Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 29 από 29

Θέμα: Καταστρέφονται οι πινακίδες των ΙΧ που έχουν μείνει στην Εφορία πάνω από 18 μήνες

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε για πάρτυ, όχι συγκέντρωση υπερηλίκων για μάτι σε ύποπτα χαμαιτυπεία των ΒΠ.
    Πάντα φωνάζω και το sweepea για να ρίχνει το μέσο όρο ...αχαχαχα

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    Το μονο κακο ειναι οτι οι καινουργιες πινακιδες ειναι ταψια.

  3. #18
    Ανεκαθεν καταστρεφονταν (νομιζω στα 2 χρονια) στα αμαξια. Για τις μοτο δεν ισχυε. Το καινουριο ειναι οτι πληρωνεις πλεον την εκδοση νεων. Το παραδοξο ειναι οτι αργησαν να το "μυρισουν"
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  4. #19
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    Το μονο κακο ειναι οτι οι καινουργιες πινακιδες ειναι ταψια.
    Σε σχέση με τις πρώτες"ευρωπαϊκές" που ήταν σαν παραμάνα γκαρσονά αυτές είναι πιο συμμαζεμενες.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Όπως εμείς ψάχνουμε πώς θα γλυτώσουμε κανένα πρόστιμο που φάγαμε δικαιολογημένα, έτσι κι αυτοί ψάχνουνε από πού αλλού μπορούν να μας τα αρπάξουν.

    Πολύ απλά έχουμε τους κυβερνόντες που μας αξίζουν.

  6. #21
    τετρακυλινδρο μελος Το avatar του/της yiannis172
    Εγγραφή
    13/07/2008
    Μηνύματα
    730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Σε σχέση με τις πρώτες"ευρωπαϊκές" που ήταν σαν παραμάνα γκαρσονά αυτές είναι πιο συμμαζεμενες.
    Αλλαξαν ξανα το μεγεθος ή απλα μιλατε για τις λιγο μεγαλυτερες απο τις προ ευρωπαικου τυπου,που αντικατεστησαν τα ταψια;

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Ανεκαθεν καταστρεφονταν (νομιζω στα 2 χρονια) στα αμαξια. Για τις μοτο δεν ισχυε.
    Όλες καταστρέφονταν, αλλά εδώ και μια 10ετία περίπου δεν εφαρμοζόταν η καταστροφή, κατόπην σχετικής εγκυκλίου οδηγίας (επί ΓΑΠ νομίζω).
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Όλες καταστρέφονταν, αλλά εδώ και μια 10ετία περίπου δεν εφαρμοζόταν η καταστροφή, κατόπην σχετικής εγκυκλίου οδηγίας (επί ΓΑΠ νομίζω).
    Είχα πουλήσει το 2011, μετά από 3 χρόνια ακινησίας, ένα αμαξι κ έβγαλα καινούριες πινακιδες. Δωρεάν.
    Για μια μηχανή, το '15, μετά από 4 χρόνια υπήρχαν ακόμη στη ΔΟΥ κ τις ψάχναμε στα τσουβαλια.
    Ίσως είναι ότι ναναι κ αυτοί.

  9. #24
    the Great Escape project Το avatar του/της Jimmu
    Εγγραφή
    07/09/2017
    Μηνύματα
    409
    Πριν από ενα μήνα πήρα πινακίδα μοτό που είχε κατατεθεί πριν δυόμισι χρόνια.Κουφό μου φαίνεται να ισχύσει τελικά το μέτρο αυτο.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Οπότε στο 17μηνο, πας και το βγάζεις για 1 μήνα, με την ''ευκολία'' που δίνει το κράτος τα τελευταία 3 χρόνια, να το βγάλεις 1 μηνα , πληρώνοντας 2/12 του τέλους, και τεκμήριο (για τα αυτοκίνητα) το 1/12 του ολικού.

    Ασφάλεια αν δεν σου κάνει η ασφαλιστική 1μηνη, κάνεις 3μηνη και την κόβεις και παίρνεις τους 2 μήνες πίσω.

    Μια χαρά, ότι πρέπει για να βγάζω όλα τα μοτό μου κάθε χρόνο από λίγο σε κίνηση.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  11. #26
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Εσείς, δηλαδή, πιστεύετε ότι κάποιος ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ θα κρατάει αρχείο και θα αφήνει τον καφέ του, για να πηγαίνει στην ανακύκλωση μερικές εκατοντάδες πινακίδες καθημερινά. Πεταμένες σε μια αποθήκη θα μένουν, όπως πάντα. Πιθανότατα η ανακοίνωση βγήκε για να βγάλουν χρήμα από τα θύματα που θα τρέχουν να κάνουν άρση, έστω για έναν μήνα ανά έτος, για να μην "καταστραφούν".

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Οπότε στο 17μηνο, πας και το βγάζεις για 1 μήνα, με την ''ευκολία'' που δίνει το κράτος τα τελευταία 3 χρόνια, να το βγάλεις 1 μηνα , πληρώνοντας 2/12 του τέλους, και τεκμήριο (για τα αυτοκίνητα) το 1/12 του ολικού.

    Ασφάλεια αν δεν σου κάνει η ασφαλιστική 1μηνη, κάνεις 3μηνη και την κόβεις και παίρνεις τους 2 μήνες πίσω.

    Μια χαρά, ότι πρέπει για να βγάζω όλα τα μοτό μου κάθε χρόνο από λίγο σε κίνηση.
    There you go.
    Life begins at 45°.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Είχα πουλήσει το 2011, μετά από 3 χρόνια ακινησίας, ένα αμαξι κ έβγαλα καινούριες πινακιδες. Δωρεάν.
    Για μια μηχανή, το '15, μετά από 4 χρόνια υπήρχαν ακόμη στη ΔΟΥ κ τις ψάχναμε στα τσουβαλια.
    Ίσως είναι ότι ναναι κ αυτοί.
    Ε εκεί δεν είχαν καταστραφεί, απλά τις είχαν χάσει στην αποθήκη (συνήθως ένα δωμάτιο με ράφια). Για το ότι νάναι, δεν έχεις ιδέα, πας στο τμήμα οχημάτων που κάνει ουρά ο κόσμος κάθε μέρα και έχει ένα υπάλληλο, και κάτι ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ γραφεία που εξυπηρετούν 50 ανθρώπους τον χρόνο, έχουν 7 υπαλλήλους. Διοικητικής μεταρύθμισης έκανε ο μέλλον-προσεχώς πρωθυπουργός μας που θα μας σώσει κι αυτός, τα είχε φτιάξει καλά κι αυτά....
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Οπότε στο 17μηνο, πας και το βγάζεις για 1 μήνα, με την ''ευκολία'' που δίνει το κράτος τα τελευταία 3 χρόνια, να το βγάλεις 1 μηνα , πληρώνοντας 2/12 του τέλους, και τεκμήριο (για τα αυτοκίνητα) το 1/12 του ολικού.

    Ασφάλεια αν δεν σου κάνει η ασφαλιστική 1μηνη, κάνεις 3μηνη και την κόβεις και παίρνεις τους 2 μήνες πίσω.

    Μια χαρά, ότι πρέπει για να βγάζω όλα τα μοτό μου κάθε χρόνο από λίγο σε κίνηση.
    Εξήγησέ μας τώρα τι αλλάζει σε σχέση με πριν και θα κάνεις αυτό που περιγράφεις στην τελευταία σειρά.Μήπως για να αποφύγεις το 30ρι ? μέσα μπαίνεις.
    Αυτό με τα "καλοκαιρινά" χλμ άστο το χω φάει στη μάπα χρόνια και σου μιλάει άνθρωπος που τα έκανε αυτά για καμμιά 10ρια οχήματα και μηχανάκια και αμάξι κλασικό.
    Αν ακόμα εσύ βρίσκεις χρόνο εν μέσω οικογενειακών υποχρεώσεων και μαστορεμάτων να πηγαινοέρχεσαι και ΔΟΥ κλπ μπράβο αλλά σύντομα θα βαρεθείς φίλε και θα τα βάζεις μπρος για βόλτα γύρω από το τετράγωνο.Τις κλασικές πινακίδες ας μη τις πιάσουμε εδώ.
    Ο μοναδικός λόγος που θα πάλευα να μη μου καταστρέψουν πινακίδα είναι μη χάσω νούμερο που γουστάρω...

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Εξήγησέ μας τώρα τι αλλάζει σε σχέση με πριν και θα κάνεις αυτό που περιγράφεις στην τελευταία σειρά.Μήπως για να αποφύγεις το 30ρι ? μέσα μπαίνεις.
    Αυτό με τα "καλοκαιρινά" χλμ άστο το χω φάει στη μάπα χρόνια και σου μιλάει άνθρωπος που τα έκανε αυτά για καμμιά 10ρια οχήματα και μηχανάκια και αμάξι κλασικό.
    Αν ακόμα εσύ βρίσκεις χρόνο εν μέσω οικογενειακών υποχρεώσεων και μαστορεμάτων να πηγαινοέρχεσαι και ΔΟΥ κλπ μπράβο αλλά σύντομα θα βαρεθείς φίλε και θα τα βάζεις μπρος για βόλτα γύρω από το τετράγωνο.Τις κλασικές πινακίδες ας μη τις πιάσουμε εδώ.
    Ο μοναδικός λόγος που θα πάλευα να μη μου καταστρέψουν πινακίδα είναι μη χάσω νούμερο που γουστάρω...
    Θα έχω κίνητρο. Ψυχολογικό έστω, μια και τα ποσά είναι αστεία έτσι ή αλλοιώς. 2/12 των 55 ευρώ τελος για παράδειγμα, είναι 9.17 ευρώ.

    Τώρα που δεν έχω το κίνητρο της μη-καταστροφής πινακίδας, μερικές φορές περνάνε και 3 χρόνια να κυκλοφορήσω μερικά.

    Η ΔΟΥ δίπλα μου είναι, η συγκεκριμένη ΔΟΥ έχει εξαιρετικούς υπαλλήλους στο γραφείο οχημάτων, και τα άλλα που γράφεις δεν ξέρω τι είναι.
    Η υπηρεσία συγκοινωνιών όμως, είναι στον Σταυρό, και τρέχα γύρευε, με την καμία δεν κάθομαι στις τριτοκοσμικές ουρές και στα γκισέ της. 1024 φορές καλύτερα η ΔΟΥ.
    Τα ''καλοκαιρινα'' αν εννοείς τις άρσεις ακινησίας για μήνα, τρίμηνο ή υπόλοιπους μήνες του έτους, εμένα, πολύ με βολεύουν. Και μόνο που ρίχνω τα τεκμήρια για τα αμάξια, γλυτώνω ένα σκασμό λεφτά, και έχω και τα οχήματα εκεί που τα θέλω, όσο τα θέλω.

    Δεν λέω ότι αυτά τα κόλπα είναι ότι καλύτερο μπορούσε να σκεφτεί σαν διαδικασίες το κράτος, αλλά οι διευκολύνσεις είναι σίγουρα καλύτερο από το να μην τις είχε. Ακόμα κι αν υπολογίσουμε ότι πληρώνεις 30 ευρώ την πινακίδα στους 18 μήνες.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά μοτοσυκλέτας,της οποίας έχουν παραδοθεί οι πινακίδες!
    από speedy368 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2012, 17:24
  2. ποσο δικαιο εχουν οι κανονες των μοτοσυκλετων
    από EVI στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2009, 09:20
  3. ανέκδοτο οι γυναίκες που έχουν τρίχες κατσαρές; (1+2)
    από patronos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2008, 19:45
  4. Και οι πούστηδες έχουν δικαίωμα στην αγάπη
    από Tigas στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο μήνυμα: 06/04/2006, 15:13
  5. Οι τύποι των γυναικών...
    από DirtyHarry στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2004, 12:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF