Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 53

Θέμα: Αγορα οικονομικου μεταφορικου

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275

    Αγορα οικονομικου μεταφορικου

    Γεια σας παιδια νεος στο φορουμ. Συντομα θα παω στην λημνο λογω δουλειας και θα μεινω σιγουρα 2 χρονια. Εχω αυτοκινητο με υγραεριο αλλα σκεφτομαι να αγορασω και ενα μηχανακι μεχρι 1000 ευρω κυριως για τους καλοκαιρινους μηνες ωστε να γλιτωσω και καποια χιλιομετρα απο το αυτοκινητο καθως και να εχω ενα εφεδρικο μεσο σε περιπτωση που παθει κατι το αυτοκινητο μου (διοτι ειναι 10ετιας με αρκετα χλμ).Στα χρηματα που κοιταω εχω βρει paggio liberty 150 και honda cbf 125. Το καλο ειναι πως μπορω να βγαλω διπλωμα για απεριοριστο κυβισμο αλλα το κακο ειναι πως θα χρειαστουν αλλα 250 ευρω για το διπλωμα αν καταληξω στο Liberty 150 ενω για 125 εχω διπλωμα και δεν χρειαζομαι κατι. Απο θεμα γκαζιου(διοτι θα κανω διαδρομες γυρω στα 60 χλμ πηγαινε-ελα 1 με 2 φορες την εβδομαδα) καθως και οικονομιας και αξιοπιστιας ποιο θεωρειται καλυτερη επιλογη?
    Αν εχετε να προτεινετε και καποιο παπι σε αυτα τα χρηματα δεκτο απλα νομιζω πως το cbf 125 ειναι και λιγο ποιο ασφαλες απο ενα παπι διοτι ειναι σαν μηχανι.

    Υ.γ Μετα απο τα 2 χρονια αναλογα με το πως θα πανε τα οικονομικα το σκεφτομουν και για μοτοσυκλετα ταξιδιαρικη κυριως για Vstrom λογικα οποτε αργα ή γρηγορα το διπλωμα θα βγει για απεριοριστα

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Ενα παπι μεχρι 125...η το cbf....το ιδιο ειναι....απλα ο συμπλεκτης ειναι η διαφορα και μονο...για μενα παπι...και αν πιανει λιγο το χερι σου να το συντηρεις κι'ολας...το σκουτερ ειναι αλλη φαση...αλλη οδηγηση..πιο μικροι τροχοι...καποια θεματα συντηρησης πρεπει να το πας σε τεχνικο...και πιθανον ειναι πιο ακριβα !

  3. #3
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.167
    Μόνο παπί...μην το σκέφτεσαι καν, νησί, απομακρυσμένο, το θέλεις και οικονομικό, μόνο παπί...
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Απλα επειδη θελω να αγορασω αργοτερα και μηχανη δεν θα ηταν καλυτερα να ξεκινησω με ενα cbf που ειναι σε στυλ μηχανης? Καθως και απο θεμα ασφαλειας και αξιοπιστιας διοτι στα 1000 ευρω δεν ξερω τι παπι μπορω να βρω αξιοπιστο που να μην ειναι σκισμενο διοτι τα cbf 125 δυσκολα θα το παρει καποιος να το σκισει γνωμη μου παντα

  5. #5
    Δηλαδή το παπί θα το πάρει κάποιος να το σκίσει ? Εκτός αν κοιτάς για Crypton 135 που τα παίρνουν συγκεκριμένες "παρτίδες" νεολαίας

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Αν σου αρέσει το cbf μην το σκέφτεσαι καν. 2-3 στάνταρ ζημιές βγάζει (και αν) και είναι πραγματικά ΤΕΡΑΣ οικονομίας. Αν εξαιρέσεις λάστιχα και αλυσιδογραναζα έχει συντήρηση παπιου. Πρώην κάτοχος για 2.5 χρόνια. Ο,τι άλλο θέλεις ρωτάς.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gerokost Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή το παπί θα το πάρει κάποιος να το σκίσει ? Εκτός αν κοιτάς για Crypton 135 που τα παίρνουν συγκεκριμένες "παρτίδες" νεολαίας
    Honda innova injection κοιταω αλλα και αυτα τα παιρνουν για ντελιβερι και καποια πιτσιρικαδες για αυτο θεωρω καλυτερη επιλογη ενα cbf περα απο την ασφαλεια που παρεχει

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από masterone Προβολή μηνύματος
    Honda innova injection κοιταω αλλα και αυτα τα παιρνουν για ντελιβερι και καποια πιτσιρικαδες για αυτο θεωρω καλυτερη επιλογη ενα cbf περα απο την ασφαλεια που παρεχει
    Απλά αν κοίταζα ένα σκύλο για απομακρυσμένο μέρος, θα έπαιρνα ένα παπί παλαιάς κοπής, (βλέπε kaze-r) με καρμπυρατέρ, γιατί εφόσον μιλάμε για μτχ , όλο και κάτι θα σου βγάλει, εκεί στο νησί όλα τα μαστόρια θα ξέρουν να φτιάξουν ενα απλό παπί.
    Οτιδήποτε με injection κτλ, δεν ξέρω αν θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν τόσο γρήγορα. Απο αυτή τη σκοπιά το λέω.
    Αλλιώς ναί, το CBF είναι μια πολύ καλή λύση !

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Cbf 125 δαγκωτο...
    Καιει ελαχιστα, έχει μηδαμινά έξοδα συντηρησης, είναι αξιόπιστο και οδηγιεται σαν μοτοσυκλέτα καθότι έχει το ντεπόζιτο ανάμεσα από τα πόδια και έχει και συμπλέκτη...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Θα σου έλεγα cbf125, αλλά επειδή η περίπτωση σου είναι"ειδική" κ δε σκαμπαζεις κ πολλά ( ακόμη. Κάνεις μας δε γεννήθηκε να ξέρει, όλοι μάθαμε) προτίμησε ένα απλό παπί κ κατά προτίμηση δες μήπως το αγοράσεις από κάνα μαγαζί εκεί έτσι ώστε αν βγει προβληματικό να του το πας πίσω για φτιάξιμο(δωρεάν ή όχι)

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Σκεφτομαι μηπως να παω σε αγορα καινουριου daytona sprinter 125 που εχει 1.5 χιλιαρικο και εχουν βαλει και ψεκασμο πλεον?

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    716
    cbf 125 πήρε πρίν 3-4 χρόνια καινούργιο συγγενής μου , αψογο ΜΟΝΟ σε κατανάλωση ...τού εβγαλε 2 φορές πρόβλημα η τρόμπα βενζίνης (τήν μιά φορά ηταν μέσα στήν εγγύηση κ δεν πλήρωσε μία ,τήν δεύτερη φορά ομως πού ηταν εκτός εγγύησης ετσουξε πολύ η γνήσια honda ...τού εκαψε μιά φορά πηνία εκτός εγγύησης κ τα χρυσοπλήρωσε (στό συνεργείο του ειπαν οτι ειναι συνηθισμένα αυτά τα προβλήματα στο cbf125 ...) ειχε δισταγμούς - κομπιάσματα το injection οπου κ να πήγε ποτέ δέν φτιάχτηκε οπως επρεπε ,αγανάκτησε κ το πούλησε ...πήρε ενα cbr250 μετ/νο πολύ οικονομικό σε κατανάλωση κ αψογο οδηγικά κ χωρίς προβλήματα ,μιλάμε για προσεκτικό κ ψείρα οδηγό κ μάλιστα το cbf ηταν το μόνο μηχανάκι πού αγόρασε καινούργιο
    κ τού εβγαλε αυτά τα προβλήματα , αφού διαθέτεις χρήμα πολύ καλή αγορά ειναι οπως εγραψες το sprinter 125 οπως κ το dy 125 με 2 χρόνια εγγύηση μέ αφθονα κ φθηνα ανταλλακτικά , πρόσφατα πήρε καινούργιο φίλος μου το daelim ace 110 το μόνο παπί με 4 (τέσσερα χρόνια εγγύηση) κ φοράει ζάντες με ελαστικά χωρίς σαμπρέλα (tubeless)
    Τελευταία τροποποίηση από alexis72; 23/07/2018 στις 00:10.

  13. #13
    The coffee Vampire
    Εγγραφή
    23/01/2017
    Μηνύματα
    916
    Για το city ace 110 έχω ακούσει ότι ακουμπάει την αξιοπιστία του kazer...Το εχουν κάποιοι στην γειτονιά συνεργειαδες.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Η τρόμπα έχει θέμα από μαμά λόγω διαμέτρου, αν βάλεις μεγαλύτερη aftermarket με ένα 50αρικο καθάρισες, πηνια περιεληξη 100 ευρώ τα έκανα με το που το πήρα, δεν ξαναμιλησαν έως τώρα, τώρα αυτό για το injection που λες πραγματικά δεν ξέρω τι μπορεί να είναι, βαλβίδες μου ακούγεται εμένα, τέλος πάντων, ο καθένας με την γνώμη του και τις εμπειρίες του

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    20/07/2018
    Μηνύματα
    275
    Για το daytona monster 125 σε καινουριο τι γνωμη εχετε? Καθως και αν ξέρετε στην αγορα καινουριου απο νησι αλλάζει η τιμή πώλησης? Παρατηρησα οτι εχει πολυ κοντο σασμαν με αποτελεσμα να δουλευει σε πολυ υψηλες στροφες αυτο με μια αλλαγη του μπροστινου γραναζιου(που δεν ξερω τι νουμερο ειναι) μπορει να αλλαξει?

    Υ.γ Εχω βρει και ενα daelim roadwin στα 1300 συζητησιμη ενος χρονου που διαβασα οτι ειναι πολυ καλο μηχανακι
    Τελευταία τροποποίηση από masterone; 24/07/2018 στις 21:00.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΚΡΑΝΟΥΣ
    από p2panoulis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/03/2014, 13:21
  2. Αγορα οικονομικου σκουτερ- Zip 100
    από S16 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2006, 11:06
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF