Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 53 από 53

Θέμα: Νεο παπακι.Τωρα τι...

  1. #46
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Μάλλον κάτι τέτοιο εννοεί απλά οι θερμικοί κύκλοι δεν είναι ακριβώς έτσι. Είναι ένας άλλος τρόπος στρωσιματος πολυ πιο σύντομος αλλά ενδείκνυται κυρίως όταν έχεις κάνει κάνα ρεκτιφιε ή έχεις αλλάξει κυλινδροπιστονα( πχ αγωνιστικά ή εντούρο μηχανάκια που το πιστόνι θεωρείται αναλώσιμο μετά από ώρες λειτουργίας)
    Πολύ χοντρικά ξεκινάς ζεσταίνεις καλά εν κινήσει κ μετά το πλακώνεις τέρμα για πολύ λίγο. Αφήνεις να κρυώσει ΕΝΤΕΛΏΣ δηλαδή πάνω από 3ωρο (μη σου πω κ overnight) αλλάζεις λάδια (πολύ σημαντικό) κ επαναλαμβάνεις. Με δύο ή τρεις αλλαγές λαδιών είσαι έτοιμος. Λένε ότι αυτού του είδους το στρώσιμο κάνει τα ελατήρια να πατήσουν σωστά στον κύλινδρο, καθότι εκ κατασκευής το ελατήριο του εμβόλου στεγανοποίηση με την πίεση στο θάλαμο καύσης κι όχι από την τάση που έχει μόνο του.

    Όσοι δεν βαριουνται μπορούν να εντρυφήσουν κ εδώ
    http://www.mototuneusa.com/break_in_secrets.htm

  2. #47
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Δηλαδή στο ίδιο λινκ που έδωσα εγώ 4 ποστ πιο πάνω;
    Life begins at 45°.

  3. #48
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2018
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dirtbird Προβολή μηνύματος
    Οι θερμικοί κύκλοι, είναι ο καταλληλότερος τρόπος για να ροντάρετε ένα καινούργιο σετ πιστόνι-ελατήρια (και κατά μεγάλο μέρος, ένα καινούργιο κινητήρα).

    1) Αφού τελειώσετε με το δέσιμο του κυλίνδρου και τα νερά-λάδια-ξύδια, φροντίστε να σφίξετε όλες τις βίδες με τις προβλεπόμενες ροπές.

    2) Βάλτε μπροστά τον κινητήρα με την μοτό στο σταντ και περιμένετε να έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας (το πάνω μέρος του ψυγείου να είναι καυτό στην αφή). Μην αφήνετε τον κινηντήρα να δουλεύει σε σταθερές στροφές. Μεταβάλλετε συνεχώς τις στροφές του κινητήρα χωρίς να τον αφήσετε να δουλέψει στο ρελαντί.
    Όταν ο κινητήρας φθάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας (3 έως 5 λεπτά λειτουργίας), σβήστε τον.

    3) Αφήστε τον κινητήρα να κρυώσει εντελώς (τουλάχιστον μία ώρα). Θέλτε να είναι εντελώς κρύος. Αν μπορείτε να περιμένετε περισσότερο, τόσο το καλύτερο.

    4) Επαναλάβετε τα βήματα 2-3.

    6) Βάλτε μπροστά τον κινητήρα με την μοτό στο σταντ και περιμένετε να έρθει σε θερμοκρασία λειτουργίας (το πάνω μέρος του ψυγείου να είναι καυτό στην αφή). Μην αφήνετε τον κινηντήρα να δουλεύει σε σταθερές στροφές. Μεταβάλλετε συνεχώς τις στροφές του κινητήρα χωρίς να τον αφήσετε να δουλέψει στο ρελαντί.
    Όταν ο κινητήρας φθάσει σε θερμοκρασία λειτουργίας (3 έως 5 λεπτά λειτουργίας), κατεβάστε τη μοτό από το σταντ και πηγαίνετε μία βόλτα. Κατά την διάρκεια της βόλτας το ζητούμενο είναι να έχετε τον κινητήρα συνέχεια υπό φορτίο. Μην ‘ρολλάρετε’. Μην αφήνετε να δουλέψει στο ρελαντί. Μην λειτουργείτε τον κινητήρα σε σταθερές στροφές. Εάν μπορείτε να οδηγήσετε σε ελαφρά ανηφορική κλίση είναι ότι καλύτερο όπως επίσης (εναλλακτικά) το ελαφρύ πάτημα του πίσω φρένου. Συνεχίστε για περίπου 15-20 λεπτά. Μετά σβήστε τον κινητήρα

    7) Αφήστε τον κινητήρα να κρυώσει εντελώς (τουλάχιστον μία ώρα). Θέλτε να είναι εντελώς κρύος. Αν μπορείτε να περιμένετε περισσότερο, τόσο το καλύτερο.

    8 ) Ξανατσεκάρετε σχολαστικά τις ροπές σύσφιξης.

    9) Είστε έτοιμοι

    Τα στάδια που κρυώνει ο κινητήρας, είναι πολύ σημαντικά στην όλη διαδικασία.Πρέπει να αφήσετε τον κινητήρα να κρυώσει εντελώς ώστε η διαδικασία ρονταρίσματος να έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα.

    Επίσης, προσπαθήστε να ακολουθείτε την ίδια διαδικασία προθέρμανσης. Το έμβολο θα αντέξει πολύ περισσότερο απ’ότι συνήθως.
    Το αυτο που βρηκα εδω στο φορουμ.
    Απο εδω https://www.moto.gr/forums/showthrea...+κυκλοι

    Η αληθεια ειναι οτι εγω δεν ειχα ιδεα για τους θερμικους κυκλους δεν ειχα ιδεα ουτε τι ειναι ουτε τιποτα.
    Απλα θα κανω καθε μερα πριν ξεκινησω την διαδρομη μου 2 θερμικους κυκλους και μετα τα χιλιομετρα του στρωσιματος.Ετσι δεν θα εχει υποθετω κανενα προβλημα.

  4. #49
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Ολη αυτη η βαβουρα για το πως να στρωθει ενα παπι
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  5. #50
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/07/2018
    Μηνύματα
    10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Ολη αυτη η βαβουρα για το πως να στρωθει ενα παπι
    Ε ναι.Αμα εισαι ασχετος σαν και του λογου μου και θελεις ενα εργαλειο να σε βγαλει ασπροπροσωπο χρονια στο μεροκαματο θα κανεις οτι πιο -πιθανον- ακραιο για να σιγουρευτεις οτι θα κανεις δουλεια σωστα.
    Η μονη παρεμαση που εχω κανει στο μηχανακι -και σε αυτην θα μεινω- ειναι που εκοψα με τροχο τον πειρο απο το πλαινο σταντ.Το θεμα του ηταν οτι ο πειρος αυτος εαν το σταντ δεν ειχε βαρος μπλοκαρε την πληρη διαδρομη του σταντ με αποτελεσμα να εχει επαναφορα και παραλιγο να μου πεσει 2 φορες απο την πρωτη μερα.Οποτε με την αφαιρεση του με τροχο - μιας και ειναι ενσωματωμενος στο σταντ- πλεον μπορει να κανει ολη την διαδρομη και να καθεται σαν κανονικο σταντ και οχι να σηκωνεται μονο του.
    Τελευταία τροποποίηση από LuckyStrikeRed; 10/07/2018 στις 17:01.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Μιας και ρώτησα τον φίλο σήμερα που έχει πάρει το ίδιο με σένα μου είπε ότι την πρώτη αλλαγή λαδιών την έκανε στην αντιπροσωπεία στα πρώτα 500 χλμ μετά στα 1000 ,2000 ,3000 και μετά κάθε 1500.Για συσφίξεις δεν μου είπε κάτι .Κάτι το οποίο αναφέρεις και στο σημείο 8 επάνω. Πλεόν δεν έχει κανένα πρόβλημα με τον εγκέφαλο μετά την αλλαγή του και η μηχανή μετά από 20 χιλ χλμ είναι σαν καινούρια.
    Τώρα αυτό με του θερμικούς κύκλους δεν νομίζω ότι θα του κάνει κακό.
    Καλούς δρόμους και καλά στρωσίματα
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 11/07/2018 στις 18:40.

  7. #52
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Η σύσφιξη των βιδων ειναι απαραίτητη μετά από μερικά χιλιόμετρα σε καινούριο μηχανάκι η σε μηχανάκι που έχει γίνει ανακατασκευή μοτέρ.Ο φίλος σου τι έκανε με το παπί τελικά?με το λευγε των ταχυτήτων κτλπ.
    Τώρα για τους θερμικούς κύκλους φαντάζομαι πως έχουν γίνει από το εργοστάσιο αλλά έτσι όπως περιγράφονται δεν νομίζω να κάνουν κακο.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    .Ο φίλος σου τι έκανε με το παπί τελικά?με το λευγε των ταχυτήτων κτλπ.
    Τώρα για τους θερμικούς κύκλους φαντάζομαι πως έχουν γίνει από το εργοστάσιο αλλά έτσι όπως περιγράφονται δεν νομίζω να κάνουν κακο.
    Τίποτα μου έιπε ότι τους ΄ρωτησε και του είπαν ότι δεν είναι απο εκεί. Πλέον δεν έχει κανένα θέμα. Αλλαξε και κάτι πλαστικά μέσω ασφάλειας ( κάποιος άνοιξε άερα πατέρα την πόρτα την ώρα που περνούσε) και ΄το μηχανάκι έιναι σαν καινούριο!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Τώρα τι ρωτάμε...αλλά....
    από vaskunito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 15/07/2006, 21:17
  2. Ε τωρα τι .....
    από geopitt στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2006, 10:44
  3. Και τώρα τι κάνω ???
    από THEOD στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2005, 16:32
  4. Και Τωρα Τι??????
    από koursaros7 στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2005, 18:45
  5. Άκου τώρα τι μου ρθε
    από illuminatios στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 14:43

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF