Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: γεια σας θέλω τη γνώμη σας

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/07/2018
    Μηνύματα
    27

    γεια σας θέλω τη γνώμη σας

    γεια σας ήμουν κάτοχος kawasaki kle 500,σήμερα επωλήθη και έφυγε οδικώς απο Σέρρες στην Ορεστιάδα. πλεον ψάχνω για μηχανή και βλέπω τις εξής μηχανές tdm 850 που η αγορά γίνετε άνετα μια και διαθέτω το ποσό. το βρήκα σε καλή κατάσταση στα 1600 ευρώ 2002 μοντέλο νοικοκύρης ο ιδιοκτήτης. μετά βλέπω το Triumph Tiger 955i '02 όπου για το συγκεκριμένο μηχανάκι δε ξέρω απολύτως τπτ. ντιπ για ντιπ. Αυτό που θέλω να ρωτήσω όντως τα 850 καίνε τόσο πολύ λάδι?γιατί ο μάστορας μου , μου έχει πει αν το προσέχεις και οι αλλαγές γίνονται στα 4000 χλμ θα είμαι μια χαρά, επίσης το καλοκαίρι λόγω επειδή οι θερμοκρασίες είναι υψηλές πρέπει να το προσέχουμε περισσοτερο .. έγραψα στο κλαμπ της tdm και έγινε ενας χαμούλης του λόγω μακρυα απο αυτό καίει δε κάνει δε ράνει. το θέμα είναι όμως ότι βλέπω πολλούς να τα κυκλοφορούνε και να δηλώνουν ευχαριστημένοι,.είναι ουτοπία αυτο που ζούνε ή δυστοπία?
    εκεί που θέλω να καταλήξω είναι τη αξίζει απο τα 2 πιο πολύ. εννοείτε σκέφτομαι και το 900 , λέω να άνω υπομονή και να το παρω όταν θα φύγει αυτό το έρμο καλοκαίρι.. περιμένω γνώμες απο γνώστες παιδιά.σας ευχαριστώ πολύ καλώς σας βρήκα.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Κάνε υπομονή και πάρε το 900.
    Το 850 είναι λύκος μαύρος και ισχνός



  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Μπορω να πω τη γνωμη μου και εγω μιας και ειμουν κατοχος 4 χρονια σε τδμ και λιγες μερες με το 955.

    Οχι.Το τδμ δε καιει λαδι.Οι αλαγες οι δικες μου ηταν στις 6.000 χλμ.Ειναι τιμιο με λιγο παραξενη θεση οδηγησης που τη σηνηθηζεις ομος γρηγορα.Εχει ανταλακτικα ευκολα φτηνα και τα βρισκεις και στα περιπτερα.Ταξιδευει ανετα με 160-170 χωρις να ζοριζετε ο κινητηρας.Φορτωνετε ευκολα σα γαιδουρι.Ειναι βολικο και για το συνεπιβατη.Ειναι δυνατος ροπατος κινητηρας.


    Η αναρτηση του ηταν για τον π@#$οτσο.Τα φρανα του επισης.Αλαξα και αναρτηση και αναγκαστικα να βαλω σοληνακια υψηλης πιεσεως.
    Συνηθως οι ιδιοκτητες του τα γαμανε.Ειναι ευχης εργον να βρης καποιο που να μην εχει φαει γ@μησι.


    Το 955 το ειχα δανηστει σε μια βολτα στο χωμα που καναμε.Το ειχα απο παρασκευη μεσημερι εως κυριακη απογεμα.Θα πω οτι αποκομισα.

    Δυνατος κινητηρας.Απιστευτη θεση οδηγησης και για τον οδηγο και για τον συνοδηγο.Παρα πολυ δηνατα φρενα.Το συγκεκριμενο φορουσε ψηλη ζελατινα και ειχε πολη καλη προστασια απο τον αερα.

    Αναμεσα απο τα 2 θα επερνα το 955 με εναν ενδοιασμο για τα ανταλακτικα του.Δε ξερω αν ειναι δυσευρετα και ακριβα.Παντως ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη.Ενα αρτιο στημενο μηχανακη.Ποσο το βρισκεις?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Από τα 2 που κοιτάς, πάνε Ορεστιάδα και πάρε πίσω το KLE σου....

  5. #5
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.129
    Το 850 κατά 99% είναι σκιζμενο από τους προηγούμενους,το 955 πιθανότατα όχι,δεν διατίθεται για τέτοιου είδους αθλοπαιδιές.
    Ψηφίζω Τriumph και για τους λόγους που είπε ο πάτερ.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    TDM 850....το ευχαριστηθηκα οσο κανενα αλλο μηχανακι....ταξιδια...βολτες τα παντα.
    Αγορασμένο κούτα (3.250.000 δρχ χαχαχα )
    Ηξερα απο την αρχη το θεμα που ειχε...οποτε και το προσεχα σχολαστικα (αν και στα τελευταια μοντελα 2001) δεν ηταν τοσο εντονο.
    Πολυ λιγοι ομως ηταν σχολαστικοι με αυτο το θεμα...εξου και τα προβληματα...οποτε ΝΑΙ...απεφυγε το...δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις καθαρο 850 !

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Καλός φίλος είχε το 850. Έκαιγε λάδι σαν φριτεζα. Δεν έχω ιδέα αν ήταν γνώρισμα τους η μόνο αυτό ήταν έτσι.
    Δεν τον ένοιαζε πολύ γιατί το είχε πάρει για να μάθει (από άλλο φίλο).
    Το 955 το βρίσκω πιο όμορφο μηχανάκι.

  8. #8
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Την προηγούμενη δεκαετία κυκλοφορούσαν πιο πολλά tdm 900 και από παπιά . Ολο και κάποιο θα βρεις μτχ σε ανθρώπινη τιμή και κατάσταση μέχρι το πού δεκαετίας . Για παλιότερο μόνο απο γνωστό και αν . Μην μπλέκεις με το 850 .
    Modenas Kriss 125

Παρόμοια θέματα

  1. Θελω τη Γνώμη Σας...
    από lionick στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2008, 20:19
  2. θελω τη γνωμη σας!!
    από dimdil στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2008, 01:27
  3. s.o.s θέλω τη γνώμη σας!!
    από mairoulaZX στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 353
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2007, 10:52
  4. Θέλω τη γνωμη σας
    από dimperd7 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 01:59
  5. Θέλω τη γνώμη σας
    από dodos_1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 17:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF