Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Δαπεδο για πάρκινγκ ..

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357

    Δαπεδο για πάρκινγκ ..

    Καλησπέρα , εχω ενα παρκινγκ που βαζω κυρίως τα μηχανακια μου και καποια εργαλεία και αυτή την στιγμή εχει τσιμεντοκονία και ψάχνω να κανω ενα δάπεδο κυρίως να μην γλυστράει αλλα και να μην απορροφάει λάδια που στάζουν , το βιομηχανικο δαπεδο το εχω αποκλίσει λόγο λιγων τετραγωνικών και κανενας δεν ασχολείτε και επισεις επαρχεια δεν εχει και πολλους που κανουν τετοια δάπεδα , πλάκες δεν μπορώ να βαλω λόγο ύψους ειμαι αναμεσα σε κανενα πλακάκι και σε πατητη τσιμεντοκονία αλλα δεν ξερω αν και κατα πόσο γλυστράει αυτό το υλικό .. Αναμένω γνώμες , το πάρκινγκ ειναι περίπου 8-10 τετραγωνικά .
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  2. #2
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.282
    ματ πλακάκια που δε γλιστράνε τόσο??
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Κοιτάς για ελαστικά σε πλάκες.
    Είναι κομμάτια με εσωτερική πλέξη λινών και έχουν αντοχή σε παράγωγα πετρελαίου (λάδια, βενζίνη κλπ).
    Υπάρχουν σε διάφορες διαστάσεις.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Η πατητη τσιμεντοκονια ειναι ευαίσθητη και χαραζει ευκολα, ιδιως υπο το βαρος μηχανης με σταντ κλπ κλπ

    στην θεση σου θα κοιταγα για κανα παλιο πλακακι κεραμικο διαλογής ή stock μικρο αποθεμα.
    Αν πας στην περιοχή σου σε καταστηματα ειδων υγιεινής (μεγαλα)ΠΑΝΤΑ τους εχει μεινει ενα μικρο αποθεμα 4-10m2 που δεν μπορουν να το ξεφορτωθούν και το πουλανε σε χαμηλη τιμή.
    στην χειρότερη να βαλεις 2 χρωματα σε παζλ.

    Απλα να κοιταξεις να ειναι πλακακι δαπεδου και οχι τοιχου - για λογους αντοχής και ισως εισαι τυχερος και βρεις με καποια αντιολισθητική ικανότητα - ιδανικα με προδιαγραφες εξωτερικου χωρου για θερμοκρασίες και αντιολισθηρότητα.
    Καλα, οταν λεμε αντιολισθτική εννοούμε με ή χωρίς νερα, με λάδια ολα γλυστράνε.

    Για να γνωρίζεις, η αντιολισθητική ικανότητα μετριέται με R κατά την αντίστοιχη νόρμα της ΕE, R9 δεν ειναι κακο, R10 εισαι καλα, R11 δεν θα βρεις ποτε μιας και στο Ελλαντα βαζουν στα δαπεδα του μπανιου τα ιδια με του τοιχου

    Ενναλλακτικά βαλε ενα πλαστικό δαπεδο που μπορεις να το κολλήσεις κάτω, οσο πιο λεια η επιφανεια τόσο πιο πολύ θα αντεξει μιας και δεν θα εχει κενα ωστε να ειναι ευαίσθητο.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    ξεχασα, αλλη επιλογη ειναι να τριψεις το τσιμέντο που εχεις, αν χρειάζεται, να το ασταρώσεις (primer) και να το βαψεις με μπογια δαπεδου.

    δεν θα εχει την αντοχή του βιομηχανικού δαπεδου που βλεπεις στα παρκινγκ αλλα θα εχεις αντιολισθηρότητα και θα καθαρίζει "σχετικά" ευκολα.

  6. #6
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    ξεχασα, αλλη επιλογη ειναι να τριψεις το τσιμέντο που εχεις, αν χρειάζεται, να το ασταρώσεις (primer) και να το βαψεις με μπογια δαπεδου.



    δεν θα εχει την αντοχή του βιομηχανικού δαπεδου που βλεπεις στα παρκινγκ αλλα θα εχεις αντιολισθηρότητα και θα καθαρίζει "σχετικά" ευκολα.
    Στην από πάνω λύση προσθέτεις χαλαζία κι άμμο (αναλογία 1 κιλό ανα 7 κιλά μπογιάς) και έχεις το τέλειο δάπεδο.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    http://monosimacon.blogspot.com/2016...es-dapeda.html
    http://ktisis.eu/product/ktisepox-ep...pedou/?lang=el
    εποξειδική βαφή δάπεδο
    ΜΟυ φαίνεται πιο εύκολο να αγοράσω μπογιές και να το βάψω μόνος μου παρά να στρώνω πλακάκια και να κοψομεσιαστώ.

    https://www.smirniopoulos.gr/el/prod...-parking-titan
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 05/07/2018 στις 18:04.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από caesarsk Προβολή μηνύματος
    Στην από πάνω λύση προσθέτεις χαλαζία κι άμμο (αναλογία 1 κιλό ανα 7 κιλά μπογιάς) και έχεις το τέλειο δάπεδο.
    ενδιαφέρον, με τι το εφαρμόζεις ?

    φανταζομαι θα ειναι πηχτό για ρολό, λογικά το ρίχνεις και μετά το απλώνεις/ισιώνεις με μυστρί ή αλφάδι τυπου οπως κάνεις το τσιμέντο?

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπιζε ένας φίλος. Εκεί που έβαζε την μηχανή και έκανε σέρβις κλπ. τοποθέτησε μια μακρόστενη πλάκα γρανίτη. Μετά από 15 χρόνια μόνο λεκέδες λαδιών έχει.

  10. #10
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    ενδιαφέρον, με τι το εφαρμόζεις ?

    φανταζομαι θα ειναι πηχτό για ρολό, λογικά το ρίχνεις και μετά το απλώνεις/ισιώνεις με μυστρί ή αλφάδι τυπου οπως κάνεις το τσιμέντο?
    Δεν ειναι ιδιαιτερα πηχτο αλλα δεν το περνάς με ρολο. Με αλφάδι οπως το τσιμέντο
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από caesarsk Προβολή μηνύματος
    Στην από πάνω λύση προσθέτεις χαλαζία κι άμμο (αναλογία 1 κιλό ανα 7 κιλά μπογιάς) και έχεις το τέλειο δάπεδο.
    Ποιες ειναι οι αναλογιες φιλε μου πόσο χαλαζια και αμμο και μαζί την μπογιά ? υπάρχει κανενα βίντεο με αυτη την τεχνική, ενδιαφέρον ακούγετε!
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  12. #12
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    238
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fz6man Προβολή μηνύματος
    Ποιες ειναι οι αναλογιες φιλε μου πόσο χαλαζια και αμμο και μαζί την μπογιά ? υπάρχει κανενα βίντεο με αυτη την τεχνική, ενδιαφέρον ακούγετε!
    Προφανώς το autocorrect μετέτρεψε το μήνυμα του. Εννοεί χαλαζιακή άμμο (αναλογία 1/7 με την μπογιά)

    edit; Να κάτι τέτοιο https://www.domika-devetzoglou.gr/%C...%BF%CF%82.html

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fz6man
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    357
    θελει και τσιμεντο αυτό ή οχι ;
    το καλυτερο ταξιδι ειναι αυτο που δεν καναμε ακόμα!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από caesarsk Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι ιδιαιτερα πηχτο αλλα δεν το περνάς με ρολο. Με αλφάδι οπως το τσιμέντο

    μια αλλη παραλαγη που εκανα εγω ειναι η εξης. περασα με ενα μονωτικο το δαπεδο. αλλα οταν εβαφα δλδ μικρα τμηματα και ηταν νωπη ακομα η μπογια πεταγα δυνατα με το χερι αμμο. το αφησα στεγνωσε και με μια σκουπα σκουπισα την αμμο που δεν κολησε. μετα το ξαναεβαψα και ετσι εγινε μια αντιολισθητικη επιφανεια. ομως για την δουλεια που θες να κανεις δεν το βλεπω να καθαριζει τοσο ευκολα. ειναι πολυ σαγρε δλδ.

    εγω το εκανα για αλλη δουλεια ασχετη.


    τωρα αυτο που λεει ο καισαρας με το αλφαδι δεν το ξερω και δεν ξερω τι αποτελεσμα βγαζει.
    Γιαννης

  15. #15
    Δεν πόναει!!! Το avatar του/της caesarsk
    Εγγραφή
    21/07/2005
    Μηνύματα
    1.188
    Δεν βλεπετε την άμμο μέσα στην μπογια (διοτι η χαλαζιακη άμμος είναι διαφανη) αλλα έχεις ενα αντιολισθητικο δάπεδο με όψη σαν τα γήπεδα μπασκετ τα ανοιχτα (αυτα που βλέπετε κόκκινα ή πράσινα). Είναι ιδια τεχνική και υλικά.

    Ακομη καλυτερη λυση αν πριν την μπογια περασεις ενα ασφαλτικο γαλακτωμα για να κλεισουν ολοι οι ποροι
    Ο μοναδικός στην Ελλάδα που έχει κάνει backflip με ΒΜW R1200GS, με μάρτυρες.

    ΠΟΝΕΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΠΟΛΥ!!!!

    -ΘΩΜΑ ΕΙΣΑΙ ΣΠΙΤΙ;
    -Ο ΘΩΜΑΣ ΣΠΙΤΙ ΕΙΝΑΙ...ΕΜΕΙΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟΥΣ Μ@Λ@ΚΕΣ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (ταδε εφη trooper)


    Μανο...το τσιπουρο σε περιμενει ρε φιλε σπιτι μου...


    ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΝ. ΤΟΝ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Για πάμε να γελάσουμε λίγο.....!
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/10/2008, 15:50
  2. Για Τον Σπυρο (duke IΙ)
    από XTMPAM στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2003, 09:27
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 09:03
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από ctpanoramix στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2003, 15:58
  5. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 01:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF