Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 30

Θέμα: Καινούριο Daytona Sprinter 125i ή μεταχειρισμένο ιαπωνέζικο παπάκι?

  1. #16
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vagelis Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παίδες..
    επειδή ξέρω ελάχιστα απο παπιά προτιμώ να πάρω καινούριο, αλλά αφού όλοι προτείνετε ιάπωνα καλύτερα..έχετε δει το kawasaki athlete 125?
    το μόνο σε κόστος πολύ κοντα στο daytona αλλά δεν ξερω κατα πόσο ειναι πρακτικό..
    https://www.kawasaki.gr/el/products/...wpbW19RWApYWQo
    στα 1695 λεει..
    Eιναι ότι πιο άβολο σε μικρο μοτο και ειναι και καρμπυρατερ.Και άσχημο το φαναρι του εμπρός....Γενικά η καβασακι εκτός απο το καζε το παλιό δεν νομίζω οτι έχει να επιδείξει κάτι καλό στα μικρά της.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Αμα σου αρέσει η εμφάνιση,γούστα είναι αυτά, αν είναι καρμπυρατέρ ακόμα καλυτερα. Κάντο τεστ ντραιβ κ αμα σου αρέσει μια χαρά.

  3. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Για το καβασακι αθλετε εχω διαβασει 2-3 τεστ και αλλα λεν οτι ειναι καλο και αλλα το εθαψαν
    Δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε Η τιμη του παντως καποτε ηταν στα 2100 ευρω τωρα στα 1800
    Αν το μοτερακι του ειναι καλο πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση για καινουργιο
    Λενε οτι το μοτερ προερχεται απο το καζε αρ Εγω ειχα το μοντενας κρις 115 με κινητηρα καβασακι
    Η προσωπικη μου γνωμη για το μοτερ μετα απο 30000 χιλ και πακετο που εκανα -ΨΟΦΙΜΙ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ-
    τετοια αξιοπιστια να την βρασω -μου χε σπασει τα νευρα οσο κανενα αλλο-
    Πολυ αργοστροφο μοτερ με μετρια ροπη μονο στις ψηλες στροφες λεει κατι
    Παντως αν το μοτερ του αθλετε ειναι βελτιωμενο παντως ψαξτο το θεμα

  4. #19
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Να σε ενημερώσω ότι το καζερακι του 99-01 με πρώτη άδεια το 2000 μια χαρά έκανε 327,000 χλμ μέχρι να βαρεσει μπιέλα.Και μόνο ψοφιο δεν το λεγες.Αυτη την στιγμή είναι στις 354,000 χλμ έχει 27,000 από την ανακατασκευή και πατάω και με το κουτί της δουλειάς απάνω κάμποσα Daytona,kriss,kriss 2.Με διαφορά πάνω από 2 ροδες.Οχι τα παλιά μοτέρ του καζερ είναι μακράν ότι πιο αξιόπιστο έχει βγει σε παπί μετά το honda c50.
    Ξεπερασμένα τεχνολογικά πλέον αλλά απλά δεν χαλάνε ΑΝ τα προσέχεις λιγάκι.Το μόνο τα Πηνεία τους.Δρν χαλάνε αλλά δεν επαρκούν....

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Υπαρχουν πολλα με ζημια στις 40000-50000
    Το οποιδηποτε παπι μπορει να κανει πολλα χιλιομετρα αναλογα την χρηση
    Το οτι ειναι γρηγορο δεν λεει τιποτα Η επιταχυνση δεν ειναι παντα αναλογη της αποδοσης ενος κινητηρα
    Ειναι ψοφιμι με ξυλινη εκνευριστικη αποδοση (ανεβασμα στροφων)στις χαμηλομεσεες
    Εγω με το συγκεκριμενο οχι απλα εχασα το κεφι μου αλλα ντροπιαστηκα κιολας Πηγαινα σε ολα τα συνεργεια
    και εβαζα τους μαστορους να το οδηγανε για να καταλαβουν οτι δεν δουλευει σωστα Ολοι μου ελεγαν οτι παει καλα
    και δεν εχει τιποτα Στο τελος με βλεπανε και λεγαν ερχετε ξανα ο τρελλος να αποδειξει οτι το μηχανακι εχει ζημια--

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiao Προβολή μηνύματος
    Υπαρχουν πολλα με ζημια στις 40000-50000
    Το οποιδηποτε παπι μπορει να κανει πολλα χιλιομετρα αναλογα την χρηση
    Το οτι ειναι γρηγορο δεν λεει τιποτα Η επιταχυνση δεν ειναι παντα αναλογη της αποδοσης ενος κινητηρα
    Ειναι ψοφιμι με ξυλινη εκνευριστικη αποδοση (ανεβασμα στροφων)στις χαμηλομεσεες
    Εγω με το συγκεκριμενο οχι απλα εχασα το κεφι μου αλλα ντροπιαστηκα κιολας Πηγαινα σε ολα τα συνεργεια
    και εβαζα τους μαστορους να το οδηγανε για να καταλαβουν οτι δεν δουλευει σωστα Ολοι μου ελεγαν οτι παει καλα
    και δεν εχει τιποτα Στο τελος με βλεπανε και λεγαν ερχετε ξανα ο τρελλος να αποδειξει οτι το μηχανακι εχει ζημια
    --
    Τώρα δηλαδή επιχειρηματολογείς στο ότι το μηχανάκι είναι σκάρτο?

  7. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    @ραινμακε Αναφερω πραγματικα γεγονοτα Εσυ τι λες το ξερεις το παπι

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiao Προβολή μηνύματος
    @ραινμακε Αναφερω πραγματικα γεγονοτα Εσυ τι λες το ξερεις το παπι
    Αναφέρθηκα εγώ στο αν το μηχανάκι είναι καλό η όχι?Γράφεις ότι δεν πάει καλά αλλά σε όσους το έχεις δώσει να το οδηγήσουν το βρίσκουν μια χαρά.
    Δηλαδή εγώ σαν υποψήφιος αγοραστής ποιον θα πιστέψω,εσένα η τους άλλους?

  9. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rainmike Προβολή μηνύματος
    Αναφέρθηκα εγώ στο αν το μηχανάκι είναι καλό η όχι?Γράφεις ότι δεν πάει καλά αλλά σε όσους το έχεις δώσει να το οδηγήσουν το βρίσκουν μια χαρά.
    Δηλαδή εγώ σαν υποψήφιος αγοραστής ποιον θα πιστέψω,εσένα η τους άλλους?
    Οποιον θελεις πιστευε Εγω εχω γνωσεις και εμπειρια στα παπια λογο επαγγελματος-
    Τα κριτηρια αγορας παπιου δεν ειναι η πραγματικη αξια του οχηματος
    αλλα η μοδα Οποιο εχει ο φιλος του αγοραστη η παρεα του κτλ Οποιο πιασει δηλαδη καλυτερα στην αγορα
    Το αθλετε εχει κανει πολυ λιγες πωλησεις στα πολλα χρονια που ειναι στην αγορα
    ακριβως για αυτο τον λογο Και ειναι και ιαπωνεζικο και σε καλη τιμη μαλιστα ενω προσφερει
    και καλυτερη οδικη ασφαλεια απο τα απλα παπια--Το αδυνατο σημειο της κατηγοριας--

  10. #25
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Σε ποιο σημείο είναι πιο καλό το athlete από ένα παπί euro 4? Η από ένα cryptonX?Δεν μπορώ να το καταλάβω.
    Και πότε ήταν μόδα το καζερακι δεν μπορώ να το καταλάβω.Ολοι honda astrea prima,grand,supra αγοραζανε και πιο λίγο kazer και cryptonR 102

  11. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TsoliasGR Προβολή μηνύματος
    Σε ποιο σημείο είναι πιο καλό το athlete από ένα παπί euro 4? Η από ένα cryptonX?Δεν μπορώ να το καταλάβω.
    Και πότε ήταν μόδα το καζερακι δεν μπορώ να το καταλάβω.Ολοι honda astrea prima,grand,supra αγοραζανε και πιο λίγο kazer και cryptonR 102
    1)Αν δεν καταλαβαινεις γιατι τσαμπα μιλαμε
    2)Δες εδω https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=10851 και σε αλλα σημεια στο φορουμ ποιοι το ειχαν
    Τα χοντα παντα ειχαν την μεριδα του λεοντος παντως στην αγορα του παπιου Καλως η κακως

  12. #27
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Δεν είπα δεν πούλησε αλλά οι ταξινομήσεις είναι λιγότερες συγκριτικά.Αν και μακράν πιο καλό το καζερακι.
    Επειδή έχω και εγώ καζερακι από τον πατέρα μου πρώτο χέρι ξέρω τι σου λέω.Και είχα και το grand.Kai prima.
    Αλλά δεν αναφέρεται πουθενά το ΓΙΑΤΙ το αθλετ είναι πιο καλό από το cryptonX η τα euro4 παπάκια.Περιμενω να ακούσω την άποψη σου.Γιατι έχω και άλλο παπι euro4 στο στρώσιμο και ίσως επώνυμο.Και επειδή κοίταξα και το αθλετ πριν αγοράσω οτιδήποτε....

  13. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    30/12/2017
    Μηνύματα
    62
    Ψαλιδαρα-αναρτηση τηλεσκοπικο πιρουνι με 2 πλακες πλαισιαρα-ακαμψια δισκοφρενα μπρος πισω
    χαμηλο βαρος Ειναι πολυ πιθανοτερο να μεινεις ορθιος με αυτο παρα με ενα κοινο παπι σε δυσκολες καταστασεις Μονο σε ενεργητικη ασφαλεια υστερει λογο του παπιοκινητηρα με τα 9 αλογα
    -και καλυτερη οδικη ασφαλεια απο τα απλα παπια- ειπα εγω Το κρυπτον Χ αστο ειναι αλλο μανικι αυτο μην το μπλεκεις
    Το ευρω 4 σχετιζετε πιο πολυ με ρυπους σωστα φωτα κτλ Η Ελλαδα επρεπε να εξερειται απο το ευρο 4 λογο διαφορετικης
    οδηγικης νοοτροπειας νομιζω απο την ευρωπη αλλα και κατεστραμενων δρομων-

    ---Και επειδή κοίταξα και το αθλετ πριν αγοράσω οτιδήποτε.... ---
    Και εγω ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω και την γνωμη καποιων κατοχων

  14. #29
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kiao Προβολή μηνύματος
    Ψαλιδαρα-αναρτηση τηλεσκοπικο πιρουνι με 2 πλακες πλαισιαρα-ακαμψια δισκοφρενα μπρος πισω
    χαμηλο βαρος Ειναι πολυ πιθανοτερο να μεινεις ορθιος με αυτο παρα με ενα κοινο παπι σε δυσκολες καταστασεις Μονο σε ενεργητικη ασφαλεια υστερει λογο του παπιοκινητηρα με τα 9 αλογα
    -και καλυτερη οδικη ασφαλεια απο τα απλα παπια- ειπα εγω Το κρυπτον Χ αστο ειναι αλλο μανικι αυτο μην το μπλεκεις
    Το ευρω 4 σχετιζετε πιο πολυ με ρυπους σωστα φωτα κτλ Η Ελλαδα επρεπε να εξερειται απο το ευρο 4 λογο διαφορετικης
    οδηγικης νοοτροπειας νομιζω απο την ευρωπη αλλα και κατεστραμενων δρομων-

    ---Και επειδή κοίταξα και το αθλετ πριν αγοράσω οτιδήποτε.... ---
    Και εγω ειμαι πολυ περιεργος να ακουσω και την γνωμη καποιων κατοχων
    To CryptonX υπερεχει σε ενεργητική ασφάλεια.Τα euro4 έχουν CBS.Κάτι που τα καθιστά πολύ πιο ασφαλή για μένα.Όλα έχουν τηλεσκοπικό πηρούνι.Όσοναφορά το ύψος της σέλας σε μένα θυμίζει έντονα minimoto.Εκείνα τα 50ρακια.....ξέρεις τώρα...που είναι για μωρά....Η μπομπο.
    Σαφώς είναι ανώτερο των πιο παλιών παπιών αλλά για τα 2τροχα της εποχής του (του σημερα) δεν θα το έλεγα ανώτερο.Τώρα....Για μένα προσωπικά...ειδικά για την Ελλάδα θα έπρεπε να κυκλοφορούν μόνο enduro και on-off λόγω οδικού δικτύου.Άντε και κανα trial για να σπάει η μονοτονία!

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    H TO ZX 130 KAWASAKI...H TO MODENAS 130 X-CITE...ειναι τα ιδια...το MODENAS εχει δισκο πισω..και κυβικα εχουν.....και ανετη σελα...ψαξτο..οι τιμες ειναι στα λεφτα σου !

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. daytona sprinter 125
    από notakos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2019, 12:53
  2. Piaggio Liberty VS Kymco Nexxon VS Daytona Sprinter
    από kalisperis στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 04/11/2007, 20:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF