Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ SUZUKI BANDIT 650 KAI HONDA TRANSALP 700

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2018
    Μηνύματα
    12

    ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ SUZUKI BANDIT 650 KAI HONDA TRANSALP 700

    Παίδες θα ήθελα την βοήθειά σας και τα φώτα σας...Τι γνώμη έχετε για το Suzuki Bandit 650 και το Ηonda Transalp 700?Aν θα έπρεπε να επιλέξει κάποιος μεταξύ των 2 ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή?Θα ήθελα να αναφέρετε αν μπορείτε πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα της κάθε μηχανής ή οποιαδήποτε στοιχείο θεωρείτε ότι είναι σημαντικό σχετικά με τις 2 αυτές μοτοσυκλέτες?Ευχαριστώ....

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Τι χρήση θες να κάνεις?

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Το bandit χωρίς καμία συζήτηση κατά την προσωπική μου άποψη!

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Obilivion Προβολή μηνύματος
    Το bandit χωρίς καμία συζήτηση κατά την προσωπική μου άποψη!
    Συμφωνώ και γώ. Το bandit είναι καλύτερο, είναι vfm, πιο ομοιογενές, πιο γρήγορο στο ταξίδι και πιο αξιόπιστο. Βέβαια στην πόλη το τρανσάλπ ίσως ειναι πιο βολικό λόγω θεσης οδήγησης αλλα βγάζει πολύ ζέστη απο το μοτέρ οπότε χάνεται αυτό το πλεονέκτημα.

    (Θα ήταν πιο λογικό το bandit να το συγκρίνεις με το cbf 600).

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Διαφορετικά μηχανάκια,το ένα καθαρό στρητ το άλλο ον οφ-ίζει.Το bandit ταξιδεύει καλύτερα και έχει 6τάχυτο μοτέρ έναντι του 5τάχυτου ΤΑ.
    Το ΤΑ είναι πιο ευέλικτο στην πόλη,όχι λόγω βάρους (κοντά είναι και τα 2) αλλά λόγω γεωμετρίας.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/07/2018
    Μηνύματα
    12
    Ευχαριστώ τους φίλους για τις απαντήσεις....Αυτό που μ'ενδιαφέρει και αυτό που ψάχνω από άποψη χρήσης είναι η μέγιστη οδηγική ασφάλεια,η άνεση σε κάποιο ταξίδι και φυσικά η εμπιστοσύνη στην μηχανολογική κατάσταση της μοτοσυκλέτας.Κοιτάω βέβαια και προς vstrom 650 αλλά πρόσφατα κάποιος φίλος μου είπε και γι' αυτές τις 2 μηχανές.....Επίσης αν θέλει κάποιος ας μου πει και για το honda nc 700-750 και το kawasaki versys 650.Σε γενικές γραμμές ψάχνω το θέμα σχολαστικά και χωρίς να βιάζομαι.Βλέπω διάφορες μάρκες και μοντέλα.Όποιος φίλος θέλει να πει την άποψη του γενικότερα για όλα τα παραπάνω θα ήθελα να την ακούσω.Ευχαριστώ και πάλι.
    Τελευταία τροποποίηση από Johnny; 13/07/2018 στις 13:20.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Το ΤΑ θα το επαιρνα αν θα ημουν μονιμα στην πολη (τωρα θα μου πεις αν εισαι στην πολη γιατι να εχεις τετοιο για καθημερινη μετακινηση) . Το θεωρω με διαφορα το πιο αδιαφορο δικυκλο που εχω οδηγησει.

    Το σουζουκι ειναι ποιο all around, ταξιδευει καλυτερα, και προσωπικα το θεωρω καλυτερη συνολικα μοτοσυκλετα.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2017
    Μηνύματα
    22

    ....

    το TA επειδή είναι Honda ,επειδή είναι πιο ευέλικτο και εύκολο οδηγητο, επειδή τα ταξίδια τα μεγάλα μένουν συνήθως στο μυαλό μας..
    επειδή καίει λιγότερο ,και εχει πιο άνετη θέση οδήγησης.
    Επειδή πάει και χώμα ,και επειδή δεν θα την άλλαζα γρήγορα....σημαντικο συν και στα δυο το abs!!ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Για χρήση πόλης άντε και κανένα ταξίδι φου και φού() να προτιμήσεις δικύλινδρο.Εχουν χαμηλότερη κατανάλωση και θερμοκρασίες απο το τετρακύλινδρο Bandit.

    Το Bandit έχει πλεονέκτημα εκτός πόλης με βελούδινη λειτουργία του μοτέρ και μια άνεση σε υψηλότερες ταχύτητες.Μειονεκτεί έναντι του Τρανσαλπ σε διέλευση απο χωματόδρομους αν σε ενδιαφέρει.

    Επειδή ανέφερες και το NC, είναι σαφώς πιο σύγχρονο και απο τα 2 με μοτερ ροπάτο απο χαμηλά και οικονομικότερο μέχρι και απο μηχανές 250cc στην ίδια χρήση.Αν θες να κάνεις καθημερινή χρήση και πολλά Km είναι μονόδρομος.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    134
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johnny Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ τους φίλους για τις απαντήσεις....Αυτό που μ'ενδιαφέρει και αυτό που ψάχνω από άποψη χρήσης είναι η μέγιστη οδηγική ασφάλεια,η άνεση σε κάποιο ταξίδι και φυσικά η εμπιστοσύνη στην μηχανολογική κατάσταση της μοτοσυκλέτας.Κοιτάω βέβαια και προς vstrom 650 αλλά πρόσφατα κάποιος φίλος μου είπε και γι' αυτές τις 2 μηχανές.....Επίσης αν θέλει κάποιος ας μου πει και για το honda nc 700-750 και το kawasaki versys 650.Σε γενικές γραμμές ψάχνω το θέμα σχολαστικά και χωρίς να βιάζομαι.Βλέπω διάφορες μάρκες και μοντέλα.Όποιος φίλος θέλει να πει την άποψη του γενικότερα για όλα τα παραπάνω θα ήθελα να την ακούσω.Ευχαριστώ και πάλι.

    NC750x μοντ 2014 και έχω κάνει περίπου 20.000 χλμ. Υπέρ ευχαριστημένος. Πόλη και κοντινές εκδρομές άνετο, το DCT τα σπάει και από αξιοπιστία μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα. Υπάρχουν μηχανές με περίπου 200.000 χλμ και δεν έχουν βγάλει το παραμικρό. Ποιότητα κατασκευής δείχνει πολύ καλή.

    Για ταξίδι, προσωπικά το πάω άνετα και οικονομικά σε ταχύτητες ~140. Πάει και παραπάνω, αλλά θεωρώ πως εκεί είναι το "άνετο ταξίδι" του.
    Ανεμοκάλυψη σε μαμά μορφή είναι κακή και χρειάζεσαι προσθήκες για να τη βελτιώσεις (after market ζελατίνα-έξτρα φρυδάκι-ζελατινάκι-ανεμοθραύστες για τα πόδια ίσως κλπ).
    Σέλα μέτρια πράγματα. Εγώ την παλεύω, αλλά πολλοί σύντροχοι διαμαρτύρονται και έχουν κάνει επεμβάσεις για να τη βελτιώσουν.
    Τη θεωρώ καλοζυγισμένη και μελετημένη μηχανή, ενώ σε επαρχιακό με στροφές πάει πολύ καλά παρά τα "φτωχά" της περιφερειακά που μπορεί να μη γεμίζουν το μάτι.

    Overall, με έχει ικανοποιήσει απόλυτα. Κάνει πολλές δουλειές καλούτσικα και πολύ οικονομικά και το κυριότερο, όταν κατεβαίνω στο γκαράζ να την πάρω, ποτέ δεν σκέφτομαι "ωχ, θα πάρει;" "ωχ θα με αφήσει;" "ωχ θα χάσω το ταξίδι μου;"


    EDIT: Μία από αυτές με τις 200.000 χλμ πόσταρε μόλις από πάνω.

Παρόμοια θέματα

  1. Aνταλλακτικα για suzuki bandit 650s 2007
    από konskost στο forum Suzuki Bandit
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/11/2015, 00:39
  2. Suzuki Bandit 650s ή Honda CBF-600 ?
    από Gazer στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2009, 19:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF