Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 5 από 5

Θέμα: Yamaha FZ6 Fazer

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/06/2018
    Μηνύματα
    50

    Yamaha FZ6 Fazer

    Καλησπέρα παίδες. Όντας νέος και άσχετος θα ήθελα γνώμη για μεταχειρισμένο Yamaha FZ6 Fazer (όχι το naked version και του 2004 και μετά). Βλέπω πάααρα πολλές αγγελίες για τέτοια μηχανάκια και μου κάνει εντύπωση. Ή πούλησε πάρα πολύ κάποτε ή όλοι θέλουν να τα ξεφορτωθουν. Κάποιες χρονίες καλύτερες από άλλες? Αξιόπιστο? Κάποια γνωστά προβλήματα?? Πόσα χιλιόμετρα να κουβαλάει? Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία τροποποίηση από panagos159; 03/08/2018 στις 20:31.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Live2ride
    Εγγραφή
    03/06/2017
    Μηνύματα
    220
    Πούλησε πολύ απλά.
    Αν το λιγουρεύσαι προσανατολίσου στο s2 μοντέλο, βελτιωμενο στα σημεία και πιο όμορφο με καλύτερα όργανα και ψαλίδι.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    αξιοπιστο, καλο στο ταξιδι, καλές τελικες χωρις μεγάλη κατανάλωση.
    Κακό οδηγικα, κακο κιβωτιο, μετρια φρένα, υστερικο μοτερ χωρις ουσια, κακο στις στροφες, κακο γενικα.

    μοντελο (04-06), μετά δεν ξερω

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    αξιοπιστο, καλο στο ταξιδι, καλές τελικες χωρις μεγάλη κατανάλωση.
    Κακό οδηγικα, κακο κιβωτιο, μετρια φρένα, υστερικο μοτερ χωρις ουσια, κακο στις στροφες, κακο γενικα.

    μοντελο (04-06), μετά δεν ξερω
    βέβαια αυτό δεν εμπόδισε τον φίλο μου τον Φούτρε να γυρίσει στο .35 στις Σέρρες με μονής γόμμας Michelin
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Το οδηγούσα σαν όχημα εργασίας, στην προηγούμενη εργασία μου.

    Μιλάμε για το αλουμινένιο πρώτης γεννιάς, με το μοτέρ R6, όχι το 10 αιώνες πίσω τεχνολογικά fazer με το σιδερένιο πλαίσιο.

    Φιλικό, συνεργάσιμο, με ένα μοτέρ διαμάντι που τράβαγε ωραία στις χαμηλές και μεσσαίες στροφές, και τρελαινόταν ψηλά. 210 στην πρώτη πινακίδα της Αοδου (το προσωπικό μου δυναμόμετρο) , μετά τα διόδια από Μαρκόπουλο (500 μέτρα δλδ), και είχε ακόμα γέμισμα , ουουουου.

    Ευκολοδήγητο στην πόλη.

    Δεν έκαιγε πολύ αν δεν το πήγαινες λες και είσαι στην πίστα.

    Μειονεκτήματα: Μαμά αναρτήσεις αποκλειστικά βολτάδικες. Ωραίες στην καθημερινή και touring χρήση, ξεκούραστες και μαγικό χαλί, αλλά όταν το πίεζες είχαν αδράνειες. Το μπροστινό από αυτά, που πατάς πίσω φρένο και μπρουμυτίζει η ανάρτηση μπροστά. Την πατάς, την αφήνεις, και κάνει και 1.5 φορά ταλάντωση μέχρι να σταματήσει στο σημείο ισορροπίας.

    Αν ήταν δικό μου, θα είχε οπωσδήποτε κάποια πατέντα να μαζευτεί λίγο η μπροστά ανάρτηση, πιο παχιά λάδια, πιο ψηλά η στάθμη, δεν ξέρω τι, πάντως έτσι όπως είναι από το εργοστάσιο είναι σαν Honda AX1.

    Επίσης το καλοκαίρι, το καπάκι του συμπλέκτη, εξέχει τόσο, ώστε να σου καίει το πόδι, αν -κακώς- είσαι με κοντό παντελόνι. Κάνεις συνειδητή προσπάθεια να μην σου ακουμπήσει η γάμπα.

    Το συγκεκριμένο μοτό έσπασε μοτέρ στα χέρια μου. Δεν έσπασε τελείως, απλά κάποια στιγμή πρόσεξα τα γνωστά τακ-τακ από μπιέλα. Γενικά κάποια , βγάλανε πρόβλημα στα πάνω-κάτω 100.000χλμ.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Παρόμοια θέματα

  1. Honda CBF-600S ABS vs Yamaha Fz6 Fazer
    από anixneyths στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 14/04/2005, 10:18
  2. Yamaha Fz6 Fazer Vs Honda Civic Type R
    από kostasfazer στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο μήνυμα: 04/09/2004, 01:01
  3. Yamaha FZ6 Fazer
    από Νεκταριος στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2004, 22:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF