Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Βγήκε η αλυσιδα με τετάρτη. Απο τότε η τετάρτη κανει "κλακ-κλακ". ΒΟΗΘΕΙΑ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2018
    Μηνύματα
    1

    Βγήκε η αλυσιδα με τετάρτη. Απο τότε η τετάρτη κανει "κλακ-κλακ". ΒΟΗΘΕΙΑ

    Καλησπέρα.

    Καθως πηγαινα τη βολτα μου χαλαρος και ωραιος, εκει που πηγαινα με 75 περιπου ξαφνικα βγηκε η αλυσιδα. Φαινεται την ειχε τεντωσει πολυ ο μηχανικος. Του την πηγα και μου αλλαξε αλυσιδα και αλυσιδογραναζα δωρεαν. Οταν το πηρα και μετα, οταν βαζω τεταρτη ακουγεται ενα "κλακ-κλακ" που οσο πιο γρηγορα, τοσο αυξανεται και η συχνοτητα που ακουγεται. Το ξαναπηγα στο μηχανικο και μου ειπε οτι ειναι ή η φουρκετα ή το γραναζι της τετάρτης. Κοστος 100+. ΒΟΗΘΕΙΑ. Το μηχανάκι ειναι ενα Suzuki XF650 Freewind

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.749
    100 ευρώ, πρέπει να εννοεί ΜΟΝΟ την εργασία. Θέλει κατέβασμα μοτέρ και πλήρες άνοιγμα για να αλλαχθούν αυτά.

    Δεν ξέρω από κοστολόγια σουζούκι, αλλά ετοιμάσου για ψηλά διψήφια, χαμηλά μονοψήφια το ΚΑΘΕ εξάρτημα π.χ. μπορεί να έχει 78 ευρώ η φουρκέτα, 112 ευρώ το γρανάζι κ.ο.κ. Δεν λέω ότι κάνουν τόσο, λέω τι τάξεως τιμές έχουν. Βάλε και ότι φλάντζες θα αλλαχθούν αφού θα ανοικτεί το μοτέρ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    και μένα κάνει κλακ κλακ που και που ,αλλά είναι η αλυσίδα που μαστιγώνει το ψαλίδι λόγω γλύστρας.Είσαι ΄σιγουρος ότι είναι από το μοτέρ ο ήχος και όχι από λιωμένη γλύστρα?Επίσης ξέρω ότι αν η αλυσίδα είναι τσίτα τεντωμένη δεν περπατάει το μηχανάκι και θα το καταλάβαινες αμέσως
    Τώρα, αν εσύ το πήγαινες με λιωμένα αλυσογράναζα και το μόνο που έκανες ήταν να τεντώνεις την αλυσίδα, ΠΑΛΙ δεν θα το καταλάβαινες??
    Αν το πηγαίνεις δλδ σαν τρένο συνεχώς με φθαρμένα αλυσιδογράναζα τσίτα τεντωμένα σίγουρα θα πάθει ζημιά. Και ξεκινάμε από τα ρουλεμάν του πισώ τροχού που δεν γυρίζει ελευθερα όπως πρέπει. Για φουρκέτες και στο μοτέρ δεν γνωρίσω τι , και αν μπορεί να πάθει κάτι. Να πουν εδώ ειδικοί πάνω σ΄αυτό.
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 28/07/2018 στις 17:31.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    936
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakoskon Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.

    Καθως πηγαινα τη βολτα μου χαλαρος και ωραιος, εκει που πηγαινα με 75 περιπου ξαφνικα βγηκε η αλυσιδα. Φαινεται την ειχε τεντωσει πολυ ο μηχανικος. Του την πηγα και μου αλλαξε αλυσιδα και αλυσιδογραναζα δωρεαν. Οταν το πηρα και μετα, οταν βαζω τεταρτη ακουγεται ενα "κλακ-κλακ" που οσο πιο γρηγορα, τοσο αυξανεται και η συχνοτητα που ακουγεται. Το ξαναπηγα στο μηχανικο και μου ειπε οτι ειναι ή η φουρκετα ή το γραναζι της τετάρτης. Κοστος 100+. ΒΟΗΘΕΙΑ. Το μηχανάκι ειναι ενα Suzuki XF650 Freewind
    Για ψάξε εδώhttps://www.motosp.gr/partcategory.p...r=1997#content

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakoskon Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.

    Καθως πηγαινα τη βολτα μου χαλαρος και ωραιος, εκει που πηγαινα με 75 περιπου ξαφνικα βγηκε η αλυσιδα. Φαινεται την ειχε τεντωσει πολυ ο μηχανικος. Του την πηγα και μου αλλαξε αλυσιδα και αλυσιδογραναζα δωρεαν. Οταν το πηρα και μετα, οταν βαζω τεταρτη ακουγεται ενα "κλακ-κλακ" που οσο πιο γρηγορα, τοσο αυξανεται και η συχνοτητα που ακουγεται. Το ξαναπηγα στο μηχανικο και μου ειπε οτι ειναι ή η φουρκετα ή το γραναζι της τετάρτης. Κοστος 100+. ΒΟΗΘΕΙΑ. Το μηχανάκι ειναι ενα Suzuki XF650 Freewind
    150 περνουν για να ανοιξουν παπι, και στο XF650 Freewind σου ειπε 100!!!εκτος και λεει για το ανταλλακτικο μονο. κατι δεν παει καλα, πιστευω αν ηταν φουρκετα η θα σου πεταγε την ταχυτητα, η δεν θα την κουμπονε.τσεκαρισε την αλυσιδα σου, χοντρικα πρεπει να θελει περιπου στους 2- 3 ποντους κενο πιεζοντας την απο κατω προς τα επανω, με αυτα που περιγραφεις ποιο πολυ μου θυμιζει τσιτα τεντομενη αλυσιδα ,η ρουλεμαν πισω τροχου ,παρα φουρκετα. καλα ξεμπερδεματα.

  6. #6
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    Παίδες ο άνθρωπος λέει ότι του το κανει μονο στην τετάρτη,τι δουλειά έχει η αλυσίδα και τα ρουλεμάν;Άμα ήταν θα το κανε σε όλες τις ταχύτητες.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    [QUOTE=karellen;2948274]Παίδες ο άνθρωπος λέει ότι του το κανει μονο στην τετάρτη,τι δουλειά έχει η αλυσίδα και τα ρουλεμάν;Άμα ήταν θα το κανε σε όλες τις ταχύτητες.


    εχεις δικιο δεν προσεξα το σημειο, οταν βαζω τεταρτη.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2018
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kyriakoskon Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα.

    Καθως πηγαινα τη βολτα μου χαλαρος και ωραιος, εκει που πηγαινα με 75 περιπου ξαφνικα βγηκε η αλυσιδα. Φαινεται την ειχε τεντωσει πολυ ο μηχανικος. Του την πηγα και μου αλλαξε αλυσιδα και αλυσιδογραναζα δωρεαν. Οταν το πηρα και μετα, οταν βαζω τεταρτη ακουγεται ενα "κλακ-κλακ" που οσο πιο γρηγορα, τοσο αυξανεται και η συχνοτητα που ακουγεται. Το ξαναπηγα στο μηχανικο και μου ειπε οτι ειναι ή η φουρκετα ή το γραναζι της τετάρτης. Κοστος 100+. ΒΟΗΘΕΙΑ. Το μηχανάκι ειναι ενα Suzuki XF650 Freewind
    Σου το Γ@μησε ρε φίλε ..... πω πω

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Παίδες ο άνθρωπος λέει ότι του το κανει μονο στην τετάρτη,τι δουλειά έχει η αλυσίδα και τα ρουλεμάν;Άμα ήταν θα το κανε σε όλες τις ταχύτητες.
    ωχ ναι, και γράφω παρλα@ιπες
    Απλά με μπέρδεψε ότι ξεκίνησε μετά την αλλαγή αλυσιδογραναζιών. Πόσο τσίτα ήταν τελικά η αλυσίδα και δεν ακουγόταν πριν!!?? Λέω...λέω μήπως...κάποια φάβα έχει ο λάκκος?

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Άστο όπως είναι, μη βάζεις συχνά 4η και βρες ενα πιο καινούργιο μηχανάκι σιγα - σιγά να κάνεις τη δουλειά σου. Και να διαβάσεις καλά το εγχειρίδιο χρήστη της νέας μοτοσυκλέτας σου . Η ρύθμιση και λίπανση της αλυσίδας δε γίνεται απο μηχανικό, αλλά απο τον ίδιο τον κάτοχο της μοτοσυκλέτας.
    Τελευταία τροποποίηση από duke200; 29/07/2018 στις 09:48.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2018
    Μηνύματα
    30
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    Άστο όπως είναι, μη βάζεις συχνά 4η και βρες ενα πιο καινούργιο μηχανάκι σιγα - σιγά να κάνεις τη δουλειά σου. Και να διαβάσεις καλά το εγχειρίδιο χρήστη της νέας μοτοσυκλέτας σου . Η ρύθμιση και λίπανση της αλυσίδας δε γίνεται απο μηχανικό, αλλά απο τον ίδιο τον κάτοχο της μοτοσυκλέτας.
    +748

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2005, 01:16
  2. Eιδοποιήσεις με email από το forum
    από stako στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 05/04/2005, 10:43
  3. Με Πιστωτικη Απο Ιντερνετ???
    από noble στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2005, 14:33
  4. Πως να φτιάξετε αεροπλανάκι με κινητήρα απο μύγες
    από stratospr στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2004, 15:25
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 16:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF