Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112
Προβολή αποτελεσμάτων 166 έως 177 από 177

Θέμα: αφαιρεση διπλωματος

Παλαιό μέλος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Οταν έχεις ανασφάλιστο όχημα και εμπλακείς σε τροχαίο ΧΩΡΙΣ να φταις, αυτό είναι περίπου το αποτέλεσμα, σου κόβουν μια σχετική κλήση (η πας δικαστήριο και πληρώνεις ότι αποφασίσει) σου κάνει ο άλλος δήλωση και τέλος. Αυτή είναι μια τέτοια περίπτωση που είδες.
    Αν όμως φταις ΕΣΥ (δεν το λέω προσωπικά σε σένα) και υπάρχει και τραυματισμός, η ασφάλεια του παθόντα τον αποζημιώνει με όσα προβλέπει ο νόμος και μετά στρέφεται εναντίον σου, όπερ σημαίνει

Πραγματικά, δεν θες να βρεθείς αντιμέτωπος με ασφαλιστική, έχουν τον χρόνο, χρήμα και δικηγόρους να σου πάρουν όσα τους λείπουν.....
    H ασφαλεια σε αποζημιωνει μονο για υλικες ζημιες απο ανασφαλιστο και μεχρι ενα ποσο σχετικα χαμηλο,αν υπαρχει τραυματισμος στρεφεσαι κατα του επικουρικου.
    Παρτε και ενα διαλογο οπως εγινε σε μια υποθεση με ανασφαλιστο.
    -Απο οτι φαινεται ειχατε 2 χρονια ανασφαλιστο το οχημα σας κατηγορουμενε,πως γινεται κατι τετοιο?
    -Τι να σας πω κακη συγκυρια και να σκεφτειτε οτι τοτε δουλευα σαν ασφαλιστης.
    -Μαλιστα,το οχημα ειναι ασφαλισμενο τωρα?
    -Οχι
    -Οχι???Κυκλοφορειται ακομα ανασφαλιστος?
    -Δε κυκλοφορω πλεον το εχω στο γκαραζ.
    -Το προστιμο της τροχαιας πληρωθηκε?
    -Οχι
    -Οχι?????Εχουν περασει 2 χρονια απο τοτε,δεν σας εχει βεβαιωθει στην εφορια?
    -Δε μου εχει ερθει κατι...
    -Μαλιστα,με επιεικεια ενοχος 60€
    Αυτο που θελω να πω ειναι οτι ζουμε στην Ελλαδα και οχι στο ταξη και νομος που εβαζε παλια το star.
    Δε λειτουργει τιποτα απολυτως σε αυτο το μπουρδελο,καμια τιμωρια για κανεναν.

Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Ο δικαστής είχε πηδήξει το πρωί μάλλον, γιατί αυτό δεν είναι απλή επιείκεια... Σε παρόμοια περίπτωση, ο άνθρωπος πήγε στο δικαστήριο ΜΕ πληρωμένο, καινούριο ασφαλιστήριο ΚΑΙ πληρωμένο το πρόστιμο της τροχαίας (250€), και το δικαστήριο του έριξε άλλα 100€, έτσι για τη φάση.
    Life begins at 45°.

Παλαιό μέλος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Eγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έκανε ένσταση ενώ οδηγούσε ακράνωτος.Η ένσταση έχει νόημα όταν θεωρείς
    ότι για τον α η β λόγο έχεις αδικηθεί.Για παράδειγμα περνάω με πορτοκαλί και με γράφει για κόκκινο η έχω παρκάρει στα χ μέτρα απο στάση λεωφορείου
    και με γράφει ότι πάρκαρα παράνομα στα y μέτρα.
    Αλλά όταν σε πιάνουν ακράνωτο να οδηγείς μοτοσικλέτα και μάλιστα εν γνώση σου που θεωρείς ότι έχεις αδικηθεί και κάνεις ένσταση?
    γιατι υπαρχει περιπτωση να οδηγεις ακρανωτος εν αγνοια σου? δεν δικαιολογεισαι ειναι γελοιο, αναφερεις τους λογους που θες πισω το διπλωμα.Απ οτι ειδα..σε ολους παιζει μειωση ποινης

Παλαιό μέλος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Αφρικ χαίρομαι φίλε που εμπιστεύτηκες την διαδικασία της ένστασης. Νομίζω ότι θα σου δώσουν και τις πινακίδες μαζί με το δίπλωμα.
    τους ειπα να τις κρατησουν...το διπλωμα ηθελα χεστηκα για τις πινακιδες,
    Τελευταία τροποποίηση από afric; 11/07/2018 στις 15:44.

Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από afric Προβολή μηνύματος
    γιατι υπαρχει περιπτωση να οδηγεις ακρανωτος εν αγνοια σου? δεν δικαιολογεισαι ειναι γελοιο, αναφερεις τους λογους που θες πισω το διπλωμα.Απ οτι ειδα..σε ολους παιζει μειωση ποινης
    Αφού δεν δικαιολογείσαι ,γιατί έκανες ένσταση?Δουλειά των αστυνομικών είναι να βεβαιώνουν παραβάσεις δεν είναι να κρίνουν τις ποινές που επισύρουν οι παραβάσεις.
    Κοινώς αν ο νόμος προβλεπει 2 μήνες και η βεβαίωση της παράβασης ειναι σωστή πρέπει να φας 2 μήνες.Τέλος.
    Αν μειώνουν τις ποινές σε αυτούς που κάνουν ένσταση γιατί δεν τις μειώνουν σε όλους?Δηλαδή υπάρχει κάποιος που του πήραν το δίπλωμα και λέει ας το κρατήσουν παραπάνω, έτσι κιαλλιως μου
    βάρυνε το πορτοφόλι.Κράτος Δικαίου σου λέει μετά

Παλαιό μέλος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ο δικαστής είχε πηδήξει το πρωί μάλλον, γιατί αυτό δεν είναι απλή επιείκεια... Σε παρόμοια περίπτωση, ο άνθρωπος πήγε στο δικαστήριο ΜΕ πληρωμένο, καινούριο ασφαλιστήριο ΚΑΙ πληρωμένο το πρόστιμο της τροχαίας (250€), και το δικαστήριο του έριξε άλλα 100€, έτσι για τη φάση.
    γυναικα ηταν,τοσο καλο μανικι της περασανε?
    Τι να πω,και στον δικο μου που με καρφωσε και επαιζε τραυματισμος δικος μου σοβαρος 60ευρω του ριξαν,να χαμε να λεγαμε δηλαδη.

Παλαιό μέλος
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Αφού δεν δικαιολογείσαι ,γιατί έκανες ένσταση?Δουλειά των αστυνομικών είναι να βεβαιώνουν παραβάσεις δεν είναι να κρίνουν τις ποινές που επισύρουν οι παραβάσεις.
    Κοινώς αν ο νόμος προβλεπει 2 μήνες και η βεβαίωση της παράβασης ειναι σωστή πρέπει να φας 2 μήνες.Τέλος.
    Αν μειώνουν τις ποινές σε αυτούς που κάνουν ένσταση γιατί δεν τις μειώνουν σε όλους?Δηλαδή υπάρχει κάποιος που του πήραν το δίπλωμα και λέει ας το κρατήσουν παραπάνω, έτσι κιαλλιως μου
    βάρυνε το πορτοφόλι.Κράτος Δικαίου σου λέει μετά
    Οι ιδιοι στην τροχαια μου προτειναν να κανω ενσταση..εγω που να το σκεφτω...ειναι κουλο.Και οταν ρωτησα εναν μα καλα ενσταση για κρανος; μου λεει καντη εσυ για να μειωθει η ποινη...υποψιαζομαι οτι με την παραλαβη του διπλωματος θα παιξει και προστιμο...θα ενημερωσω

Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Ἄχ, ποὖσαι νιότη, ποὔδειχνες πῶς θὰ γινόμουν ἄλλος!
    Respect mah authoritah!!!!

Παλαιό μέλος
    Έχετε μπερδευτεί λίγο.

Αλλο το ποινικό δικαστήριο, κατηγορούμενε ήσουν ανασφάλιστος, απαγορεύεται, φάε το τάδε πρόστιμο, φυλακή κ.ο.κ. ή ανασφάλιστε κατηγορύμενε έκανες την τάδε παράνομη πράξη, πέρασες με κόκκινο, δεν σταμάτησες στο στοπ κ.ο.κ. όπου το κράτος τιμωρεί τον παραβάτη.

και άλλο το αστικό δικαστήριο, όπου το ΘΥΜΑ που έχει τραυματισμό, στρέφεται εναντίον του ΘΥΤΗ (του ανασφάλιστου Θύτη στην περίπτωση που μας ενδιαφέρει), δεν είναι κατήγορος το κράτος δλδ, και του ζητάει αποζημίωση. Αν ο θύτης είναι ανασφάλιστος ή η πράξη του, δεν ανήκει στην αρμοδιότητα του ασφαλιστηρίου του, τότε ότι αποφασίσει το αστικό δικαστήριο, τα πληρώνει ο θύτης ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ.

Το δεύτερο είναι η μεγάλη καταστροφή αν είσαι ανασφάλιστος και σου κάτσει.

O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Έχετε μπερδευτεί λίγο.

Αλλο το ποινικό δικαστήριο, κατηγορούμενε ήσουν ανασφάλιστος, απαγορεύεται, φάε το τάδε πρόστιμο, φυλακή κ.ο.κ. ή ανασφάλιστε κατηγορύμενε έκανες την τάδε παράνομη πράξη, πέρασες με κόκκινο, δεν σταμάτησες στο στοπ κ.ο.κ. όπου το κράτος τιμωρεί τον παραβάτη.

και άλλο το αστικό δικαστήριο, όπου το ΘΥΜΑ που έχει τραυματισμό, στρέφεται εναντίον του ΘΥΤΗ (του ανασφάλιστου Θύτη στην περίπτωση που μας ενδιαφέρει), δεν είναι κατήγορος το κράτος δλδ, και του ζητάει αποζημίωση. Αν ο θύτης είναι ανασφάλιστος ή η πράξη του, δεν ανήκει στην αρμοδιότητα του ασφαλιστηρίου του, τότε ότι αποφασίσει το αστικό δικαστήριο, τα πληρώνει ο θύτης ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ.

Το δεύτερο είναι η μεγάλη καταστροφή αν είσαι ανασφάλιστος και σου κάτσει.
    Αυτό ακριβώς εννοούσα αλλά βαριόμουν να γράψω το σεντόνι
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Δε νομίζω ότι έχει μπερδευτεί κάποιος. Απλά κανείς δεν έφτασε να σχολιάσει τη χειρότερη των περιπτώσεων, δηλαδή την πρόκληση ατυχήματος. Αυτό που λέμε είναι ότι μια χαρά σε πηδάνε πλέον και χωρίς καν να προκαλέσεις ατύχημα, αν είσαι ανασφάλιστος.
    Life begins at 45°.

Παλαιό μέλος
    Το θυμα στρεφεται κατα του επικουρικου και αμα δε καλυφθει στρεφεται εναντιον του θυτη.Αν θυτης ειναι ο mr jumbo διεκδικεις κατι,αν ειναι κανας κακομοιρης τι να παρεις? Η μηπως καποιο δικαστηριο θα κατασχεσει το σπιτι του και θα βγαλει την οικογένεια του θυτη στο δρομο για να καλυψει το θυμα.Ακομα και προσωποκρατηση να ζητησει το θυμα πρεπει να τη πληρωσει απο τη τσεπη του.

Σελίδα 12 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 2789101112

Παρόμοια θέματα

1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 24/10/2010, 12:01
  2. Αφαίρεση διπλώματος
    από nightstalker στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 13:40
  3. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 10:14
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2005, 02:34