Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 30

Θέμα: Καινούριο Daytona Sprinter 125i ή μεταχειρισμένο ιαπωνέζικο παπάκι?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2018
    Μηνύματα
    3

    Καινούριο Daytona Sprinter 125i ή μεταχειρισμένο ιαπωνέζικο παπάκι?

    Καλησπέρα παιδιά,
    θέλω να πάρω ένα παπάκι για απλή χρήση (βόλτες, γυμναστήριο, δουλειά) και σκεφτόμουνα να πάρω καινούριο για να μην εχω απρόοπτα έξοδα και για αξιοπιστία (εγγύηση κλπ). Έχω διαβάσει σε πολλά άρθρα ότι το daytona το sprinter 125i είναι γενικά αξιόπιστο ως καινούριο, έχω ακούσει περισσότερο καλά λόγια. Αξίζει να δώσω γύρω στα 1500 για αυτό ή να πάρω μεταχειρισμένο ιάπωνα λίγο πιο χαμηλά? Θέλω κάτι που απλά να κάνει την δουλειά του και να το κρατήσω χωρίς πολλά έξοδα και ζημιές για 4-5 χρόνια.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Σιγουρα το να παρεις καινουριο σε βγαζει απο οτιδηποτε τυχει για οσο εναι η εγγυηση..και οντως το σπριντερ....εναι αξιοπιστο...αυτο δειχνει στον χρονο και γι'αυτο πουλαει !
    απο την αλλη ενα ιαπωνικο παπι...εχει μεν το κυρος της καταγωγης...αλλα δεν ξερεις τι υποβοσκει...θα σου δωσω ενα παραδειγμα...γιαμαχα κρυπτον Χ που θεωρητε κορυφη οκ? αγοραστηκε απο φιλο και το εβλεπες ηταν σε αριστη κατασταση και ο τυπος το ειχε σε γκαραζ...δουλευε καλα..το βολταρε..ολα οκ !
    μετα απο 2 περιπου μηνες βγηκε η ζημια που ηταν καλα κρυμενη...ο αξονας κινησης απο το εμπος γραναζι....ηταν φαγωμενος εντελως και ο τυπος το ειχε με ηλεκτροκοληση ειχε παρει τζογους ολο το διαστημα που το ειχε γιατι δεν αλλαζε γραναζια...δεν ξερω τι να πω..οποτε καταλαβαινεις το κοστος ηταν μεγαλο που επρεπε να λυθει ολο το μοτερ!
    ΟΠΟΤΕ
    ΕΑΝ αγορασεις μεταχειρι...καλο ψαξιμο....επισης σιγουρα δεν θα δωσεις τοσα χρηματα οσο ενα καινουριο!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2018
    Μηνύματα
    3
    Κατάλαβα... άρα προτιμώ καινούριο. Το ερώτημα είναι το σπριντερ θα με βγάλει 70-80 χιλιαδες χιλιόμετρα τουλάχιστον? Εννοώ θα κρατήσει μερικά χρόνια? Γιατί στο car gr που βλέπω μεταχειρισμένα daytona, είτε sprinter, είτε άλλα παπιά της μάρκας, τα περισσότερα τα δίνουν στα 20 με 30 χιλιαδες χλμ και έχει πραγματικά ελάχιστα με πάνω απο 50.000 χλμ ας πούμε( τα περισσότερα απο αυτά με ζημία) και με προβληματίζει αυτό.
    Eυχαριστώ για την βοήθεια φιλαρακι

  4. #4
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    To μεταχειρισμένο είναι λαχείο.
    Η μια λύση είναι να βρείς ένα πραγματικά οικονομικό ιάπωνα 4-5 κατοστάρικα,να ρίξεις μια μικρή διαφορά απάνω αν θές,να μην θέλει πολλά πολλά και να πορευτείς όσο σε βγάλει.
    Και αν ειναι καλός ιάπωνας, θα σε βγάλει...Βλέπε πχ kaze-r και παρεμφερη μηχανάκια.Δεν σπάνε,δεν χαλάνε, και οι μεγάλες ζημιές τους ΑΝ βγάλουν...είναι οικονομικές σχετικά με άλλα μηχανάκια.Αλλιώς πάρε πχ daytona που λές,sym magic με κοστος 1800 +130 για μια σέλα της προκοπής γιατί θα έχεις θέμα, η δώσε 2.200 για Crypton S 115/Astrea Grand 110i
    Aπλά να ξέρεις οτι για τα daytona εχει αναφερθεί εδώ στο φορουμ απο κάποιους συνφορουμιτες οτι "κοβουν λαιμο" χωρίς να το γνωρίζω προσωπικά.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Δες για suzuki καινούργιο πρεπει να είναι 1,500 ευρώ καινούργιο, μακρια απο κινέζικα, έχουμε 2 σπρίντερ 2 crypton 1 suzuki 1 town mate,πακετας είμαι χρόνια, τα πλαστικά άθλια ζάντες αναρτήσεις μοτέρ χαλιά σε σχέση με τα Ιαπωνικά και βρες κάτι με καρμπυρατέρ, τα ιντζεκσιον καίνε λιγότερη βενζίνη πιο άμεσο γκάζι, αλλά αμα χαλάσει κάτι θα στον πιάσουν άγρια. Εγώ πήρα μεταχειρισμένο Κλε500 γιατι είναι πιο φτηνό απο παπί αχαχαχχα

  6. #6
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Δες για suzuki καινούργιο πρεπει να είναι 1,500 ευρώ καινούργιο, μακρια απο κινέζικα, έχουμε 2 σπρίντερ 2 crypton 1 suzuki 1 town mate,πακετας είμαι χρόνια, τα πλαστικά άθλια ζάντες αναρτήσεις μοτέρ χαλιά σε σχέση με τα Ιαπωνικά και βρες κάτι με καρμπυρατέρ, τα ιντζεκσιον καίνε λιγότερη βενζίνη πιο άμεσο γκάζι, αλλά αμα χαλάσει κάτι θα στον πιάσουν άγρια. Εγώ πήρα μεταχειρισμένο Κλε500 γιατι είναι πιο φτηνό απο παπί αχαχαχχα
    Suzuki δεν βγαζει καινουρια παπακια.
    Σε τι ειναι πιο φτηνο απο παπί;Στα τακάκια;Στην κατανάλωση;Στα λάστιχα;

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Σαν αξία μεταχειρισμένο, 1000 ευρώ με 33.000 με καινούργια μίζα πηνία αλυσογραζανα και λάστιχα 1 έτους,παπακι δεν παίρνεις, είναι κ μηχανή .

  8. #8
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Σαν αξία μεταχειρισμένο, 1000 ευρώ με 33.000 με καινούργια μίζα πηνία αλυσογραζανα και λάστιχα 1 έτους,παπακι δεν παίρνεις, είναι κ μηχανή .
    Για κάνε και μια ανάλυση κόστους συντήρησης και κάμε το παράθεση με το κόστος συντήρησης ενός παπιού.
    Λαστιχα,λάδια,αλυσιδογράναζα,κατανάλωση,τακάκια,δίσκ υς κτλπ

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Ρε φιλέ δεν του ΠΑ να πάρει Κle, ουτε θα αναλύσουμε το κόστος, μηχανής με παπί,απλα το είπα για να καταλάβει οτι οι τιμες ατα πάπια τα μεταχειρισμένα είναι τσιμπημενες, γνώμη μου να μαζέψει λεφτά γα καινούργιο γιαπωνέζικο, εαν δεν μπορεί να ψάξει πολύ για γιαπωνέζους μεταχειρισμένους.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    απλα το είπα για να καταλάβει οτι οι τιμες ατα πάπια τα μεταχειρισμένα είναι τσιμπημενες
    Λογική η γνώμη σου , απλά σε ότι αφορά το παραπάνω, εφόσον ένα 110 astrea ξεκινάει με 2200, είναι λογικό να "κρατάνε" τιμή τα παπιά.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Τα crypton r ηταν καλη επιλογή στα 1.700, τώρα το S εχει 2.000 .

  12. #12

  13. #13
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Αν τελικά πας για Dayton sprinder ΟΧΙ το 125! κόβει στρόφαλο....να πάρεις το 110 που είναι ολόιδιο απλά με 15 κ.ε. λιγότερα και είναι τέρας αξιοπιστίας, όλοι οι ντελιβεράδες (μαζί και ο μπατζανάκης μου ,το έχει 8 χρόνια και έχει κάνει 140.000 χλμ χωρίς θέματα) πίνουν νερο στο όνομά του. ο λόγος είναι ότι 125 και 110 έχουν ακριβώς τον ίδιο στρόφαλο ο οποίος δεν αντέχει την παραπάνω (εστω και ελάχιστη) δύναμη του 125.....
    Επιπλέον προσόν; δεν το βάζουν στο μάτι εύκολα.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    daytona 140.000 χλμ πακεταδικο, ποσά μοτέρ άλλαξε 10; Εμας το ενα τα έφτυσε στα 20.000, yamaha k honda δεν αντέχουν,όχι μόνο πάπιες, αλλά κ μηχανές αεροψυκτες.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2018
    Μηνύματα
    3
    ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παίδες..
    επειδή ξέρω ελάχιστα απο παπιά προτιμώ να πάρω καινούριο, αλλά αφού όλοι προτείνετε ιάπωνα καλύτερα..έχετε δει το kawasaki athlete 125?
    το μόνο σε κόστος πολύ κοντα στο daytona αλλά δεν ξερω κατα πόσο ειναι πρακτικό..
    https://www.kawasaki.gr/el/products/...wpbW19RWApYWQo
    στα 1695 λεει..

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. daytona sprinter 125
    από notakos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2019, 11:53
  2. Piaggio Liberty VS Kymco Nexxon VS Daytona Sprinter
    από kalisperis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2007, 19:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF