Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 117

Θέμα: μπουφάν καλοκαιρινό

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω έτσι κάτι λίγο άσχετο.Νοιώθετε προστατευμένοι με ένα τέτοιο καλοκαιρινό;
    Έχω ένα καλοκαιρινό μπουφανάκι διάτρητο,του έχω βάλει και προστασία Revit στην πλάτη αλλά,αυτό το αλλά που είπε ο sanctusan.Το μισό είναι διάτρητο σε μανίκια και κορμό σαν και αυτό που πόσταρε ο Kickstart.
    Δεν νοιώθω καμία ασφάλεια δυστυχώς όταν το φοράω.
    Έχεις ένα point, κάποια ανασφάλεια νιώθω και εγώ, συγκρίνοντας με το χειμερινό μπουφάν.Αν όμως το καλοκαιρινό έχει καλές προστασίες σε χέρια, ώμους, πλάτη τότε είσαι καλυμμένος σε κάποιο βαθμό.
    Μακάρι να μπορούσα να φορέσω το χειμερινό ''θηρίο'' και το καλοκαίρι αλλά το πιο πιθανό είναι να με βρει καμια θερμοπληξία ή/και αφυδάτωση!

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Δε θα συγκρίνω το καλοκαιρινό με το χειμερινό. (Αν και ένα καλό καλοκαιρινό μπορεί να είναι καλύτερο από ένα φτηνό χειμερινό).
    Αλλά το καλοκαιρινό σε σύγκριση με φούτερ ή κοντομάνικο νοιώθω σίγουρα πιο ασφαλής.
    Όσο για την πλάτη, αυτά είναι επιλογές και ανάλογα που φτάνει η τσέπη του καθένα.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  3. #93
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    πάντως μια τυχαία έρευνα που έκανα σε ξένα φόρουμ και το συζητάνε,αρκετοί λένε το ίδιο,ότι νοιώθουν πως φοράνε tshirt.
    Ίσως να είναι μόνο στο μυαλό μας βέβαια,αυτά
    Σίγουρα φίλε μου δεν είναι το ίδιο με tshirt σε καμία περίπτωση απλά δεν νοιώθω ασφαλής.
    porca miseria.

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    πάντως μια τυχαία έρευνα που έκανα σε ξένα φόρουμ και το συζητάνε,αρκετοί λένε το ίδιο,ότι νοιώθουν πως φοράνε tshirt.
    Ίσως να είναι μόνο στο μυαλό μας βέβαια,αυτά
    Σίγουρα φίλε μου δεν είναι το ίδιο με tshirt σε καμία περίπτωση απλά δεν νοιώθω ασφαλής.
    Τότε μάλλον πας κόντρα στο ρεύμα.
    Και εκεί που οι περισσότεροι κλείνουν τη μηχανή στο γκαράζ το χειμώνα,
    εσύ κάνεις το αντίθετο.
    Αλλιώς δε βλέπω άλλη λύση οδήγησης το κατακαλόκαιρο.

    Edit: Δεν ειρωνεύομαι, αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως οδηγάς με χειμερινό μπουφάν τα μεσημέρια του Ιουλίου Αυγούστου.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    πάντως μια τυχαία έρευνα που έκανα σε ξένα φόρουμ και το συζητάνε,αρκετοί λένε το ίδιο,ότι νοιώθουν πως φοράνε tshirt.
    Ίσως να είναι μόνο στο μυαλό μας βέβαια,αυτά
    Σίγουρα φίλε μου δεν είναι το ίδιο με tshirt σε καμία περίπτωση απλά δεν νοιώθω ασφαλής.
    Mα γιατι να νιωσεις ανασφαλεια..;

    το μπουφαν εχει προστασιες σε ωμους αγκωνες και η μονη μουφα προστασια (μια φετα φελιζολ) ειναι στην πλατη...οπως και στα περισσοτερα χειμερινα ή τεσσαρων εποχων...εκει αν θες εξτρα ασφαλεια μπορεις να δωσει και κατι ακομα να παρεις μια καλη προστασια πλατης (κοκκαλινη) που μπορεις να την πηγαινεις απο μπουφαν σε μπουφαν οπως κανω κι εγω..

    θελω να πω ως προς το θεμα ασφαλειας...αν ερθει η κακια ωρα πανω κατω στα ιδια σημεια θα υπαρχει κρουση...το μονο ισως που υστερει το καλοκαιρινο ειναι σε πιθανο συρσιμο να μην αντεξει την τριβη όπως μια χοντρη κορντουρα...

    επίσης για τα ταξιδια παίζουν και κατι κορκοδειλακια πλατης...που τα φορας κατω απο το μπουφαν και εισαι πιστευω υπερτουμπανο. πχ. https://www.ebay.com/itm/NEW-ARMOUR-...8AAOSw7W1bsQmR
    Τελευταία τροποποίηση από Kickstart; 14/06/2019 στις 14:05.

  6. #96
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Για το σύρσιμο (φτου φτου φτου μακρυά μας ) δεν νοιώθω ασφάλεια,όχι τόσο για το impact,ειδικά στα διάτρητα σημεία νομίζω θα διαλυθεί χωρίς πολλά πολλά.
    Έχετε δίκιο όμως και εσείς και τα παιδιά που μου είπαν για εντελως καλοκαιρινό σε άλλο τοπικ,δύσκολα την βγάζεις με δερμάτινο στο Ελληνικό καλοκαίρι.
    Όπως και να έχει άλλη λύση δεν βλέπω,το έβγαλα από την ντουλάπα το καλοκαιρινό ,έβαλα τις καλές ενισχύσεις από το χειμωνιάτικο,πήρα και μία Nike Drifit για base layer,και καλό μας καλοκαίρι

    Υγ Άσε μας ρε μεγάλε θα πει κάποιος,καβαλούσες ως τα 30 χωρίς κράνος και με 0 εξοπλισμό οδηγού μηχανής και τώρα σε έπιασαν τα ψυχολογικά σου να πούμε;
    Ε τι να κάνουμε,γεράματααααα
    porca miseria.

  7. #97
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    666
    Έχω δύο μήνες το Dainese air flux με έξτρα τη νέα προστασία πλάτης με τις κυψέλες και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
    Σήμερα με 32 βαθμούς ντάλα ήλιο, στα 80χλμ/ώρα δεν ένιωθα άβολα.
    Ακόμα και το Shoei RYD το είχα μέχρι σήμερα με κλειστούς αεραγωγούς και θυμήθηκα να ανοίξω τους πάνω αλλά δεν ένιωσα διαφορά.

    Σίγουρα δεν ιδρώνω σε >40χλμ/ώρα και σίγουρα γλυτώνω τον ήλιο.

    Το συστήνω 100% σε όσους δεν είχαν μέχρι τώρα καλοκαιρινό μπουφάν και ιδρώνουν μόνο στην ιδέα.

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Στα σημεία που έχουν άμεση επαφή σε περίπτωση πτώσης, δεν είναι διάτρητο το ύφασμα αλλά "κανονικό" ώστε να παρέχουν επαρκή ασφάλεια. Έχω δοκιμάσει το dainese μου σε πτώση (με λίγα βέβαια) και μια χαρά με κράτησε χωρίς εκδορές και μώλωπες, το ύφασμα εξωτερικά ούτε καν σχίστηκε (αγκώνας). . Βέβαια, σίγουρα δεν έχουν την ίδια αντοχή στην τριβή με χειμερινές κορντούρες αλλά πως αλλιώς να είναι ελαφριά και αεριζόμενα ώστε να αντέχονται στο κατακαλόκαιρο???

  9. #99
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    13/09/2005
    Μηνύματα
    963
    Εγώ έχω ένα τέτοιο εδώ κ 2 χρόνια -> https://www.skroutz.gr/s/9189787/Nor...Grey-Fluo.html
    κ είναι νορμάλ, το βράδυ εκτός πόλης βέβαια θες κ την εσωτερική αντιανεμική επένδυση.

    Να πω εδώ ότι πρόσφατα δυστυχώς είχα μια πτώση φορώντας το Metropolis της ίδιας εταιρίας
    ως χειμερινό κ δεν είχα κάτι σοβαρό , με προφύλαξε απο ενδεχόμενο σπάσιμο.
    Το μπουφάν σκίστηκε σε ένα σημείο του χεριού λόγω παρατεταμένης τριβής με την άσφαλτο αλλά
    η άρθρωση του χεριού παρέμεινε προστατευμένη απο κάτι σοβαρότερο.

  10. #100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Για το σύρσιμο (φτου φτου φτου μακρυά μας ) δεν νοιώθω ασφάλεια,όχι τόσο για το impact,ειδικά στα διάτρητα σημεία νομίζω θα διαλυθεί χωρίς πολλά πολλά.
    Έχετε δίκιο όμως και εσείς και τα παιδιά που μου είπαν για εντελως καλοκαιρινό σε άλλο τοπικ,δύσκολα την βγάζεις με δερμάτινο στο Ελληνικό καλοκαίρι.
    Όπως και να έχει άλλη λύση δεν βλέπω,το έβγαλα από την ντουλάπα το καλοκαιρινό ,έβαλα τις καλές ενισχύσεις από το χειμωνιάτικο,πήρα και μία Nike Drifit για base layer,και καλό μας καλοκαίρι

    Υγ Άσε μας ρε μεγάλε θα πει κάποιος,καβαλούσες ως τα 30 χωρίς κράνος και με 0 εξοπλισμό οδηγού μηχανής και τώρα σε έπιασαν τα ψυχολογικά σου να πούμε;
    Ε τι να κάνουμε,γεράματααααα
    Παραθέτω απο post της προηγούμενης σελίδας..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mariner Προβολή μηνύματος
    H προστασία τριβής δεν είναι καθόλου ελάχιστη, είχα φάει πολύ καλό σύρσιμο με ένα καλοκαιρινό dainese και ενώ το revit παντελόνι έγινε φυτίλια το δίχτυ την έβγαλε με 1-2 μικρά σκισίματα (και το περισσότερο ζόρι το είχε φάει η πλάτη)
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  11. #101
    Μέλος Το avatar του/της Triathlon 7
    Εγγραφή
    16/01/2016
    Μηνύματα
    213
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    Το θέμα με τον ήλιο θα το λυσεις με ενα μαντήλι.
    Αμ δε. Και μαντήλια έχω και περιλαίμια και μπαλακλάβες και buff και τα πάντα όλα. Πολύ καλά για υπαίθριες δραστηριότητες, αλλά για το μηχανάκι δεν κάνουν. Μάλλον από τους στροβιλισμούς του αέρα συρρικνώνονται σε μέγεθος ζώνης, αφήνοντας πάλι ακάλυπτο το σβέρκο. Οπότε συνεχίζω, σαν μόνη λύση, τις συχνές επαλείψεις με 50ρι αντιηλιακό. Απορώ όμως πως οι κατασκευαστές μοτοεξοπλισμού δεν έχουν παρουσιάσει κάτι σχετικό. Μια προσθαφαιρούμενη επέκταση στο πίσω μέρος του κράνους, από μαλακό υλικό, για παράδειγμα.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    επισης δεν κινδυνευεις και απο ιπταμενα ψωμομενα ζουζουνια στην εθνικη (με εχει πετυχει σεσεγγι στο λαρυγγι στην μεγαλη ευθεια της Κερατεας με πολλα και κοντεψα να παθω ανακοπη..)
    Άλλο μεγάλο και σοβαρό θέμα αυτό. Μου έχουν συμβεί άπειρα περιστατικά με την ιπτάμενη πανίδα, μερικά βγαλμένα κατευθείαν από τις ταινίες του Louis de Funès. Ζουζούνια να εισβάλουν από μπατζάκια, μανίκια, λαιμούς και μισάνοιχτες ζελατίνες κράνους. Ακόμα και τώρα που γράφω, το χέρι μου είναι πρησμένο από σύγκρουση - κέντρισμα με κάτι μικροσκοπικό πάνω από το μανίκι της μπλούζας που φόραγα. Το δίχτυ του καλοκαιρινού μπουφάν έχει κανένα αποτέλεσμα με αυτά; Επίσης καθαρίζεται εύκολα από τα ζωύφια που αυτοκτονούν επάνω του;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Στα σημεία που έχουν άμεση επαφή σε περίπτωση πτώσης, δεν είναι διάτρητο το ύφασμα αλλά "κανονικό" ώστε να παρέχουν επαρκή ασφάλεια. Έχω δοκιμάσει το dainese μου σε πτώση (με λίγα βέβαια) και μια χαρά με κράτησε χωρίς εκδορές και μώλωπες, το ύφασμα εξωτερικά ούτε καν σχίστηκε (αγκώνας). . Βέβαια, σίγουρα δεν έχουν την ίδια αντοχή στην τριβή με χειμερινές κορντούρες αλλά πως αλλιώς να είναι ελαφριά και αεριζόμενα ώστε να αντέχονται στο κατακαλόκαιρο???
    Υπάρχουν κάποια στάνταρ ασφαλείας στα μπουφάν για την αντοχή στην τριβή, όπως π.χ. έχουν τα κράνη για τις συγκρούσεις; Να τολμήσω ακόμα να ρωτήσω και εγώ αν ένα (πολύ) επώνυμο μπουφάν παρέχει περισσότερη ασφάλεια; Έστω σε ένα μικρό βαθμό.

    Ευχαριστώ όσους απάντησαν και θα απαντήσουν. Η αγορά θα γίνει την ερχόμενη εβδομάδα. (τις πρωινές ώρες φοράω ακόμα το χειμερινό!)

  12. #102
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Αμ δε. Και μαντήλια έχω και περιλαίμια και μπαλακλάβες και buff και τα πάντα όλα. Πολύ καλά για υπαίθριες δραστηριότητες, αλλά για το μηχανάκι δεν κάνουν. Μάλλον από τους στροβιλισμούς του αέρα συρρικνώνονται σε μέγεθος ζώνης, αφήνοντας πάλι ακάλυπτο το σβέρκο. Οπότε συνεχίζω, σαν μόνη λύση, τις συχνές επαλείψεις με 50ρι αντιηλιακό. Απορώ όμως πως οι κατασκευαστές μοτοεξοπλισμού δεν έχουν παρουσιάσει κάτι σχετικό. Μια προσθαφαιρούμενη επέκταση στο πίσω μέρος του κράνους, από μαλακό υλικό, για παράδειγμα.


    Άλλο μεγάλο και σοβαρό θέμα αυτό. Μου έχουν συμβεί άπειρα περιστατικά με την ιπτάμενη πανίδα, μερικά βγαλμένα κατευθείαν από τις ταινίες του Louis de Funès. Ζουζούνια να εισβάλουν από μπατζάκια, μανίκια, λαιμούς και μισάνοιχτες ζελατίνες κράνους. Ακόμα και τώρα που γράφω, το χέρι μου είναι πρησμένο από σύγκρουση - κέντρισμα με κάτι μικροσκοπικό πάνω από το μανίκι της μπλούζας που φόραγα. Το δίχτυ του καλοκαιρινού μπουφάν έχει κανένα αποτέλεσμα με αυτά; Επίσης καθαρίζεται εύκολα από τα ζωύφια που αυτοκτονούν επάνω του;



    Υπάρχουν κάποια στάνταρ ασφαλείας στα μπουφάν για την αντοχή στην τριβή, όπως π.χ. έχουν τα κράνη για τις συγκρούσεις; Να τολμήσω ακόμα να ρωτήσω και εγώ αν ένα (πολύ) επώνυμο μπουφάν παρέχει περισσότερη ασφάλεια; Έστω σε ένα μικρό βαθμό.

    Ευχαριστώ όσους απάντησαν και θα απαντήσουν. Η αγορά θα γίνει την ερχόμενη εβδομάδα. (τις πρωινές ώρες φοράω ακόμα το χειμερινό!)
    Στανταρ υπαρχουν στα προστατευτικα. Στα υλικα του υφασματος/δερματος ειμαι 99% βέβαιος οτι δεν υπαρχουν. Επωνυμο πληρώνεις λιγο παραπανω αλλα ειναι ευκολο να ξεχωρισεις το καλο απο το μετριο.

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Triathlon 7 Προβολή μηνύματος
    Αμ δε. Και μαντήλια έχω και περιλαίμια και μπαλακλάβες και buff και τα πάντα όλα. Πολύ καλά για υπαίθριες δραστηριότητες, αλλά για το μηχανάκι δεν κάνουν. Μάλλον από τους στροβιλισμούς του αέρα συρρικνώνονται σε μέγεθος ζώνης, αφήνοντας πάλι ακάλυπτο το σβέρκο. Οπότε συνεχίζω, σαν μόνη λύση, τις συχνές επαλείψεις με 50ρι αντιηλιακό. Απορώ όμως πως οι κατασκευαστές μοτοεξοπλισμού δεν έχουν παρουσιάσει κάτι σχετικό. Μια προσθαφαιρούμενη επέκταση στο πίσω μέρος του κράνους, από μαλακό υλικό, για παράδειγμα.


    Άλλο μεγάλο και σοβαρό θέμα αυτό. Μου έχουν συμβεί άπειρα περιστατικά με την ιπτάμενη πανίδα, μερικά βγαλμένα κατευθείαν από τις ταινίες του Louis de Funès. Ζουζούνια να εισβάλουν από μπατζάκια, μανίκια, λαιμούς και μισάνοιχτες ζελατίνες κράνους. Ακόμα και τώρα που γράφω, το χέρι μου είναι πρησμένο από σύγκρουση - κέντρισμα με κάτι μικροσκοπικό πάνω από το μανίκι της μπλούζας που φόραγα. Το δίχτυ του καλοκαιρινού μπουφάν έχει κανένα αποτέλεσμα με αυτά; Επίσης καθαρίζεται εύκολα από τα ζωύφια που αυτοκτονούν επάνω του;



    Υπάρχουν κάποια στάνταρ ασφαλείας στα μπουφάν για την αντοχή στην τριβή, όπως π.χ. έχουν τα κράνη για τις συγκρούσεις; Να τολμήσω ακόμα να ρωτήσω και εγώ αν ένα (πολύ) επώνυμο μπουφάν παρέχει περισσότερη ασφάλεια; Έστω σε ένα μικρό βαθμό.

    Ευχαριστώ όσους απάντησαν και θα απαντήσουν. Η αγορά θα γίνει την ερχόμενη εβδομάδα. (τις πρωινές ώρες φοράω ακόμα το χειμερινό!)
    τα υλικα κάνουν την διαφορά οχι η επωνυμία.

  14. #104
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    παραθετω ένα άρθρο

    Πολύ συχνά αγοράζουμε ρούχα τα οποία επάνω τους έχουν διάφορα διακριτικά που αφορούν τα υλικά κατασκευής, τον τρόπο κατασκευής, τι προδιαγραφές κατασκευής. Εδώ αποφασίσαμε να πούμε δύο λόγια για τις προδιαγραφές ασφάλειας οι οποίες αφορούν τα μοτοσικλετιστικά είδη ένδυσης και έχουν να κάνουν με την ασφάλεια που αυτά προσφέρουν και το πώς πιστοποιείται.

    Πιθανώς. κάποια είδη ένδυσης να είναι ασφαλή και απλά να μην έχουν την αντίστοιχη πιστοποίηση, όμως στην πράξη είναι καλύτερα να είμαστε σίγουροι ότι αυτό που αγοράζουμε είναι πιστοποιημένα ασφαλές παρά να κυνηγάμε την τύχη μας (κυριολεκτικά).

    Ουσιαστικά η πιστοποίηση που αναζητούμε ονομάζεται «CE» και είναι η ευρωπαϊκή πιστοποίηση για τα ρούχα. Τα πράγματα δεν είναι βέβαια τόσο απλά (ποτέ δεν είναι) και αυτός είναι ο λόγος που θα αναλύσουμε τι συμβαίνει.

    Τα αρχικά CE προέρχονται από τις λέξεις: Conformité Européene (Ευρωπαϊκή Συμφωνία) και ο οργανισμός που κάνει τις σχετικές δοκιμές ονομάζεται: Consultants Europe: www.ce-marking.nl

    CE - πιστοποιημένα ρούχα

    Ένα ρούχο (μπουφάν, παντελόνι, φόρμα κ.λπ.) που έχει πιστοποιηθεί σύμφωνα με το πρότυπο CE έχει περάσει τις προδιαγραφές της νόρμας EN 13595. Αυτό σημαίνει ότι έχει περάσει με επιτυχία τις δοκιμές που περιγράφονται και έχει κριθεί ως ασφαλές για τον αναβάτη. Εξυπακούεται ότι έχει προστατευτικά εγκεκριμένα κατά το πρότυπο CE (νόρμα ΕΝ 1621-1) τοποθετημένα σε ώμους, αγκώνες, γοφούς, και γόνατα.

    Υπάρχουν δύο επίπεδα έγκρισης CE: το πρώτο (Level 1) αφορά την ασφάλεια που προσφέρει το ρούχο σε ταχύτητες εντός πόλης (χαμηλές) ενώ το δεύτερο επίπεδο (Level 2) αφορά την προστασία σε υψηλότερες ταχύτητες.

    Πρέπει να δοθεί προσοχή διότι κάθε προϊόν που έχει εγκριθεί σύμφωνα με το πρότυπο CE συνοδεύεται από μικρό βιβλιαράκι που πιστοποιεί και αναλύει τι αυτό σημαίνει. Μέσα στο βιβλιαράκι περιγράφεται και το επίπεδο ασφάλειας (Level 1 ή Level 2) το οποίο καλύπτει το συγκεκριμένο ρούχο.

    Θα πρέπει να δοθεί προσοχή στο ότι υπάρχουν ρούχα τα οποία χρησιμοποιούν προστατευτικά εγκεκριμένα κατά CE, όμως αυτό δεν σημαίνει ότι ολόκληρα τα ρούχα έχουν αυτή την έγκριση.

    Ρούχα χωρίς έγκριση CE

    Αυτά τα ρούχα μπορεί να προσφέρουν ικανοποιητική προστασία αλλά μπορεί να μην προσφέρουν και καμία προστασία. Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί γι' αυτό. Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν τα περισσότερα ρούχα της αγοράς. Μόνον οι μεγάλες εταιρείες έχουν εξασφαλίσει τις απαραίτητες εγκρίσεις.

    Ας προσέξουμε ότι ένα ρούχο που δεν έχει πάρει έγκριση CE θα μπορούσε σε περίπτωση πτώσης και τριβής με την άσφαλτο να καταστραφεί σε λιγότερο από 1sec, την ίδια στιγμή που ένα πιστοποιημένο κατά CE ρούχο θα άντεχε οπωσδήποτε πάνω από 4-5sec.

    Άλλοι οργανισμοί πιστοποίησης

    Προφανώς και η Ευρωπαϊκή πιστοποίηση δεν είναι η μοναδική... Υπάρχουν διάφοροι άλλοι οργανισμοί στην Αμερική, την Αυστραλία κ.ο.κ. που κάνουν τις δικές τους δοκιμές και δίνουν τα δικά τους πιστοποιητικά. Τα Ευρωπαϊκά standards πάντως θεωρούνται από τα ποιο αυστηρά και εάν κανείς θέλει να έχει το κεφάλι του ήσυχο, καλό είναι να αναζητά σε κάθε ρούχο που αγοράζει το μικρό βιβλιαράκι που συνοδεύει κάθε προϊόν που είναι εγκεκριμένο κατά CE.



    Κωδικοποίηση CE
    CE EN 343 - Αφορά αδιαβροχοποίηση και αναπνευστικότητα των ρούχων
    CE ECE 22-05 - Αφορά τα κράνη για τους μοτοσικλετιστές
    CE EN 1621 - Αφορά προστατευτικά
    CE EN 13634 - Αφορά μπότες και παπούτσια σχεδιασμένα για επαγγελματική χρήση αναβατών
    CE EN 13594:2002 - Αφορά γάντια για επαγγελματική χρήση αναβατών
    CE EN 1938:1999 - Αφορά προστατευτικά για τα μάτια
    CE EN 13595-1:2002 - Αφορά τα ρούχα για τους μοτοσικλετιστές, μπουφάν, παντελόνια και ολόσωμες ή διαιρούμενες φόρμες
    CE EN 13595-2:2002 - Αφορά τα ρούχα για τους μοτοσικλετιστές, μπουφάν, παντελόνια και ολόσωμες ή διαιρούμενες φόρμες
    CE EN 13595-3:2002 - Αφορά τα ρούχα για τους μοτοσικλετιστές, μπουφάν, παντελόνια και ολόσωμες ή διαιρούμενες φόρμες
    CE EN 13595-4:2002 - Αφορά τα ρούχα για τους μοτοσικλετιστές, μπουφάν, παντελόνια και ολόσωμες ή διαιρούμενες φόρμες

    © MrBike - 2008

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.020
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Πριν 3 μέρες αγόρασα το AGVpro ZEUS Black γύρο στα 100 Ευρώ.

    Ήθελα κάτι για μέσα στη Αθήνα, με όλες τις προστασίες, αδιάβροχη μεμβράνη.

    Στο στήθος και στη πλάτη είναι σαν T-shirt.
    Στους ώμους και στην εξωτερική πλευρά των χεριών αν μείνεις στο φανάρι, κάτω από τον ήλιο ιδρώνεις αλλά είναι καλύτερο από το να καίγεσαι από τον ήλιο.
    Έχει καλές προστασίες σε σχέση με την τιμή στους αγκώνες και τους ώμους αλλά η πλάτη είναι ένα κομμάτι αφρολέξ (έβαλα από το χειμερινό που έχω,είναι διπλό κομμάτι αφρολέξ )
    Ένα από τα πολύ θετικά είναι ότι η μέση κατεβαίνει χαμηλά και έχει προστασία.
    Επίσης έχει αδιάβροχη μεμβράνη που για δροσερό βραδάκι είναι μια χαρά χωρίς να χρειάζεσαι φούτερ.
    Δύο εξωτερικές μεγάλες τσέπες και μία εσωτερική.
    Να προσθέσω ότι χθες με τη βροχή δοκίμασα την εσωτερική αδιάβροχη μεμβράνη. Είναι όντως αδιάβροχη και δεν πέρασε τίποτα, αλλά λόγο της ταυτόχρονης ζέστης σε μία απόσταση 15Κμ όταν έβγαλα το μπουφάν ήμουν αρκετά ιδρωμένος.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF