Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: Γνώμες - Βοήθεια για αν είναι σωστή η αγορά μηχανής...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/08/2018
    Μηνύματα
    3

    Γνώμες - Βοήθεια για αν είναι σωστή η αγορά μηχανής...

    Καλημέρα σε όλη την παρέα και καλές διακοπές σε όσους είναι ή σε όσους θα πάνε! Οδηγώ δίκυκλα από τα 16 μου τώρα φτανω 28 για καθημερινή χρήση και για μικρό ταξιδάκια. Όλα αυτά τα χρόνια είχα πάπια και σκούτερ τα τελευταία 3 χρόνια έχω ένα Yamaha xmax400 και είπα να μεταπήδησω στον κοσμο της μοτοσυκλετας. Από το 2015 έχω φαει σκάλωμα με το Tracer 900 και σκέφτομαι να αγοράσω ένα. Τώρα το πρόβλημα μου είναι και θα ηθελα τις γνώμες σας μήπως είναι υπερβολή από σκούτερ σε μηχανή με τόσα κυβικά; Μήπως θα έπρεπε πχ να πάω σε ένα 600;;

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.170
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostantinos1991 Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα σε όλη την παρέα και καλές διακοπές σε όσους είναι ή σε όσους θα πάνε! Οδηγώ δίκυκλα από τα 16 μου τώρα φτανω 28 για καθημερινή χρήση και για μικρό ταξιδάκια. Όλα αυτά τα χρόνια είχα πάπια και σκούτερ τα τελευταία 3 χρόνια έχω ένα Yamaha xmax400 και είπα να μεταπήδησω στον κοσμο της μοτοσυκλετας. Από το 2015 έχω φαει σκάλωμα με το Tracer 900 και σκέφτομαι να αγοράσω ένα. Τώρα το πρόβλημα μου είναι και θα ηθελα τις γνώμες σας μήπως είναι υπερβολή από σκούτερ σε μηχανή με τόσα κυβικά; Μήπως θα έπρεπε πχ να πάω σε ένα 600;;
    Καλά κάνεις και το σκέφτεσαι, καλύτερο θα είναι για σένα ενα 600 η το MT07 πχ.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/08/2018
    Μηνύματα
    3
    Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου... δεν μου αρέσουν τα γυμνά βασικά αισθητικά δεν μου αρεσει κανένα 600... ίσως το μικρό Tracer... αλλά αυτο δεν έχει αλλά ηλεκτρονικά βοηθήματα πέρα από το abs... το μεγάλο που έχει το traction δεν θα είναι πιο ασφάλεις αν πχ το έχεις και στο b ;

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kostantinos1991 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου... δεν μου αρέσουν τα γυμνά βασικά αισθητικά δεν μου αρεσει κανένα 600... ίσως το μικρό Tracer... αλλά αυτο δεν έχει αλλά ηλεκτρονικά βοηθήματα πέρα από το abs... το μεγάλο που έχει το traction δεν θα είναι πιο ασφάλεις αν πχ το έχεις και στο b ;
    Οχι. Τα βοηθήματα είναι χρήσιμα στο όριο. Κι ακόμα δεν είσαι σε σημείο να πας το 900 στο όριο, κι αν το πας και μπουν τα ηλεκτρονικά κανένας δεν ξέρει αν θα αντιδράσεις όπως πρέπει για να εισπράξεις την βοήθειά τους.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Εκτός του ορίου μπορούν να σε βοηθήσουν και σε μια καθημερινή διαδρομή μέσα στην πόλη που θα συναντήσεις βρεγμένη άσφαλτο κακής ποιότητας και θα τσιμπήσεις παραπάνω το γκάζι.

  6. #6
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Εκτός του ορίου μπορούν να σε βοηθήσουν και σε μια καθημερινή διαδρομή μέσα στην πόλη που θα συναντήσεις βρεγμένη άσφαλτο κακής ποιότητας και θα τσιμπήσεις παραπάνω το γκάζι.
    Οπότε γιατί να μην πάρει μια RSV APRC; Καρύδι το γκάζι κι άσε τα ηλεκτρονικά να κάνουν τη δουλειά τους. Αυτό είναι το πρόβλημα στην μετάβαση από σκουτερ σε 900ρι;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  7. #7
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Δλδ δεν σου έχει τύχει να γλιστρήσεις με λίγο γκάζι επειδή έφταιγε η ποιότητα της ασφάλτου?

    Ας πάρει ένα χωρίς traction τότε γιατί είναι σκουτεροκουλάδι και δεν θα μπορεί να το πάει στο όριο του.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Θα συμφωνησω με sapila. Το 900 δε θα το προτεινα για (ουσιαστικα) πρωτη μηχανη. Τα ηλεκτρονικα που εχει δεν το καθιστουν πιο ασφαλες απο ενα 600αρι σε καμια περιπτωση, εχουν μπει περισσοτερο επειδη ειναι τοσο απολυτο το μοτερ. Αν δεν τα ειχε κι αυτα θα ζοριζοταν αρκετος κοσμος με το να τρωει το ντεποζιτο στα μουτρα σε καθε αποτομο ανοιγμα του γκαζιου σε πρωτη-δευτερα.

    Σχετικα με αυτο που λες Δημητρη(cptslow), σιγουρα βοηθανε κι εκει τα ηλεκτρονικα, αλλα κανεις δε σκοτωθηκε επειδη του γλυστρησε η μηχανη στο βρεγμενο με 30 χαω. Αλλου ειναι το πραγματικο προβλημα και εκει δε θα σε σωσει κανενα ηλεκτρονικο βοηθημα. (edit:βλ σχολιο pipe_smoker πιο κατω)

    Νομιζω το tracer 700 θα ηταν πιο συνετη επιλογη.
    Τελευταία τροποποίηση από ptc; 02/08/2018 στις 13:22.

  9. #9
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Τα ηλεκτρονικά μια χαρά βοηθούν και κάνουν τη δουλειά τους είτε φέρεις τη μοτοσυκλέτα στο όριο επίτηδες (πχ πηγαίνεις κομμάτια και στην έξοδο μιας στροφής ανοίγεις το γκάζι περισσότερο απ'όσο πρέπει) είτε καταλάθος (πχ βρεγμένη ή γυαλί άσφαλτος κλπ που άθελά σου χάνεις πρόσφυση).

    Το θέμα είναι ότι όντως τα 900 κυβικά είναι πολλά για να μεταπηδήσεις κατευθείαν εκεί από το σκούτερ.

    Υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι από τους οποίους δε θα σε γλιτώσουν τα ηλεκτρονικά.
    Αν έχεις μαζέψει χιλιόμετρα κι έρθει η στροφή νωρίτερα από εκεί που την περίμενες, ούτε ηλεκτρονικά θα σε σώσουν ούτε τίποτα.
    Αν κλείσεις απότομα το γκάζι γιατί νιώθεις ότι στρίβεις με πολλά και τρομάξεις, θα φας κανά low και δε σε σώζει κανένα ηλεκτρονικό.
    Και πάει λέγοντας, άπειρα τα παραδείγματα.

    Το βασικότερο "πρόβλημα" με τα πολλά κυβικά είναι ότι μαζεύεις γρήγορα χιλιόμετρα πριν το πάρεις χαμπάρι.
    Και δεν υπάρχει πιο επικίνδυνο πράγμα κατά την άποψή μου.

    Προσωπικά δεν το θεωρώ και τελείως απαγορευτικό το μηχανάκι που συζητάς, αλλά δε νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή.
    Χώρια που μπορεί να το φοβηθείς και να μην το ευχαριστηθείς τόσο όσο ένα 600-700.

    ΥΓ. Τα ηλεκτρονικά βγαίνουν με το πάτημα ενός κουμπιού, κι αν το μηχανάκι σε κ@υλώνει πίστεψέ με δε θα κρατηθείς πολύ πριν τα βγάλεις.
    Κι εκεί δε θα αργήσει να γίνει η μαλακία.

  10. #10
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt_Slow Προβολή μηνύματος
    Δλδ δεν σου έχει τύχει να γλιστρήσεις με λίγο γκάζι επειδή έφταιγε η ποιότητα της ασφάλτου?

    Ας πάρει ένα χωρίς traction τότε γιατί είναι σκουτεροκουλάδι και δεν θα μπορεί να το πάει στο όριο του.
    Πας από ένα σκουτερ που έχεις μόνο το γκάζι και το φρένο ξαφνικά σε ένα μηχανάκι που έχει και συμπλέκτη και 80+ άλογα παραπάνω και εντελώς διαφορετικό στήσιμο και στυλ οδήγησης. Το ABS και το TC σε μάρανε.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/08/2018
    Μηνύματα
    3
    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας!! Μου ράγιζετε την καρδιά Χαχαχ αλλά έχετε δικιο καλύτερα να μου ραγισετε εσείς την καρδιά παρα να ραγισω εγώ το κεφάλι μου.... Θα κοιτάξω το Tracer 700 τότε μιας και ειναι αυτο που μου αρεσει εξωτερικά περισσότερο από αυτήν την κατηγορία...

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα H/y
    από X_NR750 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 26/06/2007, 11:32
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2007, 19:23
  3. Βοηθεια για αγορα μπουφαν
    από sunnymtx στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2006, 17:24
  4. Βοηθεια για αγορα αυτοκινητου...
    από Koufalonix στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2005, 12:50
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 04/04/2005, 18:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF