Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 88

Θέμα: Ρουμανία / Η σιδηρόκολη παρέα ξαναχτυπά..

  1. #46
    Ήντα κάνετε? Το avatar του/της xarisiero
    Εγγραφή
    01/07/2014
    Μηνύματα
    340
    Και να συνεχίσετε έτσι παιδιά.. Να απολαμβάνετε ο ένας την παρέα του άλλου σε όμορφα ταξίδια....

    Οι φωτογραφίες απίστευτες...

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Με την διάθεση στο ναδίρ, λόγω του πένθους για τις ψυχές που χάθηκαν και για τις ατελείωτες καταστροφές να γράψω δυο λόγια για το τέλος της βόλτας μας, ώστε να ολοκληρωθεί το παρόν νήμα. Ήταν δύσκολο ταξίδι και αυτό φάνηκε την τελευταία μέρα. Στα σύνορα με Βουλγαρία με έπιασε έντονη ζαλάδα. Τόσες μέρες είμαστε σε κρύο και πολύ βροχή και η αλλαγή της θερμοκρασίας προς τα πάνω με κούρασε. Η αλήθεια είναι ότι εκείνο το πρωινό δεν είχαμε φάει "καλά". Τέλος πάντων από τη στάση στο ΣΕΑ ΑΛΕΑ του Ευαγγελισμού που φάγαμε πήρα κάπως τα πάνω μου.

    Πέρα από αυτό, κατά την επιστροφή η διάθεσή μου δεν ήταν καλή, δεν ήμουν αυτό που λέμε "καλή παρέα". Οι λόγοι προσωπικοί, πράγματα και καταστάσεις που έχουν να κάνουν με την καθημερινότητά μου. Αλλά μπροστά σε αυτά που έγιναν το τελευταίο διάστημα είναι "τρίχες".

    Επίσης στο ταξίδι ήμουν αυτός που είχε τον "άχαρο ρόλο" να επιμένω σαν μικρό παιδί, (όπως χαρακτηριστικά μου είπε ο Τίμος) για κάποιες διαδρομές παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες. Μάλλον μου έχει μείνει "κουσούρι" από το εντούρο αυτό. Αν κούρασα (κοινώς αν σας έπρηξα τους αναπαραγωγικούς αδένες στην βουβωνική χώρα), την επόμενη φορά ρίξτε κανα μπινελίκι, συνήθως πιάνει αν δεν έχω πιει αλκοόλ. Μόνο να έχω πιει καφέ πρώτα.





    Με το καλό στο επόμενο λοιπόν, να έχουμε υγεία, ψυχική και σωματική και εύχομαι σε όλους καλά ταξίδια, μικρά ή μεγάλα, με παπί ή με 1300+, πραγματοποιήσημα ή ουτοπικά, αλλά με δύο τροχούς, αλλιώς δεν λέει. Καλούς δρόμους και να προσέχετε...

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Τελειωσε η αφηγηση....

    Αυτη η παρεα δυσκολα θα στραβωνε. Οταν επεσε το πρωτο ποστ και ειδα τα ατομα που την απαρτιζουν ειπα "αυτοι περασαν σουπερ".

    Ο εντουρας, ο τιμος, ο γιωργος, κι ο αερατος απο προηγουμενη σιδηροκωλη σας θυμαμαι ξεκαθαρα.

    Ευχομαι πολλα ταξιδια κι ευχαριστουμε που μοιραστηκατε το ταξιδι σας.


  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Μαχίμια είστε όλοι..

    Όταν η παρέα είναι δεμένη,μετράει τρελά
    Και στα επόμενα


  5. #50
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Μπράβο παίδες. Σας θαύμασα!

  6. #51
    γαμωτ...γαμωτ.. .γαμωτ...
    Εγγραφή
    08/01/2006
    Μηνύματα
    376
    Μια υπέροχη χώρα να ταξιδεύεις με μοτοσυκλέτα, και μια υπέροχη παρέα (αν και δεν σας γνωρίζω αλλά κρίνοντας από το δέσιμο που εισέπραξα)!!

    Πολύ όμορφες εικόνες από μέρη που, αν και πέρασα, μου φάνηκαν και πάλι σαν καινούργια.

    Να είστε καλά και στο επόμενο!

    ΥΓ. Πρέπει να φάγατε τρελό νερό ε?
    I search, therefore I travel...

  7. #52
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AXL954 Προβολή μηνύματος
    Μια υπέροχη χώρα να ταξιδεύεις με μοτοσυκλέτα, και μια υπέροχη παρέα (αν και δεν σας γνωρίζω αλλά κρίνοντας από το δέσιμο που εισέπραξα)!!

    Πολύ όμορφες εικόνες από μέρη που, αν και πέρασα, μου φάνηκαν και πάλι σαν καινούργια.

    Να είστε καλά και στο επόμενο!


    ΥΓ. Πρέπει να φάγατε τρελό νερό ε?

    Πράγματι είναι υπέροχη η Ρουμανία, έχει διαδρομές ονειρικές. Θα ήθελα αν μου δωθεί ξανά η ευκαιρία να ανέβω ξανά στα βόρεια και να περάσω Ουκρανία (με επιστροφή από Μολβαβία).

    Ή παρέα μας έχει ωριμάσει οδηγικά, δεν μιλάω για ταχύτητα και στριψήματα αλλά για εμπειρία στους δρόμους των Βαλκανίων.

    Ο καιρός δυσκόλεψε πολύ κάποια περάσματα αλλά έδωσε μία ιδιαίτερη ατμόσφαιρα στο ταξίδι.




    Εύχομαι το επόμενο να έρθει γρήγορα. Πρέπει να παίξει βόλτα γνωριμίας, κάτσε να δροσίσει λίγο και stay tuned...

  8. #53
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Πράγματι είναι υπέροχη η Ρουμανία, έχει διαδρομές ονειρικές. Θα ήθελα αν μου δωθεί ξανά η ευκαιρία να ανέβω ξανά στα βόρεια και να περάσω Ουκρανία (με επιστροφή από Μολβαβία).

    Ή παρέα μας έχει ωριμάσει οδηγικά, δεν μιλάω για ταχύτητα και στριψήματα αλλά για εμπειρία στους δρόμους των Βαλκανίων.

    Ο καιρός δυσκόλεψε πολύ κάποια περάσματα αλλά έδωσε μία ιδιαίτερη ατμόσφαιρα στο ταξίδι.




    Εύχομαι το επόμενο να έρθει γρήγορα. Πρέπει να παίξει βόλτα γνωριμίας, κάτσε να δροσίσει λίγο και stay tuned...
    Εγώ να δεις πόσο θέλω να κάνω την διαδρομή.Η συγχωρεμένη η γυναίκα μου αναπαύεται στην πόλη καταγωγής της,το Kamyanets Podilskyi.Μια πανεμορφη μικρη πολη κοντα στα συνορα με Μολδαβια και Ρουμανια.Εχω παει δυο φορες ηδη και θελω καποια στιγμη να κανω αυτες τις διαδρομες με μηχανακι,στην μνημη της και της το ειχα υποσχεθει.Η περιοχη εκει(Συνορα Ρουμανιας-Μολδαβιας-Ουκρανιας) ειναι απλα υπεροχη.
    Το μονο αρνητικο ειναι η μεγαλη ταλαιπωρια και οι ουρες στα συνορα.
    Οποτε μελλοντικως,ιδωμεν.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vstrommer71 Προβολή μηνύματος
    Εγώ να δεις πόσο θέλω να κάνω την διαδρομή.Η συγχωρεμένη η γυναίκα μου αναπαύεται στην πόλη καταγωγής της,το Kamyanets Podilskyi.Μια πανεμορφη μικρη πολη κοντα στα συνορα με Μολδαβια και Ρουμανια.Εχω παει δυο φορες ηδη και θελω καποια στιγμη να κανω αυτες τις διαδρομες με μηχανακι,στην μνημη της και της το ειχα υποσχεθει.Η περιοχη εκει(Συνορα Ρουμανιας-Μολδαβιας-Ουκρανιας) ειναι απλα υπεροχη.
    Το μονο αρνητικο ειναι η μεγαλη ταλαιπωρια και οι ουρες στα συνορα.
    Οποτε μελλοντικως,ιδωμεν.

    Λυπάμαι Γιάννη δεν ήξερα για το γεγονός που εγραψες παραπάνω. Οποτε καταφέρεις να ανέβεις και εφόσον δεν θες σόλο ταξίδι στειλε μήνυμα.

  10. #55
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    ευχαριστουμε παιδες. οντως πολυ ωραια χωρα κ οπως ειπε κ ο κωστας θα την ξαναεκανα αυτην την διαδρομη ακομα κ με τον ιδιο καιρο. ετσι κ αλλιως ως ενδιαμεσος πλεον σταθμος η ρουμανια εχει ακομα να σου δωσει πολλα. το νημα εννοειται δεν τελειωνει καθως περιμενουμε κ τον τιμο μολις στηριξει επιτελους το μουλτι να προσθεσει και τις δικες του εντυπωσεις-φωτο...
    ..without engineers, science is just philosophy..

  11. #56
    νομιζω οτι οι βροχερες αυτες εικονες της Ρουμανιας ειναι απο τις καλυτερες που χουμε δει μεσα απο τα τοσα ταξιδωιτικα ανα καιρους,
    η παρεα δειχνει αποσταγμα καθαρο κ εμπνεει σιγουρια!

    χαιρομαι που ολα πηγαν καλα κ ευχομαι συντομα στην επομενη!
    ''Εμείς τις βόλτες τις κάνουμε ταξίδια..!!

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/10/2009
    Μηνύματα
    1.502
    Μπραβο παιδια!!!
    Με το καλο και το επομενο ταξιδι!!!
    J.T.R

  13. #58
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Το αρχικο πλανο ητανε να παω με τα παιδια τον Ιουνη, ειχα κλεισει εισιτηρια απο το Νησι και ψηνομουνα καιρο για την βαλκανο-αποδραση με την καταπληκτικη σιδεροκωλη παρεα Αλλα δυστυχως το πραγμα στραβωσε ασχημα για μενα, ενα κοντινο συγγενικο προσωπο και ταυτοχρονα πολυ φιλος εφυγε για το μεγαλο ταξιδι εκει πανου και ητανε φυσικο να μεινω να τον χαιρετισω αντι να ξεκινησω με τα φιλαρακια για Ρουμανια. Επειδη μ'ετρωγε ομως και για να παρω λιγο το μυαλο μου απο την απωλεια, την προτελευταια μερα πηγα με το μηχανακι στη Nis για να βρω την παλιοπαρεα στο κλασικο πια Lira Inn και να γυρισω πισω μαζι τους. Γουσταρα ετσι για 1.5 μερα την παρεα και το ταξιδι με τα παιδια αλλα φυσικα δεν ητανε αρκετα.

    Την πρωτη βδομαδα του Αυγουστου λοιπον αποφασισα να ξεκινησω να κανω το μεγαλυτερο κομματι απο την διαδρομη που κανανε τα παιδια, και ειδικα να περασω το Τρανσφαγκαρασαν και την Τρανσαλπινα. Ειχα ξαναπαει αεροπορικα στο Βουκουρεστι αλλα μονο εκει, οποτε ητανε ευκαιρια να πατησω τις ροδες μου σε μια ακομη Βαλκανικη χωρα. Θα ταξιδευα μονος αλλα τοχω ξανακανει αρκετες φορες και μου αρεσει πολυ, προτιμω φυσικα το ταξιδι με καλη παρεα αλλα το μονος δε με χαλαει καθολου καθως παντα βρισκω τροπο ναρθω σε επαφη με τους ντοπιους. Και τελικαειναι πολυ καλυτερο απο μια "στραβη" παρεα οπου καποιος/καποιοι κακοπροαιρετος/τοι θα χαλασει/σουν ενα μερος του ταξιδιου - αν και ακομη και σε τετοιες συνθηκες δε γραφω, αγνοω και συνεχιζω να απολαμβανω το ταξιδι κατα το δυνατον.


    Εχασα λοιπον τις βιβλικες βροχες που φαγανε τα παιδια στα βουνα της Ρουμανιας αλλα οταν ξυπνησα το πρωι της Παρασκευης 3 Αυγουστου στην Ελατη Τρικαλων οπου βρισκομουνα και οπου ητανε η αφετηρια μου, ακουσα την μανα ολων των βροχων να πεφτει, οπως ειχε κανει για ωρες και το προηγουμενο απογευμα Επρεπε εκεινη τη μερα να κανω 750 χιλιομετρα μεχρι το Βελικο Ταρνοβο της Βουλγαριας οποτε δεν μεπαιρνε να περιμενω πολυ. Ημουνα σε αναμενα καρβουνα λοιπον μεχρι τις 10:30 που εριχνε καταρακτες και μολις σταματησε να ριχνει σκρινια και εγινε απλα μια δυνατη βροχη, φορεσα τα αδιαβροχα και ξεκινησα. Επρεπε να σταματησω στα Τρικαλα για μια δουλεια και στα 30 χιλιομετρα μεχρι εκει ειχε μπασει νερο το «αδιαβροχο» παντελονι απο τον καβαλο και ειχα μουσκεψει μεχρι το βρακι Αλλα ουτε σκεψη να σταματησω, εξ’αλλου τα παιδια ειχανε φαει πολυ χειροτερες βροχες ολη τη βδομαδα, οποτε βουρ. Μετα τη Φαρκαδονα η βροχη εκοψε και φτανοντας στην Πηνειαδα στα ορια του νομου Λαρισης ητανε στεγνα τα παντα – result!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1731.jpg 
Προβολές:	225 
Μέγεθος:	100,5 KB 
ID:	399024


    Μπαινοντας στη Θεσσαλονικη για να πιω καφεδακι με τον Γιωργο γλυτωσα ξωφαλτσα μια μπορα-κατακλυσμο αλλα εφαγα μια καλη στην εξοδο. Απο κει και μετα δεν ειχε απολυτως τιποτα και εβγαλα επιτελους τα αδιαβροχα στα συνορα στον Προμαχωνα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1733.jpg 
Προβολές:	218 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	399025


    Σταση για μια γρηγορη φωτο διπλα στον Βουλγαρικο Στρυμωνα, η διαδρομη εξαιρετικη μεχρι τον αυτοκινητοδρομο πριν τη Σόφια.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1735.jpg 
Προβολές:	220 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	399030


    Λογω της καθυστερημενης εκκινησης εφτασα μολις νυχτωνε στο πανεμορφο Βελικο και βγηκα αμεσως για βολτα και φαγητο. Το φωτισμενο καστρο διπλα στο ξενοδοχειο που εμεινα ητανε εξαιρετικο θεαμα οπως και μια απο τις πολυ ωραιες εκκλησιες εκει κοντα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1736.JPG 
Προβολές:	220 
Μέγεθος:	82,0 KB 
ID:	399026


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1741.jpg 
Προβολές:	216 
Μέγεθος:	60,5 KB 
ID:	399027


    Γυρνωντας λιγο πριν τα μεσανυχτα στο ξενοδοχειο, ολα τα φωτα των δρομων της πολης σβησανε, ακουσα συμφωνικη μουσικη και ειδα κοσμο να μαζευεται προς το καστρο. Μεσα κι’εγω και απολαυσα ενα καταπληκτικο θεαμα με μουσικη και διαφορετικους φωτισμους του καστρου για κανενα μισαωρο. Οι τουριστες γυρω μου ειχανε τυπωμενο οδηγο για το event και αφου επιασα κουβεντα, μου λεγανε τι συμβαινει. Εξαιρετικο τελος της μερας με μεταμεσονυχτιο event!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1744.JPG 
Προβολές:	217 
Μέγεθος:	38,1 KB 
ID:	399028


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1746.JPG 
Προβολές:	213 
Μέγεθος:	36,3 KB 
ID:	399029
    Τελευταία τροποποίηση από XLGeorge; 03/09/2018 στις 12:53.
    " the PouroDuro spirit "

  14. #59
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    193
    Η θεα του καστρου στο Βελικο το επομενο πρωι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1750.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	77,1 KB 
ID:	399031


    Και η θεα της πολης πανω στο λοφο απο χαμηλα, με το καστρο δεξια και την εμβληματικη εκκλησια αριστερα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1757.jpg 
Προβολές:	201 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	399032


    Σταματησα για βενζινη στο Ruse στα συνορα με τηΡουμανια και αμεσως μετα περασα τον μεγαλοπρεπη Δουναβη. Νομιζα οτι ο Ροδανος που περναω συχνα στη νοτια Γαλλια ειναι τεραστιος αλλα ο Δουναβης ειναι υπερ-τεραστιος!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1759.JPG 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	91,8 KB 
ID:	399033


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1763.JPG 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	57,3 KB 
ID:	399034


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1764.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	89,6 KB 
ID:	399035


    Μπηκα μεσα στο Βουκουρεστι για να το ξαναδω και εφαγα αρκετη κινηση και στη συνεχεια εφτασα στην ομορφη Sinaia απο καινουργιο αυτοκινητοδρομο που ειχε μολις παραδοθει. Μετα απο ενα καφεδακι στο κεντρο της πολυ ομορφης αυτης πολης, ανεβηκα στο Bucegi National Park που ειναι απλα ενα εκπληκτικο μερος, να ευχαριστησω κι’εγω τον Γιωργο που το ανακαλυψε.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1776.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	399036


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1774.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	98,3 KB 
ID:	399037


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_1778.jpg 
Προβολές:	201 
Μέγεθος:	93,6 KB 
ID:	399038
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IMG_1772.jpg‎  
    " the PouroDuro spirit "

  15. #60
    "Χωματερο" Μελος Το avatar του/της XLGeorge
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    193
    xyz
    Τελευταία τροποποίηση από XLGeorge; 02/09/2018 στις 22:56. Αιτία: Διπλο ποσταρισμα.
    " the PouroDuro spirit "

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Παραλία-Φωτιά-Κιθάρες-Παρέα Νο2
    από periklisk στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 104
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2004, 19:48
  2. Νέο FZ6 στην παρέα...
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2004, 14:40
  3. Παρέα για καλοκαιρινό ταξίδι
    από panosram στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2004, 13:53
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 13/12/2003, 16:30
  5. TRAIL RIDE, θα ερθει τελικα κανεις για παρέα?
    από SeNNinhA στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/12/2003, 18:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF