Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Honda CMX 250 μετατροπή απο καρμπ σε ψεκασμό

  1. #1
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916

    Honda CMX 250 μετατροπή απο καρμπ σε ψεκασμό

    Καλησπέρα καλησπέρα.
    Έχω βρεί σε εξευτελιστική τιμή (100 ευρά με χρέος το κτεο που δεν περνάει όπως είναι) ενα CMX 250 (Rebel).
    Είναι παραδόξως ολοισιο,δουλεύει μια χαρά και θέλει όλα τα εξωτερικά μαζέματα.Βαψιματα,νικελώματα,σέλες κτλπ.
    Επειδή θα το τσιμπήσω σίγουρα θέλω να ξέρω το εξής.Παίζει να γίνει ψεκαστό;
    Εχει την ιδιαιτερότητα οτι ενώ είναι δικύλινδρο φοράει ένα μονο καρμπ υποπίεσης (αν δεν κάνω λάθος) οπότε και εδώ θα χρειαστούν πατέντες.
    Κάθε συμβουλή καλοδεχούμεχη.

    Υ.Γ. Θα το πάρω γιατί μου θυμίζει ένα άλλο που είχα είναι δεδομένο.Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το κόστος μετατροπής μιας και θα γίνει ως προσωπικό στοίχημα.Αν και το έχω υπολογίσει περίπου στα 3-3,5 χιλιαρικα χωρίς τα υπόλοιπα εμφανησιακά.....
    Υ.Γ.2 Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    Οχι δεν παιζει

  3. #3
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα καλησπέρα.
    Έχω βρεί σε εξευτελιστική τιμή (100 ευρά με χρέος το κτεο που δεν περνάει όπως είναι) ενα CMX 250 (Rebel).
    Είναι παραδόξως ολοισιο,δουλεύει μια χαρά και θέλει όλα τα εξωτερικά μαζέματα.Βαψιματα,νικελώματα,σέλες κτλπ.
    Επειδή θα το τσιμπήσω σίγουρα θέλω να ξέρω το εξής.Παίζει να γίνει ψεκαστό;
    Εχει την ιδιαιτερότητα οτι ενώ είναι δικύλινδρο φοράει ένα μονο καρμπ υποπίεσης (αν δεν κάνω λάθος) οπότε και εδώ θα χρειαστούν πατέντες.
    Κάθε συμβουλή καλοδεχούμεχη.

    Υ.Γ. Θα το πάρω γιατί μου θυμίζει ένα άλλο που είχα είναι δεδομένο.Δεν με απασχολεί ιδιαίτερα το κόστος μετατροπής μιας και θα γίνει ως προσωπικό στοίχημα.Αν και το έχω υπολογίσει περίπου στα 3-3,5 χιλιαρικα χωρίς τα υπόλοιπα εμφανησιακά.....
    Υ.Γ.2 Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
    Παιζει, αλλα οπως καταλαβαινεις εχει νοημα μονο αν το κανεις για την πλακα σου.
    Κοιτα εδω πχ:
    http://www.ecotrons.com/products/sma...injection_kit/


    Edit
    Μου διεφυγε το κομματι "δικυλινδρο" αλλα δεν νομιζω να αυξανει πολυ τον παραγοντα δυσκολιας.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #4
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    παρε τα παντα απο ενα νιντζα 250 και φαε τα ματια σου να τα βαλεις πανω.

  5. #5
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    παρε τα παντα απο ενα νιντζα 250 και φαε τα ματια σου να τα βαλεις πανω.
    To ninja ειναι μεν δικυλινδρο ΑΛΛΑ είναι καρμπυρατερ απο οσο γνωρίζω.
    Αλλα δεν θα χρειαστώ μονο το σύστημα τροφοδοσίας.
    Θα χρειαστώ πηνεία άλλα,πλεξούδες κτλπΑυτά ίσως κάνουν απο ninja.Το θέμα εγκεφάλου δεν με απασχολεί.Απο ότι μηχανακι κολλήσω πλεξούδες κτλπ θα πάρω και τον εγκέφαλο και θα πάει για χαρτογράφηση.
    Υπάρχει και η εναλακτική να κούμπωνα απο άλλο 250 μοτέρ με φτιαχτές βάσεις μιας και υπάρχει πληθώρα 250 ψεκαστών έξω (όχι όλα δικύλινδρα η αλήθεια είναι/έχω βρεί και άλλο wolf με 4-5 κατοστάρικα ολόκληρο/σε μέτρια εξωτερική κατάσταση/εν λειτουργία) αλλά θέλω να το κρατήσω όσο το δυνατόν πιο κοντά στην εργοστασιακή μορφή.
    Υπάρχει κάποια άλλη εναλακτική;Διαφορετικά θα ξεκινήσω απο το 0 πραγματικά και ο χρόνος είναι περιορισμένος.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    To ninja ειναι μεν δικυλινδρο ΑΛΛΑ είναι καρμπυρατερ απο οσο γνωρίζω.
    Αλλα δεν θα χρειαστώ μονο το σύστημα τροφοδοσίας.
    Θα χρειαστώ πηνεία άλλα,πλεξούδες κτλπΑυτά ίσως κάνουν απο ninja.Το θέμα εγκεφάλου δεν με απασχολεί.Απο ότι μηχανακι κολλήσω πλεξούδες κτλπ θα πάρω και τον εγκέφαλο και θα πάει για χαρτογράφηση.
    Υπάρχει και η εναλακτική να κούμπωνα απο άλλο 250 μοτέρ με φτιαχτές βάσεις μιας και υπάρχει πληθώρα 250 ψεκαστών έξω (όχι όλα δικύλινδρα η αλήθεια είναι/έχω βρεί και άλλο wolf με 4-5 κατοστάρικα ολόκληρο/σε μέτρια εξωτερική κατάσταση/εν λειτουργία) αλλά θέλω να το κρατήσω όσο το δυνατόν πιο κοντά στην εργοστασιακή μορφή.
    Υπάρχει κάποια άλλη εναλακτική;Διαφορετικά θα ξεκινήσω απο το 0 πραγματικά και ο χρόνος είναι περιορισμένος.
    Δροσίζει από σήμερα οπότε ελπίζω να ηρεμήσεις...

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Ας το πάρουμε αλλιώς...

    Τι σκοπεύεις να πετύχεις με το να μετατρέψεις ενα CMX250 σε ψεκαστό?

    Γιατί για οικονομία δεν το συζητάμε καν, αυτά που θα πληρώσεις για να το κάνεις ψεκαστό δεν θα τα αποσβέσεις ούτε σε 100.000 χλμ
    Για απόδοση παλι δεν το συζητάμε, CMX250 ειναι.
    Για ομαλή λειτουργία πάλι δεν το συζητάμε, πολύ δύσκολα ενας μεσος ψεκασμός λειτουργεί το ίδιο ομαλά με ενα μέσο καρμπ και τα keihin στα Honda λειτουργούν τέλεια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    .... θα ξεκινήσω απο το 0 πραγματικά και ο χρόνος είναι περιορισμένος.
    Προσωπικη μου αποψη. Αυτα γινονται σε βαθος χρονου. Νατανε κατι bolt on οκ αλλα μετατροπες θελουν ανεση χρονου.

  9. #9
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ναι κοίτα.Απο άποψη οικονομίας κερδίζεις στο καύσιμο ΕΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ λειτουργήσει σωστά.
    Απο ιπποδύναμη και επιδόσεις νομίζω στα ίδια θα ήταν.
    Αλλά το ζητούμενο δεν είναι η οικονομία.Το ζητούμενο είναι απλά να γίνει εάν μπορεί.Είναι σαν προσωπικό επίτευγμα.Όχι κάτι παραπάνω και φυσικά όχι για να έχω ένα μηχανάκι να κινούμαι κάθε μέρα, μιας και έχω ήδη άλλα οχήματα για αυτή την δουλειά.
    Αλλά δεν καταλαβαίνω αυτό που λές.
    Γιατί ένας μέσος ψεκασμός θα λειτουργήσει ομαλά πιο δύσκολα απο τα καρμπ;
    Είχα την εντύπωση οτι ακριβώς επειδή ο ψεκασμός διαχειρίζεται το καύσιμο μέσω εγκεφάλου δουλεύει πιο στρωτά ένα όχημα σε όλο το φάσμα των στροφών.
    Τα keihin βέβαια είναι εξαιρετικά καρμπυρατέρ εφόσον είναι σε καλή κατάσταση και σωστά ρυθμισμένα.
    Μαλλον φίλε σαπίλα πρέπει να ρίξω πιο πολύ διάβασμα για να το κατανοήσω αυτό.

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Ναι κοίτα.Απο άποψη οικονομίας κερδίζεις στο καύσιμο ΕΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ λειτουργήσει σωστά.
    Απο ιπποδύναμη και επιδόσεις νομίζω στα ίδια θα ήταν.
    Αλλά το ζητούμενο δεν είναι η οικονομία.Το ζητούμενο είναι απλά να γίνει εάν μπορεί.Είναι σαν προσωπικό επίτευγμα.Όχι κάτι παραπάνω και φυσικά όχι για να έχω ένα μηχανάκι να κινούμαι κάθε μέρα, μιας και έχω ήδη άλλα οχήματα για αυτή την δουλειά.
    Αλλά δεν καταλαβαίνω αυτό που λές.
    Γιατί ένας μέσος ψεκασμός θα λειτουργήσει ομαλά πιο δύσκολα απο τα καρμπ;
    Είχα την εντύπωση οτι ακριβώς επειδή ο ψεκασμός διαχειρίζεται το καύσιμο μέσω εγκεφάλου δουλεύει πιο στρωτά ένα όχημα σε όλο το φάσμα των στροφών.
    Τα keihin βέβαια είναι εξαιρετικά καρμπυρατέρ εφόσον είναι σε καλή κατάσταση και σωστά ρυθμισμένα.
    Μαλλον φίλε σαπίλα πρέπει να ρίξω πιο πολύ διάβασμα για να το κατανοήσω αυτό.
    Το δυνατό σημείο των καρμπ είναι η μετάβαση απο κλειστό γκάζι σε ανοικτό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Αλλά δεν καταλαβαίνω αυτό που λές.
    Γιατί ένας μέσος ψεκασμός θα λειτουργήσει ομαλά πιο δύσκολα απο τα καρμπ;
    Είχα την εντύπωση οτι ακριβώς επειδή ο ψεκασμός διαχειρίζεται το καύσιμο μέσω εγκεφάλου δουλεύει πιο στρωτά ένα όχημα σε όλο το φάσμα των στροφών.
    αμα δεν καταλαβαινεις αυτο εχεις προβλημα να ξεκινησεις τετοιο εγχειρημα. δεν το λεω ειρωνικα φυσικα. Δες για παραδειγμα διαφορα motocross και μη μηχανακι που στην ψεκαστη εκδοχηους ειχαν προβλημα στην αποκριση στις πρωτες γενιες τους. οπως κι αλλα πολιτικα οπως shiver κλπ.. αναφερθηκαν πολλα θεματα. οταν ενα εργοστασιο δυσκολευεται να το κανει τελειο ποσο ευκολο θα ειναι να το κανει ενας ιδιωτης στο γκαραζ του?

  12. #12
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    αμα δεν καταλαβαινεις αυτο εχεις προβλημα να ξεκινησεις τετοιο εγχειρημα. δεν το λεω ειρωνικα φυσικα. Δες για παραδειγμα διαφορα motocross και μη μηχανακι που στην ψεκαστη εκδοχηους ειχαν προβλημα στην αποκριση στις πρωτες γενιες τους. οπως κι αλλα πολιτικα οπως shiver κλπ.. αναφερθηκαν πολλα θεματα. οταν ενα εργοστασιο δυσκολευεται να το κανει τελειο ποσο ευκολο θα ειναι να το κανει ενας ιδιωτης στο γκαραζ του?
    Τα εργοστασια εχουν προβλημα λογω προδιαγραφων ρυπων, οχι λογω ψεκασμου. Να δεις τι προβλημα θα ειχαν αν επρεπε να εχουν αντιστοιχες καυσεις με καρμπυρατερ.

    Ειχα μια απο τις πρωτες ψεκαστες μηχανες που βγηκαν....κ100 του 83. Πρωτογονος ψεκασμος, κανενα προβλημα λειτουργιας κατα τ αλλα, ουτε στο ανοιγοκλεισιμο του γκαζιου ουτε πουθενα.

    Το κιτ που παρεθεσα πιο πανω μαλλον περασε απαρατηρητο......δουλευει closed loop 100%.
    Τελευταία τροποποίηση από DrBig; 18/07/2018 στις 22:04.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.736
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Είχα την εντύπωση οτι ακριβώς επειδή ο ψεκασμός διαχειρίζεται το καύσιμο μέσω ηλεκτρονικής διαχείρισης δουλεύει πιο στρωτά ένα όχημα σε όλο το φάσμα των στροφών.
    Επειδή ακριβώς δουλεύει με ακρίβεια ηλεκτρονικού πράγματος, και όχι με ακρίβεια μηχανικού πράγματος, ΑΥΤΟ ακριβώς είναι ΚΑΙ πρόβλημα, όπως φάνηκε στους πρώτους ψεκασμούς.

    Δίνεις ελάχιστα παραπάνω εντολή εσύ στο γκάζι που πας να ξεκινήσεις, και ο ψεκασμός το εκτελεί. Αν τρομάξεις λίγο από την τόσο άμεση απόκριση, κλείνεις λίγο το γκάζι, το εκτελεί ο ψεκασμός ακαριαία κι αυτό. Την μια τινάζεται μπροστά, την άλλη γονατίζει. Και τελικά, όλη η συμπεριφορά του μοτέρ, γίνεται ΝΕΥΡΙΚΗ, επειδή ακριβώς είναι τόσο ακριβής.

    Ενώ το ίδιο πράγμα, σε ένα καλό καρμπ, επειδή σαν μηχανικό πράγμα έχει αδράνειες, τελικά σου ''αποσβένει'' την νευρικότητα του μοτέρ, ουσιαστικά το καρμπ αποσβένει τις εντολές του χεριού σου, και δεν έχεις τέτοια προβλήματα. Συνήθως δλδ.

    Στους σύχρονους μεταγενέστερους ψεκασμούς, το παλεύουν με πολύ ψάξιμο σε χάρτες, διπλές πεταλούδες (που η δεύτερη ουσιαστικά προσομοιάζει την λειτουργία του slide υποπίεσης στο καρμπυρατέρ), προγραμματισμό να χάνει επίτηδες λίγο σε ταχύτητα αντίδρασης σε κάποιους συνδυασμούς στροφών-ταχύτητας κ.ο.κ.


    Αν θέλεις να βάλεις ψεκασμό σε κάποιο μοτό, σκέψου και το άλλο: Σε CMX; Νάχες π.χ. κανά CBR900 Fireblade παλιό καρμπ και να θέλεις να το εξελίξεις, ναι, αλλά σε CMX;;;;; ΜΑΤΑΙΟΣ ΚΟΠΟΣ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  14. #14
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    πες οτι βρισκεις ανταλλακτικα απο αλλο μηχανακι τα οποια τεριαζουν (σωμα ψεκασμου, εγκεφαλο κτλ)
    το κοστος θα ειναι τοσο μεγαλο που δεν αξιζει για κανενα λογο.

    αν θες να ασχοληθεις με μοτοσυκλετα παρε πχ κανενα χρεπι cb και καντο cafe racer τουλαχιστον να πιασουν τοπο να λεφτα και να εχεις ξοδεψει πολλες εργατοωρες για ενα ωραιο αποτελεσμα...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  15. #15
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Ναι.Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    DrBig όχι δεν έχει διαφύγει της προσοχής μου το λινκ και κάνει μαλλον μια χαρά το σετάκι και σε ευχαριστώ.
    Φιλτατε τηλέγονε και αγαπητέ noodles...Υπάρχει και ένα XV750 που περιμένει να ασχοληθώ μαζί του αλλά ψάχνω πράματα ακόμα για αυτό.Και μέχρι να βρώ...πράμα κομματάκι δύσκολο απο Ελλάδα...θα ασχοληθώ με το μικρό.
    Υ.Γ. Το XV750 είναι εκείνο με τις τις 2 αναρτήσεις πίσω και τους ακτινωτούς τροχούς και άξονα.Έχει 48.000 χλμ πραγματικά αλλά είναι ακινησία απο το 2011.Αλλά....Θέλει κάποια καπάκια πίσψ που τα χουν κλέψει,θέλει γρανάζι κόμπλερ θέλει κάτι άλλα κάγκελα μπροστά που εξαφανηστήκαν μυστηριοδώς πριν απο κανα εξάμηνο μαζί με το πακέτο πεντάλ φρένου και κάποιες βάσεις απο αριστερά.
    Υ.Γ.2 Το θέμα λεφτά και εργατοώρες δεν με νοιάζει για το CMX διότι είναι ένα μοτοσακό που απλά αγαπάω.Ίσως του κάνω και κάνα άλλο καλούδι μοτερικά πακέτο με τον ψεκασμό θα δείξει.Αλλά προς το παρών δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί πρέπει να κάνω μια ενχείρηση (κύστη κόκκυγος) οπότε μέχρι να αναρρώσω θα πέσει διάβασμα μπόλικο να δούμε τι μπορεί να γίνει με ασφάλεια πάνω στο μηχανάκι.Με βλέπω να του βάζω και δίσκο πίσω και cbs....
    Υ.Γ.3 Βρε παιδιά...μιλάμε για το cmx250...Τι να σε τρομάξει το γκάζι σε αυτό το μηχανάκι;Eίναι και honda και τσόπερ....Πιο πολύ μπορεί να τρομάξει κανείς απο έλλειψη γκαζιού παρά αν μπει ο ψεκασμός και εκλείψει η αδράνεια των μηχανικών μερών του καρμπ!!!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μετατροπή από καρμπυλατέρ σε injection σε KAWASAKI KLE 250
    από bmwr1100gs στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2017, 17:43
  2. HONDA CM 125 μετατροπη σε 250
    από pilotos318 στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2014, 11:51
  3. Μετατροπη απο 2 σε 1
    από vagmakr στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2009, 17:04
  4. μετατροπή από biposto σε monoposto
    από sanguini στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2007, 10:19
  5. μετατροπή από supermotard σε enduro
    από GhostDog στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 18:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF