Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: Καινούργιο και στάζει λάδι;

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    549

    Καινούργιο και στάζει λάδι;

    Καλησπερα στο φόρουμ. Εδώ και κάνα δίμηνο είμαι κάτοχος ενός νέου supra x. Το παπί αν και με τον κινητήρα του innova είναι ότι καλύτερο έχω οδηγήσει ever στην κατηγορία παπιου. Όλο το στήσιμο του το κάνει σωστό μοτοσυκλετακι. Τόσο που ενώ έχω στο πρόγραμμα να ανέβω κατηγορία μέχρι τέλος του χρόνου σε ένα από τα v strom 250, versys 300 ή cbx 500 έχω αρχίσει να το σκέφτομαι μήπως κάνω βλακεία.
    Του έχω κάνει ήδη 3000 χλμ ενώ το εστρωσα ευλαβικά. Στα 1700 χλμ περίπου πήγα μια εκδρομή 80 χλμ με την γυναίκα χαλαρά. Όταν γύρισα παρατήρησα μια κηλίδα λάδι κάτω από το πλαϊνό Σταντ. Στην συνέχεια το παπάκι οπότε πιεζεται (μεγάλες αποστάσεις με υψηλή θερμοκρασία περιβάλλοντο ή καμία εκδρομή παλι) σκάει καμία κηλίδα λάδι που και που.(προσοχή είναι όντως ορυκτέλαιο)
    Τσεκαρα την τάπα λαδιού μήπως δεν ήταν βιδωμενη ή μήπως είχε γίνει καμία βλακεία και ήταν πεντακάθαρη.
    Όπως το βλέπω εγώ ή έκανα μ@λ@κια που πήγα εκδρομή (δις αλλά τη να κάνω αφού με εμπνέει) με ρυθμισμένη την αλυσίδα για ένα άτομο ή κάποια σχέση έχει το λάδι με τον διακόπτη του Σταντ που μπαίνει εδώ στην Ελλάδα στην συναρμολόγηση. Λόγω φόρτου εργασίας θα αργήσω να το κοιταξω. Όποια βοήθεια να μου φύγει η αγωνία είναι δεκτή.

  2. #2
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα στο φόρουμ. Εδώ και κάνα δίμηνο είμαι κάτοχος ενός νέου supra x. Το παπί αν και με τον κινητήρα του innova είναι ότι καλύτερο έχω οδηγήσει ever στην κατηγορία παπιου. Όλο το στήσιμο του το κάνει σωστό μοτοσυκλετακι. Τόσο που ενώ έχω στο πρόγραμμα να ανέβω κατηγορία μέχρι τέλος του χρόνου σε ένα από τα v strom 250, versys 300 ή cbx 500 έχω αρχίσει να το σκέφτομαι μήπως κάνω βλακεία.
    Του έχω κάνει ήδη 3000 χλμ ενώ το εστρωσα ευλαβικά. Στα 1700 χλμ περίπου πήγα μια εκδρομή 80 χλμ με την γυναίκα χαλαρά. Όταν γύρισα παρατήρησα μια κηλίδα λάδι κάτω από το πλαϊνό Σταντ. Στην συνέχεια το παπάκι οπότε πιεζεται (μεγάλες αποστάσεις με υψηλή θερμοκρασία περιβάλλοντο ή καμία εκδρομή παλι) σκάει καμία κηλίδα λάδι που και που.(προσοχή είναι όντως ορυκτέλαιο)
    Τσεκαρα την τάπα λαδιού μήπως δεν ήταν βιδωμενη ή μήπως είχε γίνει καμία βλακεία και ήταν πεντακάθαρη.
    Όπως το βλέπω εγώ ή έκανα μ@λ@κια που πήγα εκδρομή (δις αλλά τη να κάνω αφού με εμπνέει) με ρυθμισμένη την αλυσίδα για ένα άτομο ή κάποια σχέση έχει το λάδι με τον διακόπτη του Σταντ που μπαίνει εδώ στην Ελλάδα στην συναρμολόγηση. Λόγω φόρτου εργασίας θα αργήσω να το κοιταξω. Όποια βοήθεια να μου φύγει η αγωνία είναι δεκτή.
    Φιλος και εγω παπί εχω . Δηλαδή όταν βάζεις εσύ επάνω 2ο άτομο τεντώνεις ή μάλλον χαλαρώνεις την αλυσίδα ? Να μου πεις τα ελατήρια πίσω να τα προφορτίσεις λίγο παραπάνω ΟΚ . Αλλά την αλυσίδα ;
    Για μια σταγόνα , εγω δεν θα έσκαγα αλλά είναι και καινουριο . Μήπως ειχες παραλαδώσει την αλύσιδα ; Εκει κάτω χαμηλά μαζευει γενικά πολύ βρώμα και υστερα υπάρχουν και τα σωληνάκια απο το φιλτρόκουτο . Αμά και αυτό το έχουνε πλακώσει στο λάδι κάτι θα βγάλει .
    Modenas Kriss 125

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    549
    Anritsu. Η αλυσίδα έχει γρασσο. Είμαστε δύο άτομα που ζυγίζουν μαζί με αποσκευές 180 κιλά...

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Εντόπισε από που προέρχεται το λάδι. Αν βγαίνει από το σωλήνα αναθυμιάσεων του φίλτρου αέρα, it's ok έχει παραπάνω ποσότητα μέσα κ την ξερναει από κει. Ειδάλλως (επειδή είστε σχετικά βαριοί) τσεκαρε το μπροστά γρανάζι αν χάνει από κει. Θεωρητικά δεν θα έχει θέμα εφόσον είναι σωστά τεντωμένη (δηλαδή προς το χαλαρό) η αλυσίδα.
    Αν παρ ελπίδα χάνει από κει είναι πολύ σοβαρό πρόβλημα

  5. #5
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mia_zoi_kawa Προβολή μηνύματος
    Anritsu. Η αλυσίδα έχει γρασσο. Είμαστε δύο άτομα που ζυγίζουν μαζί με αποσκευές 180 κιλά...
    Μην το λες , πολλοί ακόμα και στις μέρες προτιμάνε βαλβολίνη με πινελάκι .
    Ειλικρινά δεν το ήξερα αυτό . Πως ρυθμίζεται η αλυσίδα λόγω βάρους ; Εγώ ήξερα πως ρυθμίζεται με τους τεντωτήρες με βάση τον τζόγο της αλυσίδας .
    Επίσης αυτό που λέει ο φίλος με το γρανάζι κινησης , εννοεί πως υπάρχει διαρροή μέσω του άξονα προς το γρανάζι και μετα λόγω βαρύτητας σταντ κλπ ; Ρωτάω γιατι και εγώ από την πλευρά της αλυσίδας και κάτω από το γρανάζι προς το σταντ πάντα όταν πλένω φεύγουνε κομμάτια πηγμένου λαδιού σε μορφή τσίχλας τα οποία αποδίδω στο κολλώδες γράσο που βάζω στην αλυσίδα . Σταγόνες κάτω απο το παπί δεν έχω δει ποτέ .
    Modenas Kriss 125

  6. #6
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.280
    Ακόμα και το λιπαντικό αν δεν είναι καλή ποιότητα και ζεσταθεί μπορεί να τρέξει μέσα από το μπροστά γρανάζι και πάνω στο σταντ και να κάνει μια μικρή σταγόνα κάτω..δοκίμασε να καθαρίσεις την αλυσίδα και τα γρανάζια και βάλε σπρέι για αλυσίδα σε νορμαλ ποσότητα..
    Throttle that mysterious friend of ours

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    φιλε mia_zoi_kawa εαν καταλαβα καλα...σταγονες λαδι βλεπεις οταν κανεις πιο πολλα χλμ...και οχι στις κοντινες καθημερινες αποστασεις.
    οποτε εαν ειναι αυτο....τοτε η κηλιδα ειναι απο την πολυ λιπανση στην αλυσιδα λογω του οτι θερμαινεται πολυ...αραιωνει...γινεται υγρο...και στην σταση που κανεις..πεφτει η κηλιδα.
    εαν ειναι λαδι απο τον κινητηρα....μονο απο φλαντζες...η την ταπα θα χασει..και ΟΧΙ απο το γραναζι κινησης...μονο σε κατασκευαστικο λαθος θα γινει αυτο πραγμα απιθανο...οποτε σου προτεινω
    ...καθαρισε την περιοχη απο οτι λιπανση εχει ΚΑΛΑ ΟΜΩΣ στο καρτερ...καντου 15-20 χλμ...και αστο να δεις απο που θα χασει..πιθανωλογω οτι ειναι απο την πολυ λιπανση αλυσιδας στο λεω παλι
    Τελευταία τροποποίηση από DRAKONET; 16/07/2018 στις 19:58.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Φιλος και εγω παπί εχω . Δηλαδή όταν βάζεις εσύ επάνω 2ο άτομο τεντώνεις ή μάλλον χαλαρώνεις την αλυσίδα ? Να μου πεις τα ελατήρια πίσω να τα προφορτίσεις λίγο παραπάνω ΟΚ . Αλλά την αλυσίδα ;
    Για μια σταγόνα , εγω δεν θα έσκαγα αλλά είναι και καινουριο . Μήπως ειχες παραλαδώσει την αλύσιδα ; Εκει κάτω χαμηλά μαζευει γενικά πολύ βρώμα και υστερα υπάρχουν και τα σωληνάκια απο το φιλτρόκουτο . Αμά και αυτό το έχουνε πλακώσει στο λάδι κάτι θα βγάλει .
    γι'αυτο υπαρχει ο τζογος στην αλυσυδα φιλε μου..οταν μπει το δευτερο ατομο να τεντωσει απο τον τζογο της...εαν ειναι φουλ τεντωμενη..οταν μπει 2ο ατομο...χαλαει και η αλυσιδα..και τα γραναζια...υπαρχει κινδυνος σε μεγαλη αποσταση χλμ.....ακομη και να γινει θραυση αυτης !

Παρόμοια θέματα

  1. V-strom 1000, τί και πόσο λάδι?
    από Λευκάδιος στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/06/2011, 15:10
  2. Καινούργιο κράνος UVEX και γάντια της spidi.
    από anasdein στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2008, 11:41
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/03/2008, 11:52
  4. Σταζει λαδι...
    από Eloundar στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 14/11/2007, 10:07
  5. Καινούργιο Transalp και εκκίνηση.
    από kostis7gr στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 19:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF