Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 37

Θέμα: Πόνος στη μέση σε παπι (crypton x)

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    υψος? κιλα?

    ολα παιζουν ρολο για μια ταλαιπωρημενη μεση...

    αν εισαι π.χ. 190+ και καμια 100αρια κιλα και προσπαθεις να βολευτεις σε ενα παπι...εεε..οπως και να το κανεις παιζεις με την τυχη σου και (σχεδον) καμια αναρτηση δεν θα ερθει ποτε στα μετρα σου...

    το παπι ειναι για πιο μικροσωμους αναβατες...

    μπορει να μην φταιει το παπι αυτο καθεαυτο...ακομα δλδ και το wave να ειχες, να ειχε εμφανιστει ξανα το θεμα με την μεση καθως ολα τα προβληματα ειναι αθροιστικα...
    αν πας π.χ. σε ενα αλλο παπι ή σε σκουτερ ή σε μηχανη και εχεις ακομα θεματα με την μεση δεν σου φταινε τα οχηματα...
    +++Aυτό ακριβώς ήθελα να πω! Σέ τέτοια θέματα πολυ πιθανόν να προυπάρχει κάποιο πρόβλημα οπότε δεν μπορούμε να δώσουμε και πολλές συμβουλές. Ο καλύτερος σύμβουλος σε αυτήν την περίπτωση είναι ο γιατρός σου.

    Αλλες απλές συμβουλές για αυτήν την δουλειά ,είναι να μην έχεις πολύ βάρος με τα κέρματα στην μέση .Εναλλακτικά πέρνα την μπανάνα , αν χρησιμοποιείς, χιαστί στον ώμο σαν ταγάρι .

    -Το βάρος στο κεφάλι είναι αναπόφευκτο λόγω κράνους. Θα τολμούσα να πω κράνος τζετ για το καλοκαίρι αλλά θυσιάζεις την μεγαλύτερη ασφάλεια στην οδήγηση. Αυτή του κεφαλιού σου!!+ ότι θα με κράξουν όλοι εδώ και με το δίκιο τους. Α... και ποτέ χωρίς!!

    -Χαλαρή ,αργή οδήγηση και σωστή στάση στο μηχανάκι. Ας πάνε κρύα τα σουβλάκια ή λιωμένος ο καφές.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 13/07/2018 στις 14:39.

  2. #17
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.042
    Αν σε πονάει η μέση σου στα 20 σου, ακόμα κι αν καβαλάς ένα κομμάτι κούτσουρο, είτε η μέση σου έχει πρόβλημα, είτε κάτι κάνεις πολύ στραβά. Να το κοιτάξεις σε γιατρό.
    Life begins at 45°.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Emacd Προβολή μηνύματος
    Ρύθμιση έκανες; γιατί έχει ρύθμιση προφορτισης. Εμένα είναι πολύ μαλακες (πιστεύω) όχι πολύ σκληρές
    Στο πιο μαλακό είναι, να φανταστείς τις πήρα ελαφρός μεταχειρισμένες από άτομο που τις άλλαξε για καλύτερα αλλά ξεκίνησε να τον πονάει η μέση του για αυτό και τις πούλησε κατευθείαν.

  4. #19
    Οπως ειπανε τα παιδιά δεν πας σε εναν γιατρό καλύτερα να σου γράψει και μια αξονική η μαγνητική μπας και εχεις τίποτα κηλες σε καμία μεση;
    Εγω ειμαι παθον λόγου δουλειάς έχω αποκτήσει 2 κηλες στην αριστερή πλευρά οταν ερεθιστουν οι κηλες και με πιάσει δεν μπορώ καν να περπατήσω. Αν και φέτος το πήρα απόφαση και πηγα επιτέλους σε φυσικοθεραπευτη και με τις ασκήσεις Mckenzie που μου έδειξε εχω σωθεί κάπως.
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2018
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Αν επερνα και έκανα παράπονα στο αφεντικό σου όμως θα σε ένοιαζε λιγάκι νομίζω....Αλλά μην ξεφεύγουμε και χαλάμε το ποστ εε..ήδη ξεφύγαμε..Όπως είπε ο rainmike είναι θέμα υπευθυνότητας και αυτό τα λέει όλα..
    Προσωπικά δεν θα με ένοιαζε καθόλου. Και να με διώξουν που λέει ο λόγος ντελιβερι βρίσκεις παντού, σε μας ψάχνουν κ δεν βρίσκουν.

    ΥΓ: είμαι πολύ συμπαθής στους πελάτες και τους μιλάω σαν να μιλάω σε επιχειρηματία με 10.000€ μισθό αλλά δεν μπορώ το κόμπλεξ που βγάζουν μερικοί(εκτός απόια φορά δεν μου χει τύχει κανένας τέτοιος). Όλοι κυκλοφορούμε στον δρόμο και εσύ κυκλοφορείς πιστεύω. Ξέρουμε λοιπόν τι συμβαίνει και είναι φυσιολογικό μια φορά στο τόσο να έρθει κρύο το φαγητό λόγω κάποιας καθυστέρησης (είτε λόγω πολλών παραγγελιών που σε τέτοια περίπτωση σου δίνουν 3-3 τις παραγγελίες και δεν είναι στο χέρι σου το αν θα κρυώσουν ή όχι είτε λόγω μποντιλιαρισματος είτε λάθος του ντελιβερα ο οποίος λογικό είναι να μην έχει ενσωματωμένο χάρτη στο μυαλό του.
    Θέλω να πω το ότι μερικές φορές δεν φταίει ο διανομέας.
    Εννοείται κοκ δεν παραβιαζω ούτε με σφαίρες. Αν σκοτώσω κανέναν τι θα πω; ήθελα να φάει γρήγορα ο πελάτης;

  6. #21
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.042
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Emacd Προβολή μηνύματος
    Εννοείται κοκ δεν παραβιαζω ούτε με σφαίρες. Αν σκοτώσω κανέναν τι θα πω; ήθελα να φάει γρήγορα ο πελάτης;
    Θα κάνεις μια ένσταση και όλα καλά. Έχω ακούσει ότι δουλεύει.
    Life begins at 45°.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Φιλαρακι να εχεις την υγεια σου...εγω εντοπιζω αλλου το θεμα....οδηγας για το μεροκαματο σου,,,μετα ξαπλαρεις ...και στο ενδιαμεσο πας καμια βολτα για τον καφε σου...!
    ΞΕΚΙΝΗΣΕ να γυμναζεσαι...ραχιαιους--κοιλιακους οπωσδηποτε...και χαλαρο τρεξιμο...επισης θα σου προτεινα την λεγομενη ΄΄σουηδικη γυμναστικη ΄΄ αυτη που καναμε μικροι στο σχολειο.
    Θεωρω οτι οι μυες στο κορμι σου λογω του οτι δεν δουλευουν και πολυ οτι κανεις περναει αμεσα στο σκελετικο σου μη μπορωντας να αντιδρασει ο μυς σαν προφυλαξη...επισης απο το υψος και το βαρος σου βλεπω εισαι λεπτος....ενω οι γεματοι που αναφερεις το στρωμα λιπους κανει την δουλεια του..οποτε ξεκινησε να γυμναζεσαι..και πες μας σε 2 εβομαδες........ ασε τις αναρτησεις.

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.530
    εχει παρει ωραια τροπη το θεματακι..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  9. #24
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.269
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Emacd Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά δεν θα με ένοιαζε καθόλου. Και να με διώξουν που λέει ο λόγος ντελιβερι βρίσκεις παντού, σε μας ψάχνουν κ δεν βρίσκουν.

    ΥΓ: είμαι πολύ συμπαθής στους πελάτες και τους μιλάω σαν να μιλάω σε επιχειρηματία με 10.000€ μισθό αλλά δεν μπορώ το κόμπλεξ που βγάζουν μερικοί(εκτός απόια φορά δεν μου χει τύχει κανένας τέτοιος). Όλοι κυκλοφορούμε στον δρόμο και εσύ κυκλοφορείς πιστεύω. Ξέρουμε λοιπόν τι συμβαίνει και είναι φυσιολογικό μια φορά στο τόσο να έρθει κρύο το φαγητό λόγω κάποιας καθυστέρησης (είτε λόγω πολλών παραγγελιών που σε τέτοια περίπτωση σου δίνουν 3-3 τις παραγγελίες και δεν είναι στο χέρι σου το αν θα κρυώσουν ή όχι είτε λόγω μποντιλιαρισματος είτε λάθος του ντελιβερα ο οποίος λογικό είναι να μην έχει ενσωματωμένο χάρτη στο μυαλό του.
    Θέλω να πω το ότι μερικές φορές δεν φταίει ο διανομέας.
    Εννοείται κοκ δεν παραβιαζω ούτε με σφαίρες. Αν σκοτώσω κανέναν τι θα πω; ήθελα να φάει γρήγορα ο πελάτης;
    Επειδή την έχω κάνει τη δουλειά θα σου πω ότι έχεις δικιο και τα λες σωστα..ειδικά χειμώνα με βροχή..προσωπικά δεν παραγγέλνω ποτέ όταν βρέχει η έξω έχει 0 βαθμούς..Αλλά όχι όπως τα λέει ο μάστορας πιο πάνω...τύπου έλα μωρέ στα @@ σου τώρα και να μην πιει καφέ κρύο η φάει το φαί παγωμένο..αν έχεις αυτή την αντιμετώπισή σε αυτή τη δουλειά έτσι θα είσαι σε όλες... τεσπα...είπα ας μην του χαλάμε άλλο το πόστ..
    Throttle that mysterious friend of ours

  10. #25
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2018
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    Φιλαρακι να εχεις την υγεια σου...εγω εντοπιζω αλλου το θεμα....οδηγας για το μεροκαματο σου,,,μετα ξαπλαρεις ...και στο ενδιαμεσο πας καμια βολτα για τον καφε σου...!
    ΞΕΚΙΝΗΣΕ να γυμναζεσαι...ραχιαιους--κοιλιακους οπωσδηποτε...και χαλαρο τρεξιμο...επισης θα σου προτεινα την λεγομενη ΄΄σουηδικη γυμναστικη ΄΄ αυτη που καναμε μικροι στο σχολειο.
    Θεωρω οτι οι μυες στο κορμι σου λογω του οτι δεν δουλευουν και πολυ οτι κανεις περναει αμεσα στο σκελετικο σου μη μπορωντας να αντιδρασει ο μυς σαν προφυλαξη...επισης απο το υψος και το βαρος σου βλεπω εισαι λεπτος....ενω οι γεματοι που αναφερεις το στρωμα λιπους κανει την δουλεια του..οποτε ξεκινησε να γυμναζεσαι..και πες μας σε 2 εβομαδες........ ασε τις αναρτησεις.
    Χάχα έκανα πολλα βάρη και κοιλιακούς ραχαιους απλά λόγω διαβασματων το έκοψα λίγο. Τα κιλά είναι διότι έχω πολύ χαμηλό ποσοστό λοιπους (12-13%) και αναγκαστικα παίζω με μύες. Το έχω ήδη στο πρόγραμμα ευχαριστώ για τη συμβουλή σου. Μακάρι να φταίει αυτό μη πληρώσουμε κιόλας

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2018
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Επειδή την έχω κάνει τη δουλειά θα σου πω ότι έχεις δικιο και τα λες σωστα..ειδικά χειμώνα με βροχή..προσωπικά δεν παραγγέλνω ποτέ όταν βρέχει η έξω έχει 0 βαθμούς..Αλλά όχι όπως τα λέει ο μάστορας πιο πάνω...τύπου έλα μωρέ στα @@ σου τώρα και να μην πιει καφέ κρύο η φάει το φαί παγωμένο..αν έχεις αυτή την αντιμετώπισή σε αυτή τη δουλειά έτσι θα είσαι σε όλες... τεσπα...είπα ας μην του χαλάμε άλλο το πόστ..
    Έχεις δίκιο απλά είναι της αντίδρασης στο ότι μερικοί δεν πέφτουν να σε κατακρίνουν. Καλή συνέχεια ευχαριστώ για. Τις. Συμβουλές

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kerasaki
    Εγγραφή
    29/08/2004
    Μηνύματα
    312
    Αδελφέ έχω κάνει κι εγώ ντελίβερι περίπου για 2μιση χρόνια με βροχή, κρύο, χιόνι, χαλάζι και καύσωνα. Δεν είναι μια δουλειά για πάντα και φυσικά είναι πολύ επίπονη για το σώμα μας, ειδικά για τη μέση. Οι δρόμοι μας είναι σκατά, μπορεί να περνάς πάνω από τις ίδιες λακούβες 100 φορές κάθε μέρα.

    Στα 20 δεν θα έπρεπε να έχεις ενοχλήσεις στη μέση. Εγώ θα σου πρότεινα, όπως και τα παιδιά από πάνω, να πας σε έναν ορθοπεδικό και να το ψάξεις παραπάνω για να εντοπίσεις το πρόβλημα και να μάθεις να ζήσεις με αυτό γιατί συνήθως οι παθήσεις της μέσης δεν γιατρεύονται αν δεν κάνεις επέμβαση, αλλά μπορείς να κρατηθείς σε πολύ καλή κατάσταση με ΣΩΣΤΗ γυμναστική και στάση σώματος(το πως θα σηκώσεις ένα βάρος από κάτω κτλ). Τα βάρη σε γυμναστήρια κτλ είναι θάνατος για τη μέση γιατί το 95% των ανθρώπων δεν ξέρει πως να τα σηκώνει. Μην το αφήσεις γιατί μόνο χειρότερα θα γίνει. Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό και με τις οδηγίες του ορθοπεδικού να μην έχεις κανένα θέμα, μπορεί όμως να είναι και η αρχή για κάτι πιο σοβαρό.
    Θέλω να ζήσω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά
    Να ταξιδέψω στ’ αλήθεια
    Έστω μια φορά να δω στα μάτια την τίγρη
    Που όλο με κοιτά
    Μεσ’ απ’ τα φώτα αυτής της πόλης
    Που σκοτώνει για λεφτά
    Που με σκοτώνει από αγάπη
    Όπως με σφίγγει όταν ξυπνά
    Κι ύστερα κλαίει μ’ αγκαλιάζει και μου λέει
    Πάρε με μαζί σου

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Οπως σου είπαν οι φίλοι πρέπει να το κοιτάξεις σε γιατρό. Δεν κάνεις και τρέλα χιλιόμετρα και το crypton δεν εχει τις αναρτησεις ενος c50 ή ενός astrea που οδηγαγαμε κάποτε κάποιοι κάνοντας πραγματικά μεγάλες αποστάσεις χώρις κανένα προβλημα.

    Ο πόνος μπορεί να είναι από ένα παλιό χτύπημα που δεν έδωσες σημασία αλλά και από οτιδήποτε αλλο.
    Προς Θεού αν πονάς μην πηγαίνεις γυμναστήριο. Ξεκινάς από πισίνα και όταν σε αφήσει ο πόνος πας και στο gym με στόχο την ενίσχυση του κορμού σου .

    ΥΓ. Φαντάζομαι ότι δεν οδηγάς τέρμα γκάζι. Αν οδηγάς έτσι οι μαλακές αναρτήσεις θα τερματίζουν στις μεγάλες λακούβες και η μέση-πλατη σου θα είναι σαν να τρώνε κλωτσιές για ένα οκτάωρο.

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Ερώτηση:όταν έχεις ρεπό 2 μέρες σερί (αν γίνεται κάτι τέτοιο) ή όταν έχεις άδεια συνεχίζει να σε πονάει η μέση σου; εγώ όταν έκανα επίπονη για την μέση δουλειά (μεταφορέας επίπλων) παρατηρούσα ότι στο ρεπό μου μετά από καλόν ύπνο ήμουν πάρα πολύ καλύτερα και όσες περισσότερες μέρες εκτός δουλειάς τόσο καλύτερα γινόμουν. Είμαι στην ίδια ηλικία με εσένα και δεν είχα κάποιο πρόβλημα με την μέση μου πότε μέχρι που έπιασα εκείνη την δουλειά. Τώρα που κάνω άλλη δουλειά η μέση μου είναι μια χαρά. Οπότε ίσως απλά είναι κόπωση. Εσύ μπορεί να πηγαίνεις 100 παραγγελίες την ημέρα, άλλος μπορεί να πηγαίνει 30-40 ή εσύ να δουλεύεις νέο κόσμο ή κορωπι (που οι δρόμοι είναι ΧΑΛΙΑ) και άλλος να δουλεύει με κομπλέ για ελληνικά δεδομένα δρομους. Θέλω να πω πως άλλοι ντελιβεραδες μπορεί να σου πουν ότι είναι κομπλέ η δουλειά μπορεί να μην έχουν ούτε το ίδιο σώμα μαζί σου ούτε το ίδιο φόρτο/περιβάλλον εργασίας. Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε αποτρέψω από το να δεις έναν ορθοπεδικο, απλά σου λέω την άλλη πλευρά του νομίσματος. Σορρυ για το σεντονι.

  15. #30
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.088
    Με αφορμή το παραπάνω του Τάκη: όταν σηκώνουμε κάποιο βαρύ/ογκώδες αντικείμενο, ότι και αν είναι αυτό, το σηκώνουμε ΠΑΝΤΑ με τα πόδια και ΟΧΙ με την πλάτη/μέση! Αν τα πόδια σας δεν αντέχουν να το σηκώσουν, καλύτερα να το αφήνετε για άλλον...
    Μια καλή ματιά στην τεχνική του ζετέ στην άρση βαρών θα σας γλυτώσει από περιπέτειες......
    Σήκωνα χρόνια ολόκληρα 50/60κιλα κιβώτια με νήματα, έπιπλα βαριά, μάρμαρα, χωρίς κανένα θέμα ποτέ.

    Στο παλικάρι που άνοιξε το θέμα:
    Μια επίσκεψη στον ορθοπεδικό ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ για να αποκλειστεί πρωτίστως τυχόν θέμα και μετά ψάχνουμε αναρτήσεις και μηχανάκια.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναδιάταξη συνόρων και σταθεροποίηση στη Μέση Ανατολή
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 20:46
  2. μετατροπη σε παπι
    από DrAvEnStOrM στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 15:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF