Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Νεο παπακι.Τωρα τι...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2018
    Μηνύματα
    10

    Νεο παπακι.Τωρα τι...

    Καλησπερα σας.Οπως θα διαπιστωσετε ειμαι νεος στο φορουμ και εχω αρκετες αποριες.Θα παρακαλουσα αν καποιοι απο εσας εχουν χρονο και διαθεση να με βοηθησουν.
    Δεν ειμαι νεος στον κοσμο των 2 τροχων πλην ομως η εμπειρια μου ειναι αρκετα περιορισμενη και κυριως σε εντος πολης διαδρομες, με ελαχιστες κοντινες εκτος...βολτες
    και μεχρι τωρα με μεταχειρισμενα διτροχα.
    Ζουμε σε μια εποχη δυσκολη και σε μια χωρα που μαστιζεται απο την ανεργια η την κακως αμοιβομενη εργασια.Οπως χιλιαδες συνπολιτες μας ετσι και εγω εχασα την δουλεια
    μου και για να βγαλω τα προς το ζην αποφασισα μετα απο αρκετη ειναι η αληθεια σκεψη να γίνω διανομέας.Επειδη ομως δεν εχω βρει ακομα εργασια και θα αναφερω πιο κατω το γιατι,
    και εχοντας ακομα καποιο ποσο απο την αποζημιωση την οποια ελαβα κατα την απολυση μου,και ταυτοχρονα λογω ελλειψης μικρου κυβισμου δικυκλου αποφασισα να αγορασω ενα παπι.
    Και φυσικα εχοντας ριξει αρκετο διαβασμα στα σχετικα με δικυκλιστες φορα αποφασισα να αγορασω παπι διοτι
    1)Στερειται συμπλεκτη στο χερι 2)Στερειται μανετας πισω φρενου στο χερι που αυτοματως με βαζει σε υποψηφιοτητα για περισσοτερες θεσεις εργασιας -εδω βλεπε καφε-
    και 3)η περιοδικοτητα της συντηρησης και το κοστος συντηρησης οπως και τυχων κοστη επισκευης απο ενδεχομενες πτωσεις ειναι σημαντικα μικροτερα απο τον ανταγωνισμο -βλεπε σκουτερ-
    Στο διαταυτα για να μην σας κουραζω και δη απο το πρωτο μου μυνημα
    Κατεληξα σε καινουριο για να εχω την εργοστασιακη εγγυηση της εταιριας -εν προκειμενω 2 ετη-
    Κατεληξα σε sym magic 125 διοτι και οπτικα με καλυπτει περισσοτερο απο ολο το φασμα του ανταγωνισμου και η εν λογω εταιρια εχει μια σεβαστη προιστορια απο οτι διαβαζω στα δικυκλα.Απο παπακια απο το 1961 μεχρι σημερα, σκουτερ και μεγαλυτερες -μεσαιου κυβισμου- μοτοσυκλετες χωρις να υπαρχουν ιδιαιτερα προβληματα.
    Θα πρεπει να τονισω σε αυτο το σημειο οτι καταλυτικο ρολο στην τελικη μου αποφαση επαιξε η συναντηση μου με 2 διανομεις που ειχαν το συγκεκριμενο δικυκλο και τα λογια τους ηταν ιδαιτερως εγκωμιαστικα.
    Το ζητουμενο που χρειαζομαι εν αρχη την συμβουλη σας ειναι το εξης.
    Το μηχανακι θα παραληφθει με 0 χιλιομετρα απο το μαγαζι στην Αθηνα.Πως στρωνεται ενας κινητηρας,τι πρεπει να προσεξει κανεις,τι πρεπει καποιος να αποφυγει.
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Για διαφήμιση είσαι πρώτος!
    Πλάκα ε!
    Καλά χιλιόμετρα λοιπόν να έχεις και προσοχή ως διανομέας.
    Για το στρώσιμο 2 απλά πραγματα
    Α) δεν δουλεύουμε το μοτέρ με λίγα χλμ και μεγάλη σχέση στο σασμάν. Να μην το σκορτσαρεις δηλαδή, να δουλεύει ανάλαφρα και αεράτα το μοτέρ (εδώ θα πέσει δούλεμα)
    Β) όχι απότομο άνοιγμα του γκαζιού. Πρόσεξε δεν λέω πολύ λέω απότομο. Το μοτέρ δεν θα πάθει τίποτα άμα ανεβάσει και 1000 και 1500 πιο πάνω από ότι λέει ο κατασκευαστής, αρκεί να γίνει ομαλά.

  3. #3
    Καλημέρα φίλε μου. Όπως θα σου πούν και οι υπόλοιποι φίλοι, δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, απλά ομαλή οδήγηση και όχι απότομα ανοίγματα. Και όχι δικάβαλα στην αρχή.
    Επίσης, πρόσεξε τα ελαστικά πρώτης τοποθέτησης, είναι συνήθως κακής ποιότητας και μην τα εμπιστεύεσαι. Μόλις βγεί το καλοκαίρι το πολύ, αλλαξέ τα.

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Δεν το ζορίζεις και δεν κρατάς σταθερό γκάζι παρατεταμένα.

    Καλές δουλειές!
    Life begins at 45°.

  5. #5
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    506
    Αυτο με την μανετα του.φρενου και τον καφε δεν το καταλαβα. Εχεις σκοπο να οδηγας και να κρατας καφεδες στο χερι?

    Λαθος ξεκινας.

    Επισης στο μανιουαλ γραφει για το στρωσιμο νομιζω!

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dennis- Προβολή μηνύματος
    Αυτο με την μανετα του.φρενου και τον καφε δεν το καταλαβα. Εχεις σκοπο να οδηγας και να κρατας καφεδες στο χερι?
    Αφού του δίνει περισσότερες ευκαιρίες εργασίας...
    Life begins at 45°.

  7. #7
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    506
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αφού του δίνει περισσότερες ευκαιρίες εργασίας...

    Κατα τους αλλους..

    Ευθειακιας, εποχιακος, coolatza, κρυφοκουτακιας!

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Από τη μία είναι αστείο, από την άλλη, όμως, είναι πραγματικότητα. Τι θα κάνει ο άνθρωπος που έχει ανάγκη τα χρήματα, όταν του ζητάνε να κουβαλάει καφέδες στο ένα χέρι, οδηγώντας με το άλλο, για να βρει δουλειά; Φυσικά κανείς δε θα ενδιαφερθεί αν τραυματιστεί ή σκοτωθεί*, θα προσληφθεί ο επόμενος. Αυτή είναι μια συζήτηση για άλλο νήμα, όμως.

    * εκτός από αυτόν που περιμένει τους καφέδες.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    506
    Στο χερι του καθενα ειναι. Εχω κανει και εγω ντελιβερι Μόλις ακουγα παλι κρανος θα βαλεις, ε παρτα ετσι, καλα κρυο εχει και βαζεις γαντια? εφευγα.

    Μονο σε γνωστες αλυσιδες δεν μου ελεγε κανενας τιποτα ισα ισα που λεγανε παντα κρανος κτλ.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    .................... Αυτή είναι μια συζήτηση για άλλο νήμα, όμως.

    * εκτός από αυτόν που περιμένει τους καφέδες.
    Προσωπικά θεωρώ απολυτη ξεφτύλα να παραγγέλνεις καφε delivery

    ΉΜΑΡΤΟΝ !!! Καφέ??

    Για παραγγελία 2-3 € και πουρμπουάρ μηδέν?

    Εντελώς παρακμιακό φαινόμενο της εποχής αποτέλεσμα της φθηνής/τσάμπα ανασφάλιστης εργασίας
    Ας ηταν οι μισθοί της προκοπής με ΙΚΑ και θα σου ελεγα βλαχόγυφτο νεοέλληνα της ξεφτύλας αν θα παρήγγειλνες καφέ delivery

    ΤΕΣΠΑ, ισως το βλεπω έτσι εχωντας δουλέψει χρόνια πάνω σε παπάκι, στα νιάτα μου , αλλα εχει ξεφτυλιστεί η εννοια !

    Sorry για το SPAM

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2018
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από S705 Προβολή μηνύματος
    Για διαφήμιση είσαι πρώτος!
    Πλάκα ε!
    Καλά χιλιόμετρα λοιπόν να έχεις και προσοχή ως διανομέας.
    Για το στρώσιμο 2 απλά πραγματα
    Α) δεν δουλεύουμε το μοτέρ με λίγα χλμ και μεγάλη σχέση στο σασμάν. Να μην το σκορτσαρεις δηλαδή, να δουλεύει ανάλαφρα και αεράτα το μοτέρ (εδώ θα πέσει δούλεμα)
    Β) όχι απότομο άνοιγμα του γκαζιού. Πρόσεξε δεν λέω πολύ λέω απότομο. Το μοτέρ δεν θα πάθει τίποτα άμα ανεβάσει και 1000 και 1500 πιο πάνω από ότι λέει ο κατασκευαστής, αρκεί να γίνει ομαλά.
    Eαν μου φταναν τα χρηματα θα ειχα παει αβλεπι για το supra 125.Υπαρχει μια διαφορα της ταξης 1110 ευρω ομως και λογω της ρευστης καταστασης στην Ελλαδα δεν θελω να μπλεξω με τραπεζες και δοσεις.
    Υπαρχει και το κοστος του εξοπλισμου που θα ακολουθησει και με περιοριζει.Αδιαβροχα,κρανη,γαντια,2 μπουφαν εχω υπολογισει μεχρι 500 ευρω.Το θεμα προστασιας ποδιων ειδα σε καποια νηματα εδω στο φορουμ μια προταση για
    στρατιωτικες αρβυλες που θελω να την δοκιμασω μιας και ειναι ψηλες και πιανουν τον αστραγαλο και το υλικο προστατευει το ποδι σχετικα απο ενδεχωμενη πτωση
    Ειχα ως εναλακτικη το καινουριο astrea 110i περιπου στα ιδια χρηματα με την αξιοπιστια honda που το ακολουθει αλλα προτιμησα τα 15 κυβικα παραπανω.Θα δειξει σε βαθος χρονου αν η επιλογη μου ηταν καλή.
    Με 300 ευρω πιο πανω που μπορουσα να διαθεσω -δυσκολα,αλλα μπορουσα- υπαρχει το yamaha crypton S 110i το οποιο δεν με καλυπτει οπτικα και ειναι και αυτο πιο λιγα κυβικα.
    Σε μεταχειρισμενο θα πηγαινα σε crypton-x ομως μονο αν εβρισκα καποιο να βαραει.Να το αγοραζα οικονομικα μεχρι 1300-1400 ευρω και να κανω ανακατασκευη το μοτερ οποτε ουσιαστικα να το εχω καινουριο.
    Δεν βρηκα ομως μεσα στο χρονικο διαστημα που ειχα ωστε να εχω μια ανεση χρονου για να γινει και αβιαστα το στρωσιμο και να εχω μια καποια μικρη ανεση χρηματων μεχρι να βρω εργασια με βαση τα παγια εξοδα μου.
    Το μεγαλο πλεονεκτημα του magic συγκριτικα με το crypton-x Νομιζω ειναι οτι ειναι πολυ πιο αντιεμπρορικο οποτε θα αποτελει και πιο δυσκολα στοχο για κλοπη συγκριση με τα επωνυμα παπια.Αρα και λιγοτερο ανχος αναμεσα στις παραγγελιες
    για το αν θα βρω το μηχανακι στην θεση του για να συνεχισω το μεροκαματο.

    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.Μου εχουν δημιουργηθει λιγες αποριες ακομα.
    Για ποσα χιλιομετρα γινεται το στρωσιμο. 1.000 που λεει ο κατασκευαστης η 4-5.000 για να στρωσει πιο καλα;
    Τα λαστιχα πρωτης τοποθετησης δεν ειναι καλης ποιοτητας αναφερει ο φιλος gerokost.Εαν πηγαινα σε ενα -τυχαιο- λαστιχα μολις αγοραζα το μηχανακι επιτοπου και του ελεγα:να τα λαστιχα καινουρια τα παιρνεις πχ ενα πενηνταρι σαν ζευγαρι να βαλουμε καινουριο -πχ michelen pilot street/M45 κτλπ- εχω πιθανοτητα να δεχτει;

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά θεωρώ απολυτη ξεφτύλα να παραγγέλνεις καφε delivery
    Ο κουνιαδος μου, το θεωρει το καλυτερο ντιλιβερι που εχει κανει ποτε ειδικα την πρωινη βαρδια.. (και εχει λιωσει στα χιλιομετρα πολλα χρονια με καθε ειδους διανομες).

    Ωραιο το συγκεκριμενο SYM και η τιμη του μου φαινεται σωστη.. Αγνοουσα την υπαρξη του.. Οτι καλυτερο ευχομαι και παντα ορθιος..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LuckyStrikeRed Προβολή μηνύματος
    Τα λαστιχα πρωτης τοποθετησης δεν ειναι καλης ποιοτητας αναφερει ο φιλος gerokost.Εαν πηγαινα σε ενα -τυχαιο- λαστιχα μολις αγοραζα το μηχανακι επιτοπου και του ελεγα:να τα λαστιχα καινουρια τα παιρνεις πχ ενα πενηνταρι σαν ζευγαρι να βαλουμε καινουριο -πχ michelen pilot street/M45 κτλπ- εχω πιθανοτητα να δεχτει;

    Δεν ξερω αν τα SYM φορανε πρωτης τοποθετησης κακα ελαστικα.. Αν ομως θελεις να τα αλλαξεις, μπορεις να ρωτησεις και κατευθειαν στο καταστημα που θα το παρεις.. Να πουλησουν θελουν και να σε εχουν εκει και σαν πελατη για τα σερβις σου κτλ κτλ..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2018
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω αν τα SYM φορανε πρωτης τοποθετησης κακα ελαστικα.. Αν ομως θελεις να τα αλλαξεις, μπορεις να ρωτησεις και κατευθειαν στο καταστημα που θα το παρεις.. Να πουλησουν θελουν και να σε εχουν εκει και σαν πελατη για τα σερβις σου κτλ κτλ..
    Οχι γιατι θελω να δω μια πληθωρα επιλογων.Εχω την εντυπωση οτι στην διανομη τα ελαστικα ειναι πολυ σημαντικο μερος της μοτοσυκλετας οποτε δεν θα κανω εκπτωσεις στην ασφαλεια.Ισως κοψω μια βολτα μου ενα ποτο για να βαλω 10-20 ευρω πανω αλλα ειναι καθαρα θεμα ασφαλειας.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Καλό ξεκίνημα στη δουλειά. Από συνάδελφο, οικογενειάρχη,σοβαρό αναβάτη (κάποτε έιχε busa) και βαρύ ,100 κιλά περίπου ,που έτυχε να πάρει το ίδιο μηχανάκι μπορώ να πω τα εξής θετικα:
    Είναι πολυ οικονομικό με μόλις 2,1 2,2λ/ 100χλμ .
    Μεγάλο τεπόζιτο 5 και κάτι λίτρα.
    Τον έχει πάει παντού αφού σε 1 χρόνο έχει κάνει πάνω από 20.000 χλμ. Αλλαξε τα λάστιχα και έβαλε τα pilot street τα οποιά τα έχει μέχρι σήμερα .Η μόνη μετατροπή που έκανε είναι το μπροστινό γρανάζι με ένα δόντι μεγαλύτερο . Περισσότερη οικονομία και λίγη παραπάνω δύναμη σε τελική στις μεγάλες διαδρομες που κάνει καθημερινά λόγω δουλειάς πχ από Κηφησιά Αλιμο. Εχει ξεφύγει λέμε.

    Αλλά κάπου εδώ αρχίζουν τα προβλήματα δυστυχώς.

    Πριν 2 μήνες περίπου έσπασε χωρίς λόγο η μάσκα του φαναριού ,αν κατάλαβα καλά και την άλλαξε μέσα στην εγγυήση. Μακάρι να ήταν μόνο αυτό.
    Αυτήν την στιγμή το έχει στην αντιπροσωπεία για αλλαγή εγκεφάλου γιατί το μηχανάκι έσβηνε χωρίς λόγο. Επίσης στα 10 χιλ χλμ άλαξε ελατήρια στα δισκάκια με σκληρότερα γιατί του πατινάριζε. Στα 20 χιλ το πρόβλημα επανήλθε και μέχρι προχθές μιλούσε με την αντιπροσωπεία ότι είναι υποχρεωμένοι να του το φτιάξουν.
    Αν τον ρωτήσεις όμως το μηχανάκι το έχει πράγματι ερωτευτεί γιατί τον έχει βολέψει απίστευτα . Αυτό πάντως που του πρότεινα και το συστήνω και σε σένα είναι ότι αν το μηχανάκι του ξαναβγάλει σοβαρό πρόβλημα Και εκτός εγγύησης ή αν το πρόβλημα με του δίσκους επανέλθει να το δώσει αβλεπεί.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 06/07/2018 στις 13:42.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Τώρα τι ρωτάμε...αλλά....
    από vaskunito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 22:17
  2. Ε τωρα τι .....
    από geopitt στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2006, 11:44
  3. Και τώρα τι κάνω ???
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 17:32
  4. Και Τωρα Τι??????
    από koursaros7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 19:45
  5. Άκου τώρα τι μου ρθε
    από illuminatios στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 15:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF