Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 74

Θέμα: Ktm 640 lc4 prestige

  1. #16
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.191
    20€ τα λαδια, (ημισυνθετικά υποθετω,αν ήταν φουλ τότε πάει 28) + 10 το φίλτρο λαδιού + 18 το φίλτρο αέρα (τόσο το βρήκα στον Σκρουτζ) =48€,πες πενηντα (Ζήκος).
    Άρα σου πήρε 30€ εργασία.

  2. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2017
    Μηνύματα
    74
    40euro λαδια απο 8.5 το λιτρο το πουλαει 18.5.φιλτρα 20€ευρω.εργατικα 20ευρω.και 2€ευρω ενα σκατο λαμπακι απο το πισω φαναρι.εδωσα 80.μου εκοψε το φπα απο τα εργατικα.δηλαδη δεν μου εκοψε τιποτα

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Filologosktm Προβολή μηνύματος
    40euro λαδια απο 8.5 το λιτρο το πουλαει 18.5.φιλτρα 20€ευρω.εργατικα 20ευρω.και 2€ευρω ενα σκατο λαμπακι απο το πισω φαναρι.εδωσα 80.μου εκοψε το φπα απο τα εργατικα.δηλαδη δεν μου εκοψε τιποτα
    Πρωτίστως εσύ φταις που δεν ζήτησες αναλυτικά το κόστος των ανταλλακτικών και της εργασίας...και που δεν ρώτησες πριν το πας για το συνολικό κόστος...
    Όποτε κάνουμε υποθέσεις όλοι μας...
    Πάντως στο ξαναλέω...τα φίλτρα και τα 2 δεν κάνουν 20ρικο...30 μπορεί...
    Αυτό δεν αναιρεί ότι σε έσφαξε ...αλλά είπαμε...πρωτίστως εσύ φταις...

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Κάνα φιλάκι σου δώσε ή στονε φόρεσε κατευθείαν;

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Γεια σου φίλε μου..Καταρχάς να βάζεις full συνθετικό λάδι κ μόνο..Motorex η Motul..Κατά δεύτερον να τα αλλάζεις μόνος σου..Δεν είναι απλό όπως αλλά μηχανάκια αλλά ούτε κ δύσκολο..Κυκλοφορεί βιντεάκι στο γιουτιουμπι απλό κ κατανοητό..Αν δεν θες να σε γδυνουν μάθε να τα κάνεις μόνος σου.κ λάδια κ τακακια κτλ..Τώρα από την στιγμή που πλήρωσες κ δεν είπες κάτι εκείνη την ώρα δεν υπάρχει επιστροφή..Απλά δεν ξαναπάς..

  6. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/05/2017
    Μηνύματα
    74
    Οκ φιλε μου απλα δεν ξερω και για μοτορεχ ειχα ακουσει αλλα με βαζει ελφ τωρα.μαπα ειναι λες?.βασικα παλια μοτορεξ μου εβαζε

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/07/2018
    Μηνύματα
    382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Filologosktm Προβολή μηνύματος
    Οκ φιλε μου απλα δεν ξερω και για μοτορεχ ειχα ακουσει αλλα με βαζει ελφ τωρα.μαπα ειναι λες?.βασικα παλια μοτορεξ μου εβαζε
    Δεν γνωριζω την ποιοτητα των ελφ..Οτι κ να βαζεις παντως να ειναι σιγουρα φουλ συνθετικο γτ τα μοτερ του LC4 δεν ειναι XT που πανε και με ηλιελαιο..Ειναι μια γκομεναρα που θελει την πουδρα της..Αν την προσεξεις θα σε προσεξει και αυτη..Εγω μολις παρηγγειλα motul 15-50 και φιλτρα κ θα τα αλλαξω μονος μου οπως εκανα κ ρυθμιση βαλβιδων..Κυκλοφορουνε τοσα βιντεακια πλεον που αν προσεξεις λιγο μπορεις να συντηρεις μονος σου την μοτοσυκλετα σου κ να γλιτωνεις τον καθε αγιογδητη..

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2020
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Filologosktm Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα φιλοι μου.λοιπον ειπα να αλλαξω τα λαδακια στο εργαλειακι πριν το παραχωρησω στον επομενο.παω ωραια και καλα να πληρωσω και μου βγαινει για αλλαγη φιλτρα λαδια 80ευρω!!.βιαζομουν φουλ και επρεπε να φυγω..το απογευμα καθομαι και σκεφτομαι..γιατι χρεωθηκα 40 ευρω για 2 λιτρα elf 15_50 οταν το λιτρο εχει 8.50ευρω.χρεωθηκα 25ευρω το σετ φιλτρων.και 20ευρω εργατικα.δεν πληρωσα λογικα το εργατικο φπα πανω κατω.οκ για το εργατικο αλλα γτ ρε γαμω την πουτανα μου δεν πηρα αποδειξη για τα αναλωσιμα και μου δωσε απλα ενα κωλοχαρτο..δηλαδη εφαγα καπελο τουλαχιστον 50 €.γιατι δεν εκοψε το φπα απο ολη την δουλεια και μου εκοψε μονο απο τα εργατικα.αυριο παω απο κει.θελω την αποψη σας ρε μαγκες γιατι προκειται για ενα μεγαλο και γνωστο συνεργειο στην Θεσσαλονικη.οχι και 80ευρω ρε για 2λιτρα λαδι ρε φιλε που μ βαλε και για 5 λεπτα δουλεια
    Καλησπερα φιλε μου ειδα το ποστ σου και ειπα να σε ρωτησω καποια πραγματα.. μιας και βλεπω πολλα και διαφορα για το συγκεκριμενο μοντελο.. Θελω να αγορασω ενα prestige 640 του 2006. Εχει 15000 χλμ και το δινει 2200 ευρω. Τι ακριβως παιζει με το μηχανακι αυτο? Ποιες οι διαφορες με το κλασικο lc4? Λαδια σερβις καθε ποτε? Διαβαζω διαφορετικες αποψεις φουλ. Ειμαι αναμεσα σε αυτο και το husky to 610

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2015
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από africanwannabe Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα φιλε μου ειδα το ποστ σου και ειπα να σε ρωτησω καποια πραγματα.. μιας και βλεπω πολλα και διαφορα για το συγκεκριμενο μοντελο.. Θελω να αγορασω ενα prestige 640 του 2006. Εχει 15000 χλμ και το δινει 2200 ευρω. Τι ακριβως παιζει με το μηχανακι αυτο? Ποιες οι διαφορες με το κλασικο lc4? Λαδια σερβις καθε ποτε? Διαβαζω διαφορετικες αποψεις φουλ. Ειμαι αναμεσα σε αυτο και το husky to 610
    Να μην το παρεις. Στο λεω γνωριζοντας 100% οτι ειναι μουναρα και κανιβαλος στο δρομο. Θα σου βγαλει προβληματα, 15.00 δεν εχει με τιποτα, 2200 ειναι πολλα για αυτο το μηχανακι. Δωσε κατι παραπανω και παρε το 690 που ειναι πολυ πιο αξιοπιστο.. Και γω θελω να χτυπησω ενα απο αυτα συντομα, μου ελειψαν .. αλλα εγω δρ θα το πηγαινω σε μαστωρες και ξερω που παω να μπλεξω (και το σκεφτομαι ακομα αν εχω ορεξη να ασχοληθω η οχι). Αν στο δωσει 1200-1500 παρτο και κρατα τα υπολοιπα για τις βλαβες. Με 2200 για κανεναν λογο ομως, σοβαρα μην το παρεις τοσο ακριβα δεν αξιζει!
    Επισης αν δεν εχεις κλειστο παρκινγκ ξεχνα το..

    Και αυτο κλασικο lc4 ειναι ρε φιλε, αμα θες να δρις ακριβως τι διαφορες εχουν κανε μια αναζητηση στο γκουγκλε, η κυριοτερη διαφορα των νεοτερων μοντελων ειναι τα μοτερ με high flow και αλλο χρωμα.. αλλα μη κολλας στο 2006, δες και για πιο παλια μοντελα με hihh flow.. ειναι ολα τοσο παλια και τοσο καγκουρεμενα που δεν εχει σημασια αν ειναι του 2 η του 6..
    Σκεψου ειχα βρει ενα με 1000 ευρω με μια πολυ μικρη βλαβη που θα την εφτιαχνα μονος μου με κοστος 100 ευρω και δεν το πηρα. Επειδη σκεφτηκα οτι αυτο δε τελειωνει με μια βλαβη, αυτο εχει χαλασει 800.000 φορες ειδη, εχει ανοιχτει απο 50 μαστωρες, θα εχει πατεντες και γαμημενα πασα.. με 1200 αν εβρισκα ενα μαμα απο καποιο μπαρμπα με 10000 χιλιομετρα θα το σκεφτομουν, αλλα τετοιο μηχανακι και μαμα και απο μπαρμπα μαλλον οχι..
    Τελευταία τροποποίηση από Parkaki; 24/11/2020 στις 01:40.

  10. #25
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Γιατί;;;;
    Τα μπαρμπάδια νομίζεις δεν τα σκίζουν;;;;;;;;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  11. #26
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/09/2020
    Μηνύματα
    27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Parkaki Προβολή μηνύματος
    Να μην το παρεις. Στο λεω γνωριζοντας 100% οτι ειναι μουναρα και κανιβαλος στο δρομο. Θα σου βγαλει προβληματα, 15.00 δεν εχει με τιποτα, 2200 ειναι πολλα για αυτο το μηχανακι. Δωσε κατι παραπανω και παρε το 690 που ειναι πολυ πιο αξιοπιστο.. Και γω θελω να χτυπησω ενα απο αυτα συντομα, μου ελειψαν .. αλλα εγω δρ θα το πηγαινω σε μαστωρες και ξερω που παω να μπλεξω (και το σκεφτομαι ακομα αν εχω ορεξη να ασχοληθω η οχι). Αν στο δωσει 1200-1500 παρτο και κρατα τα υπολοιπα για τις βλαβες. Με 2200 για κανεναν λογο ομως, σοβαρα μην το παρεις τοσο ακριβα δεν αξιζει!
    Επισης αν δεν εχεις κλειστο παρκινγκ ξεχνα το..

    Και αυτο κλασικο lc4 ειναι ρε φιλε, αμα θες να δρις ακριβως τι διαφορες εχουν κανε μια αναζητηση στο γκουγκλε, η κυριοτερη διαφορα των νεοτερων μοντελων ειναι τα μοτερ με high flow και αλλο χρωμα.. αλλα μη κολλας στο 2006, δες και για πιο παλια μοντελα με hihh flow.. ειναι ολα τοσο παλια και τοσο καγκουρεμενα που δεν εχει σημασια αν ειναι του 2 η του 6..
    Σκεψου ειχα βρει ενα με 1000 ευρω με μια πολυ μικρη βλαβη που θα την εφτιαχνα μονος μου με κοστος 100 ευρω και δεν το πηρα. Επειδη σκεφτηκα οτι αυτο δε τελειωνει με μια βλαβη, αυτο εχει χαλασει 800.000 φορες ειδη, εχει ανοιχτει απο 50 μαστωρες, θα εχει πατεντες και γαμημενα πασα.. με 1200 αν εβρισκα ενα μαμα απο καποιο μπαρμπα με 10000 χιλιομετρα θα το σκεφτομουν, αλλα τετοιο μηχανακι και μαμα και απο μπαρμπα μαλλον οχι..
    Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.. Ρε συ το Budget μου ειναι 2500 ΤΟ ΠΟΛΥ! ΠΙστευω οτι εχει 15000 γιατι φαινεται οτι δεν το χει καγκουρας.. ουτε ακραποβιτς πανω ουτε fcr ουτε τπτ.. φαινεται ακριβως οπως ειναι μαμα. Το 690 εννοειται μου αρεσει πολυ αλλα στο car εχουν 4k το λιγοτερο.. Για μοντελο κοιτουσα το 2006 πιο πολυ γιατι διαβασα οτι αυτα με τις διπλες εξατμισεις βγαζαν τα λιγοτερα προβληματα. Αλλα και στο car, δεν υπαρχει κατι στα λεφτα που λες.. 1200-1500.. μονο καποια που φαινονται εντελως χρεπια

  12. #27
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Με 2500ε το πολυ που μπορεις να διαθεσεις εγω προσωπικα θα κοιτουσα το 660χτχ για να εχω το κεφαλι μου περισσοτερο ησυχο.
    Δεν εχουν και τοσο μεγαλη διαφορα στην αποδοση σε σχεση με τα LC4 αλλα εχουν αρκετα μεγαλη διαφορα στην αξιοπιστια.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.233
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Δεν εχουν και τοσο μεγαλη διαφορα στην αποδοση σε σχεση με τα LC4 αλλα εχουν αρκετα μεγαλη διαφορα στην αξιοπιστια.


    αλλά με τα λεφτά που διαθέτει ο φίλος και τις χρονολογίες που κοιτάει κι εγώ θα του λεγα να μην το παρει

  14. #29
    Μέλος Το avatar του/της Shinigami Ryuk
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    258
    Mε 7 αλογα και 2nm ροπης δεν την λες και τοσο μεγαλη την διαφορα.
    Οταν εκανα βολτες το XTΧ φιλου δεν ειδα και τοσο τρομακτικη διαφορα απο το LC4 το δικο μου.Πιο αδυναμο το ΧΤΧ εννοειται αλλα οχι τοσο πολυ ωστε να υπολογισεις την αξιοπιστια.

  15. #30
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.095
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Shinigami Ryuk Προβολή μηνύματος
    Με 2500ε το πολυ που μπορεις να διαθεσεις εγω προσωπικα θα κοιτουσα το 660χτχ για να εχω το κεφαλι μου περισσοτερο ησυχο.
    Δεν εχουν και τοσο μεγαλη διαφορα στην αποδοση σε σχεση με τα LC4 αλλα εχουν αρκετα μεγαλη διαφορα στην αξιοπιστια.
    Έχουν 50 κιλά διαφορά...

    Είναι σαν να ψάχνει Ferrari και να του προτείνεις Corolla για αξιοπιστία.

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ktm 640 Lc4 Sm
    από gtsagas στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2006, 23:45

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF