Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 97

Θέμα: Led αντί για κλασσικές λάμπες;

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2018
    Μηνύματα
    16

    Led αντί για κλασσικές λάμπες;

    Ακούω πολλούς να λένε ότι έκαναν όλη τη μηχανή τους led για να ελαφρύνουν την δουλειά πηνιων ανορθωτή κλπ και μου μπήκε και εμένα η ιδέα.
    Ρώτησα τον μηχανικό μου λοιπόν και μου είπε να μη βάζω led. Ακόμα και στα μικρά προβολακια (crypton x έχω) μου είπε να βάλω τις κλασσικές λαμπιτσες αντί για led ψείρες για να μην έχω θέμα με πηνία του στυλ να μη φορτίζουν τη μπαταρία κλπ.
    Έχετε γνώμη ρε παιδιά; γιατί από παντού ακούω ότι τα led ελαφρύνουν τη δουλειά

  2. #2
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Πες του 'μηχανικού' σου ότι θα προκόψει με τέτοιες αντιλήψεις.
    Led μπορείς να βάλεις άφοβα,θα ελαφρύνει το φορτίο αλλά δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα βελτιώσεις το φωτισμό σου.

  3. #3
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.181
    Πρωτη κίνηση...ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟ που να είναι τουλάχιστον στα τέλη του 20ου αιώνα.

    Led Αφοβα εντελώς
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Θα σου δώσω συγκεκριμένο παράδειγμα, δικό μου.

    ΠΩΣ ΕΙΧΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ: Το VFR750 μου, έχει 8 ψείρες φωτισμού οργάνων από 5w η κάθε μία, 2 λάμπες κωλοφάναρα τις κλασσικές 12v-5/21W , άλλες δυο τέτοιες στα μπροστά φλας που μένουν αναμένα σαν φώτα θέσεως, και φυσικά 2 λάμπες Η4 55/60W. Κάνε σούμα να δεις τι μαζεύεται. 8*5 + 4*5 + 2*55

    Όλα αυτά μένουν ΜΟΝΙΜΑ αναμένα με το που γυρνάς το κλειδί στο ΟΝ. Και όσο δουλεύει το μοτέρ, το σύστημα ανόρθωσης-γεννήτριας πρέπει να ισοφαρίζει την χασούρα της μπαταρίας σε αυτά.

    Ο ανορθωτής στο μοντέλο αυτό, είναι μέσα στα πλαστικά της ουράς, και μάλιστα ένας αεραγωγός που έχουν τα πλαστικά ΔΕΝ επικοινωνεί με αέρα την περιοχή του ανορθωτή. (τι διάολο σκεφτόντουσαν και το κάνανε έτσι, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν ξέρω, λες και θέλανε να χαλάει)

    Ζεσταινόταν τόσο πολύ, που ζεμάταγε το πλαστικό της ουράς, απέξω, σε απόσταση από τον ανορθωτή. Μετά, απορούμε γιατί το μοντέλο αυτό, έκαιγε συχνά ανορθωτές.

    ΤΙ ΕΚΑΝΑ: Τα αλλάζω ΟΛΑ με LED ισοδύναμα, και μάλιστα μπροστά βάζω μόνο μια λάμπα H4 γιατί φωτίζει τόσο καλά που δεν χρειάζονται δύο. ΣΥΝ πρόσθεση διακόπτη να το σβήνω το Η4 όταν δεν χρειάζεται. Παράλληλα έφτιαξα ένα πλαισιάκι και τράβηξα τον ανορθωτή ΕΞΩ από την ουρά, μέσα απο το μαρσπιέ συνοδηγού ουσιαστικά, να λούζεται από φρέσκο αέρα.

    ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Μετά από ώρα λειτουργίας, πιάνεις τον ανορθωτή και ίσα που έχει λίγο ζεσταθεί ως προς την θερμοκρασία περιβάλλοντος.

    Ώπου μπορείς (τα παπιά σε κάποιες λάμπες έχουν AC κύκλωμα και δεν μπαίνει LED εκεί) , ΒΑΛΕ LED ΛΕΜΕ!!!!
    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 05/07/2018 στις 21:44.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    @telegonos: Οταν λες : "Τα αλλάζω ΟΛΑ με LED ισοδύναμα", τι ακριβως εννοείς..??
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    @telegonos: Οταν λες : "Τα αλλάζω ΟΛΑ με LED ισοδύναμα", τι ακριβως εννοείς..??
    Αντιστοιχία, ένα προς ένα μάλλον.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    Έβαλα led σε tiger 955i το οποίο είχε ένα θεματάκι με την φόρτισή του: δύο στο πίσω φανάρι, δύο h4 μπροστά (το ένα μονίμως ανοιχτό, το άλλο με διακόπτη) και τις δύο ψείρες μπροστά.
    Το βολτόμετρό μου είναι χαρούμενο πια, ακόμα και με βεντιλατέρ αναμμένο σπάνια δείχνει κάτω από 13.5 Volt στο ρελαντί, με μέση τιμή σε όλο το φάσμα των στροφών γύρω στα 14.5 Volt. Η μπαταρία μου "νιώθει" πιο δυνατή. Την εργασία την έκανα μόνος μου, με τις ευλογίες του μηχανικού μου τον οποίο και εμπιστεύτηκα.

    Η ποιότητα του φωτισμού στα φώτα πορείας έχει βελτιωθεί εμφανώς, έπαιξα όμως αρκετά με την ρύθμιση του ύψους της δέσμης ώστε να μην τυφλώνω στην πόλη την κίνηση και η χρήση των μεγάλων φώτων να έχει παρόμοια αίσθηση όσον αφορά το ύψος της δέσμης και την διασπορά του φωτός - εκεί ίσως τα πράγματα να είναι λίιιγο χειρότερα.

    Δεν έβαλα τα πιο φτηνά που βρήκα, ενδεικτικά για το ζεύγος των μπροστά H4 έδωσα 90 ευρώ.
    Θεωρητικά δεν είναι νόμιμα, αναγράφεται not for street use, οπότε υπάρχει ένα μικρό ρίσκο, το οποίο για ταξίδι στο εξωτερικό με ψιλοαπασχολεί να πω την αλήθεια (κουβαλάω και μια συμβατική λάμπα just in case και βασικά εργαλεία για την αλλαγή, κανά εικοσάλεπτο δουλειά), για κίνηση εντός συνόρων δεν θεωρώ πως οι "ελεγκτικοί μηχανισμοί" θα δώσουν σημασία.

    Γενικό συμπέρασμα: είμαι χαρούμενος.

  8. #8
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Εγω απο την αλλη χωρις να ξερω και πολλα απο ανορθωτες εχω ακουσει οτι οι συνηθισμενοι φτηνιαρικοι που εχουν ολα σχεδον τα μηχανακια ζεσταινονται τοσο περισσοτερο οσο λιγοτερο φορτιο εχουν, γιατι και καλα ο,τι ρευμα δε καταναλωνεται να φυγει μακρυα, παει και καθεται σα ζεστα πανω στον ανορθωτη.

    Σωστο/λαθος?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  9. #9
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Οχι ρε σκατοψυχοι.. Δεν θα σας κανω την χαρη Παρασκευϊατικα..!!!

    Ειδικα εσενανΕ ακριβως απο πανω με την "αεργο" ισχυ..!!!
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  10. #10
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Οχι ρε σκατοψυχοι.. Δεν θα σας κανω την χαρη Παρασκευϊατικα..!!!

    Ειδικα εσενανΕ ακριβως απο πανω με την "αεργο" ισχυ..!!!
    Οκ οποτε ειναι λαθος λοιπον....
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #11
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Οχι ρε σκατοψυχοι.. Δεν θα σας κανω την χαρη Παρασκευϊατικα..!!!

    Ειδικα εσενανΕ ακριβως απο πανω με την "αεργο" ισχυ..!!!
    Μας αφηνεις στο σκοταδι μαστορα......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Μας αφηνεις στο σκοταδι μαστορα......
    Βάλε led κι εσύ.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος

    Ειδικα εσενανΕ ακριβως απο πανω με την "αεργο" ισχυ..!!!
    Χαχαχαχα το είπε "μάστορας" δω κάτω πρόσφατα και μου φύγανε τα λιγοστά μαλλιά μου (Γ.Κούτρας-Σταυρός του Νότου):
    Σε ένα βαραντερο ζεσταίνονταν κάτι καλώδια και απεφάνθη ότι η γεννήτρια παράγει παραπάνω ρεύμα απ' όσο χρειάζεται η μηχανή οπότε το περισσευούμενο ρεύμα 'τσιτωνει' -'πιεζει' τα καλώδια γι'αυτό και υπερθερμαίνονται!

  14. #14
    Χωράνε μέσα στο φανάρι αυτές οι ογκώδεις ψύκτρες που έχουν από πίσω; Επίσης οι μετασχηματιστές που μπαίνουν πάνω στην μηχανή;
    The R is for Respect.

  15. #15
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Εγώ περιμένω μια εμπεριστατωμένη άποψη του moderator περί χρήσης λαμπτήρων τεχνολογίας LED πριν βάλω οτιδήποτε στο φορτηγό μου.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αντι για σκηνη!
    από zephyr1 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2018, 17:21
  2. Ιμάντας αντί για αλυσίδα στο Vstrom;
    από Respect στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2007, 20:33
  3. Αντί για πίτα......Καρδαμύλη!!
    από latris mixanis στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2007, 02:47
  4. 1-0 αντι για πολλα με λιγα !
    από crs-k στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2005, 23:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF