Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 97

Θέμα: Led αντί για κλασσικές λάμπες;

  1. #16
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Εσυ δεν πας να πιεις κανενα τσιπουρο στο ouzo therapy και να χαζεψεις και κανενα λωκαρακι..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    268
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turrican Προβολή μηνύματος
    Έβαλα led σε tiger 955i το οποίο είχε ένα θεματάκι με την φόρτισή του: δύο στο πίσω φανάρι, δύο h4 μπροστά (το ένα μονίμως ανοιχτό, το άλλο με διακόπτη) και τις δύο ψείρες μπροστά.
    Για πες ποια συγκεκριμένα h4 led έβαλες.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    LED αφοβα παντού*. Μικρότερα φορτία, πολύ μικρότερη κατανάλωση, μεγαλυτερη διάρκεια ζωης της μπαταριας. Επρεπε ήδη να τα είχαμε αλλάξει όλοι.

    *= Για φωτα πορείας ή μεγάλα, να παρετε led με καποια διάταξη ψύξης των στοιχείων led σαν ένδειξη επαρκους φωτισμού lumen. Λαμπες H4/H7/H8 (συνήθως σε μηχανακια) που δεν έχουν ανάγκη ψύξης ΔΕ φωτίζουν καλα, ακόμα και αν ο κινέζος ισχυρίζεται οτι είναι1000-1800 lum. Για να βλέπετε καλά το βράδυ πρέπει τα led Η4, H7, H8, να έχουν ισχυριζόμενο lumen πάνω απο 3000 ΕΚΑΣΤΗ (όχι και οι δύο όπως συνήθως διαφημίζουν οι κινέζοι). Οι καλές (σε φωτισμό) λάμπες led έχουν συνήθως διάταξη με ανεμιστηράκι. Υπάρχουν όμως και κάποιες με ψύκτρα στα 1000-1500 lum που φωτίζουν όμως σχετικά ικανοποιητικά.

    Για όπου αλλού δεν υπάρχει απαίτηση φωτα πορείας/μεγάλα, δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα να χρησιμοποιείς led. Υπαρχει φυσικά και η περίπτωση αστοχίας της λάμπας, αλλα είναι τόσο φτηνές που μπορείς να έχεις άπειρη "κάβα".

  4. #19
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Καμιά πρόταση για λάμπες Η4 που να έχουν σωστή δέσμη; Από που τις παίρνετε;

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    ledmania.gr

    Προτίμησε αυτές που έχουν ξεχωριστά LED ανά επιφάνεια και όχι στην μια μεριά και καθρέπτη στην άλλη και επίσης, αυτές που έχουν ξεχωριστό τσιπ LED που ανάβει στην μεγάλη σκάλα και όχι απλά να ανάβουν πιο δυνατά τα ίδια LED που έχει και η μεσσαία σκάλα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Εγω απο την αλλη χωρις να ξερω και πολλα απο ανορθωτες εχω ακουσει οτι οι συνηθισμενοι φτηνιαρικοι που εχουν ολα σχεδον τα μηχανακια ζεσταινονται τοσο περισσοτερο οσο λιγοτερο φορτιο εχουν, γιατι και καλα ο,τι ρευμα δε καταναλωνεται να φυγει μακρυα, παει και καθεται σα ζεστα πανω στον ανορθωτη.

    Σωστο/λαθος?
    και εγω αυτο εχω ακουσει/ξερω.
    Οποτε απανταω....σωστο

  7. #22
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    και εγω αυτο εχω ακουσει/ξερω.
    Οποτε απανταω....σωστο
    Εγώ θα πάρω την κουρτίνα 3.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2018
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    και εγω αυτο εχω ακουσει/ξερω.
    Οποτε απανταω....σωστο
    Μήπως το πε για αυτό ο μηχανικός; γιατί οκ εσείς έχετε κάτι μεγαλύτερο έγω έχω παπι (crypton x)

  9. #24
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2018
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    LED αφοβα παντού*. Μικρότερα φορτία, πολύ μικρότερη κατανάλωση, μεγαλυτερη διάρκεια ζωης της μπαταριας. Επρεπε ήδη να τα είχαμε αλλάξει όλοι.

    *= Για φωτα πορείας ή μεγάλα, να παρετε led με καποια διάταξη ψύξης των στοιχείων led σαν ένδειξη επαρκους φωτισμού lumen. Λαμπες H4/H7/H8 (συνήθως σε μηχανακια) που δεν έχουν ανάγκη ψύξης ΔΕ φωτίζουν καλα, ακόμα και αν ο κινέζος ισχυρίζεται οτι είναι1000-1800 lum. Για να βλέπετε καλά το βράδυ πρέπει τα led Η4, H7, H8, να έχουν ισχυριζόμενο lumen πάνω απο 3000 ΕΚΑΣΤΗ (όχι και οι δύο όπως συνήθως διαφημίζουν οι κινέζοι). Οι καλές (σε φωτισμό) λάμπες led έχουν συνήθως διάταξη με ανεμιστηράκι. Υπάρχουν όμως και κάποιες με ψύκτρα στα 1000-1500 lum που φωτίζουν όμως σχετικά ικανοποιητικά.

    Για όπου αλλού δεν υπάρχει απαίτηση φωτα πορείας/μεγάλα, δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα να χρησιμοποιείς led. Υπαρχει φυσικά και η περίπτωση αστοχίας της λάμπας, αλλα είναι τόσο φτηνές που μπορείς να έχεις άπειρη "κάβα".
    Όταν λες ανεμιστηρακι εννοείς το κάτω μέρος;
    https://ledmania.gr/images/thumbnail...7-led-moto.jpg

  10. #25
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    και εγω αυτο εχω ακουσει/ξερω.
    Οποτε απανταω....σωστο
    Θα το πω λίγο μπακαλίστικα.
    Το ρεύμα για να αποδώσει έργο (να κινήσει ένα μοτέρ,να χτυπήσει έναν άνθρωπο,να ζεστάνει ένα καλώδιο κοκ )πρέπει να ΔΙΕΡΧΕΤΑΙ,να κυκλοφορεί,να κάνει δηλ. κύκλωμα.Γι αυτό το λόγο δεν σκοτώνονται τα πουλιά που κάθονται στα καλώδια της ΔΕΗ,γι αυτό δεν σκοτώνεται ένας άνθρωπος που αγγίζει γυμνό αγωγό αλλά φοράει χοντρά λαστιχένια παπούτσια,ενώ τουναντίον όταν είναι ξυπόλητος ή βρεγμένος κεραυνοβολείται ακαριαία!

    Για τον ίδιο ακριβώς λόγο ένας ανορθωτής ΔΕΝ ζεσταίνεται επειδή υπάρχει 'επιπλέον άχρηστο ρεύμα και κάθεται επάνω του σαν ζέστη'.Αντιθέτως υπερθερμαίνεται όταν οι απαιτήσεις της μοτό (φώτα-προβόλια κλπ) υπερβαίνουν τις δυνατότητές του και δουλεύει υπερωρίες χωρίς επαρκή ψύξη.

    Είτε έχεις παπί είτε Busa οι βασικές αρχές παραμένουν ίδιες.Μπορεί να είναι αφελής κάποιος που δεν γνωρίζει αλλά ο 'ειδικός' που επιμένει είναι και ηλίθιος.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    ναι αλλα κάποια Η4 έχουν και απο μπρος, εξαρταται αν χωραει το ανεμιστηρακι
    https://www.aliexpress.com/item/New-...ceBeautifyAB=0

  12. #27
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Θα το πω λίγο μπακαλίστικα.
    Το ρεύμα για να αποδώσει έργο (να κινήσει ένα μοτέρ,να χτυπήσει έναν άνθρωπο,να ζεστάνει ένα καλώδιο κοκ )πρέπει να ΔΙΕΡΧΕΤΑΙ,να κυκλοφορεί,να κάνει δηλ. κύκλωμα.Γι αυτό το λόγο δεν σκοτώνονται τα πουλιά που κάθονται στα καλώδια της ΔΕΗ,γι αυτό δεν σκοτώνεται ένας άνθρωπος που αγγίζει γυμνό αγωγό αλλά φοράει χοντρά λαστιχένια παπούτσια,ενώ τουναντίον όταν είναι ξυπόλητος ή βρεγμένος κεραυνοβολείται ακαριαία!

    Για τον ίδιο ακριβώς λόγο ένας ανορθωτής ΔΕΝ ζεσταίνεται επειδή υπάρχει 'επιπλέον άχρηστο ρεύμα και κάθεται επάνω του σαν ζέστη'.Αντιθέτως υπερθερμαίνεται όταν οι απαιτήσεις της μοτό (φώτα-προβόλια κλπ) υπερβαίνουν τις δυνατότητές του και δουλεύει υπερωρίες χωρίς επαρκή ψύξη.

    Είτε έχεις παπί είτε Busa οι βασικές αρχές παραμένουν ίδιες.Μπορεί να είναι αφελής κάποιος που δεν γνωρίζει αλλά ο 'ειδικός' που επιμένει είναι και ηλίθιος.
    Αφελης σημαινει αλλο.
    Τελος παντων, τις βασικες αρχες τις γνωριζουμε. Αλλα οπου εχω κοιταξει για r/r μοτοσυκλετων, αναφερεται ρητως πως οταν η ταση της μπαταριας θεωρηθει απο το τον ανορθωτη ως ταση φορτισμενης μπαταριας, τοτε το ρευμα της γεννητριας εκτονωνεται σα θερμοτητα....πχ

    The regulator function of a voltage regulator/rectifier is shunting, or redirecting, current from the stator to ground to be dissipated as heat when it senses the battery voltage is high enough, and therefore fully charged. A more common shunt-type regulator uses a solid-state electrical component called a Silicon Controlled Rectifier (SCR) as a switch to send stator current to the battery or to ground when the battery is full. A MOSFET-type regulator, however, uses the much more efficient MOSFET transistor to perform the switching.

    Απο εδω:
    https://adventuremotorcycle.com/tech...grade-rmstator

    Αρα παιζει και κατι αλλο που δε μας λετε εσεις που ξερετε!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αφελης σημαινει αλλο.
    Τελος παντων, τις βασικες αρχες τις γνωριζουμε. Αλλα οπου εχω κοιταξει για r/r μοτοσυκλετων, αναφερεται ρητως πως οταν η ταση της μπαταριας θεωρηθει απο το τον ανορθωτη ως ταση φορτισμενης μπαταριας, τοτε το ρευμα της γεννητριας εκτονωνεται σα θερμοτητα....πχ

    The regulator function of a voltage regulator/rectifier is shunting, or redirecting, current from the stator to ground to be dissipated as heat when it senses the battery voltage is high enough, and therefore fully charged. A more common shunt-type regulator uses a solid-state electrical component called a Silicon Controlled Rectifier (SCR) as a switch to send stator current to the battery or to ground when the battery is full. A MOSFET-type regulator, however, uses the much more efficient MOSFET transistor to perform the switching.

    Απο εδω:
    https://adventuremotorcycle.com/tech...grade-rmstator

    Αρα παιζει και κατι αλλο που δε μας λετε εσεις που ξερετε!
    Αυτο γνωριζα και γω ο αφελης

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    κι εγω αυτο εχω ακουσει
    λογικα εφοσον το ρευμα παραγεται συνεχως οταν δουλευει το μοτερ οσο δεν καταναλωθει στις λαμπες θα μετατραπει σε θερμοτητα και θα πρεπει να αποβληθει στο περιβαλλον
    ....απ τον ανορθωτη;
    ενα σωστο κυκλωμα φορτισης καλυπτει ολες τις καταναλωσεις που τροφοδοτει η μπαταρια + λιγο ακομα για φορτιση

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Ο σταθεροποιητής τάσης (DC) προσπαθεί να κρατήσει σταθερή την τάση (προφανώς!!) ρίχνωντας το επιπλέον ρεύμα στην γείωση-σασί .
    όμως η ποσότητα του ρεύματος ορίζεται σαν ποσοστό .
    Όταν αυξάνονται τα φορτία αυξάνεται η ισχύς(και το ρεύμα που ζητάμε να μας αποδώσει η γεννήτρια.
    Επίσης μια πεσμένη μπαταρία είναι επίσης πρόσθετο φορτίο.

    Εν ολίγοις υποστηρίζω ότι όταν τα φορτία είναι χαμηλά αντίστοιχα χαμηλό είναι και το ρεύμα επιστροφής από τον σταθεροποιητή.
    Οι παράμετροι όμως είναι περισσότερες. Ο σταθεροποιητής δουλεύει περισσότερο όσο αυξάνονται οι στροφές και η γεννήτρια έρχεται στα καλά της και πιθανόν να αυξάνεται η τάση που αποδίδει .
    Πρόσθετο πρόβλημα η υπερστοφία των μηχανών (άλλο να φτάνεις τις 14000rpm και άλλο να φτάνεις μέχρι τις 5000 του ντιζελ).
    Ιδανικά θα έπρεπε η γεννήτρια να γυρνάει με σταθερές στροφές ανεξάρτητα του μοτέρ.

    Βέβαια όλα αυτά να είναι προβλήμματα που έχουν λυθεί με πιο σύγχρονες τεχνολογίες (Τώρα. γιατί τα καμμένα βολάν του πρόσφατου παρελθόντος άλλα δείχνουν).

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αντι για σκηνη!
    από zephyr1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2018, 17:21
  2. Ιμάντας αντί για αλυσίδα στο Vstrom;
    από Respect στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2007, 20:33
  3. Αντί για πίτα......Καρδαμύλη!!
    από latris mixanis στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2007, 02:47
  4. 1-0 αντι για πολλα με λιγα !
    από crs-k στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 23:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF