Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: Top case για XJ6

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291

    Top case

    Σκέφτομαι να βάλω top case στο XJ6S, η οποία θα πρέπει να χωράει δυο full face κράνη.
    Κλίνω προς την GIVI V47:
    https://www.givi.it/cases/Monokey/V47
    Μαζί με τα κάγκελα, τη βάση και το μαξιλαράκι συνεπιβάτη θα κοστίσει 370€.
    Έχει βάλει κανείς να μου πει τη γνώμη του;
    Τελευταία τροποποίηση από Konstantinos; 02/08/2018 στις 19:10.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Εβαλα τη συγκεκριμενη βαλιτσα εδω και δυο βδομαδες. Ομορφη ειναι, χωραει οριακα 1 κρανος και δυο μοτοσυκλετιστικα μπουφαν και προς το παρον σε μονοκαβαλο δεν εχω θεματα με κουνηματα κλπ.
    Επειδη ειναι πολλα τα λεφτα, δες μηπως βρεις καποιο απο τα τρια μεταχειρισμενο. Μαξιλαρακι συνεπιβατη εβαλα και εγω, αλλα ο συνεπιβατης δεν το εχει εκτιμησει ιδιαιτερα μεχρι στιγμης... Πολυ πιο χρησιμο αξεσουαρ βρισκω τη σχαρα, με αρνητικο αντικτυπο ομως στην ομορφια.

    Υγ: Μπορεις να της αλλαξεις αφαλο κλειδαριας και να την ανοιγεις με το ιδιο κλειδι που ανοιγεις τις πλαινες σου, σε περιπτωση που ειναι κ αυτες monokey.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Σύμφωνα με τη Givi, χωράει δύο jet άρα λογικά θα πρέπει να παίρνει και δύο ff. Έχεις δοκιμάσει να βάλεις δύο και δε χωράνε; Αν είναι έτσι, πρέπει να πάω σε μεγαλύτερη.
    Όταν λες ότι ο συνεπιβάτης δεν εκτίμησε το μαξιλαράκι, εννοείς ότι τον στριμώχνει και θα ήταν καλύτερα χωρίς αυτό;

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    137
    Shoei nxr medium και hjc is17 small χωρανε. Επειδη ειναι οριακα, προτεινω να πας σε μαγαζι με τα δυο κρανη κ να δεις επι τοπου τι γινεται. Το μαξιλαρακι δεν στριμωχνει, απλα δεν ειναι τοσο βολικο για το συνεπιβατη οσο περιμενα οταν το πηρα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Χθες τοποθέτησα την V47. Έστω και οριακά χωράει δύο full face κράνη. Δεν θα μπορούσε να είναι κι αλλιώς αφού έτσι ισχυρίζεται η givi.
    Μου έκανε εντύπωση το εξής: Ενώ η συγκεκριμένη βαλίτσα αντέχει φορτίο μέχρι 10 kg, τα μπράτσα της σχάρας αντέχουν μέχρι 6 (σύμφωνα με το αυτοκόλλητο). Δηλ. αφαιρώντας τα 4,5 kg που ζυγίζει άδεια η βαλίτσα, μένει μόνο 1,5 kg για φορτίο; Δε μπορεί...
    Τελευταία τροποποίηση από Konstantinos; 11/08/2018 στις 18:35.

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.148
    Αντέχουν πολύ περισσότερο, αυτά τα γράφουν για να έχουν το κεφαλάκι τους ήσυχο σε περίπτωσης και καλά, στραβής.....
    εγώ έχω βάλει πολλάκις, 2 μπάλες 15 λιμπρών βάρος η καθεμιά (μαζί και αεροπλάστ για να μην παίζουν μόνες τους μέσα....) χωρίς κανένα θέμα ποτέ και ας έσχιζε τα ιμάτιά του ο πωλητής ότι απαγορεύεται να βάζω βάρος πάνω από 5 κιλά......

    Με τούτο δεν εννοώ ότι μπορείς να βάλεις και σακί τσιμέντο....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Apache
    Εγγραφή
    02/08/2016
    Μηνύματα
    450
    Πάντως στο προηγουμενο Tracer η σχάρα της Givi έσπασε, μπήκαν στηρίγματα νέου τύπου με ενισχυτικά...

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Για το θέμα της αντοχής των μπράτσων που ανέφερα πιο πάνω, επικοινώνησα με το MOTO MARKET που είναι αντιπρόσωπος της GIVI.
    Παραθέτω την απάντησή τους:
    "Η GIVI δίνει το όριο των 6 kg σχετικά με το βάρος της βαλίτσας καθαρά και μόνο για θέματα εγγύησης. Τα συγκεκριμένα μπράτσα αντέχουν κατά μέσο όρο 10-12 kg μέγιστο φορτίο".
    Με βάση αυτό, αφαιρώντας το βάρος της ίδιας της βαλίτσας (4,5 kg), το φορτίο μπορεί να είναι μέχρι 5,5-7,5 kg.
    Ακούγεται λογικό.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Όχι ότι έχει πλέον καμία σημασία, αλλά για το θέμα του φορτίου έχω απάντηση και από την GIVI Ιταλίας!
    Ξέρω, το τερμάτισα, αλλά η αλήθεια είναι ότι τους είχα στείλει e-mail από την πρώτη μέρα και μου απάντησαν σήμερα, 24 μέρες μετά! Κάλλιο αργά...
    Σύμφωνα με την GIVI λοιπόν:
    "The load limit of the luggage racks must always be considered, excluding the weight of the topcase.
    In the case of the 364FZ the limit of 6kg depends on the rear structure of the bike that does not guarantee the necessary strength.
    The load is 6kg inside the topcase".

    Η βαλίτσα λοιπόν μπορεί να φορτωθεί μέχρι 6 kg. Τέλος!

Παρόμοια θέματα

  1. Top Case ΓΙΑ ΤΟ660Χ
    από valero στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2009, 10:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF