Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 71

Θέμα: RIP Tuono & ARAI

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797

    RIP Tuono & ARAI

    Σάββατο λοιπόν, επιτέλους, τα προηγούμενα 2 ΣΚ τα είχα «χάσει» μοτοσυκλετιστικά λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.

    Αν και η πρόβλεψη καιρού όλη την εβδομάδα έδειχνε βροχές για το ΣΚ, ως δια μαγείας ο ήλιος ήταν παρόν.

    Το ραντεβού δεδομένο, 13:30 Bastogne – Βέλγιο στο σπίτι του CBR1000 με τα 164χιλ χιλιόμετρα.
    Οπότε ξεκινά η όμορφη ρουτίνα, φόρμα, προστασίες, μπότες, κράνος – γάντια κλείνουμε γκαράζ και φεύγουμε για βενζινάδικο. Βενζίνη και πιέσεις και βουρ για Bastogne που είναι 50’ από μένα.

    Η βόλτα ξεκινά, πλοηγός το CBR, πίσω το ΖΧ10 του 12 και μετά εγώ.

    Όλα πηγαίνουν όμορφα, το μηχανάκι υπέροχο, δοκιμάζω το νέο καθρεφτάκι bar end που έβαλα χθες και απολαμβάνω την διαδρομή

    Εχουμε κάνει ήδη καπου 100χιλ και όλα καλα !

    Κάποια στιγμή μπαίνουμε σε ένα Βελγικό χωριό, αριστερά – δεξιά ευθεία και μετά αριστερά σε ένα μικρό δρόμο που μας βγάζει σε ένα φαρδύ επαρχιακό 2πλης κατεύθυνσης με ωραία καινούργια άσφαλτο – όχι συνηθισμένο για Βέλγιο!
    Το CBR στρίβει αριστερά, ακολουθεί το ΖΧ και μετά εγώ, ανοίγουν γκάζι και σχεδόν εξαφανίζονται …. ο δρόμος διπλής αλλά φαρδύς και με ανοιχτές στροφές – ωραίος δρόμος σκέφτομαι !

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Μιας και έχουν αρχίσει να εξαφανίζονται ανοίγω γκάζι, φτάνω 170 περίπου όταν τους βλέπω στα 200 μέτρα ότι τους φτάνω, κλείνω γκάζι αλλά βλέπω ότι πλησιάζω με ταχύτητα, έχουν κόψει πολύ
    Κυρίως βλέπω το 2ο , το ΖΧ και όχι το 1ο που καλύπτεται από το 2ο μηχανάκι, αλλά πλησιάζω γρήγορα - φουλ φρένα και τότε συμβαίνει το πρώτο «κακό» ο πίσω τροχός βρίσκεται στον αέρα …….. και πηγαίνω στιγμιαία μονο με τον μπροστινό και τον πίσω στον άερα αλλά GP

    Πηγαίνωντας μονο με τον μπροστινό τραβάει δεξιά του δρόμου από το κέντρο που ήμουν και βλέπω το χωράφι να έρχεται, ή μάλλον πιο σωστά εγώ να πηγαίνω προς τα εκεί - και όλο να τους πλησιάζω που για κάποιο λόγο είναι σαν σταματημένοι (στα δικά μου μάτια)

    Τώρα το έχω σίγουρο ότι θα πέσω στο χωράφι, δεν σώζεται μιας και είμαι δεξιά και πολύ κοντά στα μηχανάκια που είναι στα αριστερά μου και ετοιμάζομαι ψυχολογικά – το γ@μημενο δεν λέει να σταματήσει – εν τω μεταξύ έχει μπει το ABS του μπροστινού και έχει κατέβει ο πίσω τροχός οποτε αλλά δεν «νιώθω» να κόβει :cry

    Έχει σταματάει να με πηγαίνει δεξιά και πηγαίνω ευθεία στην άκρη του δρόμου και ξαφνικά το 2ο μηχανάκι βρίσκεται αριστερα μου μιας και εχει κόψει αριστερά (για να αποφύγει το 1ο) και ενώ είμαι δίπλα του ΕΝΩ εμφανίζεται ΚΑΘΕΤΑ το 1ο μηχανάκι

    Ω ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ μου !!! γαμώτο !!!!!!!
    Τον χτυπάω στο πίσω μέρος και το επόμενο που βλέπω είναι την άσφαλτο από ψηλά να την πλησιάζω και μετά να κάθομαι με τον κώλο στην άσφαλτο

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Γυρνάω κεφάλι και δεν βλέπω τίποτα πίσω που, μόνο το μηχανάκι μου είναι κάπου 20-30 μέτρα πίσω !
    ΠΟΥΘΕΝΑ ο άλλος, ουτε το 1ο ούτε το 2ο μηχανάκι!
    Γρήγορο check, δεν πονάω πουθενά, δεν ζαλίζομαι, αποφασίζω να σηκωθώ να ψάξω τον 1ο που χτύπησα, πάω στο χωράφι - τον βλέπω μέσα στα χόρτα κουλουριασμένο να μην πολυκουνιέται

    Ο 2ος με το ΖΧ άφαντος

    Πλησιάζω και τον ρωτάω αν είναι καλά, μου λέει ότι είναι ΟΚ και δεν πονάει κάπου, σηκώνεται σιγά σιγά
    Εν τω μεταξύ φτάνει και ο 2ο ο οποίος κάνοντας αριστερά για να αποφύγει τον 1ο είχε προχωρήσει αρκετά και μέχρι να κάνει αναστροφή και να έρθει ....................

    Ο λογος, ο 1ος έψαχνε το gps που του έλεγε να στρίψει δεξια αλλά το είδε αργά ενώ δεν ήταν σίγουρος και «καθυστέρησε» να στρίψει, ο 2ος τον απέφυγε τελευταια στιγμή, φλας δεν είχαν βγάλει (φυσικά) και αν είχε στριψει νωρίτερα και δεν ειχε καθυστερήσει ΙΣΩΣ να την είχα γλυτώσει πηγαίνωντας ευθεια στο θερισμένο χωράφι και να επεφτα εκει

    Αν τον χτυπούσα 20cm πιο δεξιά θα είμασταν το πιο πιθανο ειναι να είμασταν και οι 2 νεκροί μιας και θα έπεφτα επάνω του μηχανάκι – σώμα -σώμα !

    Απολογισμός: Kαι τα 2μηχανάκια μπ@ρδέλο.
    Τα μηχανάκια φορτώνονται, το βελγικο από ένα φίλο του που σπευδει με τρειλερ και εμενα από την οδική του Λουξ που πηρα τηλ μεσω της εφαρμογής και ήξερε ακριβώς που να ερθει να με βρει – ευτυχως !
    Αφηνω το μηχανακι σπιτι και παμε νοσοκομείο, μετά τα νοσοκομεία και οι 2 καλά, εγώ με μυϊκό πόσο στον αυχένα, μώλωπες στα μπούτια και ένα μελανιασμένο δάχτυλο ποδιού χωρίς πόνο όμως.


    Το CBRθα πάει ολική από την ασφαλιστική μου μιας και έχει και πολλά χιλιόμετρα, αν και έχει φθηνότερη ζημιά από το δικό μου.

    Το δικό μου (που το πληρώνω μόνος) είναι καλάμια, τροχός-λάστιχο, φερινγκ μπροστινό + πλαϊνό, όργανο που έσπασε το γαμημενο το τζαμάκι μονο. Πλαίσιο νομίζω είναι ΟΚ μιας και οπτικά από έξω που έβγαλα καπάκια και ντεπόζιτο δεν δείχνει κάποιο ΚΡΑΚ. Βέβαια μπορεί να έχει ΚΡΑΚ εντός ή εμπρός που δεν φαίνεται αν δεν λυθεί ολο.
    ΚΑΙ μετά το κόστος αντικατάστασης των καλαμιών και άλλων σπασμένων γεννά ερωτήματα αν αξίζει, θα δείξει
    Η φόρμα είναι ΟΚ αλλα το Arai δεν είναι προς χρήση – μεσα δεν φαίνεται κάτι αλλά δεν το ρισκάρω

    Περιμένουμε την Τριτη μιας και Δευτερα είναι κλείστα τα συνεργεία …………………

    Και καποιες φωτό, ο τράκος έγινε περίπου εκεί που είναι το βέλος στην άσφαλτο ενω τα μηχανακια ειναι στην θέση που βρεθηκαν και απλα τα σηκώσαμε
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4251.JPG 
Προβολές:	923 
Μέγεθος:	56,4 KB 
ID:	398251Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4250.jpg 
Προβολές:	935 
Μέγεθος:	99,6 KB 
ID:	398252Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4248.JPG 
Προβολές:	925 
Μέγεθος:	66,5 KB 
ID:	398253Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4262.JPG 
Προβολές:	920 
Μέγεθος:	36,7 KB 
ID:	398254Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4263.JPG 
Προβολές:	911 
Μέγεθος:	25,7 KB 
ID:	398255Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_4261.JPG 
Προβολές:	913 
Μέγεθος:	33,5 KB 
ID:	398256

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Στην φωτό πάντως, εντάξει φαίνεται το ένα καλάμι (το άλλο δεν φαίνεται στην φωτογραφία). Τροχός όσο φαίνεται, ομοίως, και το λάστιχο τι να έχει πάθει; Λάστιχο είναι...

    Τα μέτρησες σε καλίμπρα, είναι κάτι που δεν φαίνεται στην φωτό ή απλά τα παραλές;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Τι να πουμε φιλε... Αν ειναι να εχουμε ατυχηματα, ας ειναι τουλαχιστον τετοια που σηκωνομαστε παντα. Με το καλο να την ξαναφτιαξεις.
    (ωραια τα καθρεφτακια btw)

  6. #6
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.045
    Δε νομίζω ότι μπορούσατε να έχετε σταθεί πιο τυχεροί!!!!
    Όσο για το Touono, κρίμα αλλά ειμαι σίγουρος ότι θα το ξαναβγαλεις στο δρόμο πολύ σύντομα.

  7. #7
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Γι'αυτό δεν τρέχουμε ποτέ με τέτοιες εξωφρενικές ταχύτητες...

    Περαστικά και πάντα όρθιος!
    Life begins at 45°.

  8. #8
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Περαστικά σας και αλλη φορά λίγο περισσότερο control.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Περαστικα!

    Τα σιδερα να ειναι μονο και αυτα φτιαχνουν η στην χειροτερη αλλαζουν.
    Quod me nutrit... me destruit.....

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Περαστικά σας και αλλη φορά λίγο περισσότερο control.
    Thanks!

    Οσο για το control; ειναι γνωστό οτι ο πίσω φταίει και γενικά δεν είμαι επιθετικός ......... αλλα ομολογώ ότι εχω μηδενική εμπειρία οδήγησης με τον μπροστινό τροχό μονο

    Αλλα σε γρηγορες βολτες οπως αυτές το control ειναι έννοια σχετική όταν ο 1ος κανει κατι αναπάντεχο ......

    τεσπα, δεν ειπα οτι φταίει κάποιος μιας και στον δρόμο συμβαίνουν , απλα μοιράζομαι την εμπειρία μηπως και καποιος την γλυτώσει

  11. #11
    Περαστικά.
    Ο δρόμος θέλει σύνεση. Βέβαια, καλά τα λέμε από τον καναπέ, καλό είναι όμως να το σκεφτόμαστε και την ώρα που καβαλάμε.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #12
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551
    περαστικα ρε φιλε..
    υπομονη κ ολα θα γινουν..οι βολτες λεγονται βολτες για καποιο λογο...οπως ειπωθηκε κ παραπανω αν ειναι να γινει κατι ας σηκωνομαστε ορθιοι χωρις παρατραγουδα
    ..without engineers, science is just philosophy..

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    To οτι καναμε την πηρουέτα στον αερα με προσγείωση κράνος - κώλος και ολα καλα ειναι αυτο που κρατάω !

    Και παντα περίμενε το αναπάντεχο αλλα οταν εχουν και τα όρια μιας και η βόλτα δεν ειναι τουριστική


    Οσο για το μηχανάκι, το γεγονός ότι έτρεξε λάδι απο τον 2ο κύλινδρο είναι αλλο ενα ανυσηχιτικό γεγονός
    Αν δεν ηταν αυτο θα εμπαινα στον πειρασμό να το φτιάξω μόνος μου

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    15/07/2003
    Μηνύματα
    896
    περαστικα

    Οταν ξανακαβαλησεις δες τι μπορεις να κανεις να βελτιωθεις λιγο σε θεμα αντανακλαστικων και αντιληψης,κανε πρακτις φρεναρισματα πανικου,ταργκετ φιξεισον κτλ

  15. #15
    Σε οποιοδήποτε ατύχημα με μοτοσυκλέτα κοιτάμαι να είμαστε εμεις, ο συνεπιβάτης και οι συνοδηγοί μας καλά!!! Αν όλοι είναι καλά, στα @@ σου τα μεταλλα και τα πλαστικά. Ποτέ ξανά σου εύχομαι!







    .....αν και η περιγραφή μου έκανε λίγο σε Joe Bar Team!


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Rsv Tuono Fighter!!
    από DUKASII στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 24/09/2008, 14:22
  2. aprillia tuono fighter experts!
    από picramenos στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 27/09/2004, 17:29
  3. Προς Wizard13 για το Arai
    από anco στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 18/08/2004, 15:39
  4. Arai RX7-RR4 στη μισή τιμή!!!
    από Wizard13 στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 28/12/2003, 15:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF