Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 37 από 37

Θέμα: Πόνος στη μέση σε παπι (crypton x)

  1. #31
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Με αφορμή το παραπάνω του Τάκη: όταν σηκώνουμε κάποιο βαρύ/ογκώδες αντικείμενο, ότι και αν είναι αυτό, το σηκώνουμε ΠΑΝΤΑ με τα πόδια και ΟΧΙ με την πλάτη/μέση! Αν τα πόδια σας δεν αντέχουν να το σηκώσουν, καλύτερα να το αφήνετε για άλλον...
    Μια καλή ματιά στην τεχνική του ζετέ στην άρση βαρών θα σας γλυτώσει από περιπέτειες......
    Σήκωνα χρόνια ολόκληρα 50/60κιλα κιβώτια με νήματα, έπιπλα βαριά, μάρμαρα, χωρίς κανένα θέμα ποτέ.

    Στο παλικάρι που άνοιξε το θέμα:
    Μια επίσκεψη στον ορθοπεδικό ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ για να αποκλειστεί πρωτίστως τυχόν θέμα και μετά ψάχνουμε αναρτήσεις και μηχανάκια.....
    Ακολουθουταν η τεχνική αυτή σαν ευαγγέλιο από όλους μας στην αποθήκη.
    Αλλά δυστυχώς δεν μπορούσε να εφαρμοστει σε μεγάλο ποσοστό, της δικής μας δουλειάς τουλάχιστον. Περίεργες σκάλες, περίεργοι διάδρομοι, φτιάξιμο επίπλων και σε συνδιασμό με την ορθοστασία...

  2. #32
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.088
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΤάκηςΜπ Προβολή μηνύματος
    Ακολουθουταν η τεχνική αυτή σαν ευαγγέλιο από όλους μας στην αποθήκη.
    Αλλά δυστυχώς δεν μπορούσε να εφαρμοστει σε μεγάλο ποσοστό, της δικής μας δουλειάς τουλάχιστον. Περίεργες σκάλες, περίεργοι διάδρομοι, φτιάξιμο επίπλων και σε συνδιασμό με την ορθοστασία...
    Σωστός..... παθών κι εγώ πολλάκις, ακόμα θυμάμαι τον ανεκδιήγητο τσιγκούνη λεφτοπαρά που είχε αγοράσει έναν πανάκριβο (4 εκατομμύρια δραχμάς εν έτει 1992....) θεόβαρο μπουφέ (Βαράγκης γαρ....) και ήθελε να του τον ανεβάσουμε από μια στενή σκάλα στον...5ο όροφο και όταν του είπαμε ότι ήταν αδύνατον να ανέβει χωρίς να υποστεί ζημιές έβριζε θεούς και δαίμονες όταν τελικά ανέβηκε με "γερά" χτυπήματα παρόλη την συκευασία του....κι ολο αυτό για να μην δώσει τις 10.000 δραχμές που ήθελε το ειδικό αναβατόριο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #33
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.585
    1)μάγκες, έχει αρχίσει και κουράζει αυτή η φαγωμάρα παντού και πάντα.
    Κοιτάχτε ΟΛΟΙ σας να αυτοσυγκρατηθείτε λίγο και να αρχίσετε να δείχνετε τον στοιχειώδη σεβασμό για να τσουλάει η φάση αναίμακτα.
    Δεν αναφέρομαι προφανώς μόνο σε τούτο το ποστ.

    2)Για το φίλο με το πρόβλημα στη μέση και το κρυπτον.
    Είδα ότι σου δόθηκαν σωστες συμβουλές για να μιλήσεις με γιατρό.
    Αν απο εκει είσαι οκ,τότε ως προς το μηχανακι θα σου πω τι συνέβη με μενα.
    Εγω είμαι 2XL και όχι και το πρώτο μπόι, με το Χ όταν εκανα ντελίβερυ πριν λίγα χρόνια είχα αρχίσει να εχω κι εγω τις ενοχλήσεις που λες.
    Δεν ήταν ούτε απο τα κιλά μου τα παραπανίσια ούτε απο τα πάνω απο 100χλμ/μέρα που έκανα.
    Η ανάρτηση του είχε παραδώσει πνεύμα και δούλευε μονο το ελατήριο,το οποίο στο μαμα αμορτισέρ είναι σχετικά μαλακό.
    Αλλαξα ανάρτηση και το πρόβλημα έπαψε.
    Τωρα που αυτη η ανάρτηση έφαγε τα ψωμιά της αλλά δεν έχει ψοφήσει εντελώς ακόμα,εχω αρχίσει και εχω παλι ενοχλήσεις.
    Νομίζω πως λόγω μονοσοκ, μεταφέρει περισσότερο κραδασμό απο τις ανωμαλίες του δρόμου στη μέση.
    Οπότε αν δεν υπάρχει ιατρικό ζήτημα (που στο εύχομαι), τότε κοιτας την ανάρτηση σου.
    Δεν ξέρω αν η yss που φοραει τωρα είναι επισκευάσιμη. Ξέρω όμως ότι οι συγκεκριμένες δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/07/2018
    Μηνύματα
    16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    1)μάγκες, έχει αρχίσει και κουράζει αυτή η φαγωμάρα παντού και πάντα.
    Κοιτάχτε ΟΛΟΙ σας να αυτοσυγκρατηθείτε λίγο και να αρχίσετε να δείχνετε τον στοιχειώδη σεβασμό για να τσουλάει η φάση αναίμακτα.
    Δεν αναφέρομαι προφανώς μόνο σε τούτο το ποστ.

    2)Για το φίλο με το πρόβλημα στη μέση και το κρυπτον.
    Είδα ότι σου δόθηκαν σωστες συμβουλές για να μιλήσεις με γιατρό.
    Αν απο εκει είσαι οκ,τότε ως προς το μηχανακι θα σου πω τι συνέβη με μενα.
    Εγω είμαι 2XL και όχι και το πρώτο μπόι, με το Χ όταν εκανα ντελίβερυ πριν λίγα χρόνια είχα αρχίσει να εχω κι εγω τις ενοχλήσεις που λες.
    Δεν ήταν ούτε απο τα κιλά μου τα παραπανίσια ούτε απο τα πάνω απο 100χλμ/μέρα που έκανα.
    Η ανάρτηση του είχε παραδώσει πνεύμα και δούλευε μονο το ελατήριο,το οποίο στο μαμα αμορτισέρ είναι σχετικά μαλακό.
    Αλλαξα ανάρτηση και το πρόβλημα έπαψε.
    Τωρα που αυτη η ανάρτηση έφαγε τα ψωμιά της αλλά δεν έχει ψοφήσει εντελώς ακόμα,εχω αρχίσει και εχω παλι ενοχλήσεις.
    Νομίζω πως λόγω μονοσοκ, μεταφέρει περισσότερο κραδασμό απο τις ανωμαλίες του δρόμου στη μέση.
    Οπότε αν δεν υπάρχει ιατρικό ζήτημα (που στο εύχομαι), τότε κοιτας την ανάρτηση σου.
    Δεν ξέρω αν η yss που φοραει τωρα είναι επισκευάσιμη. Ξέρω όμως ότι οι συγκεκριμένες δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο.
    Τελικά kayaba φοράει όχι yss(φθηνότερη δηλαδή και μη ρυθμιζόμενη) . Ζήτησα στον μηχανικό να κοιτάξει τις αναρτήσεις μου είπε η πίσω μια χαρά είναι (πράγματι είναι 6-7 μηνών ανάρτηση) η μπροστά χάνει λίγο λάδι αλλά όχι σε σημείο που να μου δημιουργεί πρόβλημα με τη μέση. Παρειγγειλα λοιπόν μια ανατομική σέλα απο Μοτοk και θα περάσω έτσι κ αλλιώς από ορθοπεδικο να σιγουρέψω ότι δεν τρέχει κάτι

  5. #35
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    31/10/2020
    Μηνύματα
    6
    Εγώ έχω 2 δίσκους σπασμένους στη σπονδυλική στήλη.Ακολούθησα τη φυσική οδό κ όχι εγχείρηση.Δηλαδή πισίνα κάθε μέρα για ένα χρόνο περίπου και πήγα πολύ καλα .Παπί συνέχιζα και καβάλαγα . Αποφάσισα να βάλω Racing Boy ανάρτηση πίσω ,ohlins ελατηρια μπροστά και ανατομική σέλα.Νομίζω είναι ο καλύτερος συνδιασμός.Στις αναρτήσεις ημουν μεταξύ Kayaba και Racing Boy.Για ελατήρια μπροστά ήταν μονόδρομος τα ohlins.Για σέλα κατέληξα σε αυτήν γιατί δεν ήθελα να δώσω 120.Όλα τα πράγματα μου βγήκαν πολύ καλά και επειδή τα έβαλα σταδιακά με κάθε ενα που έβαζα καταλάβαινα διαφορά στη μέση.Να πω ότι όποτε με τσιμπάει η μέση παω 2-3 φορες κολυμβητήριο και στρώνω.Το νερό έχει άνωση δεν έχει βάρος η μέση μέσα στο νερό πράγμα που βοηθάει πολύ!

  6. #36
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.088
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alani Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω 2 δίσκους σπασμένους στη σπονδυλική στήλη.Ακολούθησα τη φυσική οδό κ όχι εγχείρηση.Δηλαδή πισίνα κάθε μέρα για ένα χρόνο περίπου και πήγα πολύ καλα .Παπί συνέχιζα και καβάλαγα . Αποφάσισα να βάλω Racing Boy ανάρτηση πίσω ,ohlins ελατηρια μπροστά και ανατομική σέλα.Νομίζω είναι ο καλύτερος συνδιασμός.Στις αναρτήσεις ημουν μεταξύ Kayaba και Racing Boy.Για ελατήρια μπροστά ήταν μονόδρομος τα ohlins.Για σέλα κατέληξα σε αυτήν γιατί δεν ήθελα να δώσω 120.Όλα τα πράγματα μου βγήκαν πολύ καλά και επειδή τα έβαλα σταδιακά με κάθε ενα που έβαζα καταλάβαινα διαφορά στη μέση.Να πω ότι όποτε με τσιμπάει η μέση παω 2-3 φορες κολυμβητήριο και στρώνω.Το νερό έχει άνωση δεν έχει βάρος η μέση μέσα στο νερό πράγμα που βοηθάει πολύ!
    Όταν μπαίνεις να γράψεις, κοίτα πρώτα λίγο τις ημερομηνίες των τελευταίων ποστ... 3 χρόνια μετά, δεν έχει ξαναγράψει... Είτε βρήκε λύση και δεν μας την είπε, είτε....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #37
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alani Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω 2 δίσκους σπασμένους στη σπονδυλική στήλη.Ακολούθησα τη φυσική οδό κ όχι εγχείρηση.Δηλαδή πισίνα κάθε μέρα για ένα χρόνο περίπου και πήγα πολύ καλα .Παπί συνέχιζα και καβάλαγα . Αποφάσισα να βάλω Racing Boy ανάρτηση πίσω ,ohlins ελατηρια μπροστά και ανατομική σέλα.Νομίζω είναι ο καλύτερος συνδιασμός.Στις αναρτήσεις ημουν μεταξύ Kayaba και Racing Boy.Για ελατήρια μπροστά ήταν μονόδρομος τα ohlins.Για σέλα κατέληξα σε αυτήν γιατί δεν ήθελα να δώσω 120.Όλα τα πράγματα μου βγήκαν πολύ καλά και επειδή τα έβαλα σταδιακά με κάθε ενα που έβαζα καταλάβαινα διαφορά στη μέση.Να πω ότι όποτε με τσιμπάει η μέση παω 2-3 φορες κολυμβητήριο και στρώνω.Το νερό έχει άνωση δεν έχει βάρος η μέση μέσα στο νερό πράγμα που βοηθάει πολύ!
    και τώρα (κάτι μήνες δλδ) που είναι κλειστά τα κολυμβητήρια τι κάνεις;

    πάντως, όταν είχα παπί και έψαχνα για "μαλακά" αμορτισέρ δεν είχα βρει
    MM#93

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. Αναδιάταξη συνόρων και σταθεροποίηση στη Μέση Ανατολή
    από tai στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2006, 20:46
  2. μετατροπη σε παπι
    από DrAvEnStOrM στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2005, 15:36

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF