Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 163

Θέμα: FAZER 800 VS FAZER 1000 VS VERSYS 650 VS TRK502

  1. #121
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Όποιος θέλει να πάρει κινεζικο ας πάρει κινέζικο.

    Απλά μην κοροιδεύει τον εαυτό του ότι θα πάρει κάτι το οποίο θα είναι ποιοτικά ίδιο με ένα made in japan

    σιγουρα οχι !
    γι'αυτο και υπαρχει παντα και η διαφορα τιμης !
    απο την αλλη οπως εχω γραψει και σε αλλο ποστ....γιατι τα μηχανακια που βγαινουν στην ινδονησια και φιλλιπινες και εγω και δεν ξερω που αλλου...να εχουν ιδια τιμη ?
    επειδη γραφουν την ιαπωνικη μαρκα επανω ?
    κακως τοτε !
    και ειμαι σιγουρος οτι πολλοι απο εδω μιλανε και οδηγουνε ''γιαπωνεζικο΄΄ απο την τζακαρτα ...οπως εγω !

  2. #122
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    Πριν 30 χρόνια μάνα μου η Ιαπωνία έβγαζε GSX-R...
    Αυτά που αναφέρεις έγιναν την δεκαετία του '60.
    Το 1990 ήμουν 10 χρονών και το μόνο δίκυκλο που καβαλούσα είχε ιπποδύναμη ενός όνου, αλλά έχω την εντύπωση πως τότε ένα cbr ή ένα gsxr κόστιζε λιγότερο από το μέσο ετήσιο εισόδημα μετά φόρων ενός Έλληνα προσφέροντας οδηγική εμπειρία εφάμιλλη ευρωπαϊκών μοτοσυκλετών, ενώ ήδη οι ιαπωνικές εταιρίες είχαν ήδη πιάσει από την δεκαετία του '60 όπως σωστά λες ανώτερα στάνταρ ποιότητας κατασκευής. Αυτό δεν μπορείς να το πεις για τις σημερινές τιμές και την σημερινή ποιότητα.

    Σίγουρα η ιστορία δεν επαναλαμβάνεται με καρμπόν, αλλά φαίνεται ότι είμαστε σε μεταβατική κατάσταση όπου οι κινέζοι κατασκευαστές βρίσκονται κοντά στο να προσφέρουν ποιοτικά χαρακτηριστικά καταξιωμένων κατασκευαστών με ένα κλάσμα της τιμής τους.

    Επίσης, είναι σίγουρο πως την παραπάνω ιστορία την έχουν μελετήσει αρκετά καλά και θα είναι ικανοί να κάνουν άλματα ώστε η μεταβατική αυτή κατάσταση να συντομέψει. Ήδη σαρώνουν τεράστιες αγορές όπως την δική τους και της Ινδίας.

    Μακάρι να έρθουν έτσι τα πράγματα ώστε να δούμε σε λίγο καιρό φτηνά ποιοτικά και καυλωτικά προιόντα από αυτούς.

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    απο την αλλη οπως εχω γραψει και σε αλλο ποστ....γιατι τα μηχανακια που βγαινουν στην ινδονησια και φιλλιπινες και εγω και δεν ξερω που αλλου...να εχουν ιδια τιμη ?
    πρεπει να καταλαβεις ότι αυτά τα μηχανάκια έχουν τη Χόντα τη Γιαμάχα να τα κατασκευάζουν οι οποίες έχουν πολλές δεκαετίες εμπειρία στη βιομηχανία
    αν αυτά αυτά τα μηχανάκια κατασκευάζονταν στην Ιαπωνία θα ήταν 2-3 χιλιάρικα πάνω.

    όχι ότι τα τζαπάν είναι άσπαστα. έχουν κι αυτά τα προβλήματά τους, αλλά όπως και να το κάνουμε έχουν υψηλά στάνταρ.

    οι κινέζοι από την άλλη ξεκινούν από το μηδέν, αγοράζουν/κλέβουν τεχνογνωσία, αγοράζουν πτωχευμένα ευρωπαικά brands και βγάζουν φθηνά μηχανάκια
    με την ελπίδα ότι λόγω κόστους θα τα προτιμήσουν οι καταναλωτές.

    επίσης στο θρεντ συγκρίνονται made in japan μοτοσυκλέτες με μια κινέζικη.
    κατασκευάζεται πχ το fazer 800 στη Τζακάρτα;

  4. #124
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    παρε κατεμι....με ΙΝΔΟ ΕΣΥ !!!!

    BAJAJ
    Χαχα..Γι'αυτό το πουλάω..Δεν ξέρω αν είναι Αυστριακό η ινδικό κ μου έχει δημιουργήσει ψυχολογικά το μ@μημενο..χαχα

  5. #125
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Όποιος θέλει να πάρει κινεζικο ας πάρει κινέζικο.

    Απλά μην κοροιδεύει τον εαυτό του ότι θα πάρει κάτι το οποίο θα είναι ποιοτικά ίδιο με ένα made in japan
    Ρε φίλος άσε με να πάω με την Μαρία από το Παγκράτι κ στην πράξη να κλείνω τα μάτια κ να νομίζω ότι πάω με την Τζενιφερ Λόπεζ..Τουλαχιστον το Μαράκι είναι παρθένα)..χαχα Ας ευθυμυσομεν και ολίγον..

  6. #126
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    πρεπει να καταλαβεις ότι αυτά τα μηχανάκια έχουν τη Χόντα τη Γιαμάχα να τα κατασκευάζουν οι οποίες έχουν πολλές δεκαετίες εμπειρία στη βιομηχανία
    αν αυτά αυτά τα μηχανάκια κατασκευάζονταν στην Ιαπωνία θα ήταν 2-3 χιλιάρικα πάνω.

    όχι ότι τα τζαπάν είναι άσπαστα. έχουν κι αυτά τα προβλήματά τους, αλλά όπως και να το κάνουμε έχουν υψηλά στάνταρ.

    οι κινέζοι από την άλλη ξεκινούν από το μηδέν, αγοράζουν/κλέβουν τεχνογνωσία, αγοράζουν πτωχευμένα ευρωπαικά brands και βγάζουν φθηνά μηχανάκια
    με την ελπίδα ότι λόγω κόστους θα τα προτιμήσουν οι καταναλωτές.

    επίσης στο θρεντ συγκρίνονται made in japan μοτοσυκλέτες με μια κινέζικη.
    κατασκευάζεται πχ το fazer 800 στη Τζακάρτα;
    [QUOTE=Ζεύκας;2948631]πρεπει να καταλαβεις ότι αυτά τα μηχανάκια έχουν τη Χόντα τη Γιαμάχα να τα κατασκευάζουν οι οποίες έχουν πολλές δεκαετίες εμπειρία στη βιομηχανία
    αν αυτά αυτά τα μηχανάκια κατασκευάζονταν στην Ιαπωνία θα ήταν 2-3 χιλιάρικα πάνω.

    αυτο λεω χρυσε μου ανθρωπε !!!
    οτι δεν ειναι φθηνα...δλδ το χ 300 που πηρα εγω...ποσο επρεπε να εχει αν ηταν japan...8000 ??
    ας φτιαχνονται σε τριτες χωρες...κρατανε τιμη !!
    οσον αφορα την κινα στο TRK ΥΠΑΡΧΕΙ Η BENELLI που υποστηριζει την τεχνογνωσια της μοτο
    απλα πραγματα
    τελος ενα ιαπωνικο με αυτη την κατασκευη(χωροδικτυωμα) φωτα led..διπλα δικοφρενα 320΄΄ εμπρος...51 χλστα !! Θηριο πιρουνι..ριθμιζομενες αναρτησεις.....σελαρα να κανεις γαμο επανω....ζελατινα που σε καλυπτει εως επανω καγκελα προστασιας εμπρος...καγκελα για βαλιτσες της givi πισω...και αλλα που ξεχναω...ποσο θα ειχε ??
    οπως ειπες...3χιλιαρικα επανω...αξιζει να δωσεις τοσα πολλα..οχι βεβαια...για 500 κυβικα..οποτε κοιτας αλλο...αυτο εκανε η κινα λοιπον...σου δινω χρημα...σε υποστηριζω και οντως εαν δειτε παιδια..ΠΟΥΛΑΕΙ...
    εχει σαβουρες κινεζικα εαν με ρωτησεις...ΝΑΙ!! ΣΩΡΟ το πιο μεγαλο ποσοστο ισως !!
    ΟΧΙ ΟΛΑ ΟΜΩς. !
    Γνωριζει κανεις...οτι τα δικαιωματα του πολυ καλου για τοτε DT230 Lanza της Yamaha κινέζος κατασκευαστής αγόρασε η ζητησε την πατεντα και δινει καποιο δικαιωμα...αυτο ειναι marketing δε ξερω μια άδεια κατασκευής ολόκληρης της σειράς των συγκεκριμένων κινητήρων της Yamaha και βγαζει ενα κορυφαιο στην κατηγορια ισως το πιο καλο αυτη την στιγμη GPX Moto TSE250R..και ειναι πολυ οικονομικο...
    επειδη παρακολουθω αρκετα...ενημερωνομαι για Aγωνες enduro -- moto cross καθως ετρεχα και εγω....βλεπω οτι πολλα δεν ξερει ο κοσμος..και απλα λεει κινεζικο ειναι ..μπαα αστο.
    Ξανα λεω...μεσα στον σωρο...υπαρχουν και καλα κομματια
    Επισης..ποιος απο εδω θα πηγαινε να παρει το ισπανικο AJP 250 PR5 Extreme που το βγαζει η ZONGSENG(ναι αυτη που εχει και τα παπια) στην κινα???? κανεις!!!!
    γιατι δεν γνωριζουν...εχουν αγνοια...οτι το ΚΙΝΕΖΙΚΟ αυτο μηχανακι εχει στο μοτερακι του την τεχνογνωσια της HONDA καλα διαβαζεται....η Zongshen εχει συμμετέχει στο 24ωρο παγκόσμιο πρωτάθλημα αντοχής Endurance παλαιότερα, με μία αντιγραφή του Honda RVF 750.Τον ιδιο κινητηρα εχει και το Gas Gas EC 250 Cami...κινεζο...και μαμαει ξαναλεω οποιος ξερει και δεν εχει αγνοια !!!!!
    ΣΥΝΕΧΙΖΩ ...
    ΤΟ AJP 250 PR5 Extreme....ΕΚΤΟς ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΗΣ HONDA...γιατι HONDA EINAI...
    φουλ ριθμιζομενο μπροστινο Marzocchi διαμέτρου 48mm που εσωτερικα εχει δυο !!! θαλαμους και εχει μαυρη ανωδιωση...για τις στατικες τρβες !!
    ΠΙΣΩ αμορτισέρ της Sachs, πλήρως ρυθμιζόμενο !
    Ενα τιμονι με διατομη που ειναι μεταβλητη σε θηρια πλακες δεσιματος απο υλικο CNC τιs reicon
    ρυθμιστης συμπλεκτη απο cnc της reicon
    τεράστια μαρσπιέ αναβάτη από ergal και ποδόφρενο και λεβιέ ταχυτήτων, από το ίδιο υλικό – σε κόκκινο χρώμα να κανουν μπαμ
    εξάτμιση τιτανίου με carbon τάπα της Doma
    τροχούς της Morad, φρένα της Braketek – με πλευστό δίσκο wave μπροστά, πλαστικά της Polisport και καθαρά αγωνιστικά enduro ελαστικά της Michelin, Enduro Competion.
    απλα βαλτε στο μυαλο σας...οτι εαν θελουν κανουν τα παντα...και θα το κανουν σιγα-σιγα !
    ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ...ΧΑΧΑ
    Τελευταία τροποποίηση από DRAKONET; 01/08/2018 στις 16:28.

  7. #127
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    αυτο λεω χρυσε μου ανθρωπε !!!
    οτι δεν ειναι φθηνα...δλδ το χ 300 που πηρα εγω...ποσο επρεπε να εχει αν ηταν japan...8000 ??
    ας φτιαχνονται σε τριτες χωρες...κρατανε τιμη !!
    οσον αφορα την κινα στο TRK ΥΠΑΡΧΕΙ Η BENELLI που υποστηριζει την τεχνογνωσια της μοτο
    απλα πραγματα
    τελος ενα ιαπωνικο με αυτη την κατασκευη(χωροδικτυωμα) φωτα led..διπλα δικοφρενα 320΄΄ εμπρος...51 χλστα !! Θηριο πιρουνι..ριθμιζομενες αναρτησεις.....σελαρα να κανεις γαμο επανω....ζελατινα που σε καλυπτει εως επανω καγκελα προστασιας εμπρος...καγκελα για βαλιτσες της givi πισω...και αλλα που ξεχναω...ποσο θα ειχε ??
    οπως ειπες...3χιλιαρικα επανω...αξιζει να δωσεις τοσα πολλα..οχι βεβαια...για 500 κυβικα..οποτε κοιτας αλλο...αυτο εκανε η κινα λοιπον...σου δινω χρημα...σε υποστηριζω και οντως εαν δειτε παιδια..ΠΟΥΛΑΕΙ...
    εχει σαβουρες κινεζικα εαν με ρωτησεις...ΝΑΙ!! ΣΩΡΟ το πιο μεγαλο ποσοστο ισως !!
    ΟΧΙ ΟΛΑ ΟΜΩς. !
    Γνωριζει κανεις...οτι τα δικαιωματα του πολυ καλου για τοτε DT230 Lanza της Yamaha κινέζος κατασκευαστής αγόρασε η ζητησε την πατεντα και δινει καποιο δικαιωμα...αυτο ειναι marketing δε ξερω μια άδεια κατασκευής ολόκληρης της σειράς των συγκεκριμένων κινητήρων της Yamaha και βγαζει ενα κορυφαιο στην κατηγορια ισως το πιο καλο αυτη την στιγμη GPX Moto TSE250R..και ειναι πολυ οικονομικο...
    επειδη παρακολουθω αρκετα...ενημερωνομαι για Aγωνες enduro -- moto cross καθως ετρεχα και εγω....βλεπω οτι πολλα δεν ξερει ο κοσμος..και απλα λεει κινεζικο ειναι ..μπαα αστο.
    Ξανα λεω...μεσα στον σωρο...υπαρχουν και καλα κομματια
    Επισης..ποιος απο εδω θα πηγαινε να παρει το ισπανικο AJP 250 PR5 Extreme που το βγαζει η ZONGSENG(ναι αυτη που εχει και τα παπια) στην κινα???? κανεις!!!!
    γιατι δεν γνωριζουν...εχουν αγνοια...οτι το ΚΙΝΕΖΙΚΟ αυτο μηχανακι εχει στο μοτερακι του την τεχνογνωσια της HONDA καλα διαβαζεται....η Zongshen εχει συμμετέχει στο 24ωρο παγκόσμιο πρωτάθλημα αντοχής Endurance παλαιότερα, με μία αντιγραφή του Honda RVF 750.Τον ιδιο κινητηρα εχει και το Gas Gas EC 250 Cami...κινεζο...και μαμαει ξαναλεω οποιος ξερει και δεν εχει αγνοια !!!!!
    ΣΥΝΕΧΙΖΩ ...
    ΤΟ AJP 250 PR5 Extreme....ΕΚΤΟς ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΗςHONDA...γιατι HONDA EINAI...
    φουλ ριθμιζομενο μπροστινο Marzocchi διαμέτρου 48mm που εσωτερικα εχει δυο !!! θαλαμους και εχει μαυρη ανωδιωση...για τις στατικες τρβες !!
    ΠΙΣΩ αμορτισέρ της Sachs, πλήρως ρυθμιζόμενο !
    Ενα τιμονι με διατομη που ειναι μεταβλητη σε θηρια πλακες δεσιματος απο υλικο CNC τιs reicon
    ρυθμιστης συμπλεκτη απο cnc της reicon
    τεράστια μαρσπιέ αναβάτη από ergal και ποδόφρενο και λεβιέ ταχυτήτων, από το ίδιο υλικό – σε κόκκινο χρώμα να κανουν μπαμ
    εξάτμιση τιτανίου με carbon τάπα της Doma
    τροχούς της Morad, φρένα της Braketek – με πλευστό δίσκο wave μπροστά, πλαστικά της Polisport και καθαρά αγωνιστικά enduro ελαστικά της Michelin, Enduro Competion.
    απλα βαλτε στο μυαλο σας...οτι εαν θελουν κανουν τα παντα...και θα το κανουν σιγα-σιγα !
    ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ...ΧΑΧΑ
    ρε φίλε....σοβαρά τώρα? ποιό ακριβώς είναι το point σου? βγάζουν και supercar που ούτε καν ξέρουμε.και?
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  8. #128
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    ρε φίλε....σοβαρά τώρα? ποιό ακριβώς είναι το point σου? βγάζουν και supercar που ούτε καν ξέρουμε.και?
    ΠΟΣΟ πιο απλα να στο γραψω...τουλαχιστον στο πρωτο σκελος που σου λεω οτι η ιαπωνικη μαρκα βγαζει μοτο σε τριτες χωρες....και επρεπε να ειναι πιο φθηνες....ελπιζω να το καταλαβες!
    Απο την αλλη δεν εχω την απαιτηση να ξερεις καποια τεχνικα στοιχεια που γραφω...τα αναφερω ομως ωστε να καταλαβεις οτιπλεον αρχιζει και γυριζει η αγορα με νεα προιοντα...και στο τελος το οφελος θα ειναι στον πελατη...δλδ... σε ΣΕΝΑ ΣΕ ΜΕΝΑ σε ΟΛΟΥΣ!

    επλιζω να εγινα κατανοητος !!
    ναι ???

  9. #129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    ΠΟΣΟ πιο απλα να στο γραψω...τουλαχιστον στο πρωτο σκελος που σου λεω οτι η ιαπωνικη μαρκα βγαζει μοτο σε τριτες χωρες....και επρεπε να ειναι πιο φθηνες....ελπιζω να το καταλαβες!
    Απο την αλλη δεν εχω την απαιτηση να ξερεις καποια τεχνικα στοιχεια που γραφω...τα αναφερω ομως ωστε να καταλαβεις οτιπλεον αρχιζει και γυριζει η αγορα με νεα προιοντα...και στο τελος το οφελος θα ειναι στον πελατη...δλδ... σε ΣΕΝΑ ΣΕ ΜΕΝΑ σε ΟΛΟΥΣ!

    επλιζω να εγινα κατανοητος !!
    ναι ???
    τεχνικοί όροι όπως "η μαύρη επίστρωση στα καλάμια"? diamond like carbon δλδ. στα GSXR από το 2003.
    anyway όταν κι αν οι κινέζοι βγάλουν κάτι καλό και φθηνό,θα είναι καλύτερα για όλους. μέχρι τότε,θα βάζουν 320 mm διπλούς δίσκους σε 47 ίππων μηχανή για να τσιμπάνε οιμερικοί πελάτες (edit:υπάρχουν κι άνθρωποι που ξέρουν τί και γιατί το παίρνουν χωρίς να θέλουν να το παρουσιάσουν ως κάτι που δεν είναι)
    Τελευταία τροποποίηση από RaGe_Raptor; 31/07/2018 στις 22:23.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #130
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    τεχνικοί όροι όπως "η μαύρη επίστρωση στα καλάμια"? diamond like carbon δλδ. στα GSXR από το 2003.
    anyway όταν κι αν οι κινέζοι βγάλουν κάτι καλό και φθηνό,θα είναι καλύτερα για όλους. μέχρι τότε,θα βάζουν 320 mm διπλούς δίσκους σε 47 ίππων μηχανή για να τσιμπάνε οιμερικοί πελάτες (edit:υπάρχουν κι άνθρωποι που ξέρουν τί και γιατί το παίρνουν χωρίς να θέλουν να το παρουσιάσουν ως κάτι που δεν είναι)
    [
    ναι απο το 2003 στο gsxr... το οποιο εχει και ενα σκασμο χρηματα οποτε το δικαιολογω! στον κινεζο με το 1/4 της τιμης?
    απλα το εβαλε...ολα τα αλλα ομως...δεν ανεφερεις κατι...
    ....τελος παντων ειναι 2 εντελως διαφορετικα μοτο.

    ''όταν κι αν οι κινέζοι βγάλουν κάτι καλό και φθηνό,θα είναι καλύτερα για όλους'' ..........χαιρομαι που συμφωνεις...αυτο σου ειπα και εγω!
    οι 47 ιπποι...θα μπο ρουσαν να ειναι και 60!!... ανετα...αλλα δεν εγινε...θα υπαρχει καποιος λογος μαλλον...τι λες??
    μηπως το διπλωμα Α2??
    καθαρα θεμα μαρκετινγκ...για να πιασει τις πιο χαμηλες κατηγοριες.....ολα τ α αλλα ειναι ευπροσδεκτα αφου για να τα βαλεις εξτρα θελεις αρκετα χρηματα

  11. #131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    [
    ναι απο το 2003 στο gsxr... το οποιο εχει και ενα σκασμο χρηματα οποτε το δικαιολογω! στον κινεζο με το 1/4 της τιμης?
    απλα το εβαλε...ολα τα αλλα ομως...δεν ανεφερεις κατι...
    ....τελος παντων ειναι 2 εντελως διαφορετικα μοτο.

    ''όταν κι αν οι κινέζοι βγάλουν κάτι καλό και φθηνό,θα είναι καλύτερα για όλους'' ..........χαιρομαι που συμφωνεις...αυτο σου ειπα και εγω!
    οι 47 ιπποι...θα μπο ρουσαν να ειναι και 60!!... ανετα...αλλα δεν εγινε...θα υπαρχει καποιος λογος μαλλον...τι λες??
    μηπως το διπλωμα Α2??
    καθαρα θεμα μαρκετινγκ...για να πιασει τις πιο χαμηλες κατηγοριες.....ολα τ α αλλα ειναι ευπροσδεκτα αφου για να τα βαλεις εξτρα θελεις αρκετα χρηματα
    Έχεις δίκιο, στους 60 ή 70 ίππους, και λίγοι είναι οι 320.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.752
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    η Zongshen εχει συμμετέχει στο 24ωρο παγκόσμιο πρωτάθλημα αντοχής Endurance παλαιότερα, με μία αντιγραφή του Honda RVF 750. Τον ιδιο κινητηρα εχει και το Gas Gas EC 250 Cami...κινεζο...
    Προσπερνάω ότι το RVF750 είναι κινητήρας V4 750 κυβικών, και το gas gas είναι μονοκύλινδρο 250 κυβικών, άρα δεν μπορεί αυτά να είναι ''τον ίδιο κινητήρα''. Ίσως εννοείς κάποια προηγούμενη πρόταση, και όχι την πρόταση για το RVF.

    Στέκομαι στο RVF. Έχουμε κάποιο λινκ, κάποια εικόνα, κάτι θετικό τέλος πάντων, για τον ισχυρισμό σου; Ή πετάξαμε ένα Αντώνη Κανάκη και την παρέα του μόλις;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Προσπερνάω ότι το RVF750 είναι κινητήρας V4 750 κυβικών, και το gas gas είναι μονοκύλινδρο 250 κυβικών, άρα δεν μπορεί αυτά να είναι ''τον ίδιο κινητήρα''. Ίσως εννοείς κάποια προηγούμενη πρόταση, και όχι την πρόταση για το RVF.

    Στέκομαι στο RVF. Έχουμε κάποιο λινκ, κάποια εικόνα, κάτι θετικό τέλος πάντων, για τον ισχυρισμό σου; Ή πετάξαμε ένα Αντώνη Κανάκη και την παρέα του μόλις;
    Η ζονγκσενγκ έτρεχε και με κάτι σαν gsxr στο endurance σε κάποια φάση. Και πάλι δεν πιάνω το τι θέλει να πει ο φίλος.
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Ρε σεις...τι κάθεστε και αναλογιζεστε?
    Τα πάντα αντιγράφουν οι κινεζοι...αλλά είναι ακριβώς αυτό...ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΣ!!
    δεν έχουν το υπόβαθρο και τα r&d να δώσουν κάτι πρωτοποριακό...
    Αντιγράφουν τα ήδη πετυχημένα μηχανάκια και το κυριοτερο part αυτών.. Δλδ το μοτέρ...
    ΑΛΛΑ...
    για να βγει φθηνό βάζουν π0υτσομεταλα και ρίχνουν τ λα στανταρτς τους..αν είναι Δλδ μια φουρκέτα μέσα στο ιαπωνικό μοτέρ σιδερένια ..αυτοί την βάζουν πλαστική..(τυχαίο παράδειγμα) ...και οσο αντέξει..
    Δεν έχουν κυκλοφορήσει απειρες αντιγραφές από μοτέρ παπιών??είναι ίδια με τα ιαπωνικά σε διαστάσεις specs κλπ αλλά ΔΕΝ είναι ιαπωνικά...
    Γι'αυτό τα παλιά παπιά honda δεν έσπαγαν ποτέ και πήγαιναν και με ελαιόλαδο και τα lifan (τα πρώτα τουλάχιστον) σκορπαγαν με το καλημέρα...

    Τέλος τα περιφερειακά δεν είναι κάτι φοβερό...από εξωτερικούς προμηθευτές τα παίρνουν τα εργοστάσια...και τι να λέει ότι έχουν 48αρια μπροστινά? Δουλεύουν όπως τα wp της ktm? Χρειάζονται σε ένα μοτό των 40 μουλαριών στον τροχό??
    Επικοινωνιακά τεχνάσματα για να πιάσει αυτούς που δεν ξέρουν..
    Τους δίνουν να δουν αυτά που θέλουν να δουν...απλά...

  15. #135
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    αυτο λεω χρυσε μου ανθρωπε !!!
    οτι δεν ειναι φθηνα...δλδ το χ 300 που πηρα εγω...ποσο επρεπε να εχει αν ηταν japan...8000 ??
    ας φτιαχνονται σε τριτες χωρες...κρατανε τιμη !!
    οσον αφορα την κινα στο TRK ΥΠΑΡΧΕΙ Η BENELLI που υποστηριζει την τεχνογνωσια της μοτο
    απλα πραγματα
    τελος ενα ιαπωνικο με αυτη την κατασκευη(χωροδικτυωμα) φωτα led..διπλα δικοφρενα 320΄΄ εμπρος...51 χλστα !! Θηριο πιρουνι..ριθμιζομενες αναρτησεις.....σελαρα να κανεις γαμο επανω....ζελατινα που σε καλυπτει εως επανω καγκελα προστασιας εμπρος...καγκελα για βαλιτσες της givi πισω...και αλλα που ξεχναω...ποσο θα ειχε ??
    οπως ειπες...3χιλιαρικα επανω...αξιζει να δωσεις τοσα πολλα..οχι βεβαια...για 500 κυβικα..οποτε κοιτας αλλο...αυτο εκανε η κινα λοιπον...σου δινω χρημα...σε υποστηριζω και οντως εαν δειτε παιδια..ΠΟΥΛΑΕΙ...
    εχει σαβουρες κινεζικα εαν με ρωτησεις...ΝΑΙ!! ΣΩΡΟ το πιο μεγαλο ποσοστο ισως !!
    ΟΧΙ ΟΛΑ ΟΜΩς. !
    Γνωριζει κανεις...οτι τα δικαιωματα του πολυ καλου για τοτε DT230 Lanza της Yamaha κινέζος κατασκευαστής αγόρασε η ζητησε την πατεντα και δινει καποιο δικαιωμα...αυτο ειναι marketing δε ξερω μια άδεια κατασκευής ολόκληρης της σειράς των συγκεκριμένων κινητήρων της Yamaha και βγαζει ενα κορυφαιο στην κατηγορια ισως το πιο καλο αυτη την στιγμη GPX Moto TSE250R..και ειναι πολυ οικονομικο...
    επειδη παρακολουθω αρκετα...ενημερωνομαι για Aγωνες enduro -- moto cross καθως ετρεχα και εγω....βλεπω οτι πολλα δεν ξερει ο κοσμος..και απλα λεει κινεζικο ειναι ..μπαα αστο.
    Ξανα λεω...μεσα στον σωρο...υπαρχουν και καλα κομματια
    Επισης..ποιος απο εδω θα πηγαινε να παρει το ισπανικο AJP 250 PR5 Extreme που το βγαζει η ZONGSENG(ναι αυτη που εχει και τα παπια) στην κινα???? κανεις!!!!
    γιατι δεν γνωριζουν...εχουν αγνοια...οτι το ΚΙΝΕΖΙΚΟ αυτο μηχανακι εχει στο μοτερακι του την τεχνογνωσια της HONDA καλα διαβαζεται....η Zongshen εχει συμμετέχει στο 24ωρο παγκόσμιο πρωτάθλημα αντοχής Endurance παλαιότερα, με μία αντιγραφή του Honda RVF 750.Τον ιδιο κινητηρα εχει και το Gas Gas EC 250 Cami...κινεζο...και μαμαει ξαναλεω οποιος ξερει και δεν εχει αγνοια !!!!!
    ΣΥΝΕΧΙΖΩ ...
    ΤΟ AJP 250 PR5 Extreme....ΕΚΤΟς ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΤΗςHONDA...γιατι HONDA EINAI...
    φουλ ριθμιζομενο μπροστινο Marzocchi διαμέτρου 48mm που εσωτερικα εχει δυο !!! θαλαμους και εχει μαυρη ανωδιωση...για τις στατικες τρβες !!
    ΠΙΣΩ αμορτισέρ της Sachs, πλήρως ρυθμιζόμενο !
    Ενα τιμονι με διατομη που ειναι μεταβλητη σε θηρια πλακες δεσιματος απο υλικο CNC τιs reicon
    ρυθμιστης συμπλεκτη απο cnc της reicon
    τεράστια μαρσπιέ αναβάτη από ergal και ποδόφρενο και λεβιέ ταχυτήτων, από το ίδιο υλικό – σε κόκκινο χρώμα να κανουν μπαμ
    εξάτμιση τιτανίου με carbon τάπα της Doma
    τροχούς της Morad, φρένα της Braketek – με πλευστό δίσκο wave μπροστά, πλαστικά της Polisport και καθαρά αγωνιστικά enduro ελαστικά της Michelin, Enduro Competion.
    απλα βαλτε στο μυαλο σας...οτι εαν θελουν κανουν τα παντα...και θα το κανουν σιγα-σιγα !
    ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΙΝΕΖΟ...ΧΑΧΑ
    Καταρχάς ηρέμησε γιατί μου θυμίζεις τους αγανακτισμένους του συντάγματος που τους έπνιγε το δίκιο.

    Κατά δεύτερον η AJP είναι Πορτογαλική εταιρεία. To εργοστάσιο είναι στη Λουσάδα της Πορτογαλίας.
    Το μόνο από Κίνα είναι ένα μοτεράκι-αντιγραφή χόντα 250 κυβικά που βγάζει 27 άλογα. δλδ wtf

Σελίδα 9 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 12:29
  2. versys 650 vs xt660x
    από Γιώργος Πατρα στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2016, 11:14
  3. Fazer 1000 01-05 vs Sv 1000.
    από zephyr1 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2007, 11:00
  4. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04
  5. V strom 650 Vs FZ6 fazer
    από zoudis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 21:23

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF