Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: πρόστιμο για θόρυβο με οργανο μετρισης db το αυτι

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.595

    πρόστιμο για θόρυβο με οργανο μετρισης db το αυτι

    με εγραψαν πριν λιγο 105 ευρω για έλλειψη σιγαστήρα. (και τα 5 ευρω μαλλον γιατι δεν ειχα πανω μου τα χαρτια)

    το παπι εχει περασει και κτεο και ο αστυνομικός δεν χρησιμοποιησε μηχάνημα για να μετρισει την ενταση του θοριβου.
    στο προστιμο δεν γραφει καμια μετριση απλα ελειψη σιγαστηρα.


    απο οσο ξερω ο νομος λεει οτι στις ταδε στροφες κινητηρα με το μηχάνημα στο μισο μετρο απο την εξατμιση το οριο πρεπει να ειναι μεχρι 80-100 db.
    καποιος που να ξερει-θυμαται καλητερα τον νομο? η οποια αλλαγη μπορει να εχει γινει?

    τι κανω?
    1)πληρώνω
    2)παω στο αστηνομικο τμημα- τροχαια και ζηταω διαγραφη προστίμου?
    3)αλλαζω εξατμιση με μαμα, την μετραω σε ενα κτεο και παω το θεμα νομικα?

    υπαρχει περιπτωση να ζητησουν να το μετρισουν με το μηχανιμα αργοτερα?

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    με εγραψαν πριν λιγο 105 ευρω για έλλειψη σιγαστήρα. (και τα 5 ευρω μαλλον γιατι δεν ειχα πανω μου τα χαρτια)

    το παπι εχει περασει και κτεο και ο αστυνομικός δεν χρησιμοποιησε μηχάνημα για να μετρισει την ενταση του θοριβου.
    στο προστιμο δεν γραφει καμια μετριση απλα ελειψη σιγαστηρα.


    απο οσο ξερω ο νομος λεει οτι στις ταδε στροφες κινητηρα με το μηχάνημα στο μισο μετρο απο την εξατμιση το οριο πρεπει να ειναι μεχρι 80-100 db.
    καποιος που να ξερει-θυμαται καλητερα τον νομο? η οποια αλλαγη μπορει να εχει γινει?

    τι κανω?
    1)πληρώνω
    2)παω στο αστηνομικο τμημα- τροχαια και ζηταω διαγραφη προστίμου?
    3)αλλαζω εξατμιση με μαμα, την μετραω σε ενα κτεο και παω το θεμα νομικα?

    υπαρχει περιπτωση να ζητησουν να το μετρισουν με το μηχανιμα αργοτερα?
    απο αυτα που γραφεις το παπι εχει αλλη εξατμιση με πιστοποιηση ΕΕ...αλλιως δεν θα περναγες και το ΚΤΕΟ...εκτος αν περασες το ΚΤΕΟ με την μαμα και με τα εκανες την τραμπα...βεβαια μας λες κιολλας οτι δεν ειχες μαζι σου τα απαριατητα εγγραφα και δεν σου εριξε μεγαλυτερη καμπανα...θα προτινα το β να δω τι παιζει και αν δεν παιζει το α...

    μολις ειδα οτι μενεις Μυτηλινη...αν ειναι ετσι μην το πολυτραβηξεις...μενεις σε ενα μικρο μερος με πιθανοτητες να σε σταματησει ξανα ο ιδιος αστυνομικος...και φανταζομαι αν εχεις ξανα διαφορετικη εξατμηση απο αυτο που αναγραφει στην αδεια δεν θα στην χαρισει ευκολα...
    Τελευταία τροποποίηση από blackbusa; 08/07/2018 στις 02:55.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Αν ζητησεις επιβεβαιωση και πας για μετρηση.... Σε βλεπω να πληρώνεις περισσοτερα.
    Μέτρηση στο κτεο δεν σου κανανε στανταρ. Εδω περασα εγω το TDM με εξατμισεις που ακουγονται μεχρι τον Κρονο.
    Μηπως σε εχουν βαλει απο καιρο στο ματι?
    Τα παπια με ελευθερες σημαινει και μιμρη κατα πασα πιθανοτητα ηλικια με οτι αυτο συνεπαγεται στην οδικη συμπεριφορά. Εννοώ μπορει να ενοχλησες αλλους... Ο ενας το ειπε στον αλλο... Σε πετυχανε... 105€.
    Η απλα μπορει να πετυχες τιποτα καυλωμενους να ριξουν προστιμο και να παρουσιασουν οτι δουλευουν κιολας...!
    Ναι μπορεις να την αμφισβητησεις... Νομιμο δικαιωμα σου οπως και της αλλης πλευρας να το επιβεβαιωσει με τεχνικα μεσα.
    Και μην σκεφτεις να αλλαξεις για την μετρηση και μονο.
    Το μπλοκο που σε σταματησε θα καταθεσει οτι ειχες αλλες εξατμισεις... Και πάει λεγοντας.
    Μην το ψαχνεις... Ειναι απο τις φασεις που δεχεσαι η οχι γιατι απλα δεν μπορεις να κανεις κατι

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.961
    Πρόταση προς μοντεράτορες: Δημιουργία νέας θεματικής ενότητας "Με έγραψαν, πείτε καμιά ιδέα πως να την σκαπουλάρω" και περιεχόμενο του στυλ "Δεν είχα περάσει ΚΤΕΟ, αλλάζω λάδια κάθε 3.000 χιλιόμετρα ευλαβικά αλλά με έγραψαν", "οδηγούσα χωρίς πινακίδα γιατί μου χάλαγε το δίτροχο φενγκ σούϊ αλλά με έγραψαν", "έκανα κόντρες σε δημόσιο δρόμο, οδηγάω καλύτερα από το κουλάδι τον Rossi που ακόμα να αποσυρθεί αλλά με έγραψαν"...

    Στην εν λόγω περίπτωαη τώρα, να απαιτηθεί ιατρική πραγματογνωμοσύνη από ΩΡΛ για την εξέταση της ακοής του οργάνου της τάξεως και να παρουσιάσει αποδεικτικά στοιχεία πότε είχε καλιμπραριστεί το τύμπανό του τελευταία φορά. Είναι παρανοϊκό να βγάζεις το σιγαστήρα της εξάτμισης και να σε γράφουν χωρίς να σε μετρήσουν με ειδικό όργανο μέτρησης στάθμης θορύβου. Έτσι που πάει το πράγμα, σε λίγο θα κάνουμε αναπάντητη με το κινητό και θα μας γράφουν για χρήση κινητού χωρίς πρώτα να έχουν ζητήσει αναλυτικό λογαριασμό από τη Vodafone...

  5. #5
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.039
    Περα απο τα γραφικα και τα ευτραπελα που εγραφησαν,η αποψη μου ειναι οτι καθε προστιμο για παραβαση θορυβου πρεπει να συνοδευεται με τυπωμενη αποδειξη του θορυβου απο πιστοποιημενο οργανο -ντεσιμπελομετρο-και οχι απο το αυτι του εκαστοτε τροχονομου.Αν κανω λαθος και δεν το προβλεπει ο νομος ας με διορθωσει καποιος που το ξερει.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Πρόταση προς μοντεράτορες: Δημιουργία νέας θεματικής ενότητας "Με έγραψαν, πείτε καμιά ιδέα πως να την σκαπουλάρω" και περιεχόμενο του στυλ "Δεν είχα περάσει ΚΤΕΟ, αλλάζω λάδια κάθε 3.000 χιλιόμετρα ευλαβικά αλλά με έγραψαν", "οδηγούσα χωρίς πινακίδα γιατί μου χάλαγε το δίτροχο φενγκ σούϊ αλλά με έγραψαν", "έκανα κόντρες σε δημόσιο δρόμο, οδηγάω καλύτερα από το κουλάδι τον Rossi που ακόμα να αποσυρθεί αλλά με έγραψαν"...

    Στην εν λόγω περίπτωαη τώρα, να απαιτηθεί ιατρική πραγματογνωμοσύνη από ΩΡΛ για την εξέταση της ακοής του οργάνου της τάξεως και να παρουσιάσει αποδεικτικά στοιχεία πότε είχε καλιμπραριστεί το τύμπανό του τελευταία φορά. Είναι παρανοϊκό να βγάζεις το σιγαστήρα της εξάτμισης και να σε γράφουν χωρίς να σε μετρήσουν με ειδικό όργανο μέτρησης στάθμης θορύβου. Έτσι που πάει το πράγμα, σε λίγο θα κάνουμε αναπάντητη με το κινητό και θα μας γράφουν για χρήση κινητού χωρίς πρώτα να έχουν ζητήσει αναλυτικό λογαριασμό από τη Vodafone...


    Πάντως ένα δίκιο το έχεις..... με τα τελευταία ευτράπελα ου γράφονται δω μέσα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Περα απο τα γραφικα και τα ευτραπελα που εγραφησαν,η αποψη μου ειναι οτι καθε προστιμο για παραβαση θορυβου πρεπει να συνοδευεται με τυπωμενη αποδειξη του θορυβου απο πιστοποιημενο οργανο -ντεσιμπελομετρο-και οχι απο το αυτι του εκαστοτε τροχονομου.Αν κανω λαθος και δεν το προβλεπει ο νομος ας με διορθωσει καποιος που το ξερει.


    Σωστός.....

    Εγώ παρόλο που είμαι θεόκουφος, έχω μια περίεργη ιδιότητα: ακούω κάποιες συχνότητες καλύτερα από άλλους.
    Π.χ. ακούω ελικόπτερα να έρχονται πολύ πριν τα ακούσουν οι γύρω (διαπιστωμένο πολλάκις)
    Και κατά συνέπεια, οι "πειραγμένες" εξατμίσεις με ενοχλούν απίστευτα σε σημείο που μπορούν να μου προκαλέσουν ίλιγγο...
    Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κάποιος είναι παράνομος αν δεν αποδειχθεί με το σχετικό μηχάνημα, ΔΕΝ είναι όλα τα αυτιά ίδια.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    στην αδεια του οχηματος στους κωδικους:

    U1-->σταθμη θορυβου εν στασει [>dB(A)]
    U2-->σταθμη θορυβου ταχυτητας κινητηρα (min-1)
    U3-->σταθμη θορυβου εν κινησει (οταν περνα) [>dB(A)]

    εμενα στην αδεια ειναι συμπληρωμενα το 1 και το 2...
    βαση αυτου λοιπον βλεπεις τι εχει γραψει στην κληση και κανεις την ενσταση σου...

    επισης μην νομιζεις οτι τα "οργανα" ξερουν...
    τις περισσοτερες κλησεις τις πανε εμπειρικα...αλλα πολλες φορες ειναι λαθος...
    αν ο παθων δεν ενδιαφερθει την πληρωνει και ολα μελι γαλα...αν παλι ενδιαφερθει, θα επιλληφθει του θεματος ο διοικητης και ΑΝ, ΑΝ λεγω , ειναι σωστος στην σβηνει και πας στο καλο...

    προφανως του εσπασες τις μπαλες και ειπε και να στην ριξει...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    εννοειται κανεις ενσταση φιλε μου. σε καμια περιπτωση δεν μπορει να σου δωσει προστιμο χωρις επισημη μετρηση με οργανο. αυτος ειναι παρανομος και οχι εσυ στη συγκεκριμενη περιπτωση. ελεος με τα ταγαρια

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Πρωτα απ'ολα...εαν εχεις αλλη εξατμιση και καλα ''ελευθερη'' γιατι παει καλυτερα αλλα δεν με νοιαζει οπου περναω και σηκωνω και πεθαμενο...ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑΝ !!!
    Μετα....εαν εχεις αλλη εξατμιση απο την μαμα...παει να πει οτι και παλι εισαι λαθος σε αλλη βαση...αυτη των καυσαεριων...γιατι δεν εχεις καταλυτη οποτε παλι ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑΝ !!
    Τελος εαν εχεις την μαμα επανω...και δεν εχεις τον σιγαστηρα η ''τσιμπουκοφωνο'' ετσι το λεγαμε εμεις καποτε...κανεις ΠΑΛΙ θορυβο..οποτε ΚΑΛ ΣΟΥ ΕΚΑΝΑΝ !!

    Η περιπτωση που το κανεις αυτο για να πηγαινει ΟΝΤΩΣ πιο καλα το παπι..... -απλα δεν στεκειη διαφορα ειναι μηδαμινη και σε μερικες περιπτωσεις γινεται και χειροτερη...απλα ο θορυβος που κανει...νομιζεις οτι σκοτωνει....παπι εχεις χαλαρωσε!!

    Συγγνωμη που σε παιρνω απο τα μουτρα...αλλα και σε μενα αν με εκραζε καποιος οταν επρεπε δεν θα αργουσα να κανω τις σωστες ενεργειες σαν μοτοσυκλετιστης οπως ας πουμε να φοραω κρανος !!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από blackbusa Προβολή μηνύματος

    μολις ειδα οτι μενεις Μυτηλινη...αν ειναι ετσι μην το πολυτραβηξεις...μενεις σε ενα μικρο μερος με πιθανοτητες να σε σταματησει ξανα ο ιδιος αστυνομικος...και φανταζομαι αν εχεις ξανα διαφορετικη εξατμηση απο αυτο που αναγραφει στην αδεια δεν θα στην χαρισει ευκολα...
    Πολύ σωστή κουβέντα! Έχοντας ζήσει σε νησί, δε θα ήθελα να μπω στο μάτι κάποιου τοπικού οργάνου. Χαμένος θα βγεις σε βάθος χρόνου.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    22

    ...

    υπάρχει και το ενδεχόμενο να του επιβάλει μεγαλύτερη ποινή ,και είναι σιγουρο ότι για να λειτουργήσει έτσι ο αστυνομικός ήταν σίγουρος για αυτό που έκανε !
    Και τέλος πάντων καλά κάνουνε !! Έχω βαρεθεί τους κάθε λογής κανγκουρες, να ξεσηκώνουν τον κοσμο έτσι για την κ@υλα τους.....όχι φίλε μου , οι νόμοι υπάρχουν για καποιο λογο και όταν τους παραβιάσεις ,ενοχλεις το κοινωνικο σύνολο..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Πολύ σωστή κουβέντα! Έχοντας ζήσει σε νησί, δε θα ήθελα να μπω στο μάτι κάποιου τοπικού οργάνου. Χαμένος θα βγεις σε βάθος χρόνου.


    αυτο εχει μια λογικη στην Ελλαδα του σημερα...
    αλλα κανονικα ΔΕΝ θα επρεπε να εχει λογικη...


    και αν δεν διεκδικησουμε το δικιο μας ή τελοσπαντων αυτο που πιστευουμε, δεν θα αλλαξει απολυτως τιποτα...
    το να μετραει το "οργανο" την σταθμη θορυβου με μοναδικο κριτηριο το αυτι του και εμεις απλα να κανουμε την παπια μονο και μονο για να μην μας ξαναπετυχει στους λιγους δρομους του νησιου δειχνει αλλες εποχες...Παπαδοπουλος, Παττακος και "σεβασμος στο πουλι"...

    Προσοχη!
    δεν λεω αν εχει ή δεν εχει δικιο ο kostaskk...μπορει οντως να ειναι παρανομος ή να μην ειναι...δεν το ξερω....αλλα, απ'οτι μας ειπε, ο τροπος οπου αυτο διαπιστωθηκε ειναι λανθασμενος...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.729
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    αυτο εχει μια λογικη στην Ελλαδα του σημερα...
    αλλα κανονικα ΔΕΝ θα επρεπε να εχει λογικη...
    Βρε χιλια δικια εχεις.

    Αλλα επειδη κι ο kostaskk στην Ελλαδα του σημερα ζει. Και οδηγαει και παπι χωρις ταπα και δεν κουβαλαει και τα χαρτια της μηχανης μαζι του και κανει και κατι test ride στους δρομους του νησιου ενα nsr250 που το ετοιμαζει για αγωνες... Εγω θα ελεγα πως δεν ειναι κακη ιδεα να κρατησει λιγο low profile.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Βρε χιλια δικια εχεις.

    Αλλα επειδη κι ο kostaskk στην Ελλαδα του σημερα ζει. Και οδηγαει και παπι χωρις ταπα και δεν κουβαλαει και τα χαρτια της μηχανης μαζι του και κανει και κατι test ride στους δρομους του νησιου ενα nsr250 που το ετοιμαζει για αγωνες... Εγω θα ελεγα πως δεν ειναι κακη ιδεα να κρατησει λιγο low profile.

    καταλαβαινω τι λες και συμφωνουμε...ΑΛΛΑ...















    low profile με nsr250 δεν γινεται...

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Βρε χιλια δικια εχεις.

    και κανει και κατι test ride στους δρομους του νησιου ενα nsr250 που το ετοιμαζει για αγωνες... Εγω θα ελεγα πως δεν ειναι κακη ιδεα να κρατησει λιγο low profile.
    Χώρίς τάπα όλα https://www.youtube.com/watch?v=1IY7XmIzw4g Νομίζω 2 ξερογκαζιές αρκουν για να τρελάνει το εκάστοτε όργανο.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 10:07
  2. Πειτε Κανενα Site Για Fotos Με Ζ750
    από giannisman στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 10:40
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/10/2004, 10:07
  4. Μια Φωτο Για Εσασ Με Αγαπη
    από Dodok edessa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2004, 07:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF