Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: Yamaha t80 καρμπυρατερ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    19

    Yamaha t80 καρμπυρατερ

    Εχω ενα t80 ολο εργοστασιακο. Αποτι μου ειπανε εχει 16αρι καρμπυρατερ. Το εχω με το φιλτροκουτι. Μου προτεινανε φιλοι να βαλω ενα 18αρι η ενα 20αρι γιατι η αληθεια ειναι οτι ζοριζεται αρκετα σε ανηφορα.

    Ερωτηση πρωτη. Τι καρμπυρατερ μου προτεινετε? Μαρκα κτλ κτλ. Δευτερη, μπορω να κανω πατεντα στο φιλτροκουτι ετσι ωστε να μπορω το εχω με το μεγαλυτερο καρμπυρατερ? Γιατι ο μαστορας μου ειναι καθετος για χοανη και επισης ειναι καθετος για αλλαγη καρμπυρατερ. Απλα ειπα να παρω και αλλη γνωμη

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Να το αφήσεις στην ησυχία του το κακόμοιρο, τι σου έφταιξε; 80άρι 30 και βάλε ετών, τι να σου κάνει ακριβώς; εδώ σύγχρονα 125 ψοφάνε σε ανηφόρες.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Να το αφήσεις στην ησυχία του το κακόμοιρο, τι σου έφταιξε; 80άρι 30 και βάλε ετών, τι να σου κάνει ακριβώς; εδώ σύγχρονα 125 ψοφάνε σε ανηφόρες.....
    Δεν ειπα να αλλαξω κατι αλλο του εχω κανει και πληρες service. Αλλαξα κυλινδρο πιστονι λαδακια. Οταν λεω ζοριζεται κυριολεκτω. Ειναι 3ταχυτο. Καποιες φορες, ακομη και μονος μου χωρις δικαβαλια (ειμαι 57 κιλα κοκκαλιαρης), πρεπει να βαλω πρωτη για να ανεβει. Και δεν μιλαω για πολυ αποτομη ανηφορα. Μιλαω για μια απλα κανονικη ανηφορα.

  4. #4
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Αυτό λέμε.....το μεγαλύτερο καρμπυρατέρ ΔΕΝ θα σε βοηθήσει πάνω σε αυτό, καλώς η κακώς, η ανηφοριά θέλει και κανένα κυβικό παραπάνω....
    Τσέκαρε όμως φυγοκεντρικό και δίσκους συμπλέκτη πιθανότατα έχουν λιώσει πια και πιο πιθανή αιτία θεωρώ αυτό.
    Το μεγαλύτερο καρμπ. μόνο σε έξοδα θα σε βάλει


    57 κιλά;;;; πέτρες στις τσέπες να βάζεις όταν βγαίνεις έξω με αέρα


    (καημό το είχα να το πω κι εγώ σε κάποιον καθώς ήμουν στα κιλά σου ως έφηβος και με 1,80 ύψος, καταλαβαίνεις τι τραβούσα.....)
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    19
    Εχω αλλαξει και ελαττηρια και δισκους συμπλεκτη. Αρα, δεν υπαρχει λογος για παραπανω καρμπυρατερ. Φυγοκεντρικο ε? Θα το κοιταξω.

    Χαχαχα και γω 1.82 ειμαι. Δυστυχως δεν παχαινω ευκολα.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.032
    Εγώ έχω T80 4τάχητο. Μετά από ρεκτιφιέ και πιστόνι (διότι το κόλλησα) ήθελε πιο σκληρά ελατήρια στην καμπάνα γιατί από την συμπίεση δεν έπαιρνε μπροστά. Επίσης ήθελε και καρμπιρατέρ γιατί το μείγμα δεν ήταν αρκετό. Εγώ έβαλα 22 που είχε ο μάστορας. καίει λίγο παραπάνω αλλά δεν κωλώνει πουθενά. Πάει σαν 100άρι.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  7. #7
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Τι εννοεις ζοριζεται στην ανηφορα; Ειδικα με εναν αναβατη σαν εσενα στις ανηφορες επρεπε να πεταει...οποτε define ζοριζεται μηπως υπαρχει καποιο αλλο προβλημα

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    t80 μαμα, παλιο η οχι, αν ειναι σε καλη κατασταση (ειδικα απο την στιγμη που λες οτι εχει γινει δουλιτσα με νεα σωψυχα) δεν επρεπε να ζοριζεται τοσο οσο το περιγραφεις.. Πανε και 25 χρονια απο τοτε που καβαλησα κατι τετοιο αλλα δεν ηταν τοσο ψοφιο οσο το περιγραφεις..

    Θα ελεγα μαλλον οτι πετανε σε σχεση με τα καινουργια αντιστοιχων κυβικων. Μηπως παιζει κατι αλλο δεν ξερω..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    19
    Λοιπον. Το μηχανακι απο την μανα του ηταν 4ταχυτο και με c διαφορικο. Το κοντο δηλαδη. Επειδη το σασμαν ηταν τερμα κατεστραμενο, ο μαστορας μου εβαλε το 3ταχυτο και αφησαμε το ιδιο διαφορικο και καποιος.μου.ειπε να ψαξω να βρω το D διαφορικο, το οποιο ειναι το μακρυ. Ειναι Α-Β που εχουν τα 50αρια και C-D που εχουν τα 80. Να ειμαι ειλικρινης με τις 4 ταχυτητες ηταν λιγο πιο γκαζιαρικο.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.032
    Δεν εχω ασχοληθει καθολου με τετοια αλλα αν ηταν να φτασω μεχρι εκει δεν θα το εκανα. Δε νομιζω να αξιζει να ριξεις τοσο λεφτα για τετοια παπια. Ευτυχώς ο μαστορας ειναι φιλος και μου το μαζεψε ως ανταλαγμα ενα χαλασμενο fcr απο wrf.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  11. #11
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alex-V Προβολή μηνύματος
    Λοιπον. Το μηχανακι απο την μανα του ηταν 4ταχυτο και με c διαφορικο. Το κοντο δηλαδη. Επειδη το σασμαν ηταν τερμα κατεστραμενο, ο μαστορας μου εβαλε το 3ταχυτο και αφησαμε το ιδιο διαφορικο και καποιος.μου.ειπε να ψαξω να βρω το D διαφορικο, το οποιο ειναι το μακρυ. Ειναι Α-Β που εχουν τα 50αρια και C-D που εχουν τα 80. Να ειμαι ειλικρινης με τις 4 ταχυτητες ηταν λιγο πιο γκαζιαρικο.
    Ενα ένα μας τα λες πουλάκι μου.....και ήθελες να αλλάξεις καρμπ.....αν βρεις σχετικά τζάμπα το διαφορικό καλώς, αλλιώς δεν αξίζει, μάζεψε λεφτά για κάτι πιο σύγχρονο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ενα ένα μας τα λες πουλάκι μου.....και ήθελες να αλλάξεις καρμπ.....αν βρεις σχετικά τζάμπα το διαφορικό καλώς, αλλιώς δεν αξίζει, μάζεψε λεφτά για κάτι πιο σύγχρονο
    +80
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha townmate t80 cafe racer style
    από Alex-V στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2018, 20:39
  2. ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΣΕ YAMAHA CRYPTON 105 '99
    από maidonopoulos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2013, 20:39
  3. yamaha f1 130cc καρμπυρατερ
    από nikoszetakias στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2011, 17:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF