Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 53

Θέμα: Νεο παπακι.Τωρα τι...

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Κανένα μαν

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LuckyStrikeRed Προβολή μηνύματος
    ..Για να ξεμπερδευω με τις 5000χλμ μεχρι τελη αυγουστου/αρχες σεπτεμβρη και να ξεκινησω την ευρεση εργασιας.....
    Δεν θελει 5 χιλιαδες χιλιομετρα στρωσιμο.. Ουτε καν 1000 θελει.. Αν δεν βαριεσαι ψαξε στο φορουμ για θεματα με στρωσιμο, θερμικους κυκλους κτλ κτλ και θα βρεις διαφορα.. πιο πολυ για να δοκιμαστει το οχημα και τα εξαρτηματα του στο δρομο δινονται τοσο μεγαλες χιλιομετρικες αποστασεις (ειδικα για τα "μεγαλα")..

    Επισης τι σχεση εχει η ολοκληρωση του στρωσιματος με την αναζητηση ευρεσεως εργασιας.. Γιατι να ψαξεις μετα το στρωσιμο??
    Quod me nutrit... me destruit.....

  3. #33
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Απέφυγε να στρωσεις σε μεγάλους δρόμους.
    Προτιμησε να γυρίσεις όλη την Αθήνα και τις γειτονιές όσες φορες χρειαστεί μέχρι να φτασεις τα χιλιομετρα.
    Θες μόνιμες αλλαγες ταχυτήτων, όχι πολύ ώρα παρατεταμένο ανοιχτό το γκάζι, συν ότι σου εγραψε ο τυφοον.
    Για να το κάνεις πιο ενδιαφέρον,πήγαινε και βόλταρε σε γειτονιές που δεν ξέρεις.
    Αν πχ μένεις νότια, αμόλα βόρεια.και ταναπαλιν.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Απέφυγε να στρωσεις σε μεγάλους δρόμους.
    Προτιμησε να γυρίσεις όλη την Αθήνα και τις γειτονιές όσες φορες χρειαστεί μέχρι να φτασεις τα χιλιομετρα.
    Θες μόνιμες αλλαγες ταχυτήτων, όχι πολύ ώρα παρατεταμένο ανοιχτό το γκάζι, συν ότι σου εγραψε ο τυφοον.
    Για να το κάνεις πιο ενδιαφέρον,πήγαινε και βόλταρε σε γειτονιές που δεν ξέρεις.
    Αν πχ μένεις νότια, αμόλα βόρεια.και ταναπαλιν.
    +1535 + ότι σε μεγάλο δρόμο είναι επικίνδυνο και κουραστικό. Αλλαξε λάδια στα 500 χλμ αυστηρά για να πετάξεις τα όποια γρέζια, και μετά στα 1000. Στα 500 πήγανε να σου σφίξουν λίγο τις βίδες της κεφαλής . Το ίδιο και στα 1000.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    +1535 + ότι σε μεγάλο δρόμο είναι επικίνδυνο και κουραστικό. Αλλαξε λάδια στα 500 χλμ αυστηρά για να πετάξεις τα όποια γρέζια, και μετά στα 1000. Στα 500 πήγανε να σου σφίξουν λίγο τις βίδες της κεφαλής . Το ίδιο και στα 1000.
    τα πρωτα λαδια ειναι του εργοστασιου και ειναι να τα αλλαζεις αμεσως κατ'εμε. πολυ καλο θα του κανεις παρα κακο.τα αλλαζεις μετα στα 500χιλ. μετα στα 1000. και μετα κανονικα οτι λεει το μανουαλι.

  6. #36
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2018
    Μηνύματα
    10
    Κυριοι σας ευχαριστω θερμα για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας.
    Το στρωσιμο περαν των πρωτων 1000χλμ το θεωρω απαραιτητο για την μακροζωια του κινητηρα.Ισως οι 5000 να ειναι υπερβολη αλλα μου εχει μπει αυτος ο αριθμος στο μυαλο και δεν ξεκολαει.
    Το αυτο με τους θερμικους κυκλος ηταν κατι εντελως αγνωστο σε μενα αλλα ειχει λογικη οπως το διαβαζω και θα το εφαρμοσω απο την πρωτη μερα.Απο την ωρα που θα παω στο καταστημα να παραλαβω και ας φωναζει οσο θελει ο καταστηματαρχης,
    Τωρα για το θεμα της διαδρομης η ιδανικοτερη οπως τα περιγραφετε ειναι σε κανενα μακρυ στενο -ανευ φαναριων- με ετερο παραλληλο να ακολουθαει την αντιθετη κατευθυνση πλησιον πρατηριου βενζινης.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    τα πρωτα λαδια ειναι του εργοστασιου και ειναι να τα αλλαζεις αμεσως κατ'εμε. πολυ καλο θα του κανεις παρα κακο.τα αλλαζεις μετα στα 500χιλ. μετα στα 1000. και μετα κανονικα οτι λεει το μανουαλι.
    Αυτο που βασιζεται;Συνηθως τα λαδια που βαζει ο κατασκευαστης ειναι τα πλεον ενδεδειγμενα για το οχημα.Εκτος αν θες να πεις οτι εχουν "κατσει" λογω πολυκαιριας...

  7. #37
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    λιγο ακριβοτερο ειναι το astrea grand 110 οπως και το crypton t110. παρε οποιο σου αρεσει περισσοτερο, δεν εχουν μεγαλη διαφορα. ολα ειναι αξιοπιστα αν τα συντηρησεις σωστα!

    για το θεμα στρωσιμο: το Α και το Ω ειναι το σωστο ζεσταμα, οπως επισης και για να μη βγαλει προβλημα το παπι.
    οταν το παρεις καινουριο πας ηρεμα για 500-700 χλμ (θα αλλαξεις λαδι οταν συμπληρωθουνε) δηλ, δουλευεις ταχυτητες και στροφες, δε κρατας σταθερη πορεια με υψηλες στροφες (αυτο ειναι γενικο, θα βγει το πιστονι εξω αν το πας πορεια σταθερα με τερμα στροφες). οταν ειναι κρυο καλο ειναι να περιμενεις 1 λεπτο να πεσει το ρελαντι, να κανεις βολτες κανενα 10λεπτο να ζεσταθει το μοτερ και μετα να το δουλευεις στα τερματα (αυτο ισχυει για μετα το "στρωσιμο").

    ντελιβερι καφε-πιτσες θα κανεις οχι γυρολογιο στις σερρες. μπορεις ανετα να "στρωνεις" ενω δουλευεις.

    εχω κανει χρονια τη δουλεια με διαφορα 2τροχα, περισσοτερο ειναι τι βολευει τον καθενα. προσωπικα το παπι ειναι μονοδρομος, αλλοι εκθειαζουν τα σκουτερ...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  8. #38
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2018
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    λιγο ακριβοτερο ειναι το astrea grand 110 οπως και το crypton t110. παρε οποιο σου αρεσει περισσοτερο, δεν εχουν μεγαλη διαφορα. ολα ειναι αξιοπιστα αν τα συντηρησεις σωστα!

    για το θεμα στρωσιμο: το Α και το Ω ειναι το σωστο ζεσταμα, οπως επισης και για να μη βγαλει προβλημα το παπι.
    οταν το παρεις καινουριο πας ηρεμα για 500-700 χλμ (θα αλλαξεις λαδι οταν συμπληρωθουνε) δηλ, δουλευεις ταχυτητες και στροφες, δε κρατας σταθερη πορεια με υψηλες στροφες (αυτο ειναι γενικο, θα βγει το πιστονι εξω αν το πας πορεια σταθερα με τερμα στροφες). οταν ειναι κρυο καλο ειναι να περιμενεις 1 λεπτο να πεσει το ρελαντι, να κανεις βολτες κανενα 10λεπτο να ζεσταθει το μοτερ και μετα να το δουλευεις στα τερματα (αυτο ισχυει για μετα το "στρωσιμο").

    ντελιβερι καφε-πιτσες θα κανεις οχι γυρολογιο στις σερρες. μπορεις ανετα να "στρωνεις" ενω δουλευεις.

    εχω κανει χρονια τη δουλεια με διαφορα 2τροχα, περισσοτερο ειναι τι βολευει τον καθενα. προσωπικα το παπι ειναι μονοδρομος, αλλοι εκθειαζουν τα σκουτερ...
    Επειδη εχεις κανει την δουλεια αυτη θα πρεπει να παραδεχτεις οτι η διαφορα με το γυρω γυρω στις σερρες η στα μεγαρα ειναι οτι εκει δεν εχεις τα φαναρια και τον καθε ασχετο/απροσεκτο -με χιουμοριστικη διαθεση εδω-.
    Τα σκουτερ ειναι πραγματι βολικα σε θεση οδηγησης και προστατευουν απο τα νερα πιο καλα, αλλα υστερουν σε ολα τα αλλα κατ εμε.Ειδικα αν εχεις να κουβαλας καφε ακομα και αν εχεις cbs στο μηχανακι.
    Τωρα για την μαρκα επιλογης δεν πηγα σε crypron-x,crypton-S 110i,astrea 110i μονο και μονο για να ΜΗΝ ειμαι πρωτος στοχος για κλοπη.

    Αυτο με το ζεσταμα, ακομα και για μετα το στρωσιμο;Ρωταω επειδη ειναι ψεκαστο και αυτο ειναι το πρωτο μου ψεκαστο μοτο.
    Σε ευχαριστω και εσενα για τον χρονο σου.

  9. #39
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    ψεκασμος η καρμπυρατερ δεν εχει διαφορα στο ζεσταμα. γενικα το ζεσταμα καλο ειναι να το κανεις σε οποιοδηποτε οχημα με μοτερ οδηγας.
    1' ρελαντι και πας ηρεμα για 10-15' μεχρι να ερθει το μοτερ σε πληρη θερμοκρασια λειτουργιας.

    προσωπικα πολυ σπανια πηγα του σκοτωμου για να παραδοσω παραγγελια. κοκκινο και στοπ δεν εχω σφαξει ποτε!
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LuckyStrikeRed Προβολή μηνύματος
    Κυριοι σας ευχαριστω θερμα για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας.


    Αυτο που βασιζεται;Συνηθως τα λαδια που βαζει ο κατασκευαστης ειναι τα πλεον ενδεδειγμενα για το οχημα.Εκτος αν θες να πεις οτι εχουν "κατσει" λογω πολυκαιριας...
    Πουθενά. Παρασύρθηκα από το καινούριο μοτέρ που άλλαξα και στους 2 μηχανικούς που μου το είπαν. ¨Ομως αυτά έρχονται από τον κατασκευαστή (lifan) με ένα τηγανόλαδο μέσα που έπρεπε να αλλαχτεί. Το πρώτο μοτέρ το έκαψα γιατί δεν ακολούθσα αυτές τις απλές οδηγίες. Αλλαγή στα 500 και σφίξιμο τα μπόσικα στην κεφαλή.Εσύ ακολούθησε πιστά αυτά που λέει ο κατακευαστής.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 08/07/2018 στις 13:44.

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2018
    Μηνύματα
    10
    To λοιπον επανερχομαι.Το παπι παρεληφθει και εγραψε 5χλμ στο κοντερ.Οσο ηταν ακρως απαραιτητο.
    Πριν απο αυτό του εκανα 2 θερμικους κυκλους οπως περιγραφονται στο σχετικο νημα εδω στο φορουμ.
    Ασφαλεια, ολα καλα.Αλλα εχει βρε αδερφε μου μια αισθηση διαφορετικη.Το τιμονι,σαν να ειναι πολυ ανοιχτη η γωνια του.Καμια σχεση με honda astrea 100,c50,townmate,kaze-r 110 και γενικα τα παπακια που εχω οδηγησει.
    Η σελα πολυ ψηλη και ανετη για αρχη αλλα το μηχανακι εσβησε 2 φορες σε απλο σταματημα.Θα δω αν το ξανακανει θα παει αντιπροσωπεια για να δουν αυτο που λεγανε τα παιδια με τον εγκεφαλο.

  12. #42
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    ρε παίχτη, αυτό με τους θερμικούς κύκλους που το χεις ευαγγέλιο,αν δεν βαριέσαι σπάστο μια και ρίχτο εδώ σε ταληρα για να μου φύγει η περιέργεια.

    Καλορίζικο κιόλας!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  13. #43
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    ρε παίχτη, αυτό με τους θερμικούς κύκλους που το χεις ευαγγέλιο,αν δεν βαριέσαι σπάστο μια και ρίχτο εδώ σε ταληρα για να μου φύγει η περιέργεια.

    Καλορίζικο κιόλας!
    Μάλλον αυτό εννοεί.

    What about "heat cycling" the engine ??
    There is no need to "heat cycle" a new engine. The term "heat cycle" comes from the idea that the new engine components are being "heat treated" as the engine is run. Heat treating the metal parts is a very different process, and it's already done at the factory before the engines are assembled. The temperatures required for heat treating are much higher than an engine will ever reach during operation.

    The idea of breaking the engine in using "heat cycles" is a myth that came from the misunderstanding of the concept of "heat treating".


    (http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm)
    Life begins at 45°.

  14. #44
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.631
    Δε μπορεί να εννοεί αυτό.
    Αποκλείεται δηλαδή...
    Λες;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #45
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.096
    Κάπου έχω ξαναδιαβάσει παρόμοιες μεθόδους. Κάνε 20 χλμ, σβήσε το μοτέρ για 10 λεπτά. Κάνε άλλα 50, σβήσε το μοτέρ. Μπλαμπλαμπλα. Τυχαίοι αριθμοί, αλλά πιάνεις το νόημα.

    ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΕΝΝΟΕΙΣ, ΦΙΛΕ ΛΑΚΙΣΤΡΑΙΚΡΕΝΤ; Μάλλον στο ρελαντί, αφού έκανε μόλις 5 χλμ.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τώρα τι ρωτάμε...αλλά....
    από vaskunito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 21:17
  2. Ε τωρα τι .....
    από geopitt στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2006, 10:44
  3. Και τώρα τι κάνω ???
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 16:32
  4. Και Τωρα Τι??????
    από koursaros7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 18:45
  5. Άκου τώρα τι μου ρθε
    από illuminatios στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 14:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF