Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 33

Θέμα: Yamaha MT-07 vs Yamaha MT-09

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    ε,νταξ,και βεστρόμ μπορεί να το κάνει αυτό
    Ασε που στις ευθειες το στρωμα θα ανοιγε ακομα παραπανω. Λογω υψηλης τελικης.

  2. #17
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ασε που στις ευθειες το στρωμα θα ανοιγε ακομα παραπανω. Λογω υψηλης τελικης.
    Ξεκαθαρα..
    εδω μιλαμε για μοτοσυκλέτες παιδια οχι για μαχητικά οπως το vstrom..ολα κι ολα
    Throttle that mysterious friend of ours

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ασε που στις ευθειες το στρωμα θα ανοιγε ακομα παραπανω. Λογω υψηλης τελικης.
    νομίζω ήθελες να γράψεις "απείρου τελικής"
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    νομίζω ήθελες να γράψεις "απείρου τελικής"
    Εκτός και τύχει κάνα tracer στο διάβα του...

    Τι διαφορά έχουν σε χρήμα το 7 από το 9 καινούργια, ξέρει κανείς;

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nostradamus Προβολή μηνύματος

    Τι διαφορά έχουν σε χρήμα το 7 από το 9 καινούργια, ξέρει κανείς;
    7100 το 07 και 9450 το 09. Με το μεγαλο να ειναι πολυ πιο φορτωμενο σε εξοπλισμο (quickshifter, TC, πληρως ρυθμιζομενες αναρτησεις μπρος-πισω).

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.531
    το λες και τσαμπα γι αυτα που προσφερει τοτε..
    Quod me nutrit... me destruit.....

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Το Μοτέρ του ΜΤ 07 είναι πιό άσπαστο από του ΜΤ09 κατά την λίστα του Autobuild και συγκεκριμένα ήταν το πρώτο στην λίστα, ενώ του ΜΤ09 ήταν στη όγδοη ή ένατη θέσα αν θυμάμαι καλά (κάποιος εδωμέσα είχε ανεβάσει την λίστα).

  8. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/02/2018
    Μηνύματα
    55
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Το Μοτέρ του ΜΤ 07 είναι πιό άσπαστο από του ΜΤ09 κατά την λίστα του Autobuild και συγκεκριμένα ήταν το πρώτο στην λίστα, ενώ του ΜΤ09 ήταν στη όγδοη ή ένατη θέσα αν θυμάμαι καλά (κάποιος εδωμέσα είχε ανεβάσει την λίστα).
    Φυσιολογικο... Αφού είναι τάφος!!

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Obilivion Προβολή μηνύματος
    Φυσιολογικο... Αφού είναι τάφος!!
    Και τα δυο μοτερ εχουν τον ιδιο λογο συμπιεσης (11.5/1). Ουσιαστικα ειναι το ιδιο "πουσαρισμενα" δηλαδη. Απλα εχουν διαφορετικο κυλινδρισμο, οποτε λογικο ειναι να υπαρχει και μια διαφορα αποδοσης.

    Και τα δυο εχουν αποδειχτει εξαιρετικα αξιοπιστα, με το δικυλινδρο να προηγειται ελαφρως σε αυτον τον τομεα.

  10. #25
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Και τα δυο μοτερ εχουν τον ιδιο λογο συμπιεσης (11.5/1). Ουσιαστικα ειναι το ιδιο "πουσαρισμενα" δηλαδη. Απλα εχουν διαφορετικο κυλινδρισμο, οποτε λογικο ειναι να υπαρχει και μια διαφορα αποδοσης.

    Και τα δυο εχουν αποδειχτει εξαιρετικα αξιοπιστα, με το δικυλινδρο να προηγειται ελαφρως σε αυτον τον τομεα.
    Ναι, ένας γνωστός μου που το είχε δεν το εβγαζε σχεδόν ποτέ στπ δρόμο, και τελικά το έδωσε και πήρε αμάξι.

    Go figure.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #26
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Apache Προβολή μηνύματος
    Το Μοτέρ του ΜΤ 07 είναι πιό άσπαστο από του ΜΤ09 κατά την λίστα του Autobuild και συγκεκριμένα ήταν το πρώτο στην λίστα, ενώ του ΜΤ09 ήταν στη όγδοη ή ένατη θέσα αν θυμάμαι καλά (κάποιος εδωμέσα είχε ανεβάσει την λίστα).
    Δεν έχω υπόψη τη συγκεκριμένη λίστα και τις συνθήκες ελέγχου. Πάντως θεωρώ ότι το προφίλ του μέσου αγοραστή ενός MT-09 αφορά σε πιο ανήσυχο οδηγό από εκείνον του MT-07, οπότε αναμένεται διαφορά στο χρόνο ζωής των δύο κινητήρων.

    Φυσικά υπάρχουν διαφορετικές περιπτώσεις, αλλά οι εμτιμηδενεφτάδες που βλέπω στο δρόμο πάνε χαλαρά, πολύ πιο χαμηλά από τις δυνατότητες του κινητήρα για επιτάχυνση. Βέβαια έχω δει και μερικούς που το χαίρονται πιο κοντά στα όριά του. Οι ελάχιστοι οδηγοί MT-09 που βλέπω, θυμίζουν περισσότερο τους λυσσασμένους οδηγούς super moto και τους κατόχους KTM (SM, Duke >690, Adventure). Δύσκολα δίνεις τα παραπάνω χρήματα αν δεν έχεις το πάθος να λιώσεις λάστιχο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 31/07/2018 στις 15:57.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω υπόψη τη συγκεκριμένη λίστα και τις συνθήκες ελέγχου. Πάντως θεωρώ ότι το προφίλ του μέσου αγοραστή ενός MT-09 αφορά σε πιο ανήσυχο οδηγό από εκείνο του MT-07, οπότε αναμένεται διαφορά στο χρόνο ζωής των δύο κινητήρων.

    Φυσικά υπάρχουν διαφορετικές περιπτώσεις, αλλά οι εμτιμηδενεφτάδες που βλέπω στο δρόμο πάνε χαλαρά, πολύ πιο χαμηλά από τις δυνατότητες του κινητήρα για επιτάχυνση. Βέβαια έχω δει και μερικούς που το χαίρονται πιο κοντά στα όριά του. Οι ελάχιστοι οδηγοί MT-09 που βλέπω, θυμίζουν περισσότερο τους λυσσασμένους οδηγούς super moto και τους κατόχους KTM (SM, duke >690, adventure). Δύσκολα δίνεις τα παραπάνω χρήματα αν δεν έχεις το πάθος να λιώσεις λάστιχο.
    Δεδομένου ότι είχα και τα δύο μηχανάκια, μπορώ να πώ ότι το ΜΤ 07 Τracer είναι εξαιρετικό μηχανάκι με κάποια έκπτωση της ποιότητας σε συγκεκριμένα σημεία( πχ. διακόπτες, αλυσιδογράναζα, κλπ.), που τα κάνει όλα καλά, άπιαστο στην κίνηση, άπιαστο στο σφιχτό ορεινό στροφιλίκι και οικονομικό (μιλάω σε σχέση πάντα με τους ανταγωνιστές του), άλλωστε οι πωλήσεις το δικαίωσαν νομίζω.....http://www.bikeit.gr/articles/report...osikletwn.html
    Κατά τ'άλλα συμφωνώ μαζί σου...

  13. #28
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Αρκεί.
    Back on topic

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2017
    Μηνύματα
    30
    Deity θέλοντος θα κάνω και εγώ αυτή την μετάβαση μετά το νέο έτος.
    Είναι κάτι που το κοιτάω καιρό.
    Το 07 είναι τρομερό, αλλά νιώθω ότι μάλλον χρειάζομαι το κάτι παραπάνω.
    Στην αρχή ήμουν μετρημένος και δεν κανιβάλιζα στους δρόμους (όσο το έστρωνα), αλλά όταν βλέπω ασυδοσία από κάτι Ζ κτλ, δεν μπορώ...αφηνιάζω και το γονατίζω το μηχανάκι

    Σίγουρα, το 09 μου ταιριάζει περισσότερο, καθώς φεύγεις από το super duper all around μοτορι για commuting-κοζα-μπαίνωκαιμεόλαόσαστηνΠεντέλης και πας σε κάτι που είναι περισσότερο hooligan-fun bike.

    Υγεία να έχουμε, πάντα όρθιοι και τα λεφτά θα έρθουν για να κάνω ΚΑΙ αυτή την μετάβαση

  15. #30
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/11/2018
    Μηνύματα
    3
    Τέλεια μάγκιες, σαν κάτοχος του ΜΤ 07 μόλις μου βάλατε φυτιλιά για το ΜΤ 09... Bye bye money...

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-07
    από el_hymador στο forum Yamaha MT series
    Απαντήσεις: 1773
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2024, 21:44
  2. Triumph Tiger VS Yamaha MT-09
    από harris_x στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2016, 19:07
  3. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2016, 23:57
  4. Καταλληλότερο κράνος για Yamaha MT 07
    από MikeMT στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2014, 20:29
  5. Ninja 250r VS Yamaha MT-03
    από skiaxtro στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 17:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF