Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 71

Θέμα: RIP Tuono & ARAI

  1. #46
    Όντως δεν έχει καμία σχέση. Και προπάντων τα φρένα πολύ καλύτερα, μπορεί να σε σώσουν την επόμενη

    Πέραν πλάκας, το 1100 είναι ακόμα πιο πιστόλι
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    ..................Και προπάντων τα φρένα πολύ καλύτερα, μπορεί να σε σώσουν την επόμενη
    αυτη ειναι η στρατηγική για USP προς την γυναίκα

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    ................ Πέραν πλάκας, το 1100 είναι ακόμα πιο πιστόλι
    Αυτο διαβάζω

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Σημερα πήγα διαδοχικά σε KTM, Ducati και στο Aprilia

    Ηθελα να δω παλι το Multi που ειναι βαρυ, τόσο στην αίσθηση στατικά τουλάχιστον φαινεται να εχει το βαρος ψηλά (ειχα του 2011 και δεν ηταν ετσι) οσο και στην τσέπη αφου ειναι 3Κ€ και περισσοτερο ακριβοτερο απο τον ανταγωνισμό

    Οπότε ειμαι αναμεσα σε 2 το ΚΤΜ 1290 Adventure S 2018 ή Aprilia Tuono Factory 2018

    Λεφτα τα ίδια (για €500) και χρηματοδότηση πιο τσάμπα ΔΕΝ εχει (του Tuono; για το ΚΤΜ αναμενουμε αλλα λογικά θα ειναι κοντα)

    Το θεμα ειναι η χρήση και αν θα παρουμε τον πιο συντηρητικό δρόμο οδήγησης

    Το ΚΤΜ τα σπάει σαν σύνολο, όμορφο (στα μάτια μου), φουλ τεχνολογία και οθόνη σινεμά, κρατάει τιμή, keyless μεχρι και η ταπα βενζίνης, θα κανει ευκολότερα ενα ταξίδι αλλα μιας και τα ταξίδια δεν ειναι στην ημερήσια διάταξη μπάινουν ερωτήματα - βεβαια η δουλεια ειναι 70χιλ x 2 οποτε εκεί θα βοηθήσει να το χρησιμοποιώ περισσότερο.

    Το αλλο, το Tuono ντε, ειναι απλα @@@@@ , το μόνο υποδεέστερο που βρίσκω οτι εχει ειναι η οθόνη που θα μπορούσε να ειναι καλύτερη.
    Το οτι στετείται ηλεκτρονικών αναρτήσεων και keyless δεν με ενοχλεί.
    Εχει και cruise για το ταξίδι που ετσι και αλλιως θα κανω μονος αφου η γυναίκα δεν ανεβαίνει μεχρι την ενηλικίωση των κοριτσιών

    Αυτο που με "φοβίζει" στο Tuono ειναι μην πανε και το αλλαξουν δραστικά το 2019-2020 με αλλα πλαίσια κλπ και τραβαμε τα @@@@ σε ενδεχόμενη μεταπώληση μετα

    Ενω το ΚΤΜ δείχνει να ειναι πιο safe σε αυτο τον τομέα - του π@υστη, τι αλλο να του κανουν

    Σκέψεις - σκέψεις για τις καλοκαιρινες διακοπές στην παραλία

    ΥΓ για πειτε καμια γνωμη οι έμπειροι - thanks

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Δεν έχεις ξεκαθαρίσει τι βλάβη έχει το υπάρχον μοτό σου, και θέλεις ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΜΑΘΕΙΣ, να πάρεις άλλο;

    Κι αν το δικό σου θέλει απλά μούρη φανάρι και λίγα πλαστικά, θα έχεις πάρει άλλο, και θα φτιάχνεις και αυτό;

    Μπας και βιάζεσαι και μάλιστα σε εγκληματικό (για εσένα) βαθμό;

    Μάθε πρώτα τι έχει, σωστά και θετικά, και μετά βλέπεις τι θα κάνεις.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Γαμω τα διλήμματα!!
    Δες πρώτα σε τι κατάσταση είναι το δικό σου και μετά δώστο και πάρε το ΚΤΜ

  6. #51
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Πάντως τα 2 που κοιτάς είναι εντελώς διαφορετικά μηχανάκια. Δες πρώτα τι θέση οδήγησης θες να έχεις, κάλυψη αέρα και αν χρειάζεσαι τους χώρους του ΚΤΜ.

    Τέλος πάντα αγοράζουμε αν έχουμε 5υξ οικονομική δυνατότητα αυτό που μας καβλωνει περισσότερο.

    Καλή επιλογή!

    p.s Εγώ θα πήγαινα στο Αυστριακό.

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Κανένα δίλημμα η τριλημμα.Εφοσον υπάρχει η δυνατότητα κι εγώ για καινούριο θα πήγαινα και ο μπακλαβάς γωνία..
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 29/07/2018 στις 00:48.

  8. #53
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Δεν έχεις ξεκαθαρίσει τι βλάβη έχει το υπάρχον μοτό σου, και θέλεις ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΜΑΘΕΙΣ, να πάρεις άλλο;
    Κι αν το δικό σου θέλει απλά μούρη φανάρι και λίγα πλαστικά, θα έχεις πάρει άλλο, και θα φτιάχνεις και αυτό;
    ΑΝ λέω ΑΝ δεν την εχει ακουσει το πλαίσιο και αν ο κινητήρας ειναι ΟΚ (μιας και ετρεξε λάδι απο 2 σημεια, πισω κεφαλή και εμπρός χαμηλα), ενεκα της καλής στούκας θέλει σιγουρα Καλαμια / quick swifter / λεβιέ / σταντ / οργανο που εσπασε / επισκευη ζαντας / λαστιχα (αφου εκοψε το εμπρος) / μπροστινό φερινγκ, πλαινό φερινγκ / κλπ που σύνολο θα παει με μεταχείρω ανταλλακτικά πανω απο 2,5Κ€ .

    Λογικα το συνεργείο που δουλεύει με καινουργια μονο ανταλλακτικά θα μου στειλει κανα μποναμά 5-6.000€


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Μπας και βιάζεσαι και μάλιστα σε εγκληματικό (για εσένα) βαθμό;
    Κοιτα, μεχρι να βαλεις υπογραφή ειναι ολα στον αέρα.
    Το μηχανάκι ειναι στο συνεργείο και περιμένω την λυπητερή

    Επισης εχω βρει 2 αγοραστες για το Tuono που με περιμένουν για αρχες Σεπτεμβρίου


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος
    Δες πρώτα σε τι κατάσταση είναι το δικό σου και μετά δώστο και πάρε το ΚΤΜ
    Μαλλον αυτο θα γίνει

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Πάντως τα 2 που κοιτάς είναι εντελώς διαφορετικά μηχανάκια. Δες πρώτα τι θέση οδήγησης θες να έχεις, κάλυψη αέρα και αν χρειάζεσαι τους χώρους του ΚΤΜ.

    Τέλος πάντα αγοράζουμε αν έχουμε 5υξ οικονομική δυνατότητα αυτό που μας καβλωνει περισσότερο.

    Καλή επιλογή!

    p.s Εγώ θα πήγαινα στο Αυστριακό.
    Η οικονομική δυνατότητα ειναι παντα σχετική, αν ημουν Ελλάδα δεν θα το κοιτούσα καν.
    Εδω απλά οι τιμές και η χρηματοδότηση ειναι τελείως διαφορετική.

    ΠΧ To Tuono κανει τελική τιμή ΟΛΑ μεσα €16500 και αν βαλω τα €10.000 σε 36 δόσεις θα μου κοστίσει στην τριετία €10.326
    ΔΗΛ €9,05 τόκοι τον μήνα

    Οποτε υπο αυτες τις προυποθεσεις καταλαβαίνεις οτι ολα ειναι με αλλη οπτική.
    Οχι οτι δεν θα δωσεις τελικά €16500 αλλα πως θα το δωσεις χωρίς να διαταράξεις την οικογένεια και τις αναγκες της.

    PS αρχίζει να με κερδίζει ο αυστριακός μιας και σκεφτομαι να κανω καποια ταξιδάκια εστω και μονος αφου ειμαι κεντρο ευρώπη και βοηθάει προς καθε κατεύθυνση

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Ακομα ειμαι στο αναρώτημα τι θα κάνω.

    Να το δώσω για €2500 ή να δώσω ~€2800 να το φτιάξω όλο με καινούργια ανταλλακτικά?
    Την επισκευή θα την κάνω μόνος να παιρνάει και η ώρα τον χειμώνα

    Αν το φτιάξω θα μπορώ να πάρω ενα 2ο για άλλες αναγκες - Αν το δώσω θα παρω ενα για όλες τις αναγκες/χρήσεις
    Και τα 2 σενάρια ειναι δεκτά - 1 και καλο ή 2 παλαιά (του 2014 ).


    Αβυσσος

    Σε κάθε περιπτωση για νεο μηχάνημα θα πρεπει να ειναι Δεκεμβριος που εχει προσφορές και για να το πουλησω εχω κανα 5νθημερο καιρό να αλλαξω γνώμη


    Οποτε για την περιπτωση της επισκευής αναζητώ την τεχνική σας βοήθεια - Οι γνωρίζοντες - για να μην ανοίγω νεο θεμα.


    Θα αλλάξω με καινούργια: ρουλεμαν τιμονιου και παρελκόμενα, πηρούνια ολοκληρα, τροχό εμπρος, ρουλεμάν τροχού και παρελκόμενα, δισκοπλακες γιατι οι γαλλοι μου ειπαν οτι εχει παρει ο ενας (αγνωστο μιας και γυρίζει χωρίς να μαγκώνει).

    Επίσης οι μαλακες οι γάλλοι στην προσφορά μου βάλανε και την κάτω τιμονόπλακα αλλα αυτοι μου βάλανε και το ψαλίδι λόγο γρατζουνιάς και τα πλαστικά / καθρέπτες / κλπ που τους πήγα στην κούτα

    ΚΑΙ φυσικα χωρις να το λύσουν!!!

    Λέτε να υπάρχει λόγος αλλαγής της κάτω τιμονόπλακας????

    --------------------------------------

    Επίσης, πώς ελέγχουμε αν εχει στραβώσει το τιμόνι?
    Για ψυχολογικούς λόγους σκέφτομαι να το αλλάξω αλλα κρίμα ειναι αν ειναι ΟΚ

    Σας μερσώ

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Με 2,5Κ βάλτο μου σε μια μεταφορική να το πάρω εγώ
    Και εσύ πάρε το ΚΤΜ. Να αλλάξεις λίγο. Αλήθεια, πόσο πάει το 1290 εκεί? (Βέλγιο είσαι?)

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Με 2,5Κ βάλτο μου σε μια μεταφορική να το πάρω εγώ ������������������
    Και εσύ πάρε το ΚΤΜ. Να αλλάξεις λίγο. Αλήθεια, πόσο πάει το 1290 εκεί? (Βέλγιο είσαι?)
    Κοίτα, το 1290 adventure S έχει 16000€ Κομπλέ με πινακίδα - χωρίς έξτρα όπως quick shifter, το super duke GT πρέπει να έχει κατά χιλιάρικο παραπάνω.

    Λουξεμβούργο είμαι psilos , Βέλγιο πρέπει να είναι πιο ακριβά λόγο ΦΠΑ (εδώ είναι 17%) και φόρων.

    Πριν λίγο βρήκα χρόνο και ξανά τσέκαρα κινητήρα - ΟΛΑ κομπλέ δουλεύει και δεν χάνει τίποτα για 15’ που το άφησα να δουλεύει , μπαίνει Βεντιλατέρ - κανένα μήνυμα - όλα ΟΚ - δεν τρέχει τίποτα (το είχα ένα ερώτημα)

    Το σηκωσα και τσέκαρα αν έχει μπόσικα στον Σταύρο και αν μαγκώνει δεξιά αριστερά - τίποτα κανένας τζόγος και όλα smooth στο αριστερά δεξιά

    Βέβαια θα αλλάξω ρουλεμάν λαιμού

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Και ναι, αυτη την εβδομάδα είναι ολα μαζεμένα μέσα σε κούτες, σακουλάκια κλπ κλπ αναμένοντας την συναρμολόγηση

    ΟΛΑ τα σημαντικά αγοράστηκαν καινούργια, ή σχεδόν καινούργια ενώ κάποια λίγα 2ης σημασίας επισκευάστηκαν.

    Εχουμε και λέμε :

    Καινούργια:
    - τροχός εμπρός
    - δισκοπλακες
    - τακάκια, αν και τα προηγούμενα είχαν 80% ψωμί κρίμα να πατήσουν σε καινούργιες δισκόπλακες
    - κατω τιμονόπλακα
    - ρουλεμαν λαιμού
    - τιμόνι
    - quick shifter, ήταν γρατζουνισμένο
    - λεβιές ταχυτήτων
    - διαφορα βιδάκια
    - διαφορα λαστιχάκια και αποστάτες, μπρος πισω πάνω κατω
    - πλαστικές βάσεις μπροστά
    - Puig screen, σαν αυτή που φορούσε - άσχετο βρεθηκε €19 απο Amazon όταν ολοι πουλάνε 80-100€

    Μεταχείρω:
    - καλάμια απο 2016 μοντέλο με 20 χιλ
    αυτα έχουν και τις 3 ρυθμίσεις ανα καλάμι οποτε αναρωτιέμαι αν θα δω διαφορά.
    - σταντ
    - μπροστινό φέριγκ
    - μικρό εμπρός φώς

    Επισκευάστηκε:
    - όργανο, μιας και είχε σπάσει μόνο το τζάμι μπήκε νέο με δότη κορνίζα απο το σαλόνι (ευτυχώς που είχαμε μπόλικες μιας και οι πρώτες 2 δεν πέτυχαν) και με "αλλο" κάθισμα σε σχέση με το κανονικό.
    Ειπα να μην το σφάξω και να πάω συντηρητικά, μια χαρά ειναι με ενα 2-5% λιγότερο οπτικο περιμετρικά μιας και εβαλα περιμετρικά ενα αυτοκόλλητο να καλύψει την κόλληση που όμως δεν κρύβει τίποτα.
    Το βρίσκω στα €200 αλλα το λυπήθηκα
    - πλαινό φέριγκ, τρίφτηκε και έγινε wrap (μιας και πάμε για αλλαγή χρώματος)
    - φώτα, είχε σπάσει στην μέση το πλαστικό εχω τα σώματα ήταν ΟΚ. Οποτε έπεσε κόλληση και υποστήριξη με λεπτό λαμάκι.
    Η μεγάλη χαρά ήταν όταν κούμπωσε ακριβώς το φωτάκι εμπρός και μετά στο φέρινγκ - μιας και όταν το κολλούσα δεν τα είχα

    Επίσης, έγινε wrap το ντεπόζιτο ολόκληρο σε ενα κομμάτι, με παίδεψε κανα 3ωρο αλλα βγήκε super !!
    Μαζι και η ουρά - του RSV που φοράει - σε αλλο χρώμα

    Παραγγέλθηκαν και ΟΕΜ αυτοκόλλητα απο εμπρός μέχρι πίσω

    Χθες έπλυνα ζάντες και εβαλα δισκόπλακες και abs στην μπροστινή και σήμερα πήγαν για λαστιχάκια

    Αναμονη για το ΣΚ ωστε να πάμε στις "χοντρές" εργασίες αντικατάστασης κάτω πλάκας (κυρίως μιας και δεν το έχω ξανακάνει) και καλαμιών.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Συνεχίζουμε, σχετικά αργα μιας και εντος εβδομάδας δεν υπάρχει χρόνος

    Προς το παρόν είμαστε εδω που ουτε το λύσιμο δεν έχει αρχίσει

    Βασικά κάτω πλάκα και καλάμια βγάλσιμο - βάλσιμο θα πάμε με την μια μιας το σηκώνω με μικρό γρύλο (συνεργείου οχι αυτον που έχει στα αυτοκίνητα) αλλα δεν τον εμπιστέυομαι να μείνει μόνιμα με βάρος (αν και ειναι για μέχρι 2 τόνους).

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image1.jpg 
Προβολές:	238 
Μέγεθος:	53,7 KB 
ID:	400332


    Παραλάβαμε τακάκια Brembo, Τρίτη παραγγελία και παράδοση Πέμπτη - απο πολύ καλό ιταλικό site με τις φθηνότερες τιμές που βρήκα σε σύγκριση με όλα (ebay, γερμανια, γαλλια, αγγλία).

    Παραλάβαμε τις ζάντες με τα σωστά πατούμενα Gp Racer 212 M/E με την μπροστινή όλα καινούργια και την πίσω πλυμένη.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image4.jpeg 
Προβολές:	237 
Μέγεθος:	83,0 KB 
ID:	400333

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image5.jpeg 
Προβολές:	237 
Μέγεθος:	83,2 KB 
ID:	400334


    Βγάλαμε - βαλαμε το νεο σταντ και η βοηθός εκανε την σύνδεση της φύσας που πήγαινε ψηλά, και αναρωτιόμουν γιατι εχει τοσο μακρύ καλώδιο

    Συναρμολογήσαμε το νεο λεβιέ ταχυτήτων και το βάλαμε "πρόχειρα" μιας και βαριόμουν να την ψάξω μεσα στα σακουλάκια την βίδα-αξονα του λεβιέ που την εχω πάρει καινούργια

    Επίσης δεν προλάβαμε να βαλουμε και το quick shifter μιας και η μικρή βοηθός/παρέα μου έπρεπε να πάει για υπνο


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	image3.jpg 
Προβολές:	235 
Μέγεθος:	41,2 KB 
ID:	400335


    Ασχετο, σχόλιο για την loctile " βρωμάει σαν κλούβιο αυγό " Λες και έχει μυρισει ποτε

    Απο το ΣΚ εχουμε μεγάλες απαιτήσεις, να δούμε πως θα πάει

  14. #59
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797

    Tuono is back

    Ξεκίνημα Σάββατο χαλαρά κατά τις 10 το πρωί

    Λύνουμε καλάμια και κάτω πλάκα και ξεκινάμε

    Βγάζοντας την κάτω πλάκα αποκαλύφθηκε ότι ήταν στραβή και είχε σπάσει και το πανω λεπτό χείλος απο το δαχτυλίδι του ρουλεμάν που στον σταυρό.

    Χτύπημα σιγά σιγά με κατσαβίδι να βγει μιας και χρειαζόμουν την ροδέλα/λάστιχο που είχε απο κάτω και δεν είχα παραγγείλει
    Αν και η υπομονή δεν είναι το φόρτε μου το κατάφερα χωρίς ζημιά

    Το επόμενο στάδιο δοκιμασίας της υπομονής μου ήταν να μπει το κάτω δαχτυλίδι που πατάει το ρουλεμάν
    Χρησιμοποιώντας το παλαιό ανάποδα για να έχω πάτημα να χτυπήσω το έβαλα σιγά σιγά μέχρι που σφίνωσε καλά την κάτω ροδέλα στεγανοποίησης

    Τα «ποτήρια» στο πλαίσιο είπα να τα αλλάξω αν και δεν είχαν φθορές ή γρατζουνιές.
    Βέβαια, μη έχοντας αρκετά μακρύ κατσαβίδι ώστε να τα χτυπήσω για να βγουν σύντομα αποφάσισα ότι το safe ήταν να μην το προσπαθήσω και να το αφήσω/δοκιμάσω έτσι για να μην πάμε για παλί και βγούμε κουρεμένοι

    Βάλαμε λοιπόν και τον σταυρό επάνω όπου μετά από 2-3 φορές βγάλε βάλε την πάνω πλάκα την σφίξαμε για τελευταία φορά ( αυτά τα καλώδια και ντίζες δεν λέγανε από την αρχή που πάνε )

    Φυσικά το γράσσο είχε την τιμιτική του στα ρουλεμάν

    Σειρά τα πλαστικά εμπρός μιας και χωρίς καλάμια είχα απρόσκοπτη πρόσβαση – ο πονοκέφαλος για το πώς κάθονται μέσα τα καλώδια και τα λοιπά είχε ένα σασπένς αλλά λύθηκε σύντομα.
    Μετά απο ενα – δυο μπρος πίσω για την φύσα του οργάνου και όλα μπήκαν όμορφα.

    Βαλαμε και το όργανο με το αλλαγμένο τζαμάκι

    Με τοση άνεση βάλαμε όμορφα και εύκολα την σήτα του ψυγείου αλλά και το πλαστικό κάλυμα απο πάνω - ευκαιρία ήταν

    Σειρά είχαν τα καλάμια τα οποία δεν μας προβλημάτισαν
    Εμπρός τροχός επάνω, έπειτα οι δαγκάνες αφού πρώτα ψευτοκαθαρίστηκαν και μπήκαν νέα τακάκια - Επιτέλους πάτησε εμπρός στα πόδια του

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4638.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	46,2 KB 
ID:	400398

    Μετά εχει σειρά το τιμόνι, βγάλσιμο και μεταμόσχευση – με τόσες τρύπες αν έπαιρνα after market ακόμα θα τραβούσα τις …………………. μου
    Βγάλσιμο όλά απο το παλαιο και να μπουν στο νέο, δυσκολία μηδέν αλλα πάντα με εντυπωσίαζε πόσο μέσα μπαίνουν
    Ευτυχώς ειχα το παλαιό και συνέκρινα μιας και είχε πολλές τρύπες που έπρεπε να πάνε στο σωστό μερος για να κουμπώνουν όλα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4640.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	71,5 KB 
ID:	400399

    Μετά με σφιγμένη μόνο την επάνω τιμονόπλακα κάναμε την μαϊμού για να ισιώσουν όλα τα υπόλοιπα ελπίζοντας στην πανάρχαια αυτή τεχνική.

    Και το Σάββατο έκλεισε με το κούμπωμα του πίσω τροχού, αφού έβγαλα την δαγκάνα για να μπει άνετα.

    Στην πίσω δαγκάνα δεν άλλαξα τακάκια μιας και δεν κατάλαβα πως έλυναν - εχει ακομα τακάκι οπότε έμεινε στα To Do

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4641.jpg 
Προβολές:	159 
Μέγεθος:	39,4 KB 
ID:	400400

    Ομολογώ ότι στις 7 που σταμάτησα, όλη ημέρα με ένα διάλλειμα για φαγητό, είχα κουραστεί ΑΛΛΑ κάτι είχα κάνει

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Κυριακή πρωί ήταν η ώρα της αλήθειας

    Ένα νέο τσεκ όλες τις βίδες, ξαπλώνοντας στο κρεβάτι το βράδυ θυμήθηκα ότι δεν είχα σφίξει τις βίδες από το εμπρός φτερό οπότε είπα να τις τσεκάρω όλες ξανά (ευτυχώς που πήρα και το νέο δυναμόκλειδο για 6-30 μιας και το άλλο (10-200) ότι κάτω από 40 το κόβει ……….

    Οπότε η ώρα της αλήθειας, αλλά πρώτα ήθελε ντεπόζιτο και σέλα

    Στο ντεπόζιτο είχα βάλει από το Σάββατο τα νέα λαστιχάκια που πατάει πίσω, τα δικά του ήταν στα όρια αποσύνθεσης, το πλαϊνό λαμάκι για το καπάκι και τις λαστιχένιες τάπες εμπρός μιας και η μία είχε κάπου χαθεί (μάλλον στο τρακάρισμα)

    Έλα όμως όπου το ένα από τα 2 σωληνάκια εξαέρωσης κάπως ήθελε κούνημα, οπότε ξεβίδωμα το καπάκι από το εμπρός γρανάζι, κούνημα λίγο και όλα καλά

    Βιδώνουμε σέλα και βάζουμε εμπρός – περιμένουμε λίγο να ζεστάνει και φεύγουμε για βόλτα το τετράγωνο

    Ευτυχώς ο καιρός «ζεστός» με ήλιο

    ΟΛΑ δείχνουν καλά !!!! Υπέροχη αίσθηση

    Δείχνει να πηγαίνει ίσια χωρίς χέρια και ίσως και πιο ίσια και από πριν

    Ελάχιστα μη ευθυγραμμισμένη ο εμπρός τροχός αλλά στα όρια της παραφροσύνης – κλασσικό κόλλημα με αυτό το σημείο σε όλα τα μηχανάκια με παντα το καθιερωμένο λύσιμο μέτρημα δέσιμο βόλτα με το αλεν στην κωλότσεπη

    Πάμε πάλι πίσω, λύσιμο πάλι όλα από την πάνω τιμόπλακα και κάτω και ξανά την άσκηση μαϊμούς

    Δέσιμο πάλι, νέα βόλτα – ΟΛΑ ΚΑΛΑ – λες και πριν δεν ήταν αλλά τεσπα – ένα μικρο-κλικ καλύτερα !!!!
    Τώρα έχουμε μια μικρή αμφιβολία για το αν το τιμόνι είναι κέντρο αριστερά – δεξιά

    By the way, γιατι δεν βάζουν ένα κέντρο οι άνθρωπες – έχουν μια βούλα που κοιτώντας από το προηγούμενο τιμόνι είναι στην άκρη του ενός καβαλέτου, ΑΛΛΑ εκεί κάτω που είναι άντε να το δεις όταν προσπαθείς να ρυθμίσεις το τιμόνι.

    Τεσπα, λύσιμο τιμόνι, βγάλσιμο ακρόμπαρων και πρόσθετο μέτρημα με μέτρο από τα καβαλέτα – τώρα μοιάζει (ίσως) καλύτερα αλλά θα το δούμε σε μεγαλύτερη βόλτα (με το αλεν στην τσέπη)

    Μετά ακολούθησε διάλλειμα για βόλτα με φαγητό – πάρκο – παγωτό – πατίνι κλπ κλπ ένεκα Κυριακή

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Rsv Tuono Fighter!!
    από DUKASII στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 14:22
  2. aprillia tuono fighter experts!
    από picramenos στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 17:29
  3. Προς Wizard13 για το Arai
    από anco στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2004, 15:39
  4. Arai RX7-RR4 στη μισή τιμή!!!
    από Wizard13 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2003, 15:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF