Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 53

Θέμα: Νεο παπακι.Τωρα τι...

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    ειχα δοκιμασει ενα με πολυ λιγα χιλιομετρα για να το αγορασω,αλλα παρολο που εμφανισιακα μου αρεσε πολυ μολις το καβαλησα με απογοητευσε απο τους θοριβους στα πλαστικα και ιδικα στο μπροστινο.στην θεση σου εγω θα επερνα ενα honda η suzuki ενα δυο χρονων πολυ ποιο αξιοπιστα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Χαίρομαι που έχεις τέτοια αντιμετώπιση στο επαγγελματικό σου θέμα και δεν είσαι άλλος ένας απο τους πολλούς. Πάμε λοιπόν να σε βοηθήσω όσο μπορώ στις απορίες σου.
    Κατ αρχήν πολύ σωστή η επιλογή σου για παπάκι. Το συγκεκριμένο που λες δεν το γνωρίζω μιας και απέχω αρκετά χρόνια απο το χώρο των παπιών. Αλλά καινούργιο είναι καλό θα είναι. Θα σου πρότεινα να κοιτούσες σε μεταχειρισμένο παλαιότερο (καρμπυρατερ εγγύηση)αλλά αν είσαι εντελώς ασχετος με τον χώρο και δεν πιάνουν τα χέρια σου καλύτερα να μείνεις στην επιλογή σου. Το παπάκι ως μηχάνημα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, οπότε για το στρώσιμο που λες το προσέχεις λίγο παραπάνω στα πρώτα 1000χλμ όπου κάνεις και την πρώτη αλλαγή λαδιών. Μετά όπως ορίζει ο κατασκευαστής για θέματα εγγύσης. Για μένα και λίγο νωρίτερα αν μπορείς για προληπτικούς λόγους κυρίως. Έτσι κι αλλιώς το κόστος τους είναι πολύ μικρό σε σχέση με την ψυχική σου ηρεμία.
    Στρώσιμο λοιπόν ως εξής για τα 1000χλμ.Ξεκινάμε με ζέσταμα.ΟΧΙ στο ρελαντί,εν κινήσει. Χαλαροί ρυθμοί για 3-4χιλιόμετρα. Στρώσιμο στην εθνική οδό για να μαζέψεις τα χλμ καλύτερα μην το κάνεις καθόλου. ΟΧΙ Εθνική με μισό γκάζι.Όχι εθνική γενικά όσο στρώνεις. Στο στρώσιμο το ιδανικό είναι να αυξομειώνεις συνέχεια το φορτίο του κινητήρα.Εννοείται όχι τέρμα γκάζι. Για τα πρώτα 200χλμ μέχρι 50% της διαδρομής του γκαζιού. Κι αυτό ομαλό άνοιγμα όχι απότομα. Σταδιακά μέχρι το 50%. Και αυξομείωση των φορτίων. Απο κει και πέρα κάθε 200χλμ προσθέτεις και ενα 10% στο άνοιγμα (400χλμ 60%-600χλμ 70%-800χλμ 80%-1000χλμ 100%)

    Πως θα υπολογίζεις το άνοιγμα του γκαζιού τώρα. Πρακτικό θέμα. Ενας τρόπος μπακαλίστικος (μιας και δεν έχεις στροφόμετρο) είναι να βάλεις μια καρφίτσα στο γκρίπ του γκαζιού στο σημείο που υπολογίζεις με το μάτι το 50% (και κατόπιν την τοποθετείς στο 60-70-80%)και ένα σταθερό σημείο στο πλαστικό αριστερά απο την γκαζίερα(πχ μια κουκίδα με μαρκαδόρο). Δεν ξέρω αν μπορώ να στο μεταδώσω σωστά αυτό που θέλω να πώ...Πάντως είναι ένας αξιοπιστος τρόπος να καταλαβαίνεις με μια ματιά που πρέπει να σταματήσεις το άνοιγμα του γκαζιού.

    Τα χλμ που σου γράφω παραπάνω είναι απλά ένας μπούσουλας για να έχεις αναφορά δεν είναι νόμος. Ούτε θα πάθει τίποτα το μηχανάκι αν χρειαστείς για οποιοδήποτε λόγο (πχ να φύγεις γρήγορα απο μια διαστάυρωση για να αποφύγεις ατύχημα) να το καρυδώσεις. Ίσα ίσα κιόλας που καλό του κάνει μία στο τόσο να το ανοίγεις παραπάνω απο το ενδεδειγμένο.Απλά για λίγο.

    Επίσης, το μέγα θέμα των παπιών (απο κινέζο τριμπούρδελο μέχρι crypton x) είναι το τέρμα γκάζι στην εθνική. Όχι οτι δεν πάνε ή ότι εκρήγνυνται. Αλλά ενα μονοκύλινδρο μια σταλιά όταν το στροφάρεις για ώρα στις 10.000+σαλ και λάδια θα σου κάψει (κι αμα περιμένεις τις 3.000χλμ του κατασκευαστή για αλλαγή θα πάρεις και την μπιέλα στο χέρι) και αυξημένες φθορές θα έχει και στο φινάλε δεν σταματάνε απο τα χλμ που μαζεύουν σε ενδεχόμενο αποτομο φρενάρισμα. Οπότε εθνική με 80 άντε 90 καλά είναι. Κι έχεις και απόθεμα δύναμης να προσπεράσεις αν χρειαστεί.

    Λάστιχα.Γενικά τα πρώτης τοποθέτησης δεν είναι ποιοτικά.Ωστόσο επειδή αν κατάλαβα σωστά δεν είσαι πολύ έμπειρος δεν χρειάζεται να αλλάξεις αμέσως. Έτσι κι αλλιώς στρώνεις και το μηχανάκι και εσύ. Προσεκτικά λοιπόν κι όταν νιώσεις ότι το χεις αλλάζεις λαστιχα. Προσοχή στις διαγραμμίσεις και στα νερά.

    Εξοπλισμός. Όσο ακριβότερος τόσο καλύτερος λένε.Πόσο κοστολογείς το κεφάλι σου έλεγε μια παλαιότερη διαφήμιση. Καλά τα λένε, αλλά δεν μπορούνε όλοι να αγοράσουν κράνη 800+ευρώ. Οπότε πάμε σε οικονομικές λύσεις. Αρχικά μιλάμε για full face. Τυπου jet δεν προσφέρουν επαρκή προστασία στο σαγόνι που είναι πολύ ευπαθές στην πτώση. Στην χειρότερη για καλοκαίρι και πρωινή βάρδια χρησιμποιήσε εντουράδικο κράνος. Αερίζεται πολύ καλύτερα απο τα full face και προσφέρει αρκετά καλή προστασία.
    Μποτάκι επέλεξε κάποιο οικονομικο που να σου καλύπτει τον αστράγαλο. Δε σε νοιάζει μάρκα χρώμα ότι βρείς.
    Γάντι το ίδιο.Φθηνό υφασμάτινο, καλές επιλογές τα εντουράδικα.Ασε τα δερμάτινα με τις προστασίες για αργότερα. Εσύ στην ουσία απο την τριβή θέλεις να προστατευτείς σε ενδεχόμενη πτώση. Αμα είναι να σπάσεις δάχτυλα και με τα δερμάτινα σουπερ ντούπερ μια χαρά σπάνε.
    Μπουφάν. Πάλι κάτι οικονομικό διάτρητο με επαρκή αερισμό και μαλακές προστασίες.Παλι το ζητούμενο η προστασία απο την τριβή με την ασφαλτο στην πτώση.
    Παντελόνι δεν χρειάζεται.Απλά κοίτα να φοράς κάτι με μακρύ μπατζάκι κι οχι βερμούδες.

    Αυτά προς το παρόν κι ότι άλλο χρειαστείς μη διστάσεις

  3. #18
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Το Sym magic έχει ηλεκτρονικό στροφόμετρο.Οτι σου έχουν πει πιο πάνω και ο typhoon.Η μόνη μου ένσταση εγώ θα έλεγα και για κράνος flip-up.Τωρα για τον εγκέφαλο ή Sym είχε κάνει ανάκληση στο magic για ενημέρωση προγράμματος του εγκεφάλου λόγω κάποιων τεχνικών δυσλειτουργιών.Μετα από αυτό δεν φαίνεται να βγάζει άλλο θέμα.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 06/07/2018 στις 17:31.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Τωρα για τον εγκέφαλο ή Sym είχε κάνει ανάκληση στο magic για ενημέρωση προγράμματος του εγκεφάλου λόγω κάποιων τεχνικών δυσλειτουργιών.Μετα από αυτό δεν φαίνεται να βγάζει άλλο θέμα.
    Δεν το γνώριζα το θέμα περί ανακλήσεως λόγω εγκεφάλου και πολύ πιθανόν να μην το γνώριζε και ο συνάδελφος όταν το πήρε πριν 12 μήνες .Και ακόμα πιο πιθανόν να μην τον ενημέρωσε κανείς όταν το πήρε. Σίγουρα όμως μίλησε για αλλαγή εγκεφάλου και όχι για μια απλή ενημέρωση. Οπωσδήποτε σήμερα που θα τον δω θα του μεταβιβάσω αυτές τς χρήσιμες πληροφορίες.
    Ακόμα είναι στη διαδικάσια διαβουλεύσεων για τους δίσκους το οποίο φυσικά, θεωρείται αναλώσιμο υλικό.

  5. #20
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Αυτό για τους δίσκους άκρη δεν θα βγάλει γιατί μπορεί κάλλιστα να ισχυριστεί η εταιρία ότι συμπλεκταρει ασυναίσθητα.Η αλήθεια είναι ότι τα Sym πλέον είναι καλά αλλά έχουν ακόμα τα σχεδιαστικά λάθη των νέων.Πχ στο wolf250 το ποδοφρενο είναι από την βάση του πολύ σηκωμένο με αποτέλεσμα να το πατάς ασυναίσθητα.Ειναι σχεδιασμένα για την αγορά της Ασίας και με βάση το μέσο ύψος των ανθρώπων εκεί και χωρίς να έχουν αλλάξει κάτι για τις ευρωπαϊκές αγορές.Το μόνο μείον τους.Οποτε αν μπορέσει κάπως να κατεβάσει το ύψος του λευγε ταχυτήτων θα σωθεί και δεν θα έχει θέμα.
    ΥΓ Σε δει στο bookservice τι του έχουν περάσει.Αλλαγη η ενημέρωση λογισμικού.Και εάν δεν έχει βιβλίο σέρβις ας ζητήσει το ηλεκτρονικό ιστορικό από το γκοργκολη/εξουσιοδοτημένο που το πήγε.Αυτοι έχουν πρόσβαση να του το τυπώσουν.
    Ακόμα να αναφέρω ότι το συγκεκριμένο έχει ένα ελαφρύ πατιναρισμα από μαμά χωρίς να επηρεάζει όμως...Σε βάθος χρόνου δεν ξέρω.Οπως επίσης ότι είναι επιτρεπτό να σου καίει λάδι μέχρι 100 γραμμάρια στα 1000 χλμ.Τυφλα να χουν τα γιαμαχα.
    Τελευταία τροποποίηση από TsoliasGR; 06/07/2018 στις 18:19.

  6. #21
    Scooteroμέλος Το avatar του/της Dimos35
    Εγγραφή
    18/07/2007
    Μηνύματα
    230
    To post του typhoon, είναι ΑΨΟΓΟ. (αν και δεν έχει βάλει τελεία στο τέλος )

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    .Οποτε αν μπορέσει κάπως να κατεβάσει το ύψος του λευγε ταχυτήτων θα σωθεί και δεν θα έχει θέμα.
    ΥΓ Σε δει στο bookservice τι του έχουν περάσει.Αλλαγη η ενημέρωση λογισμικού.Και εάν δεν έχει βιβλίο σέρβις ας ζητήσει το ηλεκτρονικό ιστορικό από το γκοργκολη/εξουσιοδοτημένο που το πήγε.Αυτοι έχουν πρόσβαση να του το τυπώσουν.
    Μία θέση κάτω λοιπόν... Θα του το πω μήπως είναι και αυτό. Σίγουρα θα τα ψάξει όλα αυτά που είπες γιατί είναι πολύ ψείρας σε ότι αφορά τα σερβις και τις εγγυήσεις και μάλιστα δικαιολογημένα.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dimos35 Προβολή μηνύματος
    To post του typhoon, είναι ΑΨΟΓΟ. (αν και δεν έχει βάλει τελεία στο τέλος )
    η μη χρήση τελείας είναι που το κάνει άψογο

  9. #24
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ας πάει στην αντιπροσωπεία και ας τους το πει και να ζητήσει επιτόπου να αλλάξουν την κλίση του λευγε.να το δοκιμάσει στο πόδι του να δει που κάθεται καλά.Και αν του κάνει ο γκοργκολη κονξες να του πει ένα πραμα...Και εγώ δεν θα έρχομαι να σας ζαλίζω συνέχεια και εσείς πέρα από το πιο καλό ονομα σαν εταιρία και after sales support θα γλιτώσετε και λεφτά από ανταλλακτικά και εργατοώρες.c'est la vie....Όσον αφορά το γρανάζι που λες για το παπί αυτό η αλήθεια είναι ότι μεγάλη ροπή και χαμηλή τελική από μαμά.φοραει 14/42 γραναζωμα μαμά και αυτό είναι γραναζωμα 110cc στοκ από όσο ξέρω.Καλα έκανε και άλλαξε σε 15/42.
    Για αρχή πες του σε άσχετη χρονικά στιγμή να κοιτάξει με προσοχή το πόδι του στο λευγε αν πατάει λίγο.Θα το νιώσει αλλά είναι ελάχιστο όποτε θέλει να έχει εκεί το νου του σε χαλαρή πορεία για μερικά δευτερόλεπτα.Αν το νιώσει ας το πάει αντιπροσωπεία να του αλλάξουν κλίση.5 λεπτά δουλειά είναι

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Ας πάει στην αντιπροσωπεία και ας τους το πει και να ζητήσει επιτόπου να αλλάξουν την κλίση του λευγε.να το δοκιμάσει στο πόδι του να δει που κάθεται καλά.
    Θα του το πω αλλά με τρόπο γιατί το μηχανάκι είχε κατασκηνώσει για 3 μέρες στα συνεργεία

  11. #26
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Είναι πολύ πιθανόν το πατιναρισμα που κάνει από μαμά να οφείλεται εκει.Αλλα λένε τα τεστ όλα ότι είναι έτσι.Δεν το έχω διαπιστώσει εξ ιδίοις ομασοι ακόμα...

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2018
    Μηνύματα
    10
    Σας ευχαριστω ολους για τον κοπο που κανατε να απαντησετε
    Ολες οι απαντησεις ηταν κατατοπιστικες και πολυ χρησιμες.Μενει μοναχα να παραλαβω το παπι και να εχω το νου μου και στο πενταλ των ταχυτητων οπως διαβασα που ισως εχει θεμα και στο πρωτο σερβις στγα 1000 χιλιομετρα να ζητησω με βαση τον αριθμο πλαισιου απο την αντιπροσωπεια να μου πει εαν η ανακληση αφορα και μενα για να μου περασουν νεο προγραμμα στον εγκεφαλο.
    Μια νομιζω ευλογη απορια που δημιουργειται ακομα...Να μην βγω εθνικη για στρωσιμο και φανταζομαι λογω μικρης ταχυτητας που θα πρεπει να εχω για να δουλεψει σωστα το στρωσιμο.Το να φυγω απο κεντρο αθηνας κια να παω πχ σουνιο ειναι αποδεκτο;μιλαμε παντα για βραδυ να εχει πεσει η θερμοκρασια περιβαλοντος γιατι ειναι καλοκαιρι.

  13. #28
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Όχι ούτε αυτό είναι σωστό. Βράδυ στην παραλιακή με 40-50-60χλμ Max είναι επικίνδυνο για και δεύτερο δεν είναι σωστό για το μοτέρ,δεν θέλει σταθερο γκαζι.
    Εγω έφευγα από Ν. Σμύρνη πήγαινα Πειραιά και τριγυρνουσα εκεί, Καστέλα - Πασαλιμάνι - φρεαττυδα- πειραϊκή.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LuckyStrikeRed Προβολή μηνύματος
    Μια νομιζω ευλογη απορια που δημιουργειται ακομα...Να μην βγω εθνικη για στρωσιμο και φανταζομαι λογω μικρης ταχυτητας που θα πρεπει να εχω για να δουλεψει σωστα το στρωσιμο.Το να φυγω απο κεντρο αθηνας κια να παω πχ σουνιο ειναι αποδεκτο;μιλαμε παντα για βραδυ να εχει πεσει η θερμοκρασια περιβαλοντος γιατι ειναι καλοκαιρι.
    Aν γνωρίζεις αυτόν τον δρόμο σίγουρα δεν είναι ο κατάλληλος δρόμος για να στρώσεις την μηχανή .Όταν σε πολλά μέρη της διαδρομής στις μεγάλες ευθείες ημέση ταχύτητα είναι 100 χλμ/ ώρα μία αλλαγή κατέυθυνσης με ομάλη ταχύτητα στρωσίματος 50 60 χλμ/ω είναι αδύνατη για να μην πω επικίνδυνη. Πόσο μάλιστα βράδυ!! Σίγουρα δεν θα επέλεγα αυτήν την διαδρομή γιατί ετκός των άλλων θε με κούραζε απίστευτα
    https://www.google.gr/maps/dir/%CE%9...37.6503695!3e0

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2018
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Aν γνωρίζεις αυτόν τον δρόμο σίγουρα δεν είναι ο κατάλληλος δρόμος για να στρώσεις την μηχανή .Όταν σε πολλά μέρη της διαδρομής στις μεγάλες ευθείες ημέση ταχύτητα είναι 100 χλμ/ ώρα μία αλλαγή κατέυθυνσης με ομάλη ταχύτητα στρωσίματος 50 60 χλμ/ω είναι αδύνατη για να μην πω επικίνδυνη. Πόσο μάλιστα βράδυ!! Σίγουρα δεν θα επέλεγα αυτήν την διαδρομή γιατί ετκός των άλλων θε με κούραζε απίστευτα
    https://www.google.gr/maps/dir/%CE%9...37.6503695!3e0
    Να σου πω την αληθεια μου ελεγα να το εκανα -αν υποθεσουμε ως σημειο εκκινησης την βουλη- συγγρου-φαληρο-σουνιο μεσω παντα παραλιακης και παλι πισω εκτος σαββατου/παρασκευης και σε καθε σημειο που ενιωθα οκ σταση για 1 τσιγαρακι να κρυωσει και το μοτερακι μου και βρουμ.Αλλαγη κατευθυνσης μονο σε περιπτωση επειγουσας αναγκης με καρυδωμα γκαζιου φυσικα εαν και οσο με παιρνει και παντα κινουμενος στην δεξια.Θελω να το στρωσω γρηγορα μεχρι τα 1000 χλμ διοτι μετα για αλλες 4000 χλμ που θα ακολουθησουν μπορω να παω και δικαβαλο να μην γκρινιαζει η κυρα.Μιας και δεν εχει διπλωμα δεν μπορει να βοηθησει και εκεινη στο στρωσιμο.Για να ξεμπερδευω με τις 5000χλμ μεχρι τελη αυγουστου/αρχες σεπτεμβρη και να ξεκινησω την ευρεση εργασιας,αλλα μιας και δεν θελει σταθερο γκαζι...με βλεπω να παω πανω κατω την Θησεως στην Καλλιθεα και την Καλλιροης στο κεντρο μεχρι να λιωσει το χερι μου στο γκριπ.
    Και εναλακτικα Ανεβασμα την ολη Δημητρακοπουλου στο κουκκακι και κατεβασμα την Βεικου παλι στο κουκκακι και παλι πισω.Και βενζινα στο βενζιναδικο στην γεφυρα στην Καλλιθεα στη σελ.
    Μιας και το εφερε η κουβεντα.Η βενζινη παιζει ρολο στο στρωσιμο;
    Τελευταία τροποποίηση από LuckyStrikeRed; 07/07/2018 στις 03:27.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τώρα τι ρωτάμε...αλλά....
    από vaskunito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 22:17
  2. Ε τωρα τι .....
    από geopitt στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2006, 11:44
  3. Και τώρα τι κάνω ???
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 17:32
  4. Και Τωρα Τι??????
    από koursaros7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 19:45
  5. Άκου τώρα τι μου ρθε
    από illuminatios στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 15:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF