Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 22 από 22

Θέμα: Honda CMX 250 μετατροπή απο καρμπ σε ψεκασμό

  1. #16
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Η μετατροπη σε ψεκασμο οταν γινεται για να γινει οπως λες, εχει νοημα για την εμπειρια του πραγματος. Σαν δουλεια δεν ειναι plug amd play οποτε θα πρεπει να πας σε κατι καστομ με αγραφο εγκεφαλο σαν αυτον που εβαλε ο μπιγκουλας. Οι δυσκολιες που θα πρεπει να ξεπερασεις στο τεχνικό κομμάτι ειναι το ποτε θα δωθει το σημα αναφλεξης και το ακομα πιο δυσκολο, το ποτε θα δωθει το σημα ψεκασμου των μπεκ καθως ο κινητηρας δεν εχει αισθητηρα αναλογο για αυτη τη χρηση. Οταν ξεπερασεις αυτα θα πρεπει να μαθεις περι στοιχειομετριας καυσιμου, να αποκτησεις εναν wideband σενσορα προκειμενου να φτιαξεις ολους τους χαρτες και παραμετρους που εχει ενα ψεκαστο συστημα.

  2. #17
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Η μετατροπη σε ψεκασμο οταν γινεται για να γινει οπως λες, εχει νοημα για την εμπειρια του πραγματος. Σαν δουλεια δεν ειναι plug amd play οποτε θα πρεπει να πας σε κατι καστομ με αγραφο εγκεφαλο σαν αυτον που εβαλε ο μπιγκουλας. Οι δυσκολιες που θα πρεπει να ξεπερασεις στο τεχνικό κομμάτι ειναι το ποτε θα δωθει το σημα αναφλεξης και το ακομα πιο δυσκολο, το ποτε θα δωθει το σημα ψεκασμου των μπεκ καθως ο κινητηρας δεν εχει αισθητηρα αναλογο για αυτη τη χρηση. Οταν ξεπερασεις αυτα θα πρεπει να μαθεις περι στοιχειομετριας καυσιμου, να αποκτησεις εναν wideband σενσορα προκειμενου να φτιαξεις ολους τους χαρτες και παραμετρους που εχει ενα ψεκαστο συστημα.
    H χαρτογράφηση του εγκεφάλου δεν θα γινόταν απο εμένα αλλά από άτομα έμπειρα στον χώρο που φτιάχνουν χαρτογραφίσεις για πολλά δίκυκλα, αγωνιστικά και μη.
    Ο μηχανικός μου (μετά απο τα πρώτα καντήλια που μου ριξε και τον εξάψαλμο) μου είπε οτι μπορεί να γίνει χαρτογράφιση αλλά θα κοστίσει αρκετά.Αλλά σωστή δουλειά.
    Τέλος πάντων οι απαντήσεις σας με έχουν απογοητεύσει για το project και σκέφτομαι να το ακυρώσω.Θα εξαρτηθεί απο το διάβασμα που θα ρίξω αυτές τις μέρες (με έμφαση στο ρεπό της Τρίτης) αν θα το κάνω η θα ρίξω λεφτά να πειράξω άλλο μηχανάκι.Το συνολικό budget είναι στα 6900 επί της παρούσης και με τρώει να κάνω κάτι που η δεν έχει γίνει σε μηχανάκι ακόμα (πολύ δύσκολο αυτό) η κάτι που το βλέπεις δύσκολα.Αλλά να το κάνω όσο πιο μόνος μου γίνεται.Χωρίς εξωτερική βοήθεια στο μέτρο του εφικτού.

  3. #18
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    H χαρτογράφηση του εγκεφάλου δεν θα γινόταν απο εμένα αλλά από άτομα έμπειρα στον χώρο που φτιάχνουν χαρτογραφίσεις για πολλά δίκυκλα, αγωνιστικά και μη.
    Ο μηχανικός μου (μετά απο τα πρώτα καντήλια που μου ριξε και τον εξάψαλμο) μου είπε οτι μπορεί να γίνει χαρτογράφιση αλλά θα κοστίσει αρκετά.Αλλά σωστή δουλειά.
    Τέλος πάντων οι απαντήσεις σας με έχουν απογοητεύσει για το project και σκέφτομαι να το ακυρώσω.Θα εξαρτηθεί απο το διάβασμα που θα ρίξω αυτές τις μέρες (με έμφαση στο ρεπό της Τρίτης) αν θα το κάνω η θα ρίξω λεφτά να πειράξω άλλο μηχανάκι.Το συνολικό budget είναι στα 6900 επί της παρούσης και με τρώει να κάνω κάτι που η δεν έχει γίνει σε μηχανάκι ακόμα (πολύ δύσκολο αυτό) η κάτι που το βλέπεις δύσκολα.Αλλά να το κάνω όσο πιο μόνος μου γίνεται.Χωρίς εξωτερική βοήθεια στο μέτρο του εφικτού.
    Στο κιτ της ecotron η χαρτογραφηση φτιαχνεται μονη της για εχει wideband lamda.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #19
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Το συνολικό budget είναι στα 6900 επί της παρούσης και με τρώει να κάνω κάτι που η δεν έχει γίνει σε μηχανάκι ακόμα (πολύ δύσκολο αυτό) η κάτι που το βλέπεις δύσκολα.Αλλά να το κάνω όσο πιο μόνος μου γίνεται.Χωρίς εξωτερική βοήθεια στο μέτρο του εφικτού.
    Ξέρεις, βέβαια, ότι με 6.900€ μπορείς να πάρεις γαμώ τα μηχανάκια σήμερα, αντί για σκουπίδι με ρόδες. Κάνε αυτό και αγόρασε ένα παζλ των 5.000 κομματιών για να περνάς τον ελεύθερο χρόνο σου με κάτι εντελώς δικό σου.
    Life begins at 45°.

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    H χαρτογράφηση του εγκεφάλου δεν θα γινόταν απο εμένα αλλά από άτομα έμπειρα στον χώρο που φτιάχνουν χαρτογραφίσεις για πολλά δίκυκλα, αγωνιστικά και μη.
    Ο μηχανικός μου (μετά απο τα πρώτα καντήλια που μου ριξε και τον εξάψαλμο) μου είπε οτι μπορεί να γίνει χαρτογράφιση αλλά θα κοστίσει αρκετά.Αλλά σωστή δουλειά.
    Τέλος πάντων οι απαντήσεις σας με έχουν απογοητεύσει για το project και σκέφτομαι να το ακυρώσω.Θα εξαρτηθεί απο το διάβασμα που θα ρίξω αυτές τις μέρες (με έμφαση στο ρεπό της Τρίτης) αν θα το κάνω η θα ρίξω λεφτά να πειράξω άλλο μηχανάκι.Το συνολικό budget είναι στα 6900 επί της παρούσης και με τρώει να κάνω κάτι που η δεν έχει γίνει σε μηχανάκι ακόμα (πολύ δύσκολο αυτό) η κάτι που το βλέπεις δύσκολα.Αλλά να το κάνω όσο πιο μόνος μου γίνεται.Χωρίς εξωτερική βοήθεια στο μέτρο του εφικτού.
    https://www.car.gr/12001329-yamaha-mt-07-abs κούτα και σου μένουν 350 ευρώ για βενζίνες

  6. #21
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Δεν με ενθουσίασε κάτι άλλο εκτός από brutalle 800 special edition αλλά είναι εκτός budget.

  7. #22
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Φιλε εχεις ενα μπατζετ και δεν εχεις αποφασισει τι θες να κανεις. Το αυτονομο συστημα ψεκασμου ειναι ενα τεχνικο προτζεκτ ανεξαρτητο απο τις μοτο, που απλα εσυ θες να το εφαρμοσεις σε μια μοτοσυκλετα. Θα μπορουσες να το εφαρμοζες σε αμαξι, γουρουνα, βαρκα κλπ. Ειναι αρκετα πολυπλοκο και αμα ξεκινησεις απο το μηδεν καο χωρις γνωσεις θα σου παρει πολυ καιρπ να δουλεψει. Προσωπικα επειδη ανεφερες τη λεξη μαστορα, θα σε συμβουλευα να μην ασχοληθεις καν αν σκοπευεις να απευθυνθεις σε μισθωμενη βοηθεια, γιατι πολυ απλα δε θα δουλεψει ΠΟΤΕ.
    Αν θες να εχεις μια μοτο, καλο ειναι εφοσον υπαρχει το κεφαλαιο να αγορασεις μια για να κανεις τη δουλεια σου, και το προτζεκτ του ψεκασμου μπορεις να το εφαρμοσεις στο μελλον με το πασο σου.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Μετατροπή από καρμπυλατέρ σε injection σε KAWASAKI KLE 250
    από bmwr1100gs στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2017, 18:43
  2. HONDA CM 125 μετατροπη σε 250
    από pilotos318 στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2014, 12:51
  3. Μετατροπη απο 2 σε 1
    από vagmakr στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2009, 18:04
  4. μετατροπή από biposto σε monoposto
    από sanguini στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2007, 11:19
  5. μετατροπή από supermotard σε enduro
    από GhostDog στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 19:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF