Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 97

Θέμα: Led αντί για κλασσικές λάμπες;

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Άιντε πάλι η ''αποτελεσματικότητα'' του εκπαιδευτικού μας συστήματος.

    Το ηλεκτρικό ρεύμα περνάει όπου βρει δρόμο, ΟΣΟ βρει δρόμο.

    Κανένα ηλεκτρικό ρεύμα δεν ''παράγεται'' από καμία γεννήτρια, αν δεν έχει κάπου να πάει. Καμιά γεννήτρια δεν παράγει ρεύμα, που ''καπου πρέπει να το πάμε, αν δεν καταναλώνεται''.


    Αν η γεννήτρια είναι συνδεδεμένη στο τίποτα, το ρεύμα που παράγει είναι ΜΗΔΕΝ.

    Αν η γεννήτρια είναι συνδεδεμένη σε 1 λάμπα, το ρεύμα που θα παράξει θα είναι όσο επιτρέπει ο ''δρομος'' της λάμπας, δλδ ανάλογο της αγωγιμότητας της λάμπας.

    Αν η γεννήτρια συνδεθεί σε 2 τέτοιες λάμπες, το ρεύμα θα είναι ΔΙΠΛΑΣΙΟ της προηγούμενης περίπτωσης γιατί διπλασιάστηκε ο ''δρόμος'', η αγωγιμότητα δλδ.

    Ο ανορθωτής, έχει κάποια κυκλώματα ελέγχου, που γειώνουν τα παρασιτικά ρεύματα αυτεπαγωγών, στην εναλλαγή κάποιων ανοιγμάτων-κλεισιμάτων σε κυκλώμστα, ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει αυτό με ''γειώνει το παραπανίσιο ρεύμα''.

    Δεν υπάρχει ''παραπανίσιο ρεύμα'' στον τρόπο που λειτουργεί το ηλεκτρικό ρεύμα, και κανένα ρεύμα δεν ''παράγεται συνεχώς''. Γενικώς στο Σύμπαν που ζούμε, όχι μόνο στα ηλεκτρικά των μοτοσυκλετών. Παραπανίσια ηλεκτρική τάση ναι, αλλά ρεύμα όχι.

    Όλα αυτά με το ''παραπανίσιο ρεύμα'' είναι οι........ ''αφέλειες'' . Μην τις διαιωνίζετε άλλο, για όνομα του Tesla, φτάνει.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Ή εγώ δεν τα έγραψα καλά ή ε΄συ στην προπάθεια σου πρωτίτως να ειρωνευτείς έφτασες να παραποιείς ότι διάβασες.

    Πάμε από την αρχή.
    Ο ανορθωτής κάνει το ac ρεύμα σε dc. Πόση τάση θα βγάλει ? Αναλογικά όση του δώσεις στην είσοδο μειωμένη κανά ένα ποσοστό. Μονοφασικό ενναλασσόμενος ανορθωτής 28vac θα σου δώσει την έξοδο περίπου 24Vdc.
    Οι διατάξεις πυκνωτών/πηνίων στον ανορθωτή είναι για να εξομαλύνουν την τάση εξόδου όσο περισσότερο γίνεται σε μια επίπεδη γραμμή.
    Η γεννήτριες τα αυτοκίνητα-μηχανές που είναι απευθείας κομπλαρισμένες ΔΕΝ βγάζουν σταθερή τάση στην έξοδο , αλλά αυτή αυξάνεται όο αυξάνονταοι οι στροφές.
    Οπότε για να αποκτήσεις σταθερή τάση 13.3V περίπου που θεωρητικά δουλεύει το ηλεκτρικό κύκλωμα πρέπει να έχεις ταθερή τάση AC στην είσοδο του ανορθωτή. Τα αυτοκίνητα δουλέυουν έτσι και ρυθμίζουν την τάση
    εξόδου της γεννήτριας τους με Μ/Σ που αλλα΄ζει πηνία με αυτόματο τρόπο (παλιότερα με ρελε΄που μπαινοβγαίνανε αυτόματα ανάλογα το επίπεδο της τάσης).

    Οι μηχανές ίσως λόγω χώρου , ίσως λόγω του ότι οι γεννήτριες τους είναι διαφορετικές σε σχέση με των αυτοκινήτων έχουν σταθεροποίηση της τάσης μετά τον ανορθωτή στο DC.
    Αυτό το τετράγωνο παπαράκι με τις ευμεγέθεις ψ'υκτρς στις μηχανές είναι 2 κυκλώματα μαζί. Το 1ο είναι ο ανορθωτής το 2ο είναι DC Voltage regulator..
    Αυτό το 2ο όταν μετράει τάση μεγαλύτερη από τα όρια που έβαλε ο κατασκευαστής του ρίχνει ένα ποσοστό ρεύματος μέσα μιας αντίστασης στην γείωση (και πεφτει η τάση στο επίπεδο που πρέπει).
    Γι'αυτό και έχει αυτές τις ψύκτρες !
    Πάντα υπάρχει κατανάλωση σε έναν κινητήρα που λειτουργεί.

    Όντως δεν υπάρχει περισευούμενο ρεύμα αλλά τάση(είπαμε γιατί αυξάνονται οι στροφές). Σε ένα φορουμ γράφοντας 30 λέξεις κάνεις και λάθη τα οποία θεωρώ ότι πολές φορές είναι κατανοητά (τα ευκόλως εννούμενα παραλείπονται)

    Επανάληψη. Το ιδανικό θα ήταν να έχεις με κάποιο τρόπο γεννήτρια που να περιστρέφεται με σταθερές στροφές.!

  3. #33
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Άιντε πάλι η ''αποτελεσματικότητα'' του εκπαιδευτικού μας συστήματος.

    Το ηλεκτρικό ρεύμα περνάει όπου βρει δρόμο, ΟΣΟ βρει δρόμο.

    Κανένα ηλεκτρικό ρεύμα δεν ''παράγεται'' από καμία γεννήτρια, αν δεν έχει κάπου να πάει. Καμιά γεννήτρια δεν παράγει ρεύμα, που ''καπου πρέπει να το πάμε, αν δεν καταναλώνεται''.


    Αν η γεννήτρια είναι συνδεδεμένη στο τίποτα, το ρεύμα που παράγει είναι ΜΗΔΕΝ.

    Αν η γεννήτρια είναι συνδεδεμένη σε 1 λάμπα, το ρεύμα που θα παράξει θα είναι όσο επιτρέπει ο ''δρομος'' της λάμπας, δλδ ανάλογο της αγωγιμότητας της λάμπας.

    Αν η γεννήτρια συνδεθεί σε 2 τέτοιες λάμπες, το ρεύμα θα είναι ΔΙΠΛΑΣΙΟ της προηγούμενης περίπτωσης γιατί διπλασιάστηκε ο ''δρόμος'', η αγωγιμότητα δλδ.

    Ο ανορθωτής, έχει κάποια κυκλώματα ελέγχου, που γειώνουν τα παρασιτικά ρεύματα αυτεπαγωγών, στην εναλλαγή κάποιων ανοιγμάτων-κλεισιμάτων σε κυκλώμστα, ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχει αυτό με ''γειώνει το παραπανίσιο ρεύμα''.

    Δεν υπάρχει ''παραπανίσιο ρεύμα'' στον τρόπο που λειτουργεί το ηλεκτρικό ρεύμα, και κανένα ρεύμα δεν ''παράγεται συνεχώς''. Γενικώς στο Σύμπαν που ζούμε, όχι μόνο στα ηλεκτρικά των μοτοσυκλετών. Παραπανίσια ηλεκτρική τάση ναι, αλλά ρεύμα όχι.

    Όλα αυτά με το ''παραπανίσιο ρεύμα'' είναι οι........ ''αφέλειες'' . Μην τις διαιωνίζετε άλλο, για όνομα του Tesla, φτάνει.
    1. Εχεις ενα θεματακι με την ειρωνια. Με γεια σου και χαρα σου, αλλα κανε το τουλαχιστον με λιγο χιουμορ, οχι ετσι ασαλιωτα. Και ενδειξη ευφυιας ειναι και σε κανει και ποιο συμπαθη. Βλεπε πχ ποστ του oldman, για να δεις πως γινεται σωστα η δουλεια

    2. Ειτε δεν εκφραζεσαι σωστα, ειτε δεν εξηγεις σωστα. Ενας μετασχηματιστης πχ ζεσταινεται και χωρις φορτιο στην εξοδο γιατι του αρκει το τυλιγμα της εισοδου ωστε να κλεισει το κυκλωμα και να παραχθει θερμοτητα. Αρα περαν του "εξωτερικου φορτιου" υπαρχει και το "εσωτερικο" και αυτο προσπαθουμε να καταλαβουμε πως δουλευει στους ανορθωτες. Αν μπορεις να βοηθησεις χωρις να αποκαλεις αφελη αυτον που οι γνωσεις του ηλεκτρολογιας σταματανε στο λυκειο, εξηγωντας αναλυτικα πως δουλευει το ρημαδι που το λεμε rec/reg ειμαι σιγουρος πως μπορει να γινει σε μια παραγραφο. Για παραδειγμα στο μηχανακι μου και στο ρελαντι με κλειστα ολα τα φωτα (καρμπυρατερατο) ο ανορθωτης ζεματαει μετα απο λιγο. Γιατι αυτο?
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 08/07/2018 στις 18:38.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #34
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Ρε Αγη, τι το τραβας κι εσυ απο το μανικι..??

    Εδω και απειρα χρονια, ολα τα συστηματα φορτισης εχουν ή SCR ή MosFet ισχυος για να παιζουν τον πόλο του "αυτόματου" που παλιοτερα ειχε 3 ρελε..

    Δεν ξερω ποιοι γραφουν αυτα που παρεθεσες, αλλα καλο ειναι να σκεφτομαστε λιγακι..
    (και εμενα προσωπικα, το να "γειωνεις" μια καταναλωση οταν δεν την χρειαζεσαι, μου φαινεται "καπως"..)
    Για να μη πιασουμε το γεγονος οτι το ρευμα φορτισης της μπαταρίας δεν ειναι σταθερό οταν αυτη φτανει σε επιπεδο topping charge, οπότε οποιοδήποτε "παθητικο" switching θα επρεπε να γινεται μεσω μεταβλητης αντιστασης..

    @nik69: <Αυτό το 2ο όταν μετράει τάση μεγαλύτερη από τα όρια που έβαλε ο κατασκευαστής του ρίχνει ένα ποσοστό ρεύματος μέσα μιας αντίστασης στην γείωση (και πεφτει η τάση στο επίπεδο που πρέπει).>

    Ξαναδιαβασε, αν θελεις, αυτο που εγραψες και εξηγησε το και σε μενα (παλι αν θελεις, εννοειται)..

    Στο χωριο μου, οταν υπαρχει καπου διακλάδωση (shunt το λέει ο αγροφυλακας με την φλορετα..) "φευγει" ρευμα (και οχι ταση)..
    Για να ρίξουμε την ταση σε επιθυμητα επιπεδα, πρεπει να ξεκωλιασουμε την πηγη (γεννητρια εν προκειμενω) ωστε να μην μπορει να αποδώσει την μεγιστη ισχύ της (ρευμα επι ταση) και να "γονατισει"..

    Επιμετρον: Ενας σταθεροποιητης τασης, οποιασδήποτε μορφης και αρχής λειτουργιας, "καταναλωνει" ισχύ (υπο μορφη θερμοτητας) ιση με την διαφορα τασεων εισοδου-εξοδου επι το εκάστοτε διερχομενο ρευμα - το οποιο ρευμα αφορα ΜΟΝΟ στην ζήτηση του απο το τροφοδοτούμενο φορτίο..

    Δεν μαλωνουμε καλοκαιριατικα - τα συμπερασματα του καθενός μπορούν να αποτελεσουν θαυμασιο συνοδευτικο για την ρακή..!!
    Τελευταία τροποποίηση από OldMan; 11/07/2018 στις 14:58.
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Ρε Αγη, τι το τραβας κι εσυ απο το μανικι..??

    Εδω και απειρα χρονια, ολα τα συστηματα φορτισης εχουν ή SCR ή MosFet ισχυος για να παιζουν τον πόλο του "αυτόματου" που παλιοτερα ειχε 3 ρελε..

    Δεν ξερω ποιοι γραφουν αυτα που παρεθεσες, αλλα καλο ειναι να σκεφτομαστε λιγακι..
    (και εμενα προσωπικα, το να "γειωνεις" μια καταναλωση οταν δεν την χρειαζεσαι, μου φαινεται "καπως"..)
    Για να μη πιασουμε το γεγονος οτι το ρευμα φορτισης της μπαταρίας δεν ειναι σταθερό οταν αυτη φτανει σε επιπεδο topping charge, οπότε οποιοδήποτε "παθητικο" switching θα επρεπε να γινεται μεσω μεταβλητης αντιστασης..

    @nik69: <Αυτό το 2ο όταν μετράει τάση μεγαλύτερη από τα όρια που έβαλε ο κατασκευαστής του ρίχνει ένα ποσοστό ρεύματος μέσα μιας αντίστασης στην γείωση (και πεφτει η τάση στο επίπεδο που πρέπει).>

    Ξαναδιαβασε, αν θελεις, αυτο που εγραψες και εξηγησε το και σε μενα (παλι αν θελεις, εννοειται)..

    Στο χωριο μου, οταν υπαρχει καπου διακλάδωση (shunt το λέει ο αγροφυλακας με την φλορετα..) "φευγει" ρευμα (και οχι ταση)..
    Για να ρίξουμε την ταση σε επιθυμητα επιπεδα, πρεπει να ξεκωλιασουμε την πηγη (γεννητρια εν προκειμενω) ωστε να μην μπορει να αποδώσει την μεγιστη ισχύ της (ρευμα επι ταση) και να "γονατισει"..

    Επιμετρον: Ενας σταθεροποιητης τασης, οποιασδήποτε μορφης και αρχής λειτουργιας, "καταναλωνει" ισχύ (υπο μορφη θερμοτητας) ιση με την διαφορα τασεων εισοδου-εξοδου επι το εκάστοτε διερχομενο ρευμα - το οποιο ρευμα αφορα ΜΟΝΟ στην ζήτηση του απο το τροφοδοτούμενο φορτίο..

    Δεν μαλωνουμε καλοκαιριατικα - τα συμπερασματα του καθενός μπορούν να αποτελεσουν θαυμασιο συνοδευτικο για την ρακή..!!
    Εντάξει η λέξη γείωση είναι εντελώς λάθος.
    Edit. Τι είναι σωστό και λάθος? Σημασία έχει να καταλαβαινόμαστε. Το ground χρησιμποιείται σαν λέξη και από τα επίσημα service manual και
    ο οποιοσδήποτε μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει . Η φωτό είναι από υπόμνημα από το ηλεκτρολογικό κύκλωμα του Tracer
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot - 11_7_2018 , 7_01_18 μμ.jpg 
Προβολές:	528 
Μέγεθος:	56,1 KB 
ID:	397895
    Δεν γίνεται καμιά επιστροφή , αλλά μετροπή μιας μορφής ενέργειας (ηλεκτρικής) σε μια άλλη (θερμότητα) .
    Το ρεύμα που φεύγει μέσω της διακλάδωσης δεν προκαλεί πτώση τάσης(που είναι το ζητούμενο?)
    To πως ακριβώς γίνεται δεν ξέρω. Μεταβλητή αντίσταση δεν υπάρχει. Πιθανόν κάποιος θυρίστορ ανοιγκοκλείνει με την επιθυμητή συχνότητα (pwm)
    Πριν είχα γράψει αυτό υποστηρίζω ότι όταν τα φορτία είναι χαμηλά αντίστοιχα χαμηλό είναι και το ρεύμα επιστροφής από τον σταθεροποιητή
    Τελευταία τροποποίηση από nik69; 11/07/2018 στις 19:02.

  6. #36
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    <Το ρεύμα που φεύγει μέσω της διακλάδωσης δεν προκαλεί πτώση τάσης(που είναι το ζητούμενο?)>
    Να μ' αγαπατε..

    <To πως ακριβώς γίνεται δεν ξέρω.>
    Οσο μπορειτε να μ' αγαπατε..

    Υ.Γ.
    Καμια - ειλικρινα- διαθεση ειρωνιας..
    Ειδικα αμα μπλεκουμε με power width modulation, με ξεπερναει..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Για πες ποια συγκεκριμένα h4 led έβαλες.
    Γεια, σόρι για την καθυστέρηση αλλά τωρα το είδα.
    Μπορείς να δεις αυτές που έβαλα google-άροντας: H4 HIGH/ LOW 25W NORMA ZES CHIP.

  8. #38
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    268
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turrican Προβολή μηνύματος
    Γεια, σόρι για την καθυστέρηση αλλά τωρα το είδα.
    Μπορείς να δεις αυτές που έβαλα google-άροντας: H4 HIGH/ LOW 25W NORMA ZES CHIP.
    Διάβασα ότι στις περισσότερες λάμπες LED δεν δουλεύει με τον κλασικό τρόπο η μικρή σκάλα.
    Αντί να φωτίζουν χαμηλά, φωτίζουν όπως και στην μεγάλη σκάλα αλλά με πιο ασθενές φως.
    Αυτό δεν είναι επιτρεπτό είναι από τον νόμο.

    Η λάμπα αυτή που έχεις εσύ, είναι τέτοιου τύπου;

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GEORGIOS Προβολή μηνύματος
    Διάβασα ότι στις περισσότερες λάμπες LED δεν δουλεύει με τον κλασικό τρόπο η μικρή σκάλα.
    Αντί να φωτίζουν χαμηλά, φωτίζουν όπως και στην μεγάλη σκάλα αλλά με πιο ασθενές φως.
    Αυτό δεν είναι επιτρεπτό είναι από τον νόμο.

    Η λάμπα αυτή που έχεις εσύ, είναι τέτοιου τύπου;
    Όχι, η χαμηλή σκάλα έχει αποκοπή και πολύ καλή με ένα λαμάκι, και η ένταση είναι αρκετά πιο ισχυρή από συμβατική λάμπα. Πιο δύσκολο ήταν να ρυθμίσω σωστά την μεγάλη σκάλα, γιατί διαχέει αρκετά ψηλά το φως. Πειραματίστηκα αρκετά ώστε να πετύχω την χαμηλή σκάλα σε ικανοποιητικό ύψος και ταυτόχρονα η μεγάλη να μην δείχνει στον θεό. Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει και με το κάτοπτρο του κάθε μοντέλου, μιας και όσο και αν η τοποθέτηση των led προσομοιάζει γεωμετρικώς αρκετά καλά τα σύρματα της απλής λάμπας, μια απόκλιση ίσως να υπάρχει και να γίνεται περισσότερο ή λιγότερο επιδραστική με τα κάτοπτρα της εκάστοτε μηχανής.

    Πάντως λύση βρήκα.

  10. #40
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2019
    Μηνύματα
    20
    Θέλω να αντικαταστήσω την λάμπα στο παπί μου honda supra 100 κινέζικο . Παίρνει 35w . Έχω βρει διάφορες led λάμπες .Νομίζω BA20D πρέπει να βάλω . Πόσα watt πρέπει να είναι ; Αν βάλω 20 watt θα την κάψει ; Ή μόνο αν βάλω περισσότερα θα υπάρχει πρόβλημα;
    Τελευταία τροποποίηση από calico; 05/08/2019 στις 01:41.

  11. #41
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Με περισσότερα βατ μπορεί να γονατίσει το κύκλωμα φόρτισης, με λιγότερα δεν έχεις πρόβλημα

  12. #42
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2019
    Μηνύματα
    20
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	led ba20d.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	36,9 KB 
ID:	408885

  13. #43
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Καμια - ειλικρινα- διαθεση ειρωνιας..
    Ειδικα αμα μπλεκουμε με power width modulation, με ξεπερναει..
    Pulse width modulation μηπως;

    Προς ολους

    Γιατι σας κοφτει τοσο πολυ το θεμα της ανορθωσης, πως γινεται, τι γινεται, ειδικα σε επιπεδο ηλεκτρονικων κλπ;;;

    Ετσι κ αλλιως προυποθετει βασικης γνωσης ηλεκτρολογιας και ηλεκτρονικων, πραγματα τα οποια δε διδάσκονται σε σχολεια, οποτε ο μεσος ανθρωπος δεν εχει σιγουρα ουσιαστικα την παραμικρη ιδεα για αυτα

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Emacd Προβολή μηνύματος
    Ακούω πολλούς να λένε ότι έκαναν όλη τη μηχανή τους led για να ελαφρύνουν την δουλειά πηνιων ανορθωτή κλπ και μου μπήκε και εμένα η ιδέα.
    Ρώτησα τον μηχανικό μου λοιπόν και μου είπε να μη βάζω led. Ακόμα και στα μικρά προβολακια (crypton x έχω) μου είπε να βάλω τις κλασσικές λαμπιτσες αντί για led ψείρες για να μην έχω θέμα με πηνία του στυλ να μη φορτίζουν τη μπαταρία κλπ.
    Έχετε γνώμη ρε παιδιά; γιατί από παντού ακούω ότι τα led ελαφρύνουν τη δουλειά
    ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ

    Για να τα χει βάλει έτσι ο Γιαπωνέζος κάτι ξέρει
    οπότε
    ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ
    Γιατί 9/10 θα κάνεις μλκια.

    Ρώτα κάτι βεστρομάδες τι έχουν κάψει με προβολάκια και σκατουλάκια


    υγ
    Στη θεωρεία όλα καλά είναι
    όταν όμως κάνεις λογαριασμούς τα πράγματα αλλάζουν όψη
    Στο κάτω κάτω σε πείραξε το ηλ. σύστημα ?
    Εσύ γιατί να το πειράξεις ?


    υγ 2
    Αυτή είναι και συνεισφορά μου στη χάιλ λέβελ κουβέντα περί ρεύματος.
    ανανήψαντας

  15. #45
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ

    Για να τα χει βάλει έτσι ο Γιαπωνέζος κάτι ξέρει
    οπότε
    ΜΗΝ ΤΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ
    Γιατί 9/10 θα κάνεις μλκια.

    Ρώτα κάτι βεστρομάδες τι έχουν κάψει με προβολάκια και σκατουλάκια

    Η μόνη μ@λακία που θα γίνει,αν γίνει,θα είναι τελικά να φωτίζει χειρότερα το φανάρι λόγω ασυμβατότητας του καθρέπτη με το led.
    Βλάβες-καψίματα κλπ δεν υφίστανται.

    ΥΓ ο μάστορας είναι όντως μ@λάκας,αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αντι για σκηνη!
    από zephyr1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2018, 17:21
  2. Ιμάντας αντί για αλυσίδα στο Vstrom;
    από Respect στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2007, 20:33
  3. Αντί για πίτα......Καρδαμύλη!!
    από latris mixanis στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2007, 02:47
  4. 1-0 αντι για πολλα με λιγα !
    από crs-k στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 23:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF