Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Yamaha MT-07 vs Yamaha MT-09

  1. #1
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495

    Yamaha MT-07 vs MT-09

    Ήδη νιώθω τις σκέψεις σας. "Μα συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια;", "Καγκουρό με καβουρογαμόσαυρους;", "πόμολα με DVD;". Απτόητος γαρ, θα το τολμήσω.



    Κάπως έτσι νιώθω μετά την οδήγηση ενός MT-09 SP. Έπαθα πλάκα, ακόμα δεν έχω συνέλθει. Δοκίμασα και τις τρεις χαρτογραφήσεις του κινητήρα. Στο B mode (παλιά το είχαν ως Α) σου δίνει την αίσθηση απόκρισης του MT-07, ενώ στο standard γίνεται απίστευτα διασκεδαστικό και πρακτικά είναι αυτό που πρέπει να χρησιμοποιείς, εκτός αν είσαι νέος οδηγός ή ο δρόμος γλιστράει πάρα πολύ, οπότε το B mode σε σώζει. Το A απλά είναι υπερβολή και δυσκολεύει το χειρισμό μέσα στην πόλη, αφού με μικρή περιστροφή του γκαζιού τροφοδοτεί τον κινητήρα λες και έχεις ανοίξει με τη μία το μισό γκάζι, οπότε χάνεις την προοδευτικότητα. Φαντάζομαι ότι θα είναι χρήσιμο σε πίστα και γενικότερα σε πολύ γρήγορη οδήγηση.

    Περισσότερο εστίασα στο να παρατηρήσω τη ροπή χαμηλά, διότι είναι κάτι που λατρεύω και χρειάζεται μέσα στην πόλη. Ξέρω ότι θα φρικάρουν όσοι είναι λάτρεις των πολύστροφων, αλλά δοκιμές σε πολύ γρήγορη οδήγηση και πάνω από 6.000 rpm δεν έκανα, παρόλο που ξέρω από τις κριτικές ότι εκεί δείχνει τα δόντια του, διότι δεν ήταν δικό μου και δεν είχα την εξοικείωση. Πρακτικά μπορεί να οδηγηθεί χωρίς σκορτσαρίσματα σε οριζόντιο δρόμο, ακόμα και με 6η ταχύτητα στο κιβώτιο, από τις 1.800 στροφές/λεπτό. Στις 2.200 rpm το πας και με 6η σε ανηφόρα. Δηλαδή και από τις 1.800 στροφές/λεπτό μπορείς να το πας με 6η σε ανηφόρα, απλά νιώθεις ότι ο κινητήρας δεν βρίσκεται στο ωφέλιμο φάσμα του και παραπονιέται λίγο. Σε σύγκριση με το δικό μου MT-07, σε συνθήκες καθημερινής αστικής μετακίνησης, μπορεί να οδηγηθεί με 1.000 rpm χαμηλότερα. Εκεί που θέλεις 3.000 rpm με το MT-07, οι 2.000 rpm με το MT-09 είναι αρκετές. Υπάρχει αρκετή ροπή και γραμμική λειτουργία του κινητήρα χωρίς σκορτσαρίσματα. Η τροφοδοσία του γκαζιού είναι άψογα ρυθμισμένη. Ανοίγεις απαλά το γκάζι στο standard mode, φθάνει τις 2.200 κι εκεί αρχίζει ο κινητήρας να ροπιάζει καλά. Αν μείνεις με σταθερό γκάζι, αλλά όχι πολύ ανοικτό, θα φθάσεις χωρίς να το καταλάβεις στις 4.000 rpm και θα έχεις μείνει με ένα ζωηγραφισμένο χαμόγελο, αφού η ροπή αυξάνεται πιο απότομα. Γνωρίζω από reviews ότι ακόμα πιο ψηλά (6Κ+ rpm) γίνεται πανδαισία, αλλά είπαμε ότι το μηχανάκι έπρεπε να επιστραφεί στον κάτοχό του ακέραιο.

    Είχα διαβάσει ότι το quickshifter λειτουργεί μόνο σε συνθήκες υψηλού φορτίου, αλλά δοκίμασα το ανάποδο. Αν είσαι με λίγες στροφές (κάτω από 2.500) με σχετικά κλειστό γκάζι, δε θα σου δουλέψει. Προς έκπληξή μου όμως δουλεύει όμορφα με 3.000 rpm και λίγο γκάζι. ΟΚ, δεν έχει σχεδιαστεί για τέτοιες συνθήκες, αλλά παραμένει χρήσιμο ακόμα και μέσα στην πόλη, αφού δουλεύει και στις μεσαίες καλά.

    Το μηχανάκι είναι πολύ πιο άνετο και πιο ευχάριστο για καθημερινή χρήση από το MT-07. Είναι καλύτερα ζυγισμένο, το τιμόνι είναι πιο ψηλά, η οθόνη φαίνεται καλούτσικα χωρίς να σκύψεις, τη στιγμή που στο MT-07 πρέπει να βγάζεις το βλέμμα σου από το δρόμο για να τη δεις. Το τιμόνι είναι πιο φαρδύ κατά 7 εκατοστά, κάτι που αυξάνει μεν την άνεση χειρισμών σε ανοικτό δρόμο, αλλά μπορεί να αποβεί πολλές φορές κρίσιμο στην πόλη, όταν περνάς οριακά από καθρέφτες αυτοκινήτων. Δεν είναι λίγες οι φορές που ακολουθώ παπί και ξέρω ότι χωράω με το MT-07 σχεδόν όπου χωράει κι αυτό, ενώ από τα περισσότερα scooter είμαι πιο στενός και σίγουρα δεν κολλάω εκεί που κολλάνε V-Strom και άλλα touring. Με τα 7 cm παραπάνω πλάτους του MT-09 δυστυχώς αλλάζει αυτή η ισορροπία που είναι σημαντική όταν κάνεις διήθηση. Από την άλλη, έχω δει φυσικά κάμποσους με R1200GS να γίνονται καπνός μέσα στην κίνηση, αλλά εκεί μιλάμε για μεγάλη εμπειρία αναβάτη και ρίσκο.

    Εμφανισιακά μου αρέσουν πάρα πολύ τα φώτα, η σέλα, το μπράτσο της πινακίδας και οι χρυσαφένιες αναρτήσεις Ohlins/Kayaba, αλλά θα μου επιτρέψετε να πω ότι σε όλα τα υπόλοιπα, αλλά και ως σύνολο, προτιμώ το δικό μου MT-07 και μάλιστα περισσότερο από τα μοντέλα του 2018. Ως προς το MT-09, προτιμώ την απλή έκδοση σε μπλε χρώμα, παρά τα χρώματα του SP. Ξέρεις όμως ότι το SP είναι καλύτερο, οπότε θες δε θες, μετά από μερικά χιλιόμετρα οδήγησης το βλέπεις πιο όμορφο.

    Οι αλλαγές ταχυτήτων είναι πιο ομαλές στο MT-09, δεν ακούγεται τόσο το κιβώτιο. Ο ποδομοχλός πιο μαλακός, όπως και ο συμπλέκτης πιο μαλακός και πιο προοδευτικός. Πιο εύκολα οδηγούσα για πρώτη φορά το MT-09 SP, παρά το δικό μου MT-07. Ακόμα και η θέση οδήγησης είναι ελάχιστα πιο ψηλή στο MT-09, οπότε μου ταίριαξε περισσότερο.

    Γενικά ήταν ένα όνειρο θερινής μεσημβρίας η οδήγηση του MT-09 SP, που έληξε για να γυρίσω στην πραγματικότητα του MT-07. Λατρεύω το μηχανάκι μου και δε θα ήθελα το δώσω, αλλά μετά ντροπής γράφω ότι μου πήρε πάνω από 20 λεπτά οδήγησης για να το συνηθίσω (χαλαρή οδήγηση μέσα στην πόλη) και να μη νιώθω ότι οδηγώ κάτι πολύ υποδεέστερο που δε με ικανοποιεί.

    Είναι απίστευτο το πώς μπορεί να σε κάνει χαρούμενο μία καλή μοτοσυκλέτα. Ελπίζω κάποια στιγμή στο μέλλον να κυκλοφορώ με ένα MT-09 SP ή κάτι αντίστοιχο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 01/08/2018 στις 12:12.

  2. #2
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    (Συνεχίζω με δεύτερη ανάρτηση, διότι εξαντλήθηκε το διαθέσιμο όριο χαρακτήρων της πρώτης.)

    Μου άρεσε πολύ η οθόνη του MT-09 SP με τα ανεστραμμένα χρώματα, μαύρο φόντο, λευκά γράμματα. Είναι μία νότα αλλαγής στις συνηθισμένες LCD, ενώ είναι και πιο ευανάγνωστη.

    Ο ήχος του κινητήρα, με την εργοστασιακή εξάτμιση, είναι διεγερτικός, χωρίς να ενοχλεί τους γύρω σου. Κάποια στιγμή σταμάτησε δίπλα μου σε φανάρι ένα πολύ προσεγμένο MT-07 2016 και ο οδηγός του παρατηρούσε το MT-09 SP που οδηγούσα. Στο τσακ ήμουν να του πω "Δυστυχώς έχω κι εγώ ένα σαν το δικό σου, δεν είναι δικό μου αυτό που βλέπεις." Είπα όμως να μην τον απογοητεύσω.

    Με το MT-07 η Yamaha έχει πετύχει τη χρυσή τομή για διασκεδαστική μοτοσυκλέτα καθημερινής χρήσης. Οικονομικό στην απόκτηση, στη συντήρηση και στην κατανάλωση. Πολύ ευέλικτο και ταυτόχρονα δυνατό. Όμως αν βγάλεις από την εξίσωση τον παράγοντα χρήμα, το MT-09 είναι μονόδρομος, αφού είναι πολύ πιο απολαυστικό. Είναι κατά 33% ακριβότερο, τόσο για να το αποκτήσεις, όσο και για να το συντηρήσεις. Μη ευκαταφρόνητη διαφορά, αλλά αξίζει. MT-07 vs MT-09, σημειώσατε 2.

    Στην ελληνική αγορά δε βλέπεις πολλά γυμνά ΜΤ-09. Από τη μία είναι η τιμή τους, από την άλλη ο εσωτερικός ανταγωνισμός με το Tracer 900, το οποίο δικαιολογεί περισσότερο τα χρήματα και την ιπποδύναμη. Μου αρέσει πολύ το Tracer 900, αλλά το γυμνό έχει άλλη χάρη.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 01/08/2018 στις 12:18.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Ως κατοχος και των δυο, θα συμφωνησω σχεδον με ολα οσα γραφεις. Μονη ενσταση για τη χρησιμοτητα του Α. Ειναι ακαταλληλο για πιστα και γρηγορη οδηγηση, γιατι χανεις τον ελεγχο της μηχανης στην εξοδο της στροφης οπου θες να ανοιγεις το γκαζι ομαλα για να μη σου φυγει το πισω. Το Α κανει μονο για καγκουριλικια, να σηκωνεται σουζα μονο με το που κοιτας το γκαζι, να πεταει κωλο με τριτη κτλ.

    Η διαφορα αναμεσα στα δυο μηχανακια ειναι οντως μεγαλη, με το 09 να πλεονεκτει σχεδον σε ολα τα σημεια. Το μικρο ειναι καλυτερο μονο σε οικονομια (κοστος αποκτησης, καυσιμο και πισω λαστιχο) και ελαχιστα σε ευκινησια (μικρη διαφορα βαρους και μικροτερο τιμονι). Κατα τ'αλλα καταλαβαινω τι λες για το οταν ξανανεβηκες στο 07 μετα το test ride. Ειχα ηδη το ΜΤ-09 στην κατοχη μου για κανα δυο βδομαδες προτου πουλησω το μικρο. Οταν ηρθε η ωρα να παω το ΜΤ-07 στη μεταφορικη το πηρα απο το παρκινγκ για να το οδηγησω για μια τελευταια φορα. Κυριολεκτικα εβαλα τα γελια. Μου φανηκε ποδηλατο σε σχεση με το 09. Το παρεδωσα στη μεταφορικη με ενα μεγαλο χαμογελο στο προσωπο. Πολυ καλο μηχανακι αλλα καμια σχεση με το 09.

    Οι μονες περιπτωσεις που θα προτεινα το 07 σε σχεση με το 09 ειναι για πρωτη μηχανη (το μεγαλο ειναι ακαταλληλο για απειρους χρηστες) και για πολυ μικροσωμους αναβατες, που στο μικρο θα νιωσουν πολυ πιο ανετα.

    Παντως να ξερεις εκανες μαλακια που το οδηγησες το 09. Τωρα η ζημια εγινε...

  4. #4
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Παντως να ξερεις εκανες μαλακια που το οδηγησες το 09. Τωρα η ζημια εγινε...
    Πολύ το φοβάμαι αυτό. Πάρα πολύ...

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Πολύ το φοβάμαι αυτό. Πάρα πολύ...
    True story: Οσο ειχα το ΜΤ-07 δεν πηγαινα σε test ride της Yamaha για το ΜΤ-09 γιατι μεσα μου ηξερα πως θα το ηθελα αν το καβαλουσα. Πρωτα μαζεψα τα λεφτα για το 09 και μετα το οδηγησα. Και ειχα δικιο τελικα...

    Το καλο ειναι πως τα ΜΤ-07 κρατανε πολυ καλα την μεταπωλητικη τους αξια. Αν το παρεις αποφαση θα το δωσεις ευκολα και σε καλη τιμη.

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Όμως αν βγάλεις από την εξίσωση τον παράγοντα χρήμα, το MT-09 είναι μονόδρομος, αφού είναι πολύ πιο απολαυστικό.
    Αν βγάλεις από την εξίσωση τον παράγοντα χρήμα, σίγουρα το SD 1290 είναι ακόμα πιο απολαυστικό.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν βγάλεις από την εξίσωση τον παράγοντα χρήμα, σίγουρα το SD 1290 είναι ακόμα πιο απολαυστικό.
    Blitz, μπορεις να παψεις να το υπερασπιζεσαι πλεον. Αφου κι εσυ το πουλησες ρε.

    Ελπιζω να μη μου απαντησεις στα σοβαρα, αστειευομαι προφανως.

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.090
    Ε ναι, αλλά όχι για να πάρω 09.

    Θέλω να πω ότι προφανώς το MT-09 είναι καλύτερο μηχανάκι συνολικά. Και τα +2,5 χιλιάρικα (στα 7), επίσης προφανώς, δεν είναι καθόλου μικρή διαφορά.
    Life begins at 45°.

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν βγάλεις από την εξίσωση τον παράγοντα χρήμα, σίγουρα το SD 1290 είναι ακόμα πιο απολαυστικό.
    7 vs 9 λέει ο τίτλος βρε! κι ακόμα καλύτερο από το sd είναι το GSX-R 1000RRRRRRRRRRRRRRRRRR τί να κάνουμε
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  10. #10
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.090
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    7 vs 9 λέει ο τίτλος βρε!
    Ε εντάξει το λύσαμε, το 09 είναι καλύτερο από το 07. Ας πούμε κάτι πιο ενδιαφέρον τώρα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgio_Rp Προβολή μηνύματος
    κι ακόμα καλύτερο από το sd είναι το GSX-R 1000RRRRRRRRRRRRRRRRRR τί να κάνουμε
    Όπως πχ: ΟΧΙ.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 30/07/2018 στις 15:19.
    Life begins at 45°.

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Ε εντάξει το λύσαμε, το 09 είναι καλύτερο από το 07. Ας πούμε κάτι πιο ενδιαφέρον τώρα.

    Όπως πχ: ΟΧΙ.
    Οτιδήποτε είναι καλύτερο από το 07.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.726
    Το θεμα με το 09 ειναι οτι πιστευω πως ειναι το τελευταιο μηχανακι (προς τα πανω, σε κυβισμο) που μπορει να καλυψει τις ιδιες αναγκες με το ΜΤ-07 σε εναν αναβατη. Η καταναλωση ανεβαινει μεν, αλλα λιγο (ενα λιτρο χονδρικα), σε ογκο και ευκινησια ειναι πρακτικα ιδια, σε κοστος και συχνοτητα σερβις ειναι ιδια, κτλ. Κανω ακριβως την ιδια χρηση που εκανα και στο ΜΤ07 (πηγαινοερχομαι στη δουλεια μου καθημερινα, μπαινω πιστα, κανω γρηγορες βολτες) χωρις να κανω καμια υποχωρηση και χωρις να εχω τιναξει το ταμειο. Οντως το SD ειναι αλλο πραμα, αλλα δεν μπορεις να κανεις την ιδια χρηση με το 07 χωρις σημαντικες υποχωρησεις (καυσιμο, κοστος συντηρησης, "δυσφορια" ενος τοσο θηριωδους μοτερ μεσα στην πολη, κτλ). Επισης οταν πουλησα το ΜΤ07, με εναμιση χιλιαρικο παραπανω αγορασα το 09. Για το ΚΤΜ ηθελα και ενα νεφρο ακομα.

    Ειναι η πρωτη φορα στη ζωη μου που δεν κοιταω το car στα σοβαρα ψαχνοντας για μηχανη. Οτιδηποτε "πανω" απο το ΜΤ09 (SD1290, S1000r, MT10, μιας και ειμαι του γυμνου) δε θα με καλυπτει πλεον στην καθημερινη χρηση και θα αναγκαστω να παω σε δευτερο μηχανακι για μεσα στην πολη. Αυτη τη στιγμη το μονο μηχανακι που εχω στο parking του car ειναι ενα ΜΤ09 του 2017. Αμα το κατεβασει μισο χιλαρικο ακομα θα βαλω το δικο μου αγγελια.

  13. #13
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Το θεμα με το 09 ειναι οτι πιστευω πως ειναι το τελευταιο μηχανακι (προς τα πανω, σε κυβισμο) που μπορει να καλυψει τις ιδιες αναγκες με το ΜΤ-07 σε εναν αναβατη. Η καταναλωση ανεβαινει μεν, αλλα λιγο (ενα λιτρο χονδρικα), σε ογκο και ευκινησια ειναι πρακτικα ιδια, σε κοστος και συχνοτητα σερβις ειναι ιδια, κτλ. Κανω ακριβως την ιδια χρηση που εκανα και στο ΜΤ07 (πηγαινοερχομαι στη δουλεια μου καθημερινα, μπαινω πιστα, κανω γρηγορες βολτες) χωρις να κανω καμια υποχωρηση και χωρις να εχω τιναξει το ταμειο. Οντως το SD ειναι αλλο πραμα, αλλα δεν μπορεις να κανεις την ιδια χρηση με το 07 χωρις σημαντικες υποχωρησεις (καυσιμο, κοστος συντηρησης, "δυσφορια" ενος τοσο θηριωδους μοτερ μεσα στην πολη, κτλ). Επισης οταν πουλησα το ΜΤ07, με εναμιση χιλιαρικο παραπανω αγορασα το 09. Για το ΚΤΜ ηθελα και ενα νεφρο ακομα.
    Συμφωνώ με τα παραπάνω. Θα πρόσθετα ότι είναι καλύτερο να απολαμβάνεις καθημερινά μία καλή μοτοσυκλέτα, παρά να οδηγείς ένα απλό μηχανάκι και να περιμένεις να βρεθεί χρόνος και κατάλληλες συνθήκες την Κυριακή για να βγάλεις βόλτα το τέρας που έχεις σταθμευμένο στο γκαράζ ή να περιμένεις να έρθει το καλοκαίρι για να πας κανένα ταξίδι.

    Μπορεί βέβαια κάποιος να έχει ένα H2R στο σαλόνι για την πίστα και για καθημερινό ένα Super Duke, αν οι αποδοχές του έχουν περισσότερα μηδενικά στο τέλος.

  14. #14
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.278
    Oλα μπορουν να γινουν καθημερινα και ολα μπορουν να γινουν του σαββατοκυριακου..το θεμα ειναι τι θες να κανεις με το μοτο σου..απλα πραγματα..η μαγικη χρυση τομη για μενα ειναι το ss για τις βολτες μου και το σκουτερ για καθε μερα..εχω δει ζωντανα mt07(ονοματα δε λεμε) να παιζει σε ανοιχτες καλες στροφες με 2 daytona-675(το ενα trackbike ) σαν δαιμονισμενα και να μην μπορουνε να του φυγουνε,μαλιστα τους εριχνε κιολας που και που....ολα τα αλλα να χαμε να λεγαμε και δικαιολογιες να βρισκαμε..
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o teos Προβολή μηνύματος
    Oλα μπορουν να γινουν καθημερινα και ολα μπορουν να γινουν του σαββατοκυριακου..το θεμα ειναι τι θες να κανεις με το μοτο σου..απλα πραγματα..η μαγικη χρυση τομη για μενα ειναι το ss για τις βολτες μου και το σκουτερ για καθε μερα..εχω δει ζωντανα mt07(ονοματα δε λεμε) να παιζει σε ανοιχτες καλες στροφες με 2 daytona-675(το ενα trackbike ) σαν δαιμονισμενα και να μην μπορουνε να του φυγουνε,μαλιστα τους εριχνε κιολας που και που....ολα τα αλλα να χαμε να λεγαμε και δικαιολογιες να βρισκαμε..
    ε,νταξ,και βεστρόμ μπορεί να το κάνει αυτό
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Yamaha MT-07
    από el_hymador στο forum Yamaha MT series
    Απαντήσεις: 1773
    Τελευταίο μήνυμα: 28/02/2024, 21:44
  2. Triumph Tiger VS Yamaha MT-09
    από harris_x στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2016, 19:07
  3. Triumph Tiger 800 XRx vs. Yamaha MT 09 Tracer
    από kostas-menu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2016, 23:57
  4. Καταλληλότερο κράνος για Yamaha MT 07
    από MikeMT στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2014, 20:29
  5. Ninja 250r VS Yamaha MT-03
    από skiaxtro στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2010, 17:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF