Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 117

Θέμα: μπουφάν καλοκαιρινό

  1. #76
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    εγω πάντως στη χοντρη ζεστη (38+) φοράω κοντομάνικο και βγαινω εθνικη. σορυ αλλα οσο και αν προσπαθησα δεν κατάφερα να αντεξω ουτε το καλοκαιρινο μπουφαν που ειναι σκετο διχτυ. απορω πως το φοράει ο κοσμος στην αθηνα.

  2. #77
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εγω πάντως στη χοντρη ζεστη (38+) φοράω κοντομάνικο και βγαινω εθνικη. σορυ αλλα οσο και αν προσπαθησα δεν κατάφερα να αντεξω ουτε το καλοκαιρινο μπουφαν που ειναι σκετο διχτυ. απορω πως το φοράει ο κοσμος στην αθηνα.
    Καλά, άσε την ασφάλεια. Αν βγαίνεις στην εθνική και κάνεις ένα ταξιδάκι 4 - 5 ώρες χωρίς μπουφάν, δεν θα σου φύγει η πέτσα με κάτι σαραντάρια που παίζουν τα μεσημέρια?

  3. #78
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    11/12/2013
    Μηνύματα
    923
    Και δώρο την αφυδάτωση απο τον καυτό αέρα,εδώ με το διάτρητο και πάλι πρέπει να πίνεις συνέχεια υγρά.

  4. #79
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Καλά, άσε την ασφάλεια. Αν βγαίνεις στην εθνική και κάνεις ένα ταξιδάκι 4 - 5 ώρες χωρίς μπουφάν, δεν θα σου φύγει η πέτσα με κάτι σαραντάρια που παίζουν τα μεσημέρια?
    έχω συνηθίσει να λέω το ποτάμι εθνική. δεν μιλαω για τετοιες αποστασεις, μιση ωρα μαξ.

  5. #80
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nostradamus
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    1.532
    Η θερμομόνωση είναι αντικειμενική αν είσαι τοιχοποιία. Και αυτό με βάση συγκεκριμένα κριτήρια πάλι.

    Από εκεί και πέρα ότι είπε ο daz. Δύο άνθρωποι με το ίδιο ρούχο θα κρυώνουν / ζεσταίνονται ιδρώνουν διαφορετικά. Εξαρτάται από χίλιους δυο διαφορετικους παράγοντες.

  6. #81
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2018
    Μηνύματα
    10
    Ούτε εγώ το αντέχω αλλά για την ασφάλεια και μόνο που μου προσφέρει το φοράω ακόμη και σε εντός πόλης μικρές αποστάσεις
    και ας πέφτω "θύμα" κοροιδευτικών σχολίων από γνωστούς.
    Για εκτός ούτε λόγος βέβαια.

  7. #82
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    εγω πάντως στη χοντρη ζεστη (38+) φοράω κοντομάνικο και βγαινω εθνικη. σορυ αλλα οσο και αν προσπαθησα δεν κατάφερα να αντεξω ουτε το καλοκαιρινο μπουφαν που ειναι σκετο διχτυ. απορω πως το φοράει ο κοσμος στην αθηνα.
    Με θερμοκρασία πάνω απ' την θερμοκρασία του σώματός μας δεν πρέπει να κυκλοφορούμε ούτε με μηχανή, ούτε με τα πόδια ούτε με τίποτα που δε μας προσφέρει κάλυψη απ' τον ήλιο. Και αν το κάνουμε "πρέπει" να ιδρώνουμε και "πρέπει" να πίνουμε νερό πριν διψάσουμε.

    Το να μας χτυπάει αεράκι με μεγαλύτερη θερμοκρασία απ' αυτή που έχει το σώμα μας, είναι ότι χειρότερο. Θα αφυδατωθούμε χωρίς να το καταλάβουμε γιατί το σώμα μας προσπαθεί να υδρώσει για να δροσιστεί και εμείς με το δίχτυ δεν το αφήνουμε γιατί ο αέρας δεν επιτρέπει την εφίδρωση και επειδή είναι ζεστός δεν το δροσίζει. Οπότε αυτό αποβάλει όλο και περισσότερα υγρά προκειμένου να δροσιστεί αλλά στην εθνική δε θα τα καταφέρει ποτέ.
    Μέσα στην πόλη όμως, στο φανάρι θα ιδρώσει. Και οταν ξεκινήσεις θα δροσιστεί γιατί θα έχει ιδρώσει. Παράλληλα το σώμα είναι καλυμμένο απ' την ακτινοβολία και την απευθείας έκθεση. Κάποιοι άνθρωποι θα φτάσουν στο προορισμό τους χωρίς άλατα στην μπλούζα τους ενώ άλλοι δε θα τα γλιτώσουν ότι και να κάνουν. Με ακραίες θερμοκρασίες τα πράγματα είναι δύσκολα ότι εξοπλισμό και να έχουμε.
    Sent from me using a computer.

  8. #83
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.835
    Το λοιπόν, αν και το καλοκαίρι έχει γίνει σα την αριστερά (gay) στην Ελλάδα, ψάχνω ένα καλοκαιρινό "adventure" μπουφανάκι.
    Με τον όρο "adventure" εννοώ βασικά ότι δε το θέλω τσίτα κοντό, αλλά να καλύπτει τη μέση και αν γίνεται να έχει και καμιά τσεπούλα, καλά θα είναι. Στο στυλ του Nordcap Terra Flow αλλά όχι τόσο ψευτιά.

    Χρήση καθημερινή μέσα σε πόλη για πήγαινε έλα σε δουλειά αλλά και εκτός για όλων των ειδών τις βολτίτσες. Θέλω καλοκαιρινό, όχι 4 εποχών. Αν είχε και καμιά έξτρα επένδυση θα μετρούσε.

    Προτείνει κάποιος κάτι;
    Merci!


  9. #84
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Το Nordkap Terra Flow

    Πέρα απο την πλάκα, είναι αξιοπρεπέστατο μπουφάν. Έχει και αδιάβροχο που φοριέται από πάνω, οι πάνω τσέπες βγαίνουν και αερίζεται επιπλέον (άρα κατά κάποιο τρόπο ρυθμίζεται το πόσο καλοκαιρινό θα είναι).
    Γενικά, είναι λίγο "βαρύ" για καλοκαιρινό συγκριτικά με το dainese air flux που επίσης έχω από παλιότερα. Στις πολλές ζέστες δηλαδή, προτιμώ το dainese παρόλο που από μπεζ έχει γίνει γκρί. Σκούρο
    Το θεωρώ όμως καλύτερο για τουρισμό, έχει αρκετές τσέπες. Ποιοτικά είναι λίγο δεύτερο αλλά δεν θα το έλεγα ψεύτικο
    Τελευταία τροποποίηση από lospsi; 04/06/2019 στις 19:01.

  10. #85
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Ενδιαφέρομαι για αγορά αυστηρά καλοκαιρινού μπουφάν. Οι προτεραιότητες μου είναι βασικά δύο - τρεις.
    - Όσο πιο δροσερό γίνεται. Αυτό πάνω από όλα.
    - Casual εμφάνιση. Τουλάχιστον να μην έχει κραυγαλέα λογότυπα.
    - Τσέπες. Ακόμα καλύτερα αν υπάρχει και εσωτερική.
    Αυτά.
    Τώρα αν έχει και αφαιρούμενη αδιάβροχη (ή ότι άλλο) επένδυση, δεν λέω όχι, αλλά δεν μου είναι και απαραίτητη. Οι προστασίες είναι βέβαια αυτονόητες σε κάθε μοτοσικλετιστικό μπουφάν. Κάτι άλλο που θα ήθελα να ξέρω, είναι αν καλύπτει επαρκώς τον σβέρκο από τον ανελέητο ήλιο. Εκεί έχω πρόβλημα σε πολύωρη οδήγηση. Μπάτζετ μέχρι 250 -300 ευρώ, αλλά για κάτι αξιόλογο και λίγο παραπάνω.


    Μερικά που έχω σταμπάρει.
    DAINESE HYPER FLUX D-DRY
    Dainese Airflux D1 Tex
    DAINESE Air Frame D1
    Revit Eclipse

  11. #86
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    Το θέμα με τον ήλιο θα το λυσεις με ενα μαντήλι.
    Δε νομίζω οτι υπάρχει καλοκαιρινό με τοσο ψηλό γιακα.
    Το μπάτζετ σου, σου δίνει τεραστια ευελιξία.οσα μπουφαν αναφερεις ειναι πολυ καλα.εχε κατα νου οτι στα Νταινεζε θα πρεπει να αγορασεις και πλατη (ή τους βαζεις εσυ αν εχεις )
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  12. #87
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Ενδιαφέρομαι για αγορά αυστηρά καλοκαιρινού μπουφάν. Οι προτεραιότητες μου είναι βασικά δύο - τρεις.
    - Όσο πιο δροσερό γίνεται. Αυτό πάνω από όλα.
    - Casual εμφάνιση. Τουλάχιστον να μην έχει κραυγαλέα λογότυπα.
    - Τσέπες. Ακόμα καλύτερα αν υπάρχει και εσωτερική.
    Αυτά.
    Τώρα αν έχει και αφαιρούμενη αδιάβροχη (ή ότι άλλο) επένδυση, δεν λέω όχι, αλλά δεν μου είναι και απαραίτητη. Οι προστασίες είναι βέβαια αυτονόητες σε κάθε μοτοσικλετιστικό μπουφάν. Κάτι άλλο που θα ήθελα να ξέρω, είναι αν καλύπτει επαρκώς τον σβέρκο από τον ανελέητο ήλιο. Εκεί έχω πρόβλημα σε πολύωρη οδήγηση. Μπάτζετ μέχρι 250 -300 ευρώ, αλλά για κάτι αξιόλογο και λίγο παραπάνω.


    Μερικά που έχω σταμπάρει.
    DAINESE HYPER FLUX D-DRY
    Dainese Airflux D1 Tex
    DAINESE Air Frame D1
    Revit Eclipse
    σου βαζω ενδεικτικα ενα σαϊτ για να δεις το μοντελο, εσυ ψαχτο ιντερνετικα και αλλου..

    https://www.motodirect.gr/el-gr/prod...f=bestprice.gr

    αυτό εχω φιλε εδω και 8 χρονια και το λιωνω απο Μαϊο που πιανουν οι ζεστες μεχρι τελη Σεπτεμβρη..

    το φοραω μεσα στην Αθηνα αλλα και σε ταξιδακια..

    εχει τις προστασιες του ειναι παναλαφρο και ρυθμιζει στη μεση για να μην κουναει στα ταξιδια...

    για τον λαιμο θα παρεις περιλαιμιο δροσερο...και τελος ο ηλιος..

    επισης δεν κινδυνευεις και απο ιπταμενα ψωμομενα ζουζουνια στην εθνικη (με εχει πετυχει σεσεγγι στο λαρυγγι στην μεγαλη ευθεια της Κερατεας με πολλα και κοντεψα να παθω ανακοπη..)

  13. #88
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    ανοιχτόχρωμο για την ζέστη, μαντίλι σωλήνας λεπτό, οπως τα oxford που ειναι και σε πακετάκι των 3, εγω τα φοράω και κατακαλόκαιρο στην μύτη για την σκόνη και να μην μπερδεύει το μούσι απο τον αέρα. ειναι λεπτά δροσερά και σε καλύπτουν

  14. #89
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.026
    Πριν 3 μέρες αγόρασα το AGVpro ZEUS Black γύρο στα 100 Ευρώ.

    Ήθελα κάτι για μέσα στη Αθήνα, με όλες τις προστασίες, αδιάβροχη μεμβράνη.

    Στο στήθος και στη πλάτη είναι σαν T-shirt.
    Στους ώμους και στην εξωτερική πλευρά των χεριών αν μείνεις στο φανάρι, κάτω από τον ήλιο ιδρώνεις αλλά είναι καλύτερο από το να καίγεσαι από τον ήλιο.
    Έχει καλές προστασίες σε σχέση με την τιμή στους αγκώνες και τους ώμους αλλά η πλάτη είναι ένα κομμάτι αφρολέξ (έβαλα από το χειμερινό που έχω,είναι διπλό κομμάτι αφρολέξ )
    Ένα από τα πολύ θετικά είναι ότι η μέση κατεβαίνει χαμηλά και έχει προστασία.
    Επίσης έχει αδιάβροχη μεμβράνη που για δροσερό βραδάκι είναι μια χαρά χωρίς να χρειάζεσαι φούτερ.
    Δύο εξωτερικές μεγάλες τσέπες και μία εσωτερική.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  15. #90
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Να ρωτήσω έτσι κάτι λίγο άσχετο.Νοιώθετε προστατευμένοι με ένα τέτοιο καλοκαιρινό;
    Έχω ένα καλοκαιρινό μπουφανάκι διάτρητο,του έχω βάλει και προστασία Revit στην πλάτη αλλά,αυτό το αλλά που είπε ο sanctusan.Το μισό είναι διάτρητο σε μανίκια και κορμό σαν και αυτό που πόσταρε ο Kickstart.
    Δεν νοιώθω καμία ασφάλεια δυστυχώς όταν το φοράω.
    porca miseria.

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF