Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 163

Θέμα: FAZER 800 VS FAZER 1000 VS VERSYS 650 VS TRK502

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος
    Με το Ζ750 αν δεν εχεις λαιμό με κότσια δεν ταδιδεύεις, η προστασια απο αερα ειναι ΜΗΔΕΝ

    Μαλλον θα πρεπει να αποφασίσεις πρωτα τι κατηγορία θες, εννοώ θες τύπου γυμνο σαν το CBF ή On-Off τυπου Versys?

    Αν πας στα "γυμνα" δες και το Βandit 1200S, ειναι τσάμπα - αξιοπιστο απο οτι λενε (δεν το ειχα ποτε) - φορτώνεται - ροπή - ταξιδεύεις ανετα
    Δεν εχω θεμα..Θελω απλα ενα μηχανακι ομορφο που να ταξιδευω χωρις να γινεται ο κωλος μου μελιτζανα (με μοταρ ταξιδευα για να φανταστεις) να εχω προστασια απο αερα και να μπορω να κινουμαι στην πολη ανετα κ ωραια..Τωρα αν αυτο ειναι γυμνο η ον οφ η σπορτουρερ δεν εχει να λεει..Απλα να μ αρεσει γ αρχη εξωτερικα κ μετα τα υπολοιπα..Για το μπαντιτ εχω ακουσει πολυ καλα λογια αλλα δεν μ αρεσει κ τοσο εξωτερικα..

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Το 1000 αν δεν βγαλει θεμα στα πηνεια κ στα τσιμουχακια μετα τις 70-80Κ...
    Σιγα μην φτασω στα 70κ..Καθε χρονο περιπου αλλαζω μηχανη ο αρρωστος..χεχε

  3. #18
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    τα Versys 1ης γενιας ειναι τα πιο αξιόπιστα. τα 2ης γενιάς είχαν ορισμένες παρτίδες θέμα με τα ελατήρια πιστονιών και σε σκληρή χρήση όντως κάρφωναν βαλβίδες σε απαιτητική χρήση και υψηλό στροφάρισμα.Με νορμάλ χρήση και συντήρηση το προλάβαινες να το δεις και να το σώσεις εντός εγγύησης χρησιμοποιώντας τη φόρμα ανάκλησης που βγήκε στο εξωτερικό και που η τεομοτο δεν εχει κανει ευρέως γνωστή. Αυτό που κοιτάς πιθανόν να έχει θέμα με βαλβίδες.
    Εμένα είναι στα 50.000 (το πήρα με 9.000) και δεν έχει βγάλει κανένα θέμα. Επίσης για τα 3ης γενιας υπάρχουν υποψίες οτι σε ορισμένα μηχανικά μέρη έχουν ρίξει το κόστος κατασκευής γιατί μοιράζονται κωδικούς parts με το CFMOTO 650
    https://www.motomag.gr/news/epikairo...o-cfmoto-650mt

    και δυστυχώς όσο περνάνε τα χιλιόμετρα και ο καιρός οι ιδιοκτήτες 3ης γενιάς αντιμετωπίζουν προβλήματα.

    εμφανίστηκε μάλιστα φωτογραφία από ιδιοκτήτη που το έψαξε πολύ και όντως ένα part του κινητήρα που παρουσίασε βλάβη είχε ίδιο κωδικό με το αντίστοιχο ανταλλακτικό σε CFMOTO.
    δε μπορώ να προσφέρω περισσότερες λεπτομέρειες γιατί ακόμα προσπαθούμε να διασταυρώσουμε το συγκεκριμένο γεγονός.

    εμφανισιακά και στα περιφερειακά αναβαθμίστηκε αλλά φαίνεται οτι έπεσε η αξιοπιστία στα πιο ουσιώδη.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Tα 2ης γενιάς είχαν ορισμένες παρτίδες θέμα με τα ελατήρια πιστονιών και σε σκληρή χρήση όντως κάρφωναν βαλβίδες σε απαιτητική χρήση και υψηλό στροφάρισμα.
    Μιας και η συγκεκριμενη περιπτωση που παρεθεσα Γιωργο ειναι οντως φιλος και το μηχανακι το ηξερα, η χρηση οχι απλα δεν ηταν απαιτητικη, αλλα ακριβως το αντιθετο. Τα περισσοτερα χιλιομετρα ειχαν γινει σε ταξιδι (ο ιδιοκτητης εβγαινε εξωτερικο πολυ) και για υψηλο στροφαρισμα ουτε λογος. Πολυ ηρεμος ιδιοκτητης, αυτη τη στιγμη κινειται με ποδηλατο αν λεει κατι αυτο για την ιδιοσυγκρασια του.

    Τωρα αν ειναι σκληρη χρηση τα ταξιδια για μια μηχανη που εχει φτιαχτει για ταξιδια, οκ παω πασο.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    τα Versys 1ης γενιας ειναι τα πιο αξιόπιστα. τα 2ης γενιάς είχαν ορισμένες παρτίδες θέμα με τα ελατήρια πιστονιών και σε σκληρή χρήση όντως κάρφωναν βαλβίδες σε απαιτητική χρήση και υψηλό στροφάρισμα.Με νορμάλ χρήση και συντήρηση το προλάβαινες να το δεις και να το σώσεις εντός εγγύησης χρησιμοποιώντας τη φόρμα ανάκλησης που βγήκε στο εξωτερικό και που η τεομοτο δεν εχει κανει ευρέως γνωστή. Αυτό που κοιτάς πιθανόν να έχει θέμα με βαλβίδες.
    Εμένα είναι στα 50.000 (το πήρα με 9.000) και δεν έχει βγάλει κανένα θέμα. Επίσης για τα 3ης γενιας υπάρχουν υποψίες οτι σε ορισμένα μηχανικά μέρη έχουν ρίξει το κόστος κατασκευής γιατί μοιράζονται κωδικούς parts με το CFMOTO 650
    https://www.motomag.gr/news/epikairo...o-cfmoto-650mt

    και δυστυχώς όσο περνάνε τα χιλιόμετρα και ο καιρός οι ιδιοκτήτες 3ης γενιάς αντιμετωπίζουν προβλήματα.

    εμφανίστηκε μάλιστα φωτογραφία από ιδιοκτήτη που το έψαξε πολύ και όντως ένα part του κινητήρα που παρουσίασε βλάβη είχε ίδιο κωδικό με το αντίστοιχο ανταλλακτικό σε CFMOTO.
    δε μπορώ να προσφέρω περισσότερες λεπτομέρειες γιατί ακόμα προσπαθούμε να διασταυρώσουμε το συγκεκριμένο γεγονός.

    εμφανισιακά και στα περιφερειακά αναβαθμίστηκε αλλά φαίνεται οτι έπεσε η αξιοπιστία στα πιο ουσιώδη.
    Σε ευχαριστω φιλε μου για τις πληροφοριες..Κριμα αν ισχυει αυτο που λες για τα 3ης γενιας γτ ειναι πολυ ομορφα μηχανακια..Θα το αποκλεισω..

  6. #21
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μιας και η συγκεκριμενη περιπτωση που παρεθεσα Γιωργο ειναι οντως φιλος και το μηχανακι το ηξερα, η χρηση οχι απλα δεν ηταν απαιτητικη, αλλα ακριβως το αντιθετο. Τα περισσοτερα χιλιομετρα ειχαν γινει σε ταξιδι (ο ιδιοκτητης εβγαινε εξωτερικο πολυ) και για υψηλο στροφαρισμα ουτε λογος. Πολυ ηρεμος ιδιοκτητης, αυτη τη στιγμη κινειται με ποδηλατο αν λεει κατι αυτο για την ιδιοσυγκρασια του.

    Τωρα αν ειναι σκληρη χρηση τα ταξιδια για μια μηχανη που εχει φτιαχτει για ταξιδια, οκ παω πασο.
    1o χέρι? Ήταν καλό το συνεργείο που το ανέλαβε; Αν ήταν μεταχείρο του φίλου δε ξέρεις τι ιστορικό χρήσης είχε. Με όλο το σεβασμό χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τη περίπτωση και τα λεγόμενά σου.
    Απλά παραθέτω την ευαισθησία στα ελατήρια της 2ης γενιάς Versys σε ορισμένες παρτίδες.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fatsas35 Προβολή μηνύματος
    Σε ευχαριστω φιλε μου για τις πληροφοριες..Κριμα αν ισχυει αυτο που λες για τα 3ης γενιας γτ ειναι πολυ ομορφα μηχανακια..Θα το αποκλεισω..
    φιλε φατσας σου εχω στειλει μνμ. για της 3ης γενιας δεν ισχυει αυτο που λες. ειναι εντελως διαφορετικοι οι κωδικοι σε ολα τα εξαρτηματα του βερσυς

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Γνώμη μου είναι οτι κάθε οδηγός πρέπει να κάνει και ένα πέρασμα απο ένα καλό τετρακύλινδρο οπότε θα σου πρότεινα και εγώ Fazer1000 ή 800 με βασική προυπόθεση να αλλάξεις το παλιό βολάν με το καινούργιο(αν δεν έχει αλλαχτει ηδη απο τον προηγούμενο).

    Απο εκεί και πέρα το 1000άρι ειναι πυραυλος,το 800άρι πιο ήπιο και μάλλον οικονομικότερο.Υπόψιν και το Fazer 600 είναι εξαιρετικό μηχανάκι,θα σε καλύψει άνετα.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    [QUOTE=anavatis19;2947996]φιλε φατσας σου εχω στειλει μνμ. για της 3ης γενιας δεν ισχυει αυτο που λες. ειναι εντελως διαφορετικοι οι κωδικοι σε ολα τα εξαρτηματα του βερσυς[/QUOTE Δεν ειπα κατι εγω φιλος..Δεν τα γνωριζω τα μηχανακια..Αλλο παλικαρι παραπανω αναφερθηκε..Εγω ζηταω πληροφοριες για ολα τα μηχανακια για να καταληξω καπου..

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    1o χέρι? Ήταν καλό το συνεργείο που το ανέλαβε; Αν ήταν μεταχείρο του φίλου δε ξέρεις τι ιστορικό χρήσης είχε. Με όλο το σεβασμό χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τη περίπτωση και τα λεγόμενά σου.
    Απλά παραθέτω την ευαισθησία στα ελατήρια της 2ης γενιάς Versys σε ορισμένες παρτίδες.
    Μην αγχωνεσαι φιλε, δεν υπαρχει κανενα προβλημα ακομα και αν τα αμφισβητησεις. Ο φιλος που ανοιξε το νημα την πληροφορηση του την πηρε, αυτος ηταν ο σκοπος που το εγραψα αλλωστε.

    Καταλαβαινω την ευαισθησια σου στο συγκεκριμενο θεμα, ειδικοτερα μιας και εισαι κατοχος και πιθανοτατα καποια στιγμη θα θες να το πουλησεις. Ας πουμε λοιπον πως μπορει και να φταιει (και) ο ιδιοκτητης και οχι μονο η μηχανη.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    φιλε φατσας σου εχω στειλει μνμ. για της 3ης γενιας δεν ισχυει αυτο που λες. ειναι εντελως διαφορετικοι οι κωδικοι σε ολα τα εξαρτηματα του βερσυς
    Μπερδευτηκες φιλος..Δεν ειπα εγω κατι τετοιο για τα βερσυς..Δεν τα γνωριζω αλλωστε.Αλλο παλικαρι αναφεθηκε..Αν εχεις καποιες πληροφοριες για τα 3ης γενιας ευχαριστως να σε ακουσω

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    τοτε για all around πας στο βερσυς. μεσα στην πολη δεν φανταζεσαι ποσο ευκολο ειναι. εμενα ηταν και η πρωτη μου μηχανη. την εμαθα σε 1 μηνα. το 4κυλινδρο ειναι πολυ γλυκο μεν αλλα αναβει μεσα στην πολη. μηχανη διαλεγεις συμφωνα με το που θα πηγαινεις 90% της κινησης σου. αν καθε μερα κανεις πανω απο 150χλμ και ειδικα εκτος ππολης πας για φειζερ. με κοστος βεβαια την ελειπη προστασια απο αερα κτλ. για το ΤΡΚ ασχολιαστο..ψευτικο μηχανακι εντελως. πηγαινε δες το απο κοντα ποσο φθηνη κατασκευη ειναι.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billy84 Προβολή μηνύματος
    Γνώμη μου είναι οτι κάθε οδηγός πρέπει να κάνει και ένα πέρασμα απο ένα καλό τετρακύλινδρο οπότε θα σου πρότεινα και εγώ Fazer1000 ή 800 με βασική προυπόθεση να αλλάξεις το παλιό βολάν με το καινούργιο(αν δεν έχει αλλαχτει ηδη απο τον προηγούμενο).

    Απο εκεί και πέρα το 1000άρι ειναι πυραυλος,το 800άρι πιο ήπιο και μάλλον οικονομικότερο.Υπόψιν και το Fazer 600 είναι εξαιρετικό μηχανάκι,θα σε καλύψει άνετα.
    Τα βολαν ξερεις σε ποια μοντελα ειχανε προβλημα?Το 600αρι δεν μ αρεσει καθολου..Αν παω για φειζερ θα κοιταξω για 800 η 1000..Τετρακυλινδρο ειχα αλλα supersport..R1

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    τοτε για all around πας στο βερσυς. μεσα στην πολη δεν φανταζεσαι ποσο ευκολο ειναι. εμενα ηταν και η πρωτη μου μηχανη. την εμαθα σε 1 μηνα. το 4κυλινδρο ειναι πολυ γλυκο μεν αλλα αναβει μεσα στην πολη. μηχανη διαλεγεις συμφωνα με το που θα πηγαινεις 90% της κινησης σου. αν καθε μερα κανεις πανω απο 150χλμ και ειδικα εκτος ππολης πας για φειζερ. με κοστος βεβαια την ελειπη προστασια απο αερα κτλ. για το ΤΡΚ ασχολιαστο..ψευτικο μηχανακι εντελως. πηγαινε δες το απο κοντα ποσο φθηνη κατασκευη ειναι.
    Κυριως στην πολη θα το χρησιμοποιω και στα ρεπο ταξιδακια..Το ΤΡΚ το ειδα απο κοντα και εκατσα κιολας..Αν συγκρινουμε παντα με το μπατζετ νομιζω οτι ειναι απο τα πιο value for money χωρις να ξερουμε βεβαια απο αξιοπιστια ακομα..Μου αρεσε πολυ εμφανισιακα κ πολυ ωραια αισθηση η σελα..Φαινεται πολυ ανετο..Καλα φαινονται τα φρενα με αρκετα εξτρα..Το πλαισιο μονο δεν ειχε καλη βαφη..Το βερσυς 3ης γενιας τι λεει?Ποσα χιλιομετρα εχεις κανει?

  15. #30
    Μέλος Το avatar του/της Limas_34
    Εγγραφή
    14/03/2017
    Μηνύματα
    47
    Τα πραγματα ειναι απλα.
    Εαν θελεις γκαζια, γουστα και αντεχει η τσεπη σου το ταισμα βενζινης πας για Fazer 800-1000 ONE WAY, εαν αναζητας λογικη καταναλωση και ευεληξια μεσα στην πολη χωρις ιδιαιτερους συμβιβασμους σε ταξιδια-εκδρομες (μεχρι τα 150Κm/h παει ανετα) πας για Versys 650 .
    Θεσε στον εαυτο σου προτεραιοτητες και τι ειναι πιο σημαντικο για σενα και τα γουστα σου, Fazer και Versys ειναι κοσμοι παραλληλοι, για να εισαι μεταξυ των δυο πρακτικα δεν ξερεις τι θελεις ακομη.

    Το TRK502 δεν το βαζω καν στο παιχνιδι, ειναι ενα σκουπιδι σε δυο ροδες.
    GAY Parade

Σελίδα 2 από 11 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 13:29
  2. versys 650 vs xt660x
    από Γιώργος Πατρα στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2016, 12:14
  3. Fazer 1000 01-05 vs Sv 1000.
    από zephyr1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2007, 12:00
  4. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 17:04
  5. V strom 650 Vs FZ6 fazer
    από zoudis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 22:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF