Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αυτοκίνητο με Φυσικο αέριο

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.014

    Αυτοκίνητο με Φυσικο αέριο

    Ψάχνω πληροφορίες σχετικα με τα μικρά cng. 1.0-1.4 μαξ. Εχετε οδηγησει κανένα? Κάποια πληροφορία, κατι που πρεπει να κοτάξω συγκεκριμένα?

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    583
    Μιλας για καινουργιο η μετατροπη.
    Αν εισαι κοντα σε ανεφοδιασμο και κανεις τα λιγα χλμ που εχει αυτονομια οκ.
    Για μενα το μονο μειονεκτημα ειναι οτι μεγαλη γκαμα αυτοκινητων εχει μονο η wv γκρουπ που κουβαλαει ολα τα προβληματα μαζι της.
    Κατα τα αλλα για καινουργιο δεν εχεις να φοβηθεις κατι απο θεμα οδηγησης δεν καταλαβαινεις κατι διαφορετικο.
    Κοιταγα το octavia 1.4 οταν υπηρχε η αποσυρση που εβγαινε στα 17000 και ηταν πραγματικη ευκαιρια. Τωρα κανει 20000+.
    Απλα εκτος οτι σκεφτομουν τα χρηματα που δεν τα ειχα ολα . Τα περισσοτερα χλμ ειναι σε ταξιδια ανω των 400χλμ κατι που θα με αναγκαζε στην επιστροφη να χρησιμοποιω σιγουρα βενζινα.
    Τελικα wv γκρουπ πηρα αλλα diesel....
    LIVE FREEEEE!!!!!

  3. #3
    Έχω vw up cng 4χρονια τώρα. Έχω κοντά Πρατηριο. Δεν σκέφτομαι ότι θα οδηγήσω αυτοκίνητο χωρίς Φυσικό αέριο πλέον. Με αέρα μετακίνηση. Οικονομικότητα.
    Προβλήματα μέχρι τώρα τιποτα εκτός από δίσκο πλάκες που στραβωνουν για πλάκα. Έχω αλλάξει ήδη 5 σε 60κ χλμ και πάω για 6η.
    Το αυτοκίνητο δεν το λες τέρας ποιότητας αλλά δεν το αλλάζω με τιποτα. Περίπου 3,5 κιλά άμα 100χλμ μικτά. Εθνική πέφτεις και κάτω από 3 αν εισαι εγκρατής. Μόνο πόλη πας και 4 κιλά. Και πάλι 4x0.89 κάνε τις πράξεις.

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Και εγώ κοιτάζω για αυτοκίνητο με φυσικό αέριο, αλλά μάλλον πάω για μεταχειρισμένο VAG ή FIAT, προς το FIAT με βλέπω.

    Τώρα έχω ένα OPEL CORSA που έχει εδώ και 4 χρόνια έχω κάνει μετατροπή σε LPG. Εννοείτε πως δεν σκέφτομαι καν αυτοκίνητο με βενζίνη ή πετρέλαιο.

    Το φυσικό αέριο εάν είσαι κοντά σε σταθμό αναφοδιασμού και κοινήσαι σε εύρως 200 +- χιλιομέτρων το θεωρώ καλύτερο από το LPG, γιατί η τιμή του είναι περισσότερο σταθερή και είναι πιο δύσκολο να σε κλέψουν στην αντλία (3 πρατήρια είναι στην Αθήνα).

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.014
    Έχω πρατηριο στα 2χλμ. Κανω καθημερινα 60χλμ μόνο εθνικη/αττικη οδο. Γκαζι δεν με νοιαζει, θελω ομως μια ποιοτητα. Βλέπω και μτχ ςχεδον ολα γκρουπ vw. Αν εχουν κανα τεστ θα παω να κανω.
    Μετατροπη σκεφτηκα αλλα εχω αμαξι 1.8τ και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει. Δηλαδη αν με την μετατροπή αυτο καιει 5 κιλα μαλον καλυτερα να παω σε κανα φθηνο μικρο καινουργιο με 3 κιλα. Τα πρατηρια αυξανονται παντως. Οι τιμες των cng ειναι καλες αλλα τα μικρα των 12κ ευρω αξιζουν; απο την αλλη μτχ φοβαμαι θα ειναι εταιρικό βαφτισμενο οικογενιακο με γυρισμενα χλμ.

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.156
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    Οι τιμες των cng ειναι καλες αλλα τα μικρα των 12κ ευρω αξιζουν; απο την αλλη μτχ φοβαμαι θα ειναι εταιρικό βαφτισμενο οικογενιακο με γυρισμενα χλμ.
    Καλά κάνεις και φοβάσαι.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    έχουμε VW up και Fiat Panta με cng στην εταιρεια.

    Τα up μου φαινονται κουβαδες μπροστα στα αλλα....

    Αν εχεις κοντα σου πρατηριο ειναι καλη φαση (με το σπαστικο της μικρης αυτονομιας).

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.014
    στο panda κλείνω και εγω για φθηνο αλλα θα δω και το ibiza. Πιο αμάξι αλλα άλλη τιμη. Θα παράσω να ρωτησω για μετατροπη σε υπάρχον 1.8τ που μάλλον δεν συμφέρει και θα ζυγισω τις επιλογες.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leftos
    Εγγραφή
    02/08/2010
    Μηνύματα
    583
    Αυτο ειναι το κακο με το group οτι προσφερει επιλογες αλλα κουβαλαει πολλα προβληματα.
    Αν σκεφτεσαι να κρατησεις το μεγαλο που εχεις και ειναι σε καλη κατασταση ψαξου για μετατροπη ισως αξιζει.
    Αν υπαρχει το χρημα για καινουργιο μικρο προχωρα αυτο αλλα για μεταχειρισμενο νομιζω οτι ειναι πολυ μικρη η αγορα.
    Πρατηρια σιγουρα θα επεκταθουν και πιο αμεσα απ΄οσο περιμενουμε αλλα για τον αξονα Πελοπόννησο Γιαννενα θα αργησουν και ειναι θεμα.
    Στα 60 χλμ την μερα εγω θα τα εκανα με μηχανακι παντως αφου ειμαστε και στο forum εκτος αν παιζουν γυναικα παιδια στη μεση...
    LIVE FREEEEE!!!!!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.014
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Αυτο ειναι το κακο με το group οτι προσφερει επιλογες αλλα κουβαλαει πολλα προβληματα.
    Αν σκεφτεσαι να κρατησεις το μεγαλο που εχεις και ειναι σε καλη κατασταση ψαξου για μετατροπη ισως αξιζει.
    Αν υπαρχει το χρημα για καινουργιο μικρο προχωρα αυτο αλλα για μεταχειρισμενο νομιζω οτι ειναι πολυ μικρη η αγορα.
    Πρατηρια σιγουρα θα επεκταθουν και πιο αμεσα απ΄οσο περιμενουμε αλλα για τον αξονα Πελοπόννησο Γιαννενα θα αργησουν και ειναι θεμα.
    Στα 60 χλμ την μερα εγω θα τα εκανα με μηχανακι παντως αφου ειμαστε και στο forum εκτος αν παιζουν γυναικα παιδια στη μεση...
    οχι δεν παιζουν. το μηχανάκι καίει 6λ/100 δλδ (πλεόν...με 1.5ε βενζινη) 9ε/100χλμ. Τα μικρά με αέριο καίνε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΑΞ 4,5ε/100χλμ. Η διαφορά ειναι 5,5ε/100 και το αμάξι προορίζεται να κάνει γύρω στα 22κ το χρόνο. Κέρδος 1210ευρώ υπολογίζοντας οτι όλα αυτα τα χλμ θα γινόντουσαν με το ποιο οικονομικό μου μηχανάκι. Αν υπολογίζεις οτι κάποια απο αυτα θα γινόντουσαν με το 1.8τ και μάλιστα πόλη που καιει 11-12λ/100 τότε μιλάμε για πανω απο 1300ευρω κέρδος. Το αμάξι κάνει 13.000 οπότε σε δέκα χρόνια το έβγαλες και σου μένει και ένα αμάξι.
    Η μετατροπή ειναι ακριβη, το κοστος δεν ειναι τοσο θέμα αλλα φοβάμαι οτι οι καταναλώσεις θα ειναι αρκετα ψηλα. Δεν ειναι κατι εργοστασιακο, κανενας δεν μπορει να ξερει ποσο θα καιει και υποψιάζομαι οτι το δικο μου δυσκολα θα πεφτει κατω απο τα 6ευρω/100. Βάλε οτι ειναι ήδη όχημα 10ετιας, οτι θα σε κεράσει μερικές ζημιούλες και οτι δεν ξερεις αν θα αντέξει την μετατροπη. Ποσα χλμ θα βγάλει δηλαδη αν το αέριο το καταπονει περισσότερο.

Παρόμοια θέματα

  1. Αυτοκίνητο με 1700 Ευρώ !
    από Bil στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2008, 19:20
  2. Πετρελαιο η Φυσικο αεριο ?
    από Boxer στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2005, 09:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF