Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 85

Θέμα: R6, 749 ή… RS250 για track-bike?

  1. #1

    R6, 749 ή… RS250 για track-bike?

    Με το Ducati Monster S2R 1000 που έχω τη τελευταία διετία, συμμετείχα πρόσφατα σε 2-3 trackday και… κόλλησα! Παρότι έχω χρόνια εμπειρίας με μηχανές, ήταν οι πρώτες μου φορές σε «κανονική» πίστα (όσο πίστα είναι τα Μέγαρα τελοσπάντων) και γούσταρα πολύ! Όμως ξέρω και τον εαυτό μου ,, δεν είμαι άνθρωπος που θα πάει χαλαρά και έτσι… ξέρω ότι λυσσάω, είμαι ανταγωνιστικός και θέλω (όσο μπορώ) να πιέσω… Εδώ είναι το πρόβλημα, όταν πιέζεις, μια πτώση πάντα «παίζει» και μια πτώση με το S2R μπορεί να είναι πολύ ακριβή!

    Για να χω το κεφάλι μου ήσυχο λοιπόν…. πήρα την απόφαση για ένα φθηνό track-bike, με τα παρακάτω δεδομένα:
    α. Να έχει κόστος 2000-2500€ max.
    β. Να είναι 600άρι 4Ι (ή αντίστοιχο) συνειδητά και όχι 1000άρι, με τη λογική να βελτιώσω τεχνική στην πίστα και ταχύτητα στη στροφή και όχι να είμαι από τους «γρήγορους της ευθείας»...
    γ. Έτσι, σε σχέση και με το παραπάνω, η σειρά με την οποία δίνω προτεραιότητα στα χαρακτηριστικά του υποψήφιου track-bike είναι το χαμηλό βάρος (και η ευελιξία), ακολούθως η ποιότητα των περιφερειακών (αναρτήσεις-φρένα) και τελευταίο η ιπποδύναμη.
    δ. Τέλος, θα είναι η δεύτερη και με συγκεκριμένο ρόλο μοτοσυκλέτα μου, για χρήση σε Μέγαρα και (μακάρι!) Σέρρες, οπότε θα είναι χωρίς ασφάλεια – πινακίδες (κατατεθειμένες) – φώτα κλπ και με πολυεστερικό κουστούμι (ιδανικά να το έχει από την αρχή).
    Με βάση τα ανωτέρω, έχω καταλήξει (λέμε τώρα) στις εξής επιλογές:

    1. Η λογική επιλογή: Yamaha R6 (2002-2005, αυτό της δεύτερης γενιάς με το μαύρο συμβατικό πιρούνι ή το πρώτο usd)
    + Ελαφρύ και το πιο ταιριαστό για πίστα ιαπωνικό 600άρι…
    + Υπάρχουν αρκετά μτχ, με προίκα και λίγα χλμ, μέσα στο ποσό που έθεσα παραπάνω.
    - Κινητήρας ηλεκτρικός μεν χωρίς σκορτσαρίσματα (τετρακύλινδρος γαρ) αλλά ψόφιος στις χαμηλομεσαίες, θέλει στροφάρισμα ψηλά και γενικά οδήγηση μία-κάτω.
    - Ικανότατο μηχάνημα όμως… άλλο ένα R6, τίποτα ιδιαίτερο αισθητικά… για μένα τουλάχιστον.

    2. Η επιλογή καρδιάς: Ducati 749 (2003-2006)
    + Το γουστάρω και μόνο που το βλέπω… σταματημένο!
    + Εξίσου με το R6 πρόκειται για μηχανή που… αισθάνεται καλύτερα εντός πίστας απ’ ότι στο δρόμο.
    + Λόγω δικύλινδρου κινητήρα και περισσότερων κυβικών, έχει περισσότερη ροπή στις μεσαίες στροφές για να ανεβάσει γρηγορότερα ταχύτητα στις εξόδους των στροφών…
    - Ιδανικά είτε μοντέλο από τα τελευταία (05-06) με το πιο άκαμπτο ψαλίδι κλπ είτε 749s με τα καλύτερα περιφερειακά, που όμως ανεβάζουν το budget κανα χιλιάρικο πάνω…
    - Αυξημένο κόστος συντήρησης (κατά 15-20%?)

    3. Η παράξενη επιλογή: Aprilia RS250, ναι το δίχρονο!!! (1995-2004)
    + Πραγματική race replica, με αντίστοιχο πλαίσιο – φρένα – αναρτήσεις (πλήρως ρυθμιζόμενες) από το εργοστάσιο!
    + 62 ίπποι για 135 κιλά (όχι κι άσχημα, τουλάχιστον για τα Μέγαρα πιστέυω).
    + Όντας 1,85 σε ύψος και 85 κιλά, πάνω στο Aprilia… χωράω (σε αντίθεση ίσως με τα υπόλοιπα γιαπωνέζικα δίχρονα 250άρια)!
    + Η έλξη μιας εποχής που μάλλον πέρασε ανεπιστρεπτί…!
    - Μια μοτο 20ετίας, που αν και μπορεί να αποκτηθεί με (αρκετά) λιγότερα από 2000€, δε ξέρω τι συντήρηση θ’ απαιτηθεί (και από ποιον?) για να είναι έτοιμη για χρήση…
    - Σίγουρα σχολείο στην πίστα, το θέμα είναι αν και πόσο γρήγορα θα τη «βαρεθεί» κάποιος αναζητώντας κάτι δυνατότερο (και αντίστοιχα πόσο εύκολη/αξιόπιστη είναι η αναβάθμιση του συγκεκριμένου δίχρονου μοτέρ).

    Ορθολογιστές ή ρομαντικοί, όσοι έχετε γνώση και εμπειρία στο θέμα, παρακαλώ να δώσετε τα φώτα σας... και τις επιλογές σας φυσικά (ακόμη και πέρα των παραπάνω τριών)!!!

  2. #2

  3. #3
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    R6,καλορίζικο και χαιρετίσματα στον Βασιλιά Πατσακούτα.
    Ευκολία συντήρησης,αξιοπιστία,στριφτερότατο,ανταλλακτικά για πάντα,θυμωμένο στις ψηλές στροφές οπου μέσα στη πίστα εκεί θα παίζει έτσι και αλλιώς.Διαχειρίσιμη δύναμη όπως το λές και ο ίδιος.Ελαφρύ,Και με το απλό πηρούνι να βρείς μια χαρά ειναι.
    Φίου φίου φι φι φίου

  4. #4
    Για το μπάτζετ που έβαλες, Ιαπωνικό 600αρι, όποιο βρεις στην καλύτερη σχέση τιμης/κατάστασης. -
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Χαχα... πως φαίνονται οι προτιμήσεις...!

    Το ξέρω ότι μηχανάκια από πέσιμο / τρακάρισμα είναι πάντα υποψήφια για αγορά ως track-bike, όμως το συγκεκριμένο πέραν ότι η αγορά του είναι ήδη πάνω από το μπάτζετ, θα χρειαστεί εξ' αρχής χρήματα για έλεγχο - συντήρηση και ένα πολυστερικό.... είναι και στην Καρδίτσα!

    Πάντως γενικά θα προτιμούσες ένα GSXR-600 από ένα R6 και γιατί;;;

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    R6,καλορίζικο και χαιρετίσματα στον Βασιλιά Πατσακούτα.
    Ευκολία συντήρησης,αξιοπιστία,στριφτερότατο,ανταλλακτικά για πάντα,θυμωμένο στις ψηλές στροφές οπου μέσα στη πίστα εκεί θα παίζει έτσι και αλλιώς.Διαχειρίσιμη δύναμη όπως το λές και ο ίδιος.Ελαφρύ,Και με το απλό πηρούνι να βρείς μια χαρά ειναι.
    Είναι πράγματι η λογική επιλογή... τα άλλα δύο ούτε τα συζητάς εεεε;

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Για το μπάτζετ που έβαλες, Ιαπωνικό 600αρι, όποιο βρεις στην καλύτερη σχέση τιμης/κατάστασης. -
    Η δική μου έρευνα "δείχνει" προς το R6, όμως ποια θεωρείς εσύ τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα των αντίστοιχων 600αριών (CBR600, ZX-6, GSXR600) σε σχέση με το R6 για χρήση πίστας... στα ίδια χρήματα πάντα;

    Ή για να το πω αλλιώς, αν το μπάτζετ ανέβει (ζορισμένα) μέχρι τα 3000, βρίσκει κανείς κάτι σημαντικά καλύτερο;

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Η δική μου έρευνα "δείχνει" προς το R6, όμως ποια θεωρείς εσύ τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα των αντίστοιχων 600αριών (CBR600, ZX-6, GSXR600) σε σχέση με το R6 για χρήση πίστας... στα ίδια χρήματα πάντα;

    Ή για να το πω αλλιώς, αν το μπάτζετ ανέβει (ζορισμένα) μέχρι τα 3000, βρίσκει κανείς κάτι σημαντικά καλύτερο;
    Η δική μου εμπειρία λέει :"όλα τα ss μπορούν, αν μπορεί ο αναβάτης τους".
    Δεν πας για πρωταθλητισμό, την καύλα σου θες να κάνεις. Αν είναι λίγο καλύτερο το ένα για πίστα ή λίγο καλύτερο το άλλο για δρόμο, μικρή σημασία έχει, άλλωστε οι διαφορές είναι πολύ μικρές και μάλλον μη αντιληπτές από συντριπτική πλειοψηφία αναβατών.
    Μεταχειρισμένο ψάχνεις, μην κολλάς σε μάρκα,όπως ξαναείπα πάρε αυτό που θα βρεις στην καλύτερη σχέση τιμης/κατάστασης.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Καλημέρα φίλε μου!! Τα δίχρονα είναι όλη μέρα ζημιές και θα είσαι με ένα κατσαβίδι στο χέρι. Οπότε μην κοιτάς καν το rs. Το ducati είναι φιλότιμο μηχανάκι αλλά δεν έχει αφτερμαρκετ μεταχειρισμένα να βρεις και είναι δύσκολο να βρεις κάποιο έτοιμο. Κοίτα λοιπόν για οποιοδήποτε ιαπωνικό 600. Πάνω κάτω είναι όλα τα ίδια. Ψάχνοντας για μηχανάκι φρόντισε να βρεις κάποιο που να έχει πράγματα πάνω για να μην βαζεις το χέρι στην τσέπη κάθε λίγο και λιγακι

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Βρες το καλύτερο R6 που μπορείς, τα άλλα αστα.
    Βέβαια αν έχεις τρόπο να συντηρείς το Aprilia, θα ειναι αλλο πράγμα τελείως. Το 749 δεν εχει αυξημένο κόστος συντήρησης αυξημένο μόνο κατα 20%. Είναι πολύ καλο βέβαια, αλλά όχι τόσο εύκολο όσο το R6 στην πίστα και αρκετά πιο βαρύ.
    To μόνο συν που βλέπω είναι οτι είναι πιο ευρύχωρο για σένα.
    Εγώ εχω ενα R6 του 04 γι αυτη την δουλειά ακριβώς και είναι οτι πρέπει.
    Για χρήση πίστας θα θέλει ενα γενικό φρεσκάρισμα για να είναι ετοιμοπόλεμο, οπότε κράτα μια πισινή για το budget που αναφέρεις.
    Βάλε 520 με ενα δοντι κάτω εμπρός, αλουμινενιο γραναζι πίσω και πολυεστερικά και σηκώνει αρκετές βελτιώσεις ακόμα το μηχανάκι.
    Τελευταία τροποποίηση από sapila racing; 03/07/2018 στις 10:14.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Το cbr600rr γιατί το έχεις αποκλείσει;

    Το rs250 θέλει άλλη φιλοσοφία οδήγησης, μπορεί να σου αρέσει, μπορεί και όχι, μπορεί να μπορείς να το πας, μπορεί και όχι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Juohmaru! Προβολή μηνύματος
    Είναι πράγματι η λογική επιλογή... τα άλλα δύο ούτε τα συζητάς εεεε;
    Για δίχρονο δεν έχω γνώση αρκετή ώστε να εκφέρω άποψη. Για ντουκατι, έτσι και ξαπλωθει κάτω πολύ φοβάμαι πως θα κλαις με μαύρο δάκρυ. Συμφωνώ με ότι είπε ο Georgio. Ίσως η λογική επιλογή είναι και η σωστότερη. Japan 600 και καλή διασκέδαση. Ένα plus στο R6 μιας και το είχα για 7 χρόνια και πίστα και βόλτα και ήταν - είναι αξιοπρεπέστατο και χωρίς ζημιές - βλάβες.

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Obilivion Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα φίλε μου!! Τα δίχρονα είναι όλη μέρα ζημιές και θα είσαι με ένα κατσαβίδι στο χέρι. Οπότε μην κοιτάς καν το rs. Το ducati είναι φιλότιμο μηχανάκι αλλά δεν έχει αφτερμαρκετ μεταχειρισμένα να βρεις και είναι δύσκολο να βρεις κάποιο έτοιμο. Κοίτα λοιπόν για οποιοδήποτε ιαπωνικό 600. Πάνω κάτω είναι όλα τα ίδια. Ψάχνοντας για μηχανάκι φρόντισε να βρεις κάποιο που να έχει πράγματα πάνω για να μην βαζεις το χέρι στην τσέπη κάθε λίγο και λιγακι
    Από πρoσωπική εμπειρία το λές αυτό για το RS250; Είναι σχετικά απλό μηχανολογικά και μάλιστα το μοτερ είναι ιαπωνικής προέλευσης (από RGV) αν δεν κάνω λάθος....
    Το είπα από την αρχή ότι πρόκειται για μηχανάκι 20ετίας, όμως υποτίθεται ότι τα δίχρονα γι' αυτό ακριβώς φημίζονται... την απλή και σημαντικά οικονομικότερη (σε σχέση με τετράχρονο) συντήρησή τους!
    Επίσης δεν θα το χρησιμοποιώ κάθε μέρα....

  14. #14
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλά θα συφωνήσω με όσα σου είπαν τα περισσότερα παιδιά.
    Ένα τζαπάν 600 και καλή διασκέδαση.

    Για το RS όταν το είχα συζητήσει σε μια παρέα με ένα παιδί που ήταν αγωνιζόμενος μου είχε πει περίπου αυτό που σου λέει ο Sniper.
    Είναι τελείως άλλη φιλοσοφία. Μπορεί να σου ταιριάξει μπορεί και όχι.
    Έχει σίγουρα το πιο αγωνιστικό στήσιμο και το R6 μοιάζει commuter μπροστά του.
    Αλλά θα σε ταλαιπωρήσει περισσότερο και η συντήρησή του και το να το συνηθίσεις, από ένα πιο "συμβατικό" μηχανάκι.

    Άμα το λέει η καρδιά σου για κάτι διαφορετικό όρμα στο RS και βλέπεις.
    Αν θες κάτι πιο σίγουρο που θα σε κάνει να κολλήσεις και δε θα πολυπαίξει το ενδεχόμενο να σπαστείς από τα κουσούρια του, τζαπάν 600. Είτε R6, είτε CBR, είτε όποιο σου κάθεται καλύτερα.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Βρες το καλύτερο R6 που μπορείς, τα άλλα αστα.
    Βέβαια αν έχεις τρόπο να συντηρείς το Aprilia, θα ειναι αλλο πράγμα τελείως. Το 749 δεν εχει αυξημένο κόστος συντήρησης αυξημένο μόνο κατα 20%. Είναι πολύ καλο βέβαια, αλλά όχι τόσο εύκολο όσο το R6 στην πίστα και αρκετά πιο βαρύ.
    To μόνο συν που βλέπω είναι οτι είναι πιο ευρύχωρο για σένα.
    Εγώ εχω ενα R6 του 04 γι αυτη την δουλειά ακριβώς και είναι οτι πρέπει.
    Για χρήση πίστας θα θέλει ενα γενικό φρεσκάρισμα για να είναι ετοιμοπόλεμο, οπότε κράτα μια πισινή για το budget που αναφέρεις.
    Βάλε 520 με ενα δοντι κάτω εμπρός, αλουμινενιο γραναζι πίσω και πολυεστερικά και σηκώνει αρκετές βελτιώσεις ακόμα το μηχανάκι.
    Γεια σου Άρη! Έχω διαβάσει το thread που είχες ανεβάσει για το R6 σου...

    Ωστόσω το παραπάνω ποστ με μπέρδεψε λίγο.... τι εννοείς για το RS250 οτι "θα είναι άλλο πράγμα τελείως"... αξίζει κάποιος ν' ασχοληθεί με ένα τέτοιο μηχανάκι κατά τη γνώμη σου;

    Το R6 έχω οδηγήσει (μια χαρά κούμπωσα πάνω του) ενώ το 749 όχι, λένε ότι είναι πιο μακρύ... Εσύ που είσαι ψηλότερος χωράς κανονικά στο R6;
    Το μεγαλύτερο βάρος είναι μια σημαντική παράμετρος, όμως τι εννοείς ότι είναι πιο "δύσκολο στην πίστα"; Πιο άκαμπτο; Πιο "αργό" να πέσει στη στροφή; Το δικύλινδρο μοτέρ δε βοηθάει από την άλλη;

    Τέλος, επειδή υπάρχουν αρκετά R6 στην αγορά, ποιος aftermarket εξοπλισμός θεωρείς ότι είναι σημαντικότερο να έχει ήδη το μηχανάκι, που θα χρειαστείς δηλαδή αργά ή γρήγορα για χρήση στην πίστα (εκτός από το πολυεστερικό φυσικά);

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Track bike RGV250 τουλαχιστον ετσι ξεκινησε
    από KeLeYTiS στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 213
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2013, 14:46
  2. Γνωμες για track bike...
    από narkissos στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 21:17
  3. Track bike VJ22 κ.λ.π. κ.λ.π.
    από orcinious στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 22/11/2007, 00:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF