Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: On off πόλης

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334

    On off πόλης

    Καλησπέρα στην ομάδα. Όπως γράφει και ο τίτλος σκέφτομαι την αγορά μηχανής 99της εκατό πόλης. Η μόνη εμπειρία που έχω είναι σε παπί και επειδή κάνω 30 χιλιόμετρα καθημερινά με έχει κουράσει ( είμαι και 1,86) . Το μπατζετ είναι μέχρι 2500. Τον υπόλοιπο εξοπλισμό τον κατέχω. Είδα τον περασμένο Απρίλιο το klx 250 στην έκθεση μοτοσικλέτας. Μου φάνηκε όμορφο. Κανένας γκαζιαρης δεν είμαι ούτε καγκουρας, απλά για μέσα στην πόλη ανταπεξερχεται; Τα 24 άλογα του φτάνουν για να κινουμαι με 90 100 χιλιο στην παραλιακή δίχως να κοπεί στα δύο; Αν κάποιος το κατέχει θα ήθελα να μου πεί την άποψή του για το συγκεκριμένο μηχανάκι. Κοιτάω και xt 600 προσπαθώντας να βρω ένα σε κάποια καλή κατάσταση. Βέβαια τα κυβικά του ίσως είναι υπερβολικά για καθημερινή μετακίνηση εντός πόλης.. Απλά με έχουν φάει φίλοι ότι είναι άσπαστο κτλ. Κάθε γνώμη βοηθά!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Καλωσηρθες φιλε.

    Σε αυτα τα λεφτα και για τη χρηση που λες προσωπικα θα κοιτουσα KLE 500 τελευταιας γενιας (αυτο με τα μουτρα του Ζ). car

    Εδω
    βλεπω και ανταλλαγη με παπι που ισως να σε βολευει.

    Αλλη καλη επιλογη στα λεφτα σου ειναι το Pegaso Strada. Εχει το μοτερ του XT660, injection, σχετικα συγχρονο μηχανακι. car

    Προτεινω αυτα τα δυο και οχι το ΧΤ επειδη ειναι παππουδιερες που λεμε και δυσκολα θα εχουν πεσει στα χερια σιδεροφαγου καυλωμενου νεανια. Αντιθετα τα Yamaha ειναι πρωτα στις επιλογες των πιτσιρικαδων και συνηθως τους πινουν το αιμα.

    Για το klx δεν εχω γνωμη, αλλα πιστευω πως ενα λιγο μεγαλυτερο μηχανακι ισως σου δωσει τη δυνατοτητα και για αλλη χρηση. Τωρα που εχεις το παπι κανεις 99% χρηση εντος, αλλα με μια μηχανη μεσου κυβισμου ισως ανοιξει η ορεξη και για καμια βολτουλα παραεξω.

  3. #3
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.131
    Το klx είναι ταμάμ για την πόλη ,παναλαφρο,μανιτζέβελο,ασπαστο,αλλά κοιτα κι αυτά που λέει ο Πέτρος για λίγο παραπάνω κυβικά.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    KLX 250 θα πω και εγω φιλε...οτι ειπε ο karellen ...και υπαρχει και ξεφιμωμα στο μοτερ...το εκαναν και στην kawasaki....που δινει μερικα αλογα ακομη... στα χρηματα που θες !
    οχι οτι το KLE 500 και το aprilia(πολυ ομορφο)....δεν το αξιζουν...απλα απο παπι σε αρκετα παραπανω κυβικα θελει προσοχη και εξεικιωση...ειδικα το aprilia που ειναι πιο νευρικο...απλα θα σταθω στο οτι

    '''Έχουν υπάρξει αναφορές για την ευπάθεια της αντλίας και του φίλτρου της βενζίνης - που βρίσκονται μέσα στο ρεζερβουάρ - αλλά αυτό όπως και το λογισμικό της τροφοδοσίας - για το οποίο επίσης έχουν γίνει αναβαθμίσεις από το αρχικό μοντέλο με τα προβλήματα στις χαμηλές στροφές- είναι θέματα που θα λυθούν με έλεγχο σε κάποιο από τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία'''
    οπως λεει και στο περιοδικο

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Πέρασαν από τα χεράκια μου το 250 και το 650 όταν πρωτοβγήκαν αλλά με το 90% σε χρήση σε χώμα και με λάστιχα τάκους μόνιμα. Έκανα απίστευτες χωμάτινες διαδρομές και εξερευνήσεις με αυτά. Δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο πρόβλημα αν και τα δύο τα έδωσα με λίγα χιλιόμετρα. Το μόνο που με είχε προβληματίσει ήταν η σέλα και η αυτονομία, ειδικά στο 250, εάν κάνεις πολλά μαζεμένα χιλιόμετρα. Φυσικά είναι για έναν, ο δεύτερος θα υποφέρει.
    Όπως είπε και ο Karellen, είναι απίστευτα μέσα στην πόλη αλλά όπου και να πάς φορώντας τα κατάλληλα λαστιχάκια ανάλογα την περίσταση.
    Mil. Spec.

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Από ότι κοίταξα ωραία είναι εμφανισιακά και το kle και το pegaso. Βλέπω υπάρχουν θετικές γνώμες για το καβασακι το klx και χαίρομαι. Το klx όσον αφορά την κατανάλωση ανά 100χιλ που βρίσκεται; Τα ρεαλιστικά όχι τα εργοστασιακα. Το κόστος συντήρησης είναι είναι σε λογικά πλαίσια φαντάζομαι δηλαδή τα σέρβις κτλ.;

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kons
    Εγγραφή
    05/01/2018
    Μηνύματα
    237
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Potis Προβολή μηνύματος
    Από ότι κοίταξα ωραία είναι εμφανισιακά και το kle και το pegaso. Βλέπω υπάρχουν θετικές γνώμες για το καβασακι το klx και χαίρομαι. Το klx όσον αφορά την κατανάλωση ανά 100χιλ που βρίσκεται; Τα ρεαλιστικά όχι τα εργοστασιακα. Το κόστος συντήρησης είναι είναι σε λογικά πλαίσια φαντάζομαι δηλαδή τα σέρβις κτλ.;
    Πολλά χρόνια πίσω και η μνήμη δεν με βοηθάει για ακριβείς λεπτομέρειες στην κατανάλωση..... αλλά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι με το KLX250 σε μεικτή χρήση δηλαδή πατούσα άσφαλτο για να φτάσω στη χωμάτινη διαδρομή και να μπω, το ντεπόζιτο έφτανε για καμιά 100+ χιλιόμετρα το πολύ... μην ξεχνάς έχει πολύ μικρό ντεπόζιτο. Με ασφάλτινο λαστιχάκι και πιο στρωτή οδήγηση θα πάει λίγο παραπέρα. Αλλά δεν θα πρέπει να παραβλέψεις και το Aprilia, επίσης μην ξεχνάς ότι θα πάρεις κάτι το οποίο κουβαλάει το παρελθόν του, τα χιλιόμετρα και την τρέλα μικρή ή μεγάλη του προηγούμενου ιδιοκτήτη. Προσοχή στον τεχνικό έλεγχο.
    Mil. Spec.

  8. #8
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Klx 250 2008 και μετα ειναι με injection καιει μ.ο. 4/100 με περιπου 8lt ρεζερβουρ το εχεις το 200ρι χλμ αυτονομίας

    Αν αρκείσαι ως ανθρωπος με την ουσια δεν σου χρειάζεται μεγαλυτερη μοτοσυκλέτα απο 250cc
    Οσα μειον εχει στο τουρισμο σε σχεση με ενα μεγαλύτερο αλλα τοσα συν εχει στην καθημερινή χρηση, ευκολία μετακίνησης, συντήρηση, οικονομία καυσίμου, παγια έξοδα

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Καλά σίγουρα φιλαράκι θα το δει κάποιος μηχανικός. 8 χρόνια με 9 μηχανάκι δε το λες και παλιό παλιό πάντως.. Για το injection λέω, doctora πόσο δίκιο έχεις.! Ξέρεις τι λογομαχιες φέρνω με φίλους που έχουν μεγαλύτερου κυβισμού και όταν τους λέω για 250 ρι κοροϊδεύουν ( φιλικά πάντα) . Δεν ισχυει ότι μόνο οι πιτσιρικάδες οδηγούν μικρού κυβισμού μότο. Επειδή είμαι 26 πρέπει να τα αποκλείω; Υπάρχει αυτή η νοοτροπία πάντως...

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2018
    Μηνύματα
    298
    Ψηφίσω kle γιατί έχω kle, θα πάρεις που θα πάρεις οτι κ να πάρεις, πάρε κυβικά κ ΑΣΕ τα 250cc

  11. #11
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Ψηφίσω kle γιατί έχω kle, θα πάρεις που θα πάρεις οτι κ να πάρεις, πάρε κυβικά κ ΑΣΕ τα 250cc
    εάν είναι έτσι, προσθέτω θα κάνεις που θα κάνεις μεγάλο ταξίδι κάποια στιγμή πάρε ένα r1200gr απο τώρα να σε καλύψει κάθε αναγκη

    χωρίς παρεξήγηση με το ποστ του φίλου η λογική αυτή μου θυμίζει αγοράζω 28 νούμερο παπούτσι στο παιδί του τι και αν φοράει 25 θα μεγαλώσει το πόδι του, ή αγοράζω 20" ποδήλατο ενώ φτάνει μέχρι 16" για να μην αγοράσω 2 ποδήλατα σε διάστημα 4 ετών και το αποτέλεσμα: ποδήλατο γομάρι με βοηθητικές ροδίτσες

    εάν οι ανάγκες σου είναι εώς 125cc μοτοσυκλέτα, 125cc να πάρεις
    you rise you fall you're down then you rise again

  12. #12
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Οτι είπε ο ντόκτορ από πάνω.... γιαυτό και έχω το strada και όχι το στρώμα.....κι εγώ 99% κινούμαι εντός πόλης και πήρα μανιτζέβελο και άνετο μΕχανάκι.....το στρώμα τέλειο για εθνική και επαρχιακούς δρόμους αλλά στην πόλη τα "χωσίματα" και ευκινησία του aprilia DEN τα έχει και για να προλάβω τυχόν ερώτηση, η κατανάλωση παίζει από 4,5 έως και 6.5 αναλόγως το χέρι, λιτρα στα 100.
    Τα όποια θέματα που έχει τα εχει λύσει σίγουρα ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μιας και είναι πάμφθηνα στην λύση τους εκτος βέβαια της αντλίας καυσίμου (είχε γίνει ανάκληση από όσο ξέρω, εγώ πήρα ένα από τα τελευταία της παραγωγής με λυμένο από το εργοστάσιο το θέμα)
    Και πολύ δύσκολα θα το δώσω....είναι έρωτας το άτιμο
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    30xlm με χαμηλές ταχυητες το klx δεν εχει αντιπαλο. Οποιοδήποτε klx/wr/dr/ccm/cr περνάει απο πανω ολα τα μεγαλυτερα και μοιράζει κωλοδάχτυλα. Μόλις βρεις ανοιχτο δρόμο και θες να πας 90-100 πάει αξιοπρεπως ειδικα αν εχεις λάστιχο δρομου. αν πας σε ψιλοχωμάτινο θα σε ταλαιπωρησει. Αν κάνεις 5χλμ ευθειες τυπου παραλιακής παιρνεις Klx έυκολα. αν θες άνεση σε μεγαλύτερα ανοιχτά κομμάτια/ευθειες και ταξιδια εκτός αθηνών το ξεχνάς και πας παρακάτω. Το κλε ειναι καλο αλλα πολύ χαμηλών συγκινήσεων, το 660 καλύτερο για πόλη. το xt600 δεν το σχολιάζω καν, πες τους φίλους σου να αγοράσουν ένα ημερολόγιο.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Το 250 είναι ιδανικό για για commuting και θα περάσετε πολύ ωραία μαζί. Δυστυχώς το xt κουβαλάει κάποια από τα κουσούρια της μεγάλης μηχανής, τα 2 πιο σημαντικά για μένα είναι η αυξημένη ζέστη απ'το μοτέρ και η κατανάλωση. Μιλάμε για κατανάλωση πάνω από 6 λίτρα στα 100. Με τόσα χλμ θα πονέσει αρκετά η τσέπη σου. Βέβαια είναι απίστευτα fun to drive. Δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερη κατηγορία από τα 250 κυβικά για commuting. Συντήρηση λίγο πιο ακριβή από παπί, φρένα, αναρτήσεις, στάση σώματος. Εγώ θα πήγαινα βουρ για klx, μακάρι να το βρεις στα λεφτά που ψάχνεις.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexinhogr Προβολή μηνύματος
    Ψηφίσω kle γιατί έχω kle, θα πάρεις που θα πάρεις οτι κ να πάρεις, πάρε κυβικά κ ΑΣΕ τα 250cc
    Φίλε τους έριξα μια ματιά στο καρ και το μόνο kle που μαρεσε είναι το τελευταίο μοντέλο. Ερώτηση τώρα. Με ήπιο δεξί καρπό μέσα στη πόλη πάντα ( γιατί για κει το θέλω) τι κατανάλωση βλέπεις;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. On-off H Street
    από nikoskkk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2005, 12:55
  2. Τιμόνι αλουμινίου για mega ON-OFF
    από zeli στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/02/2005, 11:25
  3. τελικά αυτό το on-off μπαινει χώμα?
    από PQC στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2005, 08:36
  4. Μεγα On-off..........!!!!
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2004, 12:10
  5. ola etoima gia on off ekdromi
    από tatoo23 στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 26/03/2004, 17:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF