Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: Απο μικρό σε μεγάλο..

  1. #1

    Απο μικρό σε μεγάλο..

    Καλησπέρα παίδες και καλό καλοκαίρι σε όλους.

    Εν συντομία η ιστορία μου με τα δίκυκλα.
    Απο την ηλικία των 14-15 ξεκίνησα (είμαι 38) με ένα πενηντάρι C50, έβγαλα το δίπλωμα (λολ) στην αστυνομία τότε και σιγά σιγά το C50 έγινε 72, κανιβαλλίστηκε και πουλήθηκε αργότερα.
    Σειρά είχε αφού απολύθηκα απο φαντάρος, ένα Kaze-R το οποίο το κράτησα καμμια 6ετία και κάτι, και το έδωσα και αυτό. Σειρά είχε ένα Honda Innova injection το οποίο μετά απο μερικά
    χρόνια μου το κλέψανε, και κατέληξα με ένα Wave 110 για να κάνω τη δουλειά μου, μετακίνηση προς τη δουλειά και (πολύ) κοντινές βόλτες. Τόσα χρόνια είχα το μικρόβιο αλλά ποτέ δεν
    πήγα σε κάτι μεγαλύτερο γιατί ασχολήθηκα περισσότερο με τα αυτοκίνητα. Αυτοκίνητο λοιπόν, υπάρχει.

    Επειδή το βλέπω να πάω για σεντόνι, θα προσπαθήσω να είμαι σχετικά σύντομος

    Είχα στο μυαλό μου να δώσω το παπί και να πάρω κάτι σε CB500 για τις μετακινήσεις, μιας που "χρειαζόμουν" κάτι πιο γρήγορο απο το παπί. Απο το μυαλό μου είχαν περάσει Beverly 300, αλλα
    δεν τα πάω τα scooter, κανα BMW G310R (και γαμώ τα χρηματοδοτικά) , και γενικά τέτοια πράματα. Στο μεταξύ "αναβάθμισα" και το δίπλωμά μου απο 125 σε απεριόριστο.
    Αποφάσισα όμως να κρατήσω το παπί, σαν μέσο μετακίνησης εντός πόλης (κινούμαι αρκετά στο κέντρο) και μηδενικών σχεδόν εξόδων.
    Θέλω κάτι "μανιτζέβελο" , να το βγάζω 2-3 φορές τη βδομάδα για βόλτα, να κάνω και αυτό που δεν έκανα ποτέ, να πάρω δηλαδή μηχανή κανονική..
    Τα κριτήριά μου είναι , να είναι γυμνό, να βγάζει κανα πουλάρι, να έχει ABS και να παίξω κάπου στα (top) 4000 (μεταχείρω προφανώς).
    Αυτό που κοιτάω προς το παρόν είναι το z750, γιατί πάντα μου άρεσε.

    Πρώτον, προφανώς και φοβάμαι τη μετάβαση απο παπί σε 110 άλογα εργαλείο, αλλά πιστεύω ότι με τον κατάλληλο σεβασμό στο δεξί χέρι, θα τα καταφέρω σιγά-σιγά.
    Έχω στο μυαλό μου εφόσον το πάρω να πάω και σε ένα σχολείο οδήγησης, που έχω ακούσει τα καλύτερα.

    Δεύτερον, θέλω να μου πείτε καμμια πρόταση (εκτός απο ΜΤ-07) αν έχετε στο μυαλό σας.

    Τρίτον, τί να προσέξω σε ένα Z750, αν πονάνε πουθενά συγκεκριμένα κτλ.

    Σας ευχαριστώ, όσους το διάβασαν και δεν αυτοκτόνησαν απο τη βαρεμάρα

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    το gsr 600 πος σου φενετε?Μεσος ορος 2.700.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #3
    παναρχαιο μελος Το avatar του/της Dennis-
    Εγγραφή
    08/06/2003
    Μηνύματα
    506
    Καγκουρομηχανημα το ζ για να μην ειναι κακοποιημενο πρεπει να κανεις ταμα στον ιδιο τον καβασακι και την παναγια την μπερναουτιοτισα.

    Και τα 150cc εχουν μια καποια διαφορα απο ενα 600.

    Gsr οπως προτεινε ο φιλος εγω θα ελεγα κανα χορνετ πολυ πιο φρεντλι απ ολα νομιζω και για δευτερο ατομο.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    το gsr 600 πος σου φενετε?Μεσος ορος 2.700.
    Δε ξέρω, ποτέ δε μου άρεσε το GSR, δε τα πάω καλά με τα σουζούκι φαίνεται, όχι οτι έχω κάτι μαζί τους.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dennis- Προβολή μηνύματος
    Καγκουρομηχανημα το ζ για να μην ειναι κακοποιημενο πρεπει να κανεις ταμα στον ιδιο τον καβασακι και την παναγια την μπερναουτιοτισα.

    Και τα 150cc εχουν μια καποια διαφορα απο ενα 600.

    Gsr οπως προτεινε ο φιλος εγω θα ελεγα κανα χορνετ πολυ πιο φρεντλι απ ολα νομιζω και για δευτερο ατομο.
    Ισχύει, ότι είναι καγκουρομηχάνημα, δεν περιμένω να μην έχει βαρέσει κόφτη στη ζωή του, απλά να είναι σωστά συντηρημένο.

    Τα hornet ναι, δεν είναι άσχημα, θα τσεκάρω..

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gerokost Προβολή μηνύματος
    Δε ξέρω, ποτέ δε μου άρεσε το GSR, δε τα πάω καλά με τα σουζούκι φαίνεται, όχι οτι έχω κάτι μαζί τους.



    Ισχύει, ότι είναι καγκουρομηχάνημα, δεν περιμένω να μην έχει βαρέσει κόφτη στη ζωή του, απλά να είναι σωστά συντηρημένο.

    Τα hornet ναι, δεν είναι άσχημα, θα τσεκάρω..
    Για μένα αν πας για γυμνό,προτίμησε δικύλινδρο.

  6. #6

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Διάβαζα διάβαζα διάβαζα και με το που λες αναγκαστικά γυμνό λέω "εδώ είμαστε, mt07 θέλει το παιδί"... Ξενέρωσα 2 γραμμές πιο κάτω... Γενικά θεωρώ πως δεν πρέπει να πάρεις μηχανή 220-230 κιλά, και λόγω απειρίας, αλλά και λογω χρήσης που από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι θα κάνεις.Er6n κι από μένα.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Για μένα αν πας για γυμνό,προτίμησε δικύλινδρο.
    Για το ξύλο απο τον αέρα λές , οτι πχ ποτέ δεν θα ευχαριστηθείς τα Χ άλογα ?

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Ωραίο, σίγουρα δεν είναι Ζ, αλλά πιο all-around. Μοτέρ ίδιο με το versys να φανταστώ, με άλλη χαρτογράφηση?

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Διάβαζα διάβαζα διάβαζα και με το που λες αναγκαστικά γυμνό λέω "εδώ είμαστε, mt07 θέλει το παιδί"... Ξενέρωσα 2 γραμμές πιο κάτω... Γενικά θεωρώ πως δεν πρέπει να πάρεις μηχανή 220-230 κιλά, και λόγω απειρίας, αλλά και λογω
    Και να ήθελε ΜΤ δε φτάνουν τα λεφτά.

    Θα συμφωνήσω στο θέμα βάρους. Το Ζ750 είναι λίγο μαούνα. Δικύλινδρο πιστεύω κι εγώ η καλύτερη λύση. Πιο γραμμικό γκάζι, λιγότερο απότομο, πιο διαχειρίσιμο, πιο ξεκούραστο μέσα στην πόλη και κατά τι πιο οικονομικό.

    Δες και το Suzuki SFV650 gladius. Όπως το er έχει το μοτέρ του versys, αυτό έχει του v-strom.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Διάβαζα διάβαζα διάβαζα και με το που λες αναγκαστικά γυμνό λέω "εδώ είμαστε, mt07 θέλει το παιδί"... Ξενέρωσα 2 γραμμές πιο κάτω... Γενικά θεωρώ πως δεν πρέπει να πάρεις μηχανή 220-230 κιλά, και λόγω απειρίας, αλλά και λογω χρήσης που από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω ότι θα κάνεις.Er6n κι από μένα.
    Το ΜΤ δε λέω, μ αρέσει γενικά, έχω πάρει και φίλου βόλτα, πολύ ωραίο μοτέρ. Αλλά για κάποιο λογο το μπροστά μέρος με ξενερώνει κάπως. Επίσης δεν βρίσκεις κάποιο με ABS στα λεφτά που θέλω να διαθέσω.
    Στα υπόψιν το ER6.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Ναι είναι λίγο πιο πολλά τα χρήματα από αυτά που έχεις. Δεν ήξερα ότι παίζουν ακόμα στα 5 τα φθηνότερα. Κρατανε τιμή τα άτιμα.

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Ναι είναι λίγο πιο πολλά τα χρήματα από αυτά που έχεις. Δεν ήξερα ότι παίζουν ακόμα στα 5 τα φθηνότερα. Κρατανε τιμή τα άτιμα.
    Και μετά μπαίνεις στη λούπα γιατί λές, 6590 έχει το 2017 καινούργιο, θα δώσω ταληράκι στο μεταχείρο ? Και μετά λες, α, τι βρίσκω με 6,5Κ και καταλήγεις το βράδυ να κοιτάς ο,τι να ναι

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Πέρα από πλάκα άσε το z ,το πιο σούπα μηχανάκι ever ,είναι βαρύ και έχει τελικές που δεν τις χρειάζεσαι σε γυμνό.Πάρε ένα δικύλινδρο με 60,70 αλογάκια
    ελαφρύ-χρηστικό.Και στην πόλη θα μπορείς να το παίρνεις και θα βολτάρεις εύκολα και εκτός πόλης

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Και να ήθελε ΜΤ δε φτάνουν τα λεφτά.
    Θα συμφωνήσω στο θέμα βάρους. Το Ζ750 είναι λίγο μαούνα. Δικύλινδρο πιστεύω κι εγώ η καλύτερη λύση. Πιο γραμμικό γκάζι, λιγότερο απότομο, πιο διαχειρίσιμο, πιο ξεκούραστο μέσα στην πόλη και κατά τι πιο οικονομικό.
    Δες και το Suzuki SFV650 gladius. Όπως το er έχει το μοτέρ του versys, αυτό έχει του v-strom.
    Ωραίο το SFV αλλά υπάρχουν 4-5 σε όλη την Ελλάδα, κανένα Αττική (και δεν είδα να έχει και ABS)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Πέρα από πλάκα άσε το z ,το πιο σούπα μηχανάκι ever ,είναι βαρύ και έχει τελικές που δεν τις χρειάζεσαι σε γυμνό.Πάρε ένα δικύλινδρο με 60,70 αλογάκια
    ελαφρύ-χρηστικό.Και στην πόλη θα μπορείς να το παίρνεις και θα βολτάρεις εύκολα και εκτός πόλης
    Το θέμα δεν είναι η τελική του, δεν υπήρχε περίπτωση να την πιάσω ποτέ. Απλά μου αρέσεi υπερβολικά εμφανισιακά.
    Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι με το βάρος , 220+ κιλά μηχανάκι, είναι λογαριασμός.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.252
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gerokost Προβολή μηνύματος
    Ωραίο το SFV αλλά υπάρχουν 4-5 σε όλη την Ελλάδα, κανένα Αττική (και δεν είδα να έχει και ABS)



    Το θέμα δεν είναι η τελική του, δεν υπήρχε περίπτωση να την πιάσω ποτέ. Απλά μου αρέσεi υπερβολικά εμφανισιακά.
    Η αλήθεια είναι ότι προβληματίζομαι με το βάρος , 220+ κιλά μηχανάκι, είναι λογαριασμός.
    Άμα σου αρέσει υπερβολικά τότε είναι μονόδρομος.Καλοτάξιδο

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πέρασμα από μηχανή σε μεγάλο σκουτερακι
    από ectel στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2011, 14:45
  2. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Fairing ΑΠΟ ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑ ΣΕ Cbr600f
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 12:26
  3. Usd απο ΖΧ12 σε ΖΧ9
    από NikosZX9 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 15:35
  4. μετατροπή από supermotard σε enduro
    από GhostDog στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 18:50
  5. από μικρό κι από τρελό...
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2005, 21:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF