Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Πόνος στη μέση σε παπι (crypton x)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2018
    Μηνύματα
    16

    Πόνος στη μέση σε παπι (crypton x)

    Καλησπέρα έχω ένα crypton x εδώ και λίγο καιρό και έχω παρατηρήσει ότι δεν με βολεύει καθόλου στη μέση, καμιά φορά έχω πονο και πρπεει να ξαπλώσω για να περάσει.
    Ειδικά συγκριτικά με το προηγούμενο που είχα (Honda wave) είναι η μέρα με τη νύχτα.

    Την ανάρτηση την είχε αλλάξει ο προηγούμενος κάτοχος και είχε βάλει μια yss η οποία είναι ρυθμιζόμενη απ ότι νομίζω. Κοιτάω για ρύθμισμα; έχω παρατηρήσει ότι τερματίζει εύκολα σχετικά και μετά από λακουβιτσες χοροπηδάει πάνω κάτω.

    Σέλα άλλαξα επίσης (πέρασα κάλυμμα και παραπάνω αφρώδες υλικό) αλλά δεν φαίνεται να είναι και ότι πιο άνετο κυκλοφορεί.

    Honda wave και crypton R τα προηγούμενα μου μηχανάκια στα οποία και δεν είχα πρόβλημα, γιαυτό μου κάνει εντύπωση που έχω με το X.

    Δώστε τα φώτα σας παιδιά έχω σκεφτεί να αλλάξω το μηχανάκι για αυτό το λόγο..

  2. #2
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Αλλάζεις την πισω ανάρτηση με κάτι της προκοπής και κάνεις σέρβις στα καλάμια σου.
    Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το σκούτερ μου.
    Η ανάρτηση είχε παραδώσει πνεύμα και σε κάθε ανωμαλία του δρόμου η μέση μου βογγαγε.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2018
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Αλλάζεις την πισω ανάρτηση με κάτι της προκοπής και κάνεις σέρβις στα καλάμια σου.
    Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με το σκούτερ μου.
    Η ανάρτηση είχε παραδώσει πνεύμα και σε κάθε ανωμαλία του δρόμου η μέση μου βογγαγε.
    Δεν είναι καλή η yss? Εγώ σκεφτόμουν κάτι σε ρύθμισμα γιατί μου έδωσε την εντύπωση ο τύπος που το είχε ότι την άλλαξε για καλό.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Φίλος ποσά χιλιόμετρα γράφεις την ημέρα; Κοιμάσαι καθόλου; Ξεκουράζεσαι αρκετά; Ηλικία;

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2018
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Φίλος ποσά χιλιόμετρα γράφεις την ημέρα; Κοιμάσαι καθόλου; Ξεκουράζεσαι αρκετά; Ηλικία;
    20 είμαι.
    0-20χλμ αν δεν δουλέψω ντελιβερι και αν δουλέψω κάνα 70αρι.
    Κάθομαι αρκετά ξαπλα λόγω του ότι διαβάζω από ebooks ξαπλωμένος.
    Γενικά όμως όλα αυτά τα έκανα και πριν πάρω το crypton x. Το μόνο που άλλαξε είναι το ότι το βάζω στην αποθήκη και μπαίνει λίγο ζορικα (πρώτο μήνα είχα πόνο στη μέση από αυτό, τώρα έχω μάθει πως να το βάζω κ δεν ζορίζομαι σχεδόν καθόλου )

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Είναι πολλά χλμ για 8 10 ώρες την ημέρα.Φτιάξε την σέλα σε σκουτεράδικη. 70-80 ευρώ κόστος

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2018
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Είναι πολλά χλμ για 8 10 ώρες την ημέρα.Φτιάξε την σέλα σε σκουτεράδικη. 70-80 ευρώ κόστος
    Και γω για εκεί τείνω αλλά με τα προηγούμενα μηχανάκια πως και δεν είχα θέμα; αυτό σκέφτομαι. Και όταν λέω προηγούμενα μηχανάκια εννοώ 8-10 μήνες πριν

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Δεν νομίζω ότι οφείλεται και πολύ στο μηχανάκι αλλά στην φύση της δουλειάς μετά από λίγο καιρό σου τσακίζει λίγο την μέση ότι παπί και να οδηγείς.Ειδικά αν δουλεύεις πολλές ώρες την μέρα.Δεν το έχω οδηγήσει αλλά το έχω δει με σκουτεράδικη σέλα σε διανομές. Οπότε παραπάνω πληροφορίες για αναρτήσεις δεν μπορώ να δου δώσω . ΠΟλύ πιθανόν όμως να μην έχουν πειραχτεί.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 13/07/2018 στις 02:49.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Πάντως εκτός από σέλα, ανάρτηση και λίγο προσοχή στα psi σου δεν είναι και πολλά που μπορείς να κάνεις

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    οταν δουλευα και γω ντελιβερι ειχα παει στο γιατρο και μου ειχε διαγνωσει δισκοπαθεια.Σε ηλικια 23 ετων.Δουλευα απο 19.Λιγο η ηγρασια το βραδυ.Λιγο οι κακες ποιοτητας αναρτησης και οι τελιωμενες μπουκαλες.Λιγο οι απιστευτοι ωραιοι δρομοι του ηρακλειου και οι πολες ωρες στο μηχανακι.Με ολα αυτα δεν αργης να τη παθης.Δεν ειναι απολυτο οτι φταει το μοτο σου.Απλα μπορη να ετυχε να σου παρουσιαστηκε τωρα.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.993
    υψος? κιλα?

    ολα παιζουν ρολο για μια ταλαιπωρημενη μεση...

    αν εισαι π.χ. 190+ και καμια 100αρια κιλα και προσπαθεις να βολευτεις σε ενα παπι...εεε..οπως και να το κανεις παιζεις με την τυχη σου και (σχεδον) καμια αναρτηση δεν θα ερθει ποτε στα μετρα σου...

    το παπι ειναι για πιο μικροσωμους αναβατες...

    μπορει να μην φταιει το παπι αυτο καθεαυτο...ακομα δλδ και το wave να ειχες, να ειχε εμφανιστει ξανα το θεμα με την μεση καθως ολα τα προβληματα ειναι αθροιστικα...
    αν πας π.χ. σε ενα αλλο παπι ή σε σκουτερ ή σε μηχανη και εχεις ακομα θεματα με την μεση δεν σου φταινε τα οχηματα...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.244
    Μια ζώνη μέσης δεν θα βοηθούσε;
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2018
    Μηνύματα
    16
    Ισχύει θα πάω σε ανατομική σέλα αν δεν δω φως με την ανάρτηση.. Απλά δεν δουλεύω 5/7 δουλεύω πολύ λιγότερα μεροκάματα και υπέθεσα ότι δεν φταίει αυτό.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    υψος? κιλα?

    ολα παιζουν ρολο για μια ταλαιπωρημενη μεση...

    αν εισαι π.χ. 190+ και καμια 100αρια κιλα και προσπαθεις να βολευτεις σε ενα παπι...εεε..οπως και να το κανεις παιζεις με την τυχη σου και (σχεδον) καμια αναρτηση δεν θα ερθει ποτε στα μετρα σου...

    το παπι ειναι για πιο μικροσωμους αναβατες...

    μπορει να μην φταιει το παπι αυτο καθεαυτο...ακομα δλδ και το wave να ειχες, να ειχε εμφανιστει ξανα το θεμα με την μεση καθως ολα τα προβληματα ειναι αθροιστικα...
    αν πας π.χ. σε ενα αλλο παπι ή σε σκουτερ ή σε μηχανη και εχεις ακομα θεματα με την μεση δεν σου φταινε τα οχηματα...
    1,78 είμαι και 70 κιλά. Βλέπω κάτι τύπους 100+ κιλα ανεβασμένους σε παπια και λέω χαράς το κουράγιο τους

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Μια ζώνη μέσης δεν θα βοηθούσε;
    Ας το δω σαν τελευταία λύση καλύτερα γιατί δημιουργείται θέμα στην αποθήκευση της ζώνης

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Είναι η ανάρτηση, άλλαξα και εγώ στο σκούτερ τις αναρτήσεις με τις ίδιες για καλύτερα αλλά είναι πολύ σκληρές, με αποτέλεσμα στις λακούβες να κοπανάει.
    Με 2 άτομα πάνω δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά όταν το παίρνω μόνος το νιώθω στις λακούβες δεν βυθίζεται, υπόψη είμαι 92kg 1.80.
    Περίμενα καιρό μπας και μαλακώσουν αλλα δεν. Σκέφτομαι να περάσω πάλι τις εργοστασιακές που εκτός από μερική σκουριά εξωτερικά δούλευαν άριστα.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2018
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Live2ride Προβολή μηνύματος
    Είναι η ανάρτηση, άλλαξα και εγώ στο σκούτερ τις αναρτήσεις με τις ίδιες για καλύτερα αλλά είναι πολύ σκληρές, με αποτέλεσμα στις λακούβες να κοπανάει.
    Με 2 άτομα πάνω δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά όταν το παίρνω μόνος το νιώθω στις λακούβες δεν βυθίζεται, υπόψη είμαι 92kg 1.80.
    Περίμενα καιρό μπας και μαλακώσουν αλλα δεν. Σκέφτομαι να περάσω πάλι τις εργοστασιακές που εκτός από μερική σκουριά εξωτερικά δούλευαν άριστα.
    Ρύθμιση έκανες; γιατί έχει ρύθμιση προφορτισης. Εμένα είναι πολύ μαλακες (πιστεύω) όχι πολύ σκληρές

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αναδιάταξη συνόρων και σταθεροποίηση στη Μέση Ανατολή
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 20:46
  2. μετατροπη σε παπι
    από DrAvEnStOrM στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 15:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF