Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: DUCATI 748

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2018
    Μηνύματα
    30

    DUCATI 748

    Ποιοι εχουν εδω στη Κρητη ?

  2. #2
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.949
    Εδω στην Αθήνα δεν εχουμε δει στην Κρήτη περιμένεις και εσυ..
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Το 2000, Άνοιξη, στο Πάσχα κοντά, πήγαμε για λίγο μαζί, με έναν φίλο που πήγαινε Αρτα με το κίτρινο 748 του, (εγώ πήγαινα Γιάννενα με NC30). Πιάσαμε κουβέντα στο πλοίο (Ρίο>Αντίρριο) και μετά πήγαμε μαζί. Ωραίο το 748, ακουγόταν και ωραία (παραδόξως για Ducati). Στην παλιά ευθεία από Άρτα προς διασταύρωση Άρτας-Πρέβεζα-Φιλιππιάδας, ρίξαμε και ένα τελίκιασμα (εγώ δλδ) και με μετρησε ο 748 κάνοντάς μου το σήμα της νίκης με 2 δάκτυλα (δλδ 200χλμ/ω).

    Δεν τον ξανάδα. Θυμάμαι πάντως που μου έλεγε ότι το 748 δεν είναι 996 να οδηγιέται με την ροπή στις μεσσαίες, θέλει στροφάρισμα ψηλά για να πάει σβέλτα.

    Αυτή ήταν όλη κι όλη η εμπειρία μου σε δημόσιο δρόμο από το 748.

    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2018
    Μηνύματα
    30
    οντος θελει στροφαρισμα ψηλα . Παντος οι 90 περιπου ιπποι στον τροχο ,
    δεν βοηθαν και πολυ την κατασταση για να κινηθει σαν 750αρι.
    Βελτιωσεις ομως υπαρχουν που στην καλυτερη περιπτωση εχουμε 135 περιπου
    ιππους στον τροχο !

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/03/2008
    Μηνύματα
    160
    Βελτίωση με τον υπάρχοντα κινητήρα είναι μόνο ο υπερκυβισμός στα 854cc που κατ΄εμέ δεν αξίζει.
    Όταν ο κινητήρας σου ανατιναχθεί (κάτι που εύχομαι ν' αργήσει να γίνει) το καλύτερο που 'χεις να κάνεις είναι βάλεις πάνω έναν από 998.
    Είναι ο καλύτερος της σειράς 918/96/98.

    Γενικά έχεις ένα μηχανάκι ορόσημο του motorcycle design, πρόσεχε το σαν τα μάτια σου.
    Βάλε και καμιά φώτο, αν είναι μονοπόστο είναι μούρλια.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2018
    Μηνύματα
    30

    Smile

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maniatiakos Προβολή μηνύματος
    Βελτίωση με τον υπάρχοντα κινητήρα είναι μόνο ο υπερκυβισμός στα 854cc που κατ΄εμέ δεν αξίζει.
    Όταν ο κινητήρας σου ανατιναχθεί (κάτι που εύχομαι ν' αργήσει να γίνει) το καλύτερο που 'χεις να κάνεις είναι βάλεις πάνω έναν από 998.
    Είναι ο καλύτερος της σειράς 918/96/98.

    Γενικά έχεις ένα μηχανάκι ορόσημο του motorcycle design, πρόσεχε το σαν τα μάτια σου.
    Βάλε και καμιά φώτο, αν είναι μονοπόστο είναι μούρλια.
    Τα 854 κυβικα είναι αξιοπιστα εφοσον δεν στροφαρουν στα κόκκινα , 9500 στροφες αρκουν
    για μακροζωία , επισεις η ιταλικη MSD.it (gammes) κατασκευάζει αγωνιστικούς εκκεντροφόρους
    που σε συνδιασμό με τα 854 κυβικά εξτοξευει την ιπποδύναμη στους 135 ίππους στον τροχό !!

  7. #7
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konstantinos748 Προβολή μηνύματος
    Τα 854 κυβικα είναι αξιοπιστα εφοσον δεν στροφαρουν στα κόκκινα , 9500 στροφες αρκουν
    για μακροζωία , επισεις η ιταλικη MSD.it (gammes) κατασκευάζει αγωνιστικούς εκκεντροφόρους
    που σε συνδιασμό με τα 854 κυβικά εξτοξευει την ιπποδύναμη στους 135 ίππους στον τροχό !!
    Με 9500 rpm δεν πας πουθενά ούτε 80 ίππους δεν θα έχεις σε αυτές τις στροφές, για χαλαρή βόλτα οκ.
    Παντως το 748 γίνεται τούμπανο αν θέλεις, μην ψαχνεσαι και για αξιοπιστία όμως ταυτόχρονα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.071
    αυτα τα μηχανακια τα αγοραζεις γιατι ειναι κοσμηματα,και τα κοσμηματα δεν ειναι για χρηση να πλενεις τα πιατα και να κανεις φασινα στο μπαλκονι,αμα θελεις φασινα παιρνεις σφουγγαριστρα και κουβα δηλαδη ενα παλιο 400αρι 600αρι γιαπωνεζικο και διακοσαριζεις χωρις το αγχος της υπερστροφιας και της αξιοπιστιας.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2018
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    αυτα τα μηχανακια τα αγοραζεις γιατι ειναι κοσμηματα,και τα κοσμηματα δεν ειναι για χρηση να πλενεις τα πιατα και να κανεις φασινα στο μπαλκονι,αμα θελεις φασινα παιρνεις σφουγγαριστρα και κουβα δηλαδη ενα παλιο 400αρι 600αρι γιαπωνεζικο και διακοσαριζεις χωρις το αγχος της υπερστροφιας και της αξιοπιστιας.
    Συνάδελφε !! και τα ιαπωνικά παθαίνουν ζημιες απο υπερστροφία του μοτέρ. Γύρνα τα συνεργεία να δείς πόσα ειναι αραγμένα εκεί απέξω.

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konstantinos748 Προβολή μηνύματος
    Συνάδελφε !! και τα ιαπωνικά παθαίνουν ζημιες απο υπερστροφία του μοτέρ. Γύρνα τα συνεργεία να δείς πόσα ειναι αραγμένα εκεί απέξω.
    Πόσο σίγουρος είσαι οτι αυτα που βλέπεις έξω απ τα συνεργεία έπαθαν ζημιά απο υπερστροφία?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Με καλά λάδια, και τακτική αλλαγή στο φίλτρο ακόμα και τα παλιά ντουκατι μια χαρά κρατάνε τα μηχανικά τους. Το μοτέρ πάει σχεδόν σαν 4κυλινδρο (αργό) 750, δεν έχει ανάγκη από μετατροπες, κλπ. Άντε να βάλεις καμία εξάτμιση μόνο και πολύ είναι.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2018
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πόσο σίγουρος είσαι οτι αυτα που βλέπεις έξω απ τα συνεργεία έπαθαν ζημιά απο υπερστροφία?
    έχω βαρεθει να ρωτάω τους μάστορες .......

  13. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2018
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    Με καλά λάδια, και τακτική αλλαγή στο φίλτρο ακόμα και τα παλιά ντουκατι μια χαρά κρατάνε τα μηχανικά τους. Το μοτέρ πάει σχεδόν σαν 4κυλινδρο (αργό) 750, δεν έχει ανάγκη από μετατροπες, κλπ. Άντε να βάλεις καμία εξάτμιση μόνο και πολύ είναι.
    Εγω όμως που θέλω να σηκώσω άλογα στο 748 , εχω αναγκη απο afterMarket εξαρτήματα , έτσι για να είμαι και πιό σβέλτος εδω Κρήτη στα στροφιλίκια της Εθνικης οδού......

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.071
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από konstantinos748 Προβολή μηνύματος
    έχω βαρεθει να ρωτάω τους μάστορες .......
    φιλε μου καλε μπορει καποια εξ αυτων που ειδες στα συνεργεια οντως να εχουν βλαβες απο υπερστροφια ,ομως γιαπωνεζικα κυκλοφορουν 1000 και ντουκατι κυκλοφορει -1-.Επισης τα γιαπωνεζικα κυκλοφορουν απ ολους,-γνωστες,ασχετους,καγκουρες,γυναικες,γερους,νεους ,και παιδια,ενω ντουκατι κυριως απο ψαγμενους,και γνωστες.Αν λοιπον κανεις μια αναγωγη και μια στατιστικη,θα δεις και παλι οτι για το σφουγγαρισμα και το πλυσιμο,και γενικα για την βρωμικη δουλεια,δεν κανει το ντουκατι αλλα το γιαπωνεζικο.Αυτα απο καποιον που λατρευε και λατρευει τα ιταλικα αλλα ευτυχως κυκλοφορει με γιαπωνεζικο,αλλιως δεν θα ειχε να φαει με τα μυαλα που κουβαλαει..
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.109
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    φιλε μου καλε μπορει καποια εξ αυτων που ειδες στα συνεργεια οντως να εχουν βλαβες απο υπερστροφια ,ομως γιαπωνεζικα κυκλοφορουν 1000 και ντουκατι κυκλοφορει -1-.Επισης τα γιαπωνεζικα κυκλοφορουν απ ολους,-γνωστες,ασχετους,καγκουρες,γυναικες,γερους,νεους ,και παιδια,ενω ντουκατι κυριως απο ψαγμενους,και γνωστες.Αν λοιπον κανεις μια αναγωγη και μια στατιστικη,θα δεις και παλι οτι για το σφουγγαρισμα και το πλυσιμο,και γενικα για την βρωμικη δουλεια,δεν κανει το ντουκατι αλλα το γιαπωνεζικο.Αυτα απο καποιον που λατρευε και λατρευει τα ιταλικα αλλα ευτυχως κυκλοφορει με γιαπωνεζικο;; ,αλλιως δεν θα ειχε να φαει με τα μυαλα που κουβαλαει..
    όλα γίνονται όταν υπάρχει μεράκι

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ducati 748 προβλημα σασμαν?
    από koursaros7 στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2005, 21:13
  2. Ducati 748 vs XX-1100
    από tsoukas77 στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2004, 21:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF