Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 55

Θέμα: ερωτηση για ημερομηνια κρανους

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Καινουριος mod; Με το καλο!
    δεν θες,, θα κόψω κωλους! θα ειμαι θρασύς και εριστικός και θα μοιράζω κάρτες σε οτι παραβαίνει εστω και ενα κομμα απο τους κανονισμούς του φορουμ βεβαία θα μείνω μονος στο φόρουμ.

    αααααα ρε δεν θα γινω μια μερα πρωθυπουργός??? καντε με μια μερα πρωθυπουργό και θας τους δειξω εγω!! https://www.youtube.com/watch?v=tIlx4tXgTDE

  2. #32
    Μέλος Το avatar του/της veloujr
    Εγγραφή
    25/12/2013
    Μηνύματα
    69
    και επειδη συνεχιζω να μη βγαζω ακρη(μη βαρατε ) μαλλον θα παω σε αλλη λυση η οποια ειναι αυτη https://www.motorparts.com.gr/eshop/...sf-detail.html

    υπαρχει ομως το ιδιο και στο helmet city ε μεγαλη διαφορα στη τιμη http://www.helmetcity.co.uk/hjc-rpha...-red-save-130/
    εστειλα μαιλ να μου πουν και γι αυτο ημερομηνια κατασκευης να ειμαστε σιγουροι...το θεμα ειναι οτι προβληματιζομαι με την τοσο μεγαλη διαφορα

  3. #33
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.067
    To RPHA 11 είναι πιο σπορ. Το NXR είναι σαφώς καλύτερο κράνος συνολικά.
    Life begins at 45°.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    κοιτα για καινούργια μοντέλα. πχ να ειναι μοντέλο του 2018 όποτε αυτόματα η ημερομηνία παραγωγης του δεν μπορεί να ειναι το 2015

  5. #35
    προς op:πάρε το rpha, πολύ καλή τιμή.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #36
    Τα ακριβά κράνη δεν ειναι ακριβά γιατί προστατεύουν καλύτερα. Όταν ένα κράνος των 100-200 ευρώ εχει SNELL DOT SHARP προσφέρει την ίδια προστασία με ένα SHOEI - ARAI με τις ίδιες πιστοποιήσεις. Αυτό που πληρώνεις είναι μάρκα, γραφικά, design και 2-3 πράγματα που ίσως προσφέρουν παραπάνω στον τομέα του αερισμού, της αεροδυναμικής, της άνεσης, εργονομίας και κάποιων έξτρα που μπορεί να έχουν (φωτοχρωμικες ζελατίνες, Pinlock, quick release κ.α.)

    Ειλικρινά τώρα, υπάρχει κάποιος που να αγοράζει κράνος με μοναδικό κριτήριο την ασφάλεια του;
    The R is for Respect.

  7. #37
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.597
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από veloujr Προβολή μηνύματος
    και επειδη συνεχιζω να μη βγαζω ακρη(μη βαρατε ) μαλλον θα παω σε αλλη λυση η οποια ειναι αυτη https://www.motorparts.com.gr/eshop/...sf-detail.html

    υπαρχει ομως το ιδιο και στο helmet city ε μεγαλη διαφορα στη τιμη http://www.helmetcity.co.uk/hjc-rpha...-red-save-130/
    εστειλα μαιλ να μου πουν και γι αυτο ημερομηνια κατασκευης να ειμαστε σιγουροι...το θεμα ειναι οτι προβληματιζομαι με την τοσο μεγαλη διαφορα
    Αν η ανησυχία σου για το Σοει είναι η ημερομηνία παραγωγης του, τότε να μην ανησυχείς και αν σου αρέσει πάρτο χθες.
    Αν ψάχνεις να βρεις την πιο συμφέρουσα περίπτωση, το 11 της ετζεσί ( ) είναι αυτό που ψάχνεις.η τιμή του αγγλου είναι ασυναγωνιστη.
    Αν και μπροείς να παζαρέψεις και έκπτωση εδώ. Το έχουν κάνει φίλοι για το ίδιο κρανος στην κολορι.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #38
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Τα ακριβά κράνη δεν ειναι ακριβά γιατί προστατεύουν καλύτερα. Όταν ένα κράνος των 100-200 ευρώ εχει SNELL DOT SHARP προσφέρει την ίδια προστασία με ένα SHOEI - ARAI με τις ίδιες πιστοποιήσεις. Αυτό που πληρώνεις είναι μάρκα, γραφικά, design και 2-3 πράγματα που ίσως προσφέρουν παραπάνω στον τομέα του αερισμού, της αεροδυναμικής, της άνεσης, εργονομίας και κάποιων έξτρα που μπορεί να έχουν (φωτοχρωμικες ζελατίνες, Pinlock, quick release κ.α.)

    Ειλικρινά τώρα, υπάρχει κάποιος που να αγοράζει κράνος με μοναδικό κριτήριο την ασφάλεια του;
    Πόσο σίγουρος είσαι οτι το κράνος των 100 Ευρω προστατεύει το ίδιο σε ολες τις περιπτώσεις με ένα των 600?
    Εγώ πάντως καθόλου.
    παράδειγμα:
    Ενα κράνος των 100 Ευρω καλύπτει όλα τα μεγέθη κράνους με 2 κελύφη και μπόλικο padding, ενώ το ακριβό μπορεί να έχει και 5 διαφορετικά κελύφη ώστε όλα τα κράνη τους ασχέτως μεγέθους να έχουν το σωστό padding, μαξιλαράκια κλπ. Oλοι έχουμε δεί κράνη με απιστευτο padding κι ενα μικρό κεφαλάκι σε ενα μεγαλο σε εξωτερικό μέγεθος κράνος.
    Τζάμπα το κάνουν δηλαδή η Shoei και η Arai στα top κράνη τους ?

    To sharp τι το ανέφερες τώρα?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #39
    Μέλος Το avatar του/της veloujr
    Εγγραφή
    25/12/2013
    Μηνύματα
    69
    το hjc το δοκιμασα χτες...μπορω να πω οτι μ καθοτανε πλ καλα στο κεφαλι...αυτο π μ εκανε θετικη εντυπωση ειναι η ποιοτητα απο τ μαξιλαρακια..επισης τα γυαλια μπαινανε αερα...σε κανενα αλλο π δοκιμασα δεν ηταν ετσι,πολλους αεραγωγους εχει επισης και σαν δωρο δινει και δευτερη ζελατινα φιμε...not bad...αν εχει προσφατη ημερομηνια θα το παρω απο τον αγγλο αλλιως παμε απο Ελλαδα και αναγκαστικα με δοσεις

  10. #40
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.067
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Τα ακριβά κράνη δεν ειναι ακριβά γιατί προστατεύουν καλύτερα. Όταν ένα κράνος των 100-200 ευρώ εχει SNELL DOT SHARP προσφέρει την ίδια προστασία με ένα SHOEI - ARAI με τις ίδιες πιστοποιήσεις.
    Δύο προϊόντα που ικανοποιούν τα ίδια standards δε σημαίνει ότι είναι ίδιας ή έστω παρόμοιας ποιότητας.
    Life begins at 45°.

  11. #41
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vice Προβολή μηνύματος
    Τα ακριβά κράνη δεν ειναι ακριβά γιατί προστατεύουν καλύτερα. Όταν ένα κράνος των 100-200 ευρώ εχει SNELL DOT SHARP προσφέρει την ίδια προστασία με ένα SHOEI - ARAI με τις ίδιες πιστοποιήσεις. Αυτό που πληρώνεις είναι μάρκα, γραφικά, design και 2-3 πράγματα που ίσως προσφέρουν παραπάνω στον τομέα του αερισμού, της αεροδυναμικής, της άνεσης, εργονομίας και κάποιων έξτρα που μπορεί να έχουν (φωτοχρωμικες ζελατίνες, Pinlock, quick release κ.α.)

    Ειλικρινά τώρα, υπάρχει κάποιος που να αγοράζει κράνος με μοναδικό κριτήριο την ασφάλεια του;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πόσο σίγουρος είσαι οτι το κράνος των 100 Ευρω προστατεύει το ίδιο σε ολες τις περιπτώσεις με ένα των 600?
    Εγώ πάντως καθόλου.
    παράδειγμα:
    Ενα κράνος των 100 Ευρω καλύπτει όλα τα μεγέθη κράνους με 2 κελύφη και μπόλικο padding, ενώ το ακριβό μπορεί να έχει και 5 διαφορετικά κελύφη ώστε όλα τα κράνη τους ασχέτως μεγέθους να έχουν το σωστό padding, μαξιλαράκια κλπ. Oλοι έχουμε δεί κράνη με απιστευτο padding κι ενα μικρό κεφαλάκι σε ενα μεγαλο σε εξωτερικό μέγεθος κράνος.
    Τζάμπα το κάνουν δηλαδή η Shoei και η Arai στα top κράνη τους ?

    To sharp τι το ανέφερες τώρα?
    Τώρα σοβαρά δλδ δεν παίρνουμε σαν 2ο στοιχείο (με την ασφάλεια σαν 1ο) ποιότητας ΚΑΙ προστασίας την αεροδυναμική και του ζυγίσματος ενός κράνους;

    Παράδειγμα που έζησα για να μην αρχισουμε τα μα και μου:
    Είχα ένα X801R της Xlite, 500+ ευρώ, race replica του Mελάντρι, και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ Arai RX7RR replica Edwards, 870 ευρώ (τιμές από μαγαζιά στην Αθήνα τότε).
    Το Xlite ζύγιζε 1200κάτι γραμμάρια, από τα ελαφρότερα της αγοράς. Το Αράι καμια 200+ γραμμάρια πιο βαρύ. Έκπληξη; Όταν έβαζα (και βάζω γιατί Αράι έχω ακόμα, άλλο βεβαια) το Αράι ήταν σαν να μην φοράω τίποτα. Εβαζα το Xlite και το ένοιωθα.

    Το Αράι σφυρίζει. Το Χλιτε όχι. Και; To Αράι με κρατάει δροσερό, το Χλιτε χαμάμ. Σε σημειο αποπληξίας στις πολλές ζέστες, δεν μπορούσα να οδηγήσω. Ακόμα κι εν κινήσει ΖΕΣΤΗ και ιδρώτας σε σημείο να αναγκαστώ να το βγάλω και να το περάσω στον αγκώνα.

    Να γυρίσεις κεφάλι με πάνω από 120-140 χαω με το Χλιτε ήταν απαγορευτικό, με το Αραι και με 160+ δεν έχεις κανένα απολύτως θέμα.

    Ναι, το Χλιτε μου έσωσε το κεφάλι όταν βρόντηξα με πολλά. Και το Αράι επίσης.

    Ποιο μου κάνει τη ζωή ευκολότερη και ασφαλέστερη; Για μένα το Αράι και αξίζει κάθε ευρώ.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πόσο σίγουρος είσαι οτι το κράνος των 100 Ευρω προστατεύει το ίδιο σε ολες τις περιπτώσεις με ένα των 600?
    Εγώ πάντως καθόλου.
    παράδειγμα:
    Ενα κράνος των 100 Ευρω καλύπτει όλα τα μεγέθη κράνους με 2 κελύφη και μπόλικο padding, ενώ το ακριβό μπορεί να έχει και 5 διαφορετικά κελύφη ώστε όλα τα κράνη τους ασχέτως μεγέθους να έχουν το σωστό padding, μαξιλαράκια κλπ. Oλοι έχουμε δεί κράνη με απιστευτο padding κι ενα μικρό κεφαλάκι σε ενα μεγαλο σε εξωτερικό μέγεθος κράνος.
    Τζάμπα το κάνουν δηλαδή η Shoei και η Arai στα top κράνη τους ?

    To sharp τι το ανέφερες τώρα?
    "ιδιο σε όλες τις περιπτώσεις" δεν μπορεί να το πει κανένας. Θέλω όμως να πιστεύω ότι τα στάνταρντ του εκάστοτε ελεγκτικού οργάνου είναι αρκετά υψηλά και δεν μιλάμε για χαοτικές διαφορές μεταξύ κρανών που έχουν την ίδια πιστοποίηση. Ειδάλλως δεν θα είχε νόημα όλο αυτό και θα έπρεπε να βρεθεί ένας τρόπος να ξεχωρίσουν τα "πολύ καλά" από τα απλά "καλά"

    Με το SHARP τι παίζει; Δεν θεωρείται αξιόπιστο; Είχα ενδοιασμούς για το NXR όταν ειδα οτι του δώσανε 4/5 αστέρια.
    The R is for Respect.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Τώρα σοβαρά δλδ δεν παίρνουμε σαν 2ο στοιχείο (με την ασφάλεια σαν 1ο) ποιότητας ΚΑΙ προστασίας την αεροδυναμική και του ζυγίσματος ενός κράνους;

    Παράδειγμα που έζησα για να μην αρχισουμε τα μα και μου:
    Είχα ένα X801R της Xlite, 500+ ευρώ, race replica του Mελάντρι, και ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ Arai RX7RR replica Edwards, 870 ευρώ (τιμές από μαγαζιά στην Αθήνα τότε).
    Το Xlite ζύγιζε 1200κάτι γραμμάρια, από τα ελαφρότερα της αγοράς. Το Αράι καμια 200+ γραμμάρια πιο βαρύ. Έκπληξη; Όταν έβαζα (και βάζω γιατί Αράι έχω ακόμα, άλλο βεβαια) το Αράι ήταν σαν να μην φοράω τίποτα. Εβαζα το Xlite και το ένοιωθα.

    Το Αράι σφυρίζει. Το Χλιτε όχι. Και; To Αράι με κρατάει δροσερό, το Χλιτε χαμάμ. Σε σημειο αποπληξίας στις πολλές ζέστες, δεν μπορούσα να οδηγήσω. Ακόμα κι εν κινήσει ΖΕΣΤΗ και ιδρώτας σε σημείο να αναγκαστώ να το βγάλω και να το περάσω στον αγκώνα.

    Να γυρίσεις κεφάλι με πάνω από 120-140 χαω με το Χλιτε ήταν απαγορευτικό, με το Αραι και με 160+ δεν έχεις κανένα απολύτως θέμα.

    Ναι, το Χλιτε μου έσωσε το κεφάλι όταν βρόντηξα με πολλά. Και το Αράι επίσης.

    Ποιο μου κάνει τη ζωή ευκολότερη και ασφαλέστερη; Για μένα το Αράι και αξίζει κάθε ευρώ.


    Δυστυχώς όποιος δεν έχει βιώσει αυτα που γράφεις δεν σε πιστεύει και δεν καταλαβαίνει ουσιαστικά πόση σημασία έχουν.Στο τέλος θα προτιμήσει το X-LITE διατυμπανίζοντας μάλιστα οτι έδωσε 300+ ευρώ λιγότερα και πήρε καλύτερο-ελαφρύτερο κράνος κατα 200 γραμμάρια.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Το DOT δεν είναι κάτι αξιόλογο. Ακόμα και πολύ φθηνά κράνη έχουν DOT rating και νομίζω πως είναι το ελάχιστο που υποχρεούται μια εταιρεία να καλύπτει για να είναι νόμιμα τα κράνη της. ECE και Snell είναι τα 2 αξιόπιστα με το 2ο να είναι λίγο πιο αυστηρό βάσει αυτών που έχω διαβάσει online.

  15. #45
    Μέλος Το avatar του/της veloujr
    Εγγραφή
    25/12/2013
    Μηνύματα
    69
    update στο θέμα!!!τελικά αγόρασα το hjc r-pha 11...είμαι πολύ ενθουσιασμένος καμία σχέση με το agv k4 που είχα πριν..ελαφρύ περίπου 1350γρ με πλ καλούς αεραγωγούς,ειδικά οι πάνω μετά τα 80 νιώθεις τον αέρα και μαζί με φιμέ ζελατίνα σουπερ!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ερώτηση για μέγεθος κράνους
    από Sheva στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2012, 11:21
  2. Ερωτηση για μεγεθος κρανους !!
    από thalasinos στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 05/11/2012, 18:30
  3. ερωτηση για μεγεθος κρανους
    από alfa156 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 21/09/2006, 12:42
  4. Ερωτηση Για Fmf
    από bikersonly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 02:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF