Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Πρώτη μηχανή και έρευνα αγοράς

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/07/2018
    Μηνύματα
    3

    Πρώτη μηχανή και έρευνα αγοράς

    Καλησπέρα, σε λίγες μέρες θα παραλάβω το δίπλωμα μηχανής (απεριόριστο) και βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης μηχανής.
    Αρχικά, να αναφέρω ότι στο παρελθόν δεν είχα καμία απολύτως σχέση με τα δίκυκλα. Οδηγώ αμάξι αποκλειστικά τα 12 τελευταία χρόνια.

    Για διάφορους λόγους θέλω να πάω σε 650cc και να μην ξεκινήσω με κάτι μικρότερο.
    Η χρήση του θα είναι περισσότερο για κινήσεις μέσα στην πόλη άντε και λίγο έξω από αυτήν. Ταξιδάκια 1-2 φορές το χρόνο σίγουρα, φόρτωμα στο πλοίο και νησάκι με τη γυναίκα.

    Πολλοί φίλοι μοτοσυκλετιστές μου πρότειναν ΜΤ07, CB650F, SV650, Ninja 650 καθώς και το bmw g650gs (για πιο touring φάσεις).
    Αν και κλείνω περισσότερο στο MT07, πιστεύετε ότι θα με δυσκολέψει σε ταξιδάκια με σαμάρια και 2ο άτομο πάνω;
    Σε αυτοκινητόδρομο το βρίσκω απίθανο να βγαίνω οπότε ίσως το γυμνό να με βολέψει τελικά.

    Το budget είναι γύρω στα 5.000 για ένα μεταχειρισμένο, ιδανικά με λίγα km και σχετικά καινούργιο μοντέλο.
    Γράψτε ελεύθερα προτάσεις, συμβουλές και ότι νομίζετε πως θα έπρεπε να ξέρει ένας αρχάριος σαν εμένα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες στο forum, Πάνο!
    Η απειρία σου είναι ένα θέμα το οποίο όμως δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα σε δυσκολέψει στα πρώτα σου βήματα στους δύο τροχούς.Ωστόσο οι γυμνές μοτοσυκλέτες που σου αρέσουν ίσως δεν είναι και οι ιδανικότερες για φόρτωμα, δικάβαλο και ταξιδάκια 1-2 φορές το χρόνο.Σίγουρα δεν είναι και απαγορευτικές αλλά εσύ δε διαθέτεις ακόμα την εμπειρία να επιλέξεις τι σου ταιριάζει και τι όχι.Υποθέτω πως ένα vstrom για παράδειγμα θα ήταν πολύ πιο βολικό για δύο άτομα, χωρίς να σε περιορίζει ιδιαίτερα σε κάτι στις αστικές μετακινήσεις.
    Το Honda CB500X θα μπορούσε επίσης να είναι μια καλή λύση.
    Οι λόγοι που θέλεις να ξεκινήσεις με μοτοσυκλέτα >650cc είναι η ιπποδύναμη;

  3. #3
    Μτ προχωρά το.
    Καλορίζικο. Μια χαρά για πρώτο μηχανάκι

  4. #4
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Συμφωνώ για το ΜΤ. Για 1-2 "ταξιδάκια" τον χρόνο, δεν αξίζει να θυσιάσεις την οδήγησή σου τους υπόλοιπους 11 μήνες του έτους, αγοράζοντας κάτι τουριστικό. Αγοράζουμε μηχανάκι βάσει του 95% της χρήσης, όχι του 5%.
    Life begins at 45°.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    08/07/2018
    Μηνύματα
    3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Καλωσόρισες στο forum, Πάνο!
    Η απειρία σου είναι ένα θέμα το οποίο όμως δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα σε δυσκολέψει στα πρώτα σου βήματα στους δύο τροχούς.Ωστόσο οι γυμνές μοτοσυκλέτες που σου αρέσουν ίσως δεν είναι και οι ιδανικότερες για φόρτωμα, δικάβαλο και ταξιδάκια 1-2 φορές το χρόνο.Σίγουρα δεν είναι και απαγορευτικές αλλά εσύ δε διαθέτεις ακόμα την εμπειρία να επιλέξεις τι σου ταιριάζει και τι όχι.Υποθέτω πως ένα vstrom για παράδειγμα θα ήταν πολύ πιο βολικό για δύο άτομα, χωρίς να σε περιορίζει ιδιαίτερα σε κάτι στις αστικές μετακινήσεις.
    Το Honda CB500X θα μπορούσε επίσης να είναι μια καλή λύση.
    Οι λόγοι που θέλεις να ξεκινήσεις με μοτοσυκλέτα >650cc είναι η ιπποδύναμη;
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Ο μεγαλύτερος λόγος είναι οτι φοβάμαι πως κάτι μικρότερο θα το βαρεθώ σχετικά γρήγορα.

    Πιστεύω ότι το mt είναι ενα πολύ ζωντανό μηχανάκι με χαρακτήρα και θα μου προσφέρει εκτός απο διευκολύνσεις και αρκετή διασκέδαση (χωρίς υπερβολές και καγκουριές).
    Γενικά μου αρέσει η ροπή αλλά και η ιπποδύναμη για μεγαλύτερες αποστάσεις εκτός πόλης.

    Παρεπιπτώντος ξέχασα να αναφέρω οτι το ύψος μου ειναι 1.75 και ζυγίζω 67 κιλά. Η MT νομίζω πως θα κάτσει πολύ καλά για το μπόι μου.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panos90 Προβολή μηνύματος
    Παρεπιπτώντος ξέχασα να αναφέρω οτι το ύψος μου ειναι 1.75 και ζυγίζω 67 κιλά. Η MT νομίζω πως θα κάτσει πολύ καλά για το μπόι μου.
    Βάλε και κανα κιλό γιατί βλέπω να σηκώνεται και με 3η

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Καλημέρα και με το καλό να γίνει η αγορά! Κι εγώ κατευεθείαν στα 700cc πήγα και δεν το μετάνιωσα, είναι η χρυσή τομή πιστεύω. Το ΜΤ-07 αν ΔΕΝ το θέλεις για να κάνεις πολλά ταξίδια σε εθνικές είναι ότι πρέπει για τα θέλω σου. Για να το βάλεις στο πλοίο να πας νησί είναι μια χαρά. Χώρους δεν έχει, είναι μικρό και μαζεμένο αλλά για σένα θα είναι κουτί. Πέρυσι έβαλα τα σαμάρια, backpack Μπροστά, η γυναίκα backpack και κατεβήκαμε Κρήτη μια χαρά (δεν έχω βάση για topcase και βαλίτσα, αυτό θα έδινε χώρο για περισσότερα ακόμα πράγματα)
    Για μες στην πόλη δεν το συζητάμε είναι μηχανάκι όνειρο, παπί από θέμα ευκολίας. Κατανάλωση 4.5-5.0 λτ/100χλμ. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να υπολογίζεις ένα 150ευρο να φτιάξεις τις σέλες ανατομικές και μεγάλες μόλις το πάρεις. Μεγάλη διαφορά στην άνεση.
    Nα υπολογίζεις 220-260 χλμ αυτονομία.
    Θα πρότεινα πάντως να δεις και το Benelli TRK502 αν σε παίρνει οικονομικά με κάποιες δόσεις. Όσοι το έχουν λένε τα καλύτερα (οκ δεν είναι 650cc) και είναι το πιο "γεμάτο" μηχανάκι για να κάνεις και τις εκδρομές σου κλπ.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    02/12/2017
    Μηνύματα
    51
    Καλημέρα... αφού θες να κανείς ταξίδια με δεύτερο άτομο και να το φορτώνεις γιατί δεν κοιτάς καλύτερα το tracer 700 ? Έχει τον ίδιο κινητήρα με το mt 07... πιστεύω θα είναι πιο άνετο

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Merciless Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα... αφού θες να κανείς ταξίδια με δεύτερο άτομο και να το φορτώνεις γιατί δεν κοιτάς καλύτερα το tracer 700 ? Έχει τον ίδιο κινητήρα με το mt 07... πιστεύω θα είναι πιο άνετο
    Το budget είναι γύρω στα 5.000
    Θα το χαρείς πολύ το ΜΤ07 φίλε, ειδικά για το σωματότυπό σου θα έρθει κουτί. Όπως αναφέρθηκε ήδη, η μόνη μετατροπή που θα χρειαστείς θα είναι στις σέλες (ειδικά του συνεπιβάτη). Υπάρχει κόσμος εδώ να σε καθοδηγήσει και σε αυτό το θέμα όταν έρθει η ώρα.
    Με το καλό να το πάρεις!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    04/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Γιατί δεν δοκιμάζεις πριν αποφασίσεις? Αντιπροσωπείες και καταστήματα πλέον διαθέτουν μηχανάκια για τεστ. Δεν τρέχει τίποτα αν δεν πάρεις το τελευταίο μοντέλο, θα είσαι πολύ κοντά όμως σε σχέση με αυτό που θα αποφασίσεις. Κάτσε πάνω, δες πως νιώθεις, βάλε και τη γυναίκα να δείς τα σχόλια της για να μην φάς παντόφλα μετά! Αξιολόγησε το λειτουργικό κόστος που έχει, αν σε απασχολεί κάτι τέτοιο, γενικά θέσε τα κριτήρια σου και μετά καλή αγορά όποιο και αν αποφασίσεις.
    Mil. Spec.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zizou
    Εγγραφή
    11/06/2011
    Μηνύματα
    401
    Κάνε test ride,υπάρχουν αρκετές επιλογές μεσαίου κυβισμού,ON/OFF η γυμνά.
    Και επειδή δεν είχες καμία σχέση με μηχανή στο παρελθόν και θέλεις να μπεις δυναμικά και τουριστικά
    θα σου πρότεινα να κάνεις ένα σχολείο για αρχάριους,θα σε βοηθήσει πολύ.
    Για εξοπλισμό δεν ρωτάω,υποθέτω ότι έχεις η αν όχι θα πάρεις.
    Για το MT θα συμφωνήσω με τους αποπάνω αφού το έχω οδηγήσει.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2017
    Μηνύματα
    126
    Οπως τα βλεπω μου φενετε οτι τα
    CB650F, SV650, θα ειναι ποιο ανετα στο 2καβαλο για την γυναικα το MT07 θα επερνα για εμενα αλλα νομιζω οτι ο πισω περνα ασχημα σε σχεση με τα αλλα 2 και αν δεν περνα ομορφα σηνεπιβατης σου δεν θα περνας και εσυ καλα..

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Andreasnemea Προβολή μηνύματος
    Οπως τα βλεπω μου φενετε οτι τα
    CB650F, SV650, θα ειναι ποιο ανετα στο 2καβαλο για την γυναικα το MT07 θα επερνα για εμενα αλλα νομιζω οτι ο πισω περνα ασχημα σε σχεση με τα αλλα 2
    Ναι, αλλά αν αγοράζεις μηχανάκι για τη γυναίκα, καλύτερα να τα κόψεις και να τα πετάξεις στον κάδο.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/05/2017
    Μηνύματα
    126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ναι, αλλά αν αγοράζεις μηχανάκι για τη γυναίκα, καλύτερα να τα κόψεις και να τα πετάξεις στον κάδο.
    Νομιζω οτι αυτο που λες δεν εχει να κανει με τις αναγκες του καθενος + οτι μου ακουγετε και καπως εγωιστικο οταν οι βολτες σου περιλαμβανουν συντροφο μαζι σου οπως ειπε ο φιλος ποιο πανω..

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Δύο φορές τον χρόνο. Φόρτωμα και νησί. Που σημαίνει ανύπαρκτο ταξίδι με μοτοσικλέτα. Το δικάβαλο λύνεται με μια σέλα. Και 2 χερούλια, αν νιώθει πολύ λαρτζ.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πρώτη μηχανή : Aνάμεσα σε cbr 125, και άλλα αυτής της κατηγορίας
    από christos8989 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2017, 23:00
  2. Πρώτη μηχανή και η συνέχεια της;
    από lostrakias στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2017, 14:44
  3. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 05/09/2007, 14:51
  4. Ο παππούς, η μηχανή και ο κοπρίτης
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2004, 13:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF