερώτηση για προβλήματα - σημεία που θέλουν προσοχή προς όσους είχαν το μηχανάκι (ειδικά το πρώτο μοντέλο 2006-2009).
    Δεύτερη ερώτηση προς όσους το έχουν οδηγήσει σε πίστα (Μέγαρα ή Σέρρες), συν και πλην σε σχέση με τον ιαπωνικό ανταγωνισμό.
    Τρίτη ερώτηση - προβληματισμός...
    Στο car.gr αυτή τη στιγμή τα φθηνότερα Daytona 675 που πουλιούνται είναι 3 μηχανάκια που έχουν χρήση-εξοπλισμό πίστας.... γιατί αυτό; Φθορά;
    Είπαμε παραπάνω ότι αξίζει η αγορά μηχανής με κάποιον aftermarket εξοπλισμό, όμως στην προκειμένη περίπτωση θα προτιμούσατε κάποιο από αυτά τα 3 μηχανάκια έναντι ενός πλήρως εργοστασιακού με "πολιτική" χρήση;

    Και συγκεκριμένα τη γνώμη έχετε για το παρακάτω που είναι και εντός budget:
    https://www.car.gr/21479779-triumph-daytona-675

  4. #79
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Έχει και κάτριτς.
    Life begins at 45°.

  5. #80
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Ένα χρόνο μετά... οικονομικοί λόγοι δεν επέτρεψαν ακόμη την αγορά trackbike, για την οποία δημιουργήθηκε το παρόν thread.
    Όμως το πλάνο παραμένει και μέχρι να ψήσω ένα φίλο να το πάρουμε "συνεταιρικό", συμμετέχω σε trackdays με το S2R...

    Με αφορμή μια πρόσφατη συζήτηση σε άλλο νήμα...
    https://www.moto.gr/forums/showthrea...88#post3002488
    ...το Daytona 675 θέτει και αυτό υποψηφιότητα για trackbike (οριακά μεν αφού ελάχιστα μηχανάκια -από αυτά που πουλιούνται- βρίσκονται εντός του μπάτζετ μου, απλά ευελπιστώ ότι η τιμή μπορεί να είναι περισσότερο διαπραγματεύσιμη λόγω μη εμπορικότητας του μοντέλου/εταιρείας).

    Πρώτη ερώτηση για προβλήματα - σημεία που θέλουν προσοχή προς όσους είχαν το μηχανάκι (ειδικά το πρώτο μοντέλο 2006-2009).
    Δεύτερη ερώτηση προς όσους το έχουν οδηγήσει σε πίστα (Μέγαρα ή Σέρρες), συν και πλην σε σχέση με τον ιαπωνικό ανταγωνισμό.
    Τρίτη ερώτηση - προβληματισμός...
    Στο car.gr αυτή τη στιγμή τα φθηνότερα Daytona 675 που πουλιούνται είναι 3 μηχανάκια που έχουν χρήση-εξοπλισμό πίστας.... γιατί αυτό; Φθορά;
    Είπαμε παραπάνω ότι αξίζει η αγορά μηχανής με κάποιον aftermarket εξοπλισμό, όμως στην προκειμένη περίπτωση θα προτιμούσατε κάποιο από αυτά τα 3 μηχανάκια έναντι ενός πλήρως εργοστασιακού με "πολιτική" χρήση;

    Και συγκεκριμένα τη γνώμη έχετε για το παρακάτω που είναι και εντός budget:
    https://www.car.gr/21479779-triumph-daytona-675
    τα πιστας δεν τα θέλει ο κόσμος γιατι πιστευει οτι ειναι ηδη χαλασμενα εξου και η τιμη.
    δεν νομιζω οτι καποιος χομπιστας εχει κάποιο θεμα ειτε ειναι 3κ έιτε 4κ το μοτερ. διαφορές έχουν οδηγικά αλλα δεν ειναι υπερ η κατα. παντως το 675 ειναι τοπ για πιστα και σε αυτο συμφωνούσαν ακομη και οσοι δεν το ειχαν.
    Αξιζει φυσικα εφοσον εσυ θα τα έβαζες ολα αυτα. ο ιδιοκτητης χανει πολλα λεφτα απο τα αξεσουαρ. εσυ τα κερδιζεις.

    Το συγκεκριμένο ρωτα ποτε το πηρε. υποψιάζομαι οτι το αγόρασε απο κάποιον πολύ προσφατα (το θυμαμαι νομιζω σε αγγελία) και το δίνει ενα χιλιάρικο κάτω. μπορεί να κατω λαθος. ρωτα τι χρωμα ειναι το άλλο κουστούμι.

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    ...
    Και συγκεκριμένα τη γνώμη έχετε για το παρακάτω που είναι και εντός budget:
    https://www.car.gr/21479779-triumph-daytona-675
    Το συγκεκριμένο με εξαίρεση το μονόδρομο, από aftermarket ειναι copy-paste με το δικο μου.
    Ίδιες αναρτήσεις, εξάτμιση, εγκεφαλο, πλεξουδα, μαρσιπιε. Απλά εμένα είναι μοντέλο 2009. Το πρώτο μοντέλο ήταν 2006-2008.

    Δεν εχω να πω κάτι αρνητικο για αυτά, μόνο ότι είναι σκετικα παλια. Δηλαδη η bitubo εχει προχωρησει στο επόμενο μοντέλο cartridge και γι αυτο δεν εχει ούτε το μανιουαλ που τους το ζήτησα. Βέβαια είναι πολύ κουλ ανθρώποι εκει και με βοηθησαν αρκετά.
    Για τη συγκριση με τζαπαν δεν μπορώ να βοηθησω γιατι δεν είχα ποτε κάποιο. Καλύτερα θα ειναι να γραψει καποιος που να ειχε και αλλα μηχανακια ή να τα καβαλησε back to back.
    Στα μεγαρα που έχω μπει, το δικο μου δεν εχει να ζηλεψει κάτι απο τα υπόλοιπα. Εγώ ειμαι αυτος που θελω πολύ προπόνηση και βελτίωση.

    Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμενο ειναι πάρα πολύ καιρό στο καρ σε διάφορες τιμές. Δεν ξερω γιατί αλλά πιστεύω οτι παιζει περισσότερο ρολο το οτι εχει βαμμενο πλαισιο ψαλιδι και υποπλαισιο, παρά το οτι ειναι τρακμπαικ. Είναι και το παλιότερο μοντέλο.
    Επίσης το κοντέρ είναι αλλαγμένο με το επόμενο, οπότε τα χιλιομετρα που γραφει στο κοντερ δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικότητα.

  7. #82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Έχει και κάτριτς.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Δεν εχω να πω κάτι αρνητικο για αυτά, μόνο ότι είναι σκετικα παλια. Δηλαδη η bitubo εχει προχωρησει στο επόμενο μοντέλο cartridge και γι αυτο δεν εχει ούτε το μανιουαλ που τους το ζήτησα. Βέβαια είναι πολύ κουλ ανθρώποι εκει και με βοηθησαν αρκετά.
    Το Daytona από τη μάνα του είχε πλήρως ρυθμιζόμενες Kayaba, οι όποιες μάλιστα στα τεστ τις εποχής δούλευαν πολύ καλά. Γιατί κάποιος αντί για συντήρηση/revalving αυτών να προχωρήσει σε αλλάγη των cartridges? Για βελτίωση; Είναι τόσο καλύτερες οι Bitubo?

  8. #83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos_zip Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμενο ειναι πάρα πολύ καιρό στο καρ σε διάφορες τιμές. Δεν ξερω γιατί αλλά πιστεύω οτι παιζει περισσότερο ρολο το οτι εχει βαμμενο πλαισιο ψαλιδι και υποπλαισιο, παρά το οτι ειναι τρακμπαικ. Είναι και το παλιότερο μοντέλο.
    Επίσης το κοντέρ είναι αλλαγμένο με το επόμενο, οπότε τα χιλιομετρα που γραφει στο κοντερ δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικότητα.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Το συγκεκριμένο ρωτα ποτε το πηρε. υποψιάζομαι οτι το αγόρασε απο κάποιον πολύ προσφατα (το θυμαμαι νομιζω σε αγγελία) και το δίνει ενα χιλιάρικο κάτω. μπορεί να κατω λαθος. ρωτα τι χρωμα ειναι το άλλο κουστούμι.
    Δεν έχω θέμα με τη χρήση πίστας ούτε με τα χιλιόμετρα, αρκεί να είναι ένα καθαρό μηχανάκι.
    Το γεγονός ότι (ξανα)πουλιέται για αρκετό καιρό ή το οτι έχει βαμμένο πλαίσιο, μπορεί να κρύβει μια άσχημη πτώση/τρακο...;

  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panos_zip
    Εγγραφή
    01/02/2012
    Μηνύματα
    657
    Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό γιατι δεν εχω προσωπικη εμπειρια στο 675. Το ειχα παρει με το κιτ, οπότε δεν το έχω οδηγήσει καθόλου με τα μαμα. Δεν το είχα σαν προτεραιότητα όταν εψαχνα για μοτό τότε. Απλά προέκυψε.
    Ωστόσο, απο το ιντερνετ διαβάζω διάφορους αγωνιζόμενος ή χομπίστες που λένε ότι ειναι μεγάλη η διαφορά και το βλέπω πολύ λογικό.

  10. #85
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Το Daytona από τη μάνα του είχε πλήρως ρυθμιζόμενες Kayaba, οι όποιες μάλιστα στα τεστ τις εποχής δούλευαν πολύ καλά. Γιατί κάποιος αντί για συντήρηση/revalving αυτών να προχωρήσει σε αλλάγη των cartridges? Για βελτίωση; Είναι τόσο καλύτερες οι Bitubo?
    στα δικά μου χέρια οι μαμα ήταν πολύ μια χαρα. δεν νομίζω οτι θα χρειαστώ ποτε κάτι καλυτερο αλλα αυτο εξαρτάτε απο τον αναβάτη.

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. Track bike RGV250 τουλαχιστον ετσι ξεκινησε
    από KeLeYTiS στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 213
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2013, 14:46
  2. Γνωμες για track bike...
    από narkissos στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 21:17
  3. Track bike VJ22 κ.λ.π. κ.λ.π.
    από orcinious στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2007, 00:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF