Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 74 από 74

Θέμα: Ktm 640 lc4 prestige

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leftos Προβολή μηνύματος
    Και εγω είμαι με την γνωμη του ΓιώργουΤΤ σε τόσο παλιά μηχανάκια το να πάρεις το πιο φθηνο συνήθως είναι καλύτερη λύση.
    Το ακριβό αν δεν είναι απο γνωστό να ξέρεις οτι όντως είναι σωστό θα σου στοιχίσει περισσότερο, το φθηνό θα σου βγεί πιο οικονομικό απο το έτοιμο.
    Και στο φθηνό σίγουρα ο άλλος δεν θα σε κοροιδέψει. Ενα τέτοιο μηχανάκι με 800 ευρώ ανταλλακτικά να το κάνεις θα τα πάρεις πίσω τα χρηματά σου.

    Εγω θα συνφωνησω, εκ πειρας κιολλας. Ενα lc4, αγοραστηκε 700 ευρω, με αλλα 600 επισκευαστηκε οσο πιο σωστα γινοταν για το μπατζετ που υπηρχε παντα, και 2 χρονια αργοτερα πουληθηκε 1700 ευρω, ηταν του φιλου μου και το φτιαξαμε μαζι. Δευτερο παραδειγμα ενα gilera runner 180 2t που μετα απο αρκετους μηνες καταφερα να βρω, αγορα στα 300 ευρω και επισκευη σε ολα, μεχρι στιγμης εχω δωσει κανα 450αρι αλλα εχω ενα σωστοτατο μηχανημα. Αυτα που εβρισκα απο ανακατασκευες ηταν στο 1000ρικο και δεν εμπιστευομουν τιποτα, αποφασισα να παρω μια χρεπαρα και να την κανω μονος μου.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Εμενε μου φαινεται μουφα το 15 χρονων μηχανακι με 15-20.000 χλμ..Δλδ εκανε 1000-1500 χλμ το χρονο?Σπιτι-περιπτερο για τσιγαρα και σπιτι?

  3. #63
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από billyka Προβολή μηνύματος
    Εμενε μου φαινεται μουφα το 15 χρονων μηχανακι με 15-20.000 χλμ..Δλδ εκανε 1000-1500 χλμ το χρονο?Σπιτι-περιπτερο για τσιγαρα και σπιτι?
    Συμβαίνει και αυτό.
    Για παράδειγμα εγώ κάνω γύρω στις 20.000 χλμ τον χρόνο.... με έξι-εφτά μηχανάκια....

    Αν υπολογίσεις ότι τα μισά τα κάνει ένα σκούτερ που είναι σε καθημερινή φάση στον δρόμο
    μάντεψε πόσα χλμ κάνουν τα υπόλοιπα.......
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billyka
    Εγγραφή
    30/04/2018
    Μηνύματα
    728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bulmont Προβολή μηνύματος
    Συμβαίνει και αυτό.
    Για παράδειγμα εγώ κάνω γύρω στις 20.000 χλμ τον χρόνο.... με έξι-εφτά μηχανάκια....

    Αν υπολογίσεις ότι τα μισά τα κάνει ένα σκούτερ που είναι σε καθημερινή φάση στον δρόμο
    μάντεψε πόσα χλμ κάνουν τα υπόλοιπα.......
    Ετσι ναι,αν εχεις πολλα οχηματα γινεται.Εγω πχ εχω το παπακι για την δουλεια και για τα παντα ολα.Το gsxr ειναι κατω απο την κουκουλα τουλαχιστον 6 μερες την βδομαδα η 13 μερες το διβδομαδο

  5. #65
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Θα γελάσεις αλλά μια κάλτσα με ρύζι κάπου κοντά στα όργανα λειτουργεί συμπληρωματικά για την αποφυγή υγρασίας.

  6. #66
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Το δικό μου το αγόρασε ο πατέρας μου το 2015,μοντέλο 1996 με λιγότερο από 30κ χλμ,από γνωστό,με χαρτιά ΚΤΕΟ,βιβλίο σερβις.Ο ίδιος κάτοχος από το 2000 που ήρθε η μότο στην Ελλάδα.
    Το μοτέρ του GPZ1000RX ('86) είχε 27.000 όταν το παράτησε στην άκρη κάπου μέσα στο 2000,η αλυσίδα του είναι η εργοστασιακή !
    Δύσκολες περιπτώσεις αλλά υπάρχουν.
    porca miseria.

  7. #67
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2020
    Μηνύματα
    27
    μαγκες πιστευω οτι οντως πρεπει να ναι η καλυτερη φαση να το φτιαξεις μονος σου απτο 0, αλλα δεν ειμαι σε αυτη τη φαση.. Ουτε γνωριζω, ουτε θα χω την υπομονη γτ δεν εχω αλλο μεταφορικο και με χει φαει το λεωφορειο.. Οποτε απλα θα συνεχιζω να ψαχνω μεχρι να βρω κατι οσο καλυτερο μπορω..

  8. #68
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Επίσης ας μας πει κάποιος πόσα χρεώνει ένα συνεργείο, από αυτά τα καλά, του ειδικούς ΚαΤεΜολόγους για πλήρες λύσιμο κινητήρα.
    Πραγματικά έχω την περιέργεια να μάθω.
    Γιατί θα πρέπει να υπολογίσουμε και αυτά στα έξοδα.

    Από την άλλη καλό το ξεκινάω από το 0, κρύβει όμως εκπλήξεις.
    Σε μηχανάκι που δεν κινείται, με ζημιά ή και να κινείται και είναι χάρχαλο μοτερικά, ποτέ δεν ξέρεις αν δεν το ανοίξεις, να δεις.

    Ανταλλακτικά, ποιος λέει ότι θα είναι πάντα διαθέσιμα την ώρα που θα τα θελήσεις.

    "Θέλει μόνο ρουλεμάν στροφάλου" σου λέει.
    Ναι καλά και όλα τα άλλα θα είναι τέλεια.

    Τα 1000-1200€ τα φτάνεις άνετα κατά τη γνώμη μου για μια ανανέωση βασικών ανταλλακτικών.
    Βάλε σε αυτά το κόστος του μάστορα και το κόστος αγοράς και κρίνε τι σε συμφέρει.

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Ναι ωραία ιδέα να παρεις ένα χαρχαλο τζάμπα και να το φτιαξεις....

    ΑΛΛΑ!
    - δεν πρέπει να σκαμπάζεις από μηχανολογικά? Να κάνεις μια καλή εκτίμηση της ζημιάς ώστε να μην συναντήσεις πολλές εκπλήξεις. Ή τουλαχιστον να είναι όσο το δυνατόν λιγότερες
    - άκρες σε συνεργεία και ανταλλακτικατζήδες και καλή γνώση της αγορας ανταλλακτικων γενικά ώστε να βρίσκεις σχετικά γρήγορα ότι χρειάζεσαι σε λογικό κόστος
    - να έχεις χώρο και χρόνο. Οι περισσότεροι θέλουν να το αγοράσουν σήμερα για να κινηθούν αύριο. Ελάχιστοι έχουν την πολυτέλεια να αγοράσουν το χρέπι τον οκτωβρη για να το βγαλουν στο δρόμο τον Απρίλη. Και φυσικά τη διάθεση να ασχολεισαι με το μηχανακι αυτούς τους μήνες.

  10. #70
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2020
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motojojo Προβολή μηνύματος
    Ναι ωραία ιδέα να παρεις ένα χαρχαλο τζάμπα και να το φτιαξεις....

    ΑΛΛΑ!
    - δεν πρέπει να σκαμπάζεις από μηχανολογικά? Να κάνεις μια καλή εκτίμηση της ζημιάς ώστε να μην συναντήσεις πολλές εκπλήξεις. Ή τουλαχιστον να είναι όσο το δυνατόν λιγότερες
    - άκρες σε συνεργεία και ανταλλακτικατζήδες και καλή γνώση της αγορας ανταλλακτικων γενικά ώστε να βρίσκεις σχετικά γρήγορα ότι χρειάζεσαι σε λογικό κόστος
    - να έχεις χώρο και χρόνο. Οι περισσότεροι θέλουν να το αγοράσουν σήμερα για να κινηθούν αύριο. Ελάχιστοι έχουν την πολυτέλεια να αγοράσουν το χρέπι τον οκτωβρη για να το βγαλουν στο δρόμο τον Απρίλη. Και φυσικά τη διάθεση να ασχολεισαι με το μηχανακι αυτούς τους μήνες.
    ε αυτο λεω και γω..

  11. #71
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Η αληθεια ειναι οτι καποια απ΄τα ατομα που προτεινουν την οδο της επισκευης τυχαινει να λυνουν και να δενουν μοτερ για χομπι, οποτε καποια πραγματα λογικο ειναι να τους φαινονται πιο απλα απ΄ο,τι ειναι για τον μεσο αναβατη. Χωρις αυτο να σημαινει οτι εχουν αδικο, απλα ας πουμε οτι το πραγμα δεν ειναι τοσο ξεκαθαρο. Και μονο το να βρεις εναν καλο μαστορα εμπιστοσυνης και απο εκει και περα να προμηθευτεις τα σωστα ανταλλακτικα στη σωστη τιμη ειναι μια πολυ σοβαρη υποθεση. Απλη για καποιους αλλα οχι για ολους.

    Γνωμη μου παντως, αν εχεις 2500 στην τσεπη με ΚΤΜ δεκαπενταετιας δε μπλεκεις. Γιατι αν σε προβληματιζει τωρα το σεναριο να παρεις μηχανη με 800€ και να περιμενεις να φτιαχτει, πού να δεις ποσο θα σε προβληματιζει αν παρεις μηχανη με 2200... και παλι περιμενεις να φτιαχτει. Και χωρις να σου εχουν μεινει και λεφτα για επισκευη.

  12. #72
    Ιπτάμενο Μέλος Το avatar του/της Kepler Fun
    Εγγραφή
    11/06/2009
    Μηνύματα
    168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από africanwannabe Προβολή μηνύματος
    μαγκες πιστευω οτι οντως πρεπει να ναι η καλυτερη φαση να το φτιαξεις μονος σου απτο 0, αλλα δεν ειμαι σε αυτη τη φαση.. Ουτε γνωριζω, ουτε θα χω την υπομονη γτ δεν εχω αλλο μεταφορικο και με χει φαει το λεωφορειο.. Οποτε απλα θα συνεχιζω να ψαχνω μεχρι να βρω κατι οσο καλυτερο μπορω..
    Το μηχανάκι που κοιτάς δεν είναι ότι καλύτερο για να λύσεις το μεταφορικό σου, εάν αυτή είναι η πρώτη σου ανάγκη.

    Θα μπλέξεις και θα πληρώνεις συνέχεια. Κοίτα κάτι άλλο ίσως μικρότερο αλλά πιο καινούργιο και αξιόπιστο.
    'Η ανάγκη είναι η μητέρα της δημιουργίας'

  13. #73
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2020
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kepler Fun Προβολή μηνύματος
    Το μηχανάκι που κοιτάς δεν είναι ότι καλύτερο για να λύσεις το μεταφορικό σου, εάν αυτή είναι η πρώτη σου ανάγκη.

    Θα μπλέξεις και θα πληρώνεις συνέχεια. Κοίτα κάτι άλλο ίσως μικρότερο αλλά πιο καινούργιο και αξιόπιστο.
    φιλε θελω να κινουμαι αλλα να γουσταρω κιολας... δεν εχω τη δυνατοτητα να παρω 1-2 μηχανακια και ενα αμαξι για καθε χρηση. Θελω ενα μηχανακι να μετακινουμαι αλλα να βγαζω και γουστα. Δεν σημαινει οτι πρεπει να παρω παπι. Ειμαι διατεθιμενος και λεφτα να δινω και σερβις να κανω αλλα μεχρι ενα οριο

  14. #74

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Ktm 640 Lc4 Sm
    από gtsagas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/09/2006, 00:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF